Foobar2000 0.9.6

Udostępniona została najnowsza wersja odtwarzacza plików muzycznych - Foobar2000, aplikacja autorstwa polskiego programisty Piotra Pawłowskiego, który niegdyś współtworzył popularnego Winampa.

Udostępniona została najnowsza wersja odtwarzacza plików muzycznych - Foobar2000, aplikacja autorstwa polskiego programisty Piotra Pawłowskiego, który niegdyś współtworzył popularnego Winampa.

Foobar2000 0.9.6

Informacje: http://www.foobar2000.org Cena: bezpłatny

Foobar2000 jest odtwarzaczem o niebanalnych możliwościach. Ma dość skromny interfejs użytkownika, jednak "pod maską" znajdują się funkcje, które trudno spotkać w konkurencyjnych produktach, m.in. dither. Pliki realizowane są z użyciem 64-bitowych próbek, a następnie konwertowane do postaci wyjściowych 16 lub 32 bitów. Dzięki temu Foobar2000 może się pochwalić doskonałą jakością odtwarzanego dźwięku.

Zobacz również:

Foobar2000 0.9.6Kliknij, aby powiększyćFoobar2000 0.9.6Najnowsza wersja programu, oznaczona numerem 0.9.6, ma szereg usprawnień i nowości. Pierwszą z nich jest ulepszony instalator odtwarzacza. Do wyboru masz dwie opcje: tryb standardowy, znany z wcześniejszych wersji programu, oraz nowy tryb przenośny - Portable. Ten drugi przyda się, jeśli nie chcesz instalować odtwarzacza, lecz tylko go uruchamiać. Wówczas pliki zostaną jedynie wypakowane, a w systemowym rejestrze Windows nie zostaną dodane żadne nowe wpisy. Warto jednak dodać, że w tym wypadku nie możesz edytować powiązań plików (wymaga to wpisów w rejestrze).

Pewnych zmian doczekała się także biblioteka multimediów. Najważniejszą nowością jest funkcja automatycznej aktualizacji zawartości folderów. Nie musisz już ręcznie dodawać nowych elementów - program sam wyśledzi zmiany i zmodyfikuje bazę. Kolejnym usprawnieniem jest możliwość ignorowania ukrytych i systemowych plików i folderów, a pliki cuesheet pomijane są automatycznie. Niestety, biblioteka Foobara jest niekompatybilna z Wine, więc uruchomienie odtwarzacza pod Linuksem sprawi, że będziesz musiał ją aktualizować samodzielnie. Co gorsza, zamknięcie i ponowne uruchomienie programu sprawia, iż wszystkie elementy w bazie są usuwane.

Rozszerzono, i tak już pokaźną listę obsługiwanych formatów muzycznych (MP3, MP4, AAC, CD Audio, WMA, Vorbis, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, Musepack, Speex, AU, SND) o pliki w formacie Matroska. Przed instalacją nowej wersji Foobara2000 musisz jednak usunąć z dysku wszystkie inne kodeki Matroski.

Ostatnią nowością są usprawnienia w pakiecie SDK, w którym udoskonalono kompatybilność z Windows Vista.

Plusy:

  • doskonała jakość odtwarzanego dźwięku
  • usprawnienia w module biblioteki
  • wsparcie dla nowych formatów plików muzycznych
  • program jest bezpłatny

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • współpracuje tylko z Windows

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Kolejna odsłona odtwarzacza Foobar2000 wnosi szereg nowości i usprawnień.