Pecetowy warsztat

Gdy zdecydujesz się zbudować maszynę od podstaw, możesz wybierać w przebogatej ofercie dostępnych komponentów, układając taką konfigurację, która będzie Ci idealnie odpowiadała. Przy okazji poznasz z grubsza tajniki jego funkcjonowania, dzięki czemu nie będziesz zawsze zdany na pomoc serwisu, gdy zepsuje się jakiś drobiazg.

Gdy zdecydujesz się zbudować maszynę od podstaw, możesz wybierać w przebogatej ofercie dostępnych komponentów, układając taką konfigurację, która będzie Ci idealnie odpowiadała. Przy okazji poznasz z grubsza tajniki jego funkcjonowania, dzięki czemu nie będziesz zawsze zdany na pomoc serwisu, gdy zepsuje się jakiś drobiazg.

Jeżeli chcesz mieć wpływ na to, co jest w środku komputera, jedynym rozsądnym wyjściem będzie zakasanie rękawów i samodzielne złożenie peceta, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom. Do złożenia peceta nie potrzebujesz wcale skomplikowanych narzędzi. Wystarczy trochę cierpliwości i kilka narzędzi, które przypuszczalnie już masz w swoim kuferku majsterkowicza albo możesz dokupić za parę złotych. Z pewnością nie obejdziesz się bez wkrętaka krzyżakowego, odpowiednio oświetlonego miejsca. Potrzebne elementy do montażu komputera powinny być dołączone do zakupionych elementów, m.in. obudowy (wszelkiego rodzaju śrubki, podkładki, kołki dystansowe) i płyty głównej (dokumentacja techniczna, kable do podłączania napędów, dysków itp.).

Zobacz również:

Pomocnicy składacza

Wkrętak krzyżakowy średniej wielkości - najbezpieczniejszy okaże się śrubokręt z magnetyczną końcówką. Dzięki niej wkręcana śrubka na pewno nie spadnie na elektroniczne układy.

Pęseta - za pomocą pęsety (najlepiej z plastiku) możesz wyciągać drobne elementy, które przez twoją nieuwagę spadły na dno obudowy.

Małe kombinerki lub płaskie szczypce - przydają się do mocowania kołków do tacki obudowy, w które wkręca się następnie śrubki mocujące płytę główną.

Plastikowe "ściągacze" lub kawałki drutu - za pomocą tych drobiazgów będziesz mógł zaprowadzić w środku obudowy nieco porządku, upinając przewody i kable, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca, a jednocześnie zapewniały właściwą cyrkulację powietrza.

Obudowa

Większość z obecnie sprzedawanych obudów składa się z trzech elementów: dwóch boków oraz pokrywy górnej. W przypadku takich konstrukcji wystarczy, że zdejmiemy lewy panel boczny.Kliknij, aby powiększyćWiększość z obecnie sprzedawanych obudów składa się z trzech elementów: dwóch boków oraz pokrywy górnej. W przypadku takich konstrukcji wystarczy, że zdejmiemy lewy panel boczny.1. Po rozpakowaniu obudowy dokładnie ją obejrzyj. Zdarza się, że obudowa może zostać uszkodzona w transporcie. Jeżeli znajdziesz jakieś pęknięcia, zwróć obudowę sprzedawcy. Nie przejmuj się, że w środku coś się przewraca. Zapewne jest to pudełko lub torebka z wkrętami oraz kabel zasilający.

W przypadku obudów z wyciąganą tylną tacką, montaż płyt głównej, procesora, pamięci możemy przeprowadzić na zewnątrz obudowy.Kliknij, aby powiększyćW przypadku obudów z wyciąganą tylną tacką, montaż płyt głównej, procesora, pamięci możemy przeprowadzić na zewnątrz obudowy.2. Zdejmij ostrożnie pokrywę obudowy, niestety tańsze obudowy mają czasami ostro zakończone elementy, dlatego wart być ostrożnym. Większość z obecnie sprzedawanych obudów składa się z trzech elementów: dwóch boków oraz pokrywy górnej. Należy zdjąć tylko boki, najlepiej oba.

3. Z prawej strony obudowy (patrząc od przodu) znajduje się tylna strona tacki, która służy za podstawę do przymocowania płyty głównej. Sprawdź, czy obudowa pozwala na jej wyciągnięcie. Jeżeli tak, to wykręć ją i dalszy montaż płyty głównej przeprowadź na zewnątrz. Niestety, w większości standardowych i tanich obudów tacka przymocowana jest na stałe i montaż płyty głównej trzeba przeprowadzać wewnątrz nich. Połóż wówczas obudowę na prawym boku, żeby mieć swobodny dostęp do jej wnętrza.

4. Kolejną czynnością jest zamontowanie kołków dystansowych. Ponieważ otwory na te kołki przystosowane są do kilku rozmiarów płyt głównych, najlepszym sposobem wybrania odpowiednich jest włożenie płyty do obudowy i zaznaczenie lub zapamiętanie wybranych otworów. Wystarczą cztery do sześciu punktów mocowania, w które wkręcisz kołki (należy je lekko dokręcić kombinerkami, żeby podczas wykręcania śrubka nie wychodziła wraz z kołkiem).

Przygotowując obudowę do montażu płyty głównej musimy wyciągnąć standardową zaślepkę na wyprowadzone gniazda i zastąpić ją dołączaną do płyty głównej.Kliknij, aby powiększyćPrzygotowując obudowę do montażu płyty głównej musimy wyciągnąć standardową zaślepkę na wyprowadzone gniazda i zastąpić ją dołączaną do płyty głównej.5. Po przykręceniu kołków dystansowych, a przed przykręceniem płyty głównej do obudowy sprawdź, czy otwory na klawiaturę, mysz i porty w zaślepce z tyłu obudowy mają taki sam układ, jak na płycie głównej. Jeżeli nie pasują, trzeba wymienić zaślepkę na tę, która powinna zostać dostarczona wraz z płytą główną.

6. Warto również zaplanować miejsce na napęd optyczny i wyciągnąć odpowiednią zaślepkę, najczęściej wystarczy wypchnąć ją śrubokrętem. Sprawdźmy jednak wcześniej czy nie jest przykręcana na śrubki.

Płyta główna

Montaż karty graficznej wymaga wcześniejszego usunięcia zaślepki karty rozszerzeń.Kliknij, aby powiększyćMontaż karty graficznej wymaga wcześniejszego usunięcia zaślepki karty rozszerzeń.1. Przed przykręceniem płyty głównej do kołków dystansowych wsadzamy ją "na sucho" i przymierzmy kartę graficzną, żeby zobaczyć, które z zaślepek tylnych śledzi w obudowie na karty rozszerzeń będziemy musieli wyjąć. Płytę główną wkładamy tak, aby sloty karty graficznej były bliżej tylnej ścianki obudowy, a wyjścia na klawiaturę i mysz pasowały do otworów zaślepki, którą wcześniej zamocowaliśmy w obudowie.

Otwórz dźwignię podstawki procesora następnie ułóż procesor tak, aby dwa wcięcia po jego obu stronach znajdowały się nad wypustkami w gnieździe. Zamknij dźwignie.Kliknij, aby powiększyćOtwórz dźwignię podstawki procesora następnie ułóż procesor tak, aby dwa wcięcia po jego obu stronach znajdowały się nad wypustkami w gnieździe. Zamknij dźwignie.2. Sprawdźmy również, czy po zamontowaniu płyty głównej nie będziemy mieli problemów z włożeniem do obudowy zasilacza. Czasami przeszkadzają radiatory wystające z płyty głównej. Warto wówczas przykręcić zasilacz przed zamontowaniem płyty głównej. Jeżeli w obudowie jest mało miejsca na zamontowanie procesora, zastawu chłodzącego, pamięci, ich montaż do płyty głównej przeprowadźmy na zewnątrz obudowy.

3. Płytę główną przykręcamy za pomocą śrubek dołączonych do obudowy, warto zastosować również podkładki, które dodatkowo zabezpieczą laminat przed uszkodzeniem, gdy mocniej dokręcimy śrubki.

Procesor

Nanieś niewielką ilość pasty termoprzewodzącej na obudowę rdzenia procesora i równomiernie ją rozsmaruj na całej jego powierzchni cienką warstwą.Kliknij, aby powiększyćNanieś niewielką ilość pasty termoprzewodzącej na obudowę rdzenia procesora i równomiernie ją rozsmaruj na całej jego powierzchni cienką warstwą.W obecnie produkowanych płytach głównych instalacja procesora nie wymaga specjalnych zabiegów konfiguracyjnych, gdyż jego parametry (częstotliwość i napięcie) są rozpoznawane automatycznie. Poprawnie montowany procesor zostaje umieszczony na podstawce bez użycia siły. Pamiętaj, że niepoprawne zamontowanie procesora może spowodować jego trwałe uszkodzenie (wygięcie nóżek).

Podstawka AMD AM2/AM2+

Włóż zestaw chłodzący do podstawki procesora tak, aby plastikowe końce zaczepów trafiły w dziury mocujące płyty głównej. Dociśnij trzpienie po przekątnej i obróć je w kierunku przeciwnym do wskazywanego przez narysowane na nich strzałki.Kliknij, aby powiększyćWłóż zestaw chłodzący do podstawki procesora tak, aby plastikowe końce zaczepów trafiły w dziury mocujące płyty głównej. Dociśnij trzpienie po przekątnej i obróć je w kierunku przeciwnym do wskazywanego przez narysowane na nich strzałki.1. Montaż rozpocznij od podniesienia dźwigni blokującej, umieszczonej z boku podstawki pod kątem 90 stopni. Procesor wkładaj tak, aby jego zaznaczony na złoto narożnik pokrywał się z oznaczeniem podstawki procesora. Gdy jesteś pewny, że procesor poprawnie leży w gnieździe, zamknij dźwignię.

2. Kolejną czynnością jest naniesienie pasty termoprzewodzącej, która wspomaga oddawanie ciepła z obudowy procesora do radiatora zestawu chłodzącego. Warstwa nakładanej pasty nie może być gruba, po nałożeniu zestawu chłodzącego nie powinna wydostawać się po bokach. Najlepiej wycisnąć niewielką ilość na obudowę rdzenia procesora, następnie plastikową kartą równomiernie rozsmarować cieniutko na całej powierzchni.

3. Kolejną czynnością jest przypięcie zestawu chłodzącego procesor. W przypadku sztandarowego układu chłodzącego AMD połóż go na procesorze, następnie wepnij go w zaczepy i zamknij dźwignię dociskającą zestaw do procesora.