Partycjonowanie dysków

Podłączasz nowy dysk twardy do komputera i chcesz utworzyć na nim partycje: jedną, dwie lub ich większą ilość. Lub też chcesz zmniejszyć rozmiar danego woluminu i wolną przestrzeń przeznaczyć na nowy system. Czy istnieją programy, które pozwolą ci wykonać takie zadania, bez ryzyka utraty wszystkich danych na dysku? Jak najbardziej tak!

Podłączasz nowy dysk twardy do komputera i chcesz utworzyć na nim partycje: jedną, dwie lub ich większą ilość. Lub też chcesz zmniejszyć rozmiar danego woluminu i wolną przestrzeń przeznaczyć na nowy system. Czy istnieją programy, które pozwolą ci wykonać takie zadania, bez ryzyka utraty wszystkich danych na dysku? Jak najbardziej tak!

Menedżer zarządzania partycjami w instalatorze VistyKliknij, aby powiększyćMenedżer zarządzania partycjami w instalatorze VistyOprogramowanie i dane, które przechowujemy na dysku twardym, są umieszczone na wydzielonych obszarach, tzw. partycjach (patrz ramka obok). Zazwyczaj na HDD jest jedna, ale może być ich też kilka - zwykle jednak wyczerpują one całą dostępną pojemność HDD. Co zatem zrobić, gdy zechcemy wydzielić miejsce dla nowego systemu lub na dane?

Zobacz również:

Możesz oczywiście usunąć wszystkie woluminy z dysku (a tym samym dane) i utworzyć na nim nowy rozkład partycji. Wcześniej musisz jednak wykonać kopię zapasową i - oczywiście - wygospodarować ładnych kilka godzin na proces odbudowy środowiska operacyjnego. Gra niewarta świeczki. Na szczęście są prostsze sposoby - użycie narzędzi pozwalających zmienić układ logiczny partycji na dysku twardym komputera. I właśnie tego typu aplikacje są tematem niniejszego przeglądu

Tryb tekstowy to już przeszłość

Podział na partycje jeszcze kilka lat temu był zadaniem, któremu sprostać mógł jedynie zaawansowany użytkownik komputera. Na szczęście czasy dyskietki startowej i narzędzia FDISK przeminęły bezpowrotnie. W każdym nowoczesnym systemie operacyjnym znajdziesz aplikacje, dzięki którym za pomocą przyjemnego interfejsu utworzysz lub usuniesz istniejący rozkład partycji (w Windows będzie to przystawka Zarządzanie dyskami konsoli MMC). Niestety, oprogramowanie systemowe Microsoftu jest mocno ograniczone: program nie pozwala choćby na zwiększanie rozmiaru już istniejących partycji..

W naszym zestawieniu znajdziesz zarówno programy komercyjne, jak i bezpłatne, które pozwolą ci zmienić pojemność partycji, przenieść ją w inne miejsce lub łączyć kilka woluminów w jeden.

Co to jest partycja?

Partycja, zwana także woluminem, jest wydzielonym obszarem na dysku twardym komputera. Przestrzeń ta jest sformatowana z użyciem danego systemu plików (w nowych Windows jest to NTFS, w starszych wersjach był to FAT). Każda partycja oznaczona jest sektorem początkowym i końcowym CHS (z ang. Cylinder, Head, Sector - odpowiednio: cylinder, głowica i sektor) na dysku twardym i określa fizyczne położenie woluminu. Informacje te przechowywane są w sektorze rozruchowym napędu (tzw. Master Boot Record)

EASEUS Partition Manager Home Edition - tylko dla 32-bitów

Pierwszym programem w zestawieniu jest EASEUS Partition Manager Home Edition. Został on określony przez twórców, jako alternatywa dla Partition Magic - aplikacji, z którą jeszcze kilka lat temu nie mógł rywalizować żadna inna tego typu. Darmowe narzędzie (tylko do użytku domowego, wymagana bezpłatna rejestracja) współpracuje jedynie z Windows, mało tego - jedynie z 32-bitowymi wersjami systemu. Użytkownicy systemów opartych na architekturze x64 muszą nabyć komercyjną wersję programu - Professional Edition lub lepszą (a wraz z nią otrzymają m.in. wersję live programu, uruchamianą z bootowalnej płyty CD).

EASEUS Partition Manager Home - przejrzysty interfejs sprawia, że nawet mało doświadczony użytkownik poradzi sobie ze zmianą rozmiaru partycjiKliknij, aby powiększyćEASEUS Partition Manager Home - przejrzysty interfejs sprawia, że nawet mało doświadczony użytkownik poradzi sobie ze zmianą rozmiaru partycjiPartition Manager ma przejrzysty interfejs użytkownika (środowisko graficzne w Windows) i pozwala dokonywać wszystkich typowych operacji na partycjach, w tym łączenie, zmianę rozmiaru czy przesuwanie woluminów. Dla mniej doświadczonych użytkowników programiści przygotowali dwa tryby, które pozwalają szybko dokonać operacji na dysku -Smart Mode (program sam proponuje optymalny rozkład przestrzeni na dysku) oraz tryb budowy nowego woluminu z wolnej przestrzeni na końcu twardego dysku. Podczas operacji bardzo przydatną funkcją okazuje się kreator tworzenia kopii zapasowych (Copy Wizard), który pozwala zabezpieczyć dane zarówno z wybranego woluminu, jak i całego dysku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz martwić się o utratę danych, gdy operacja zakończy się błędem. Dodatkowe funkcje w postaci mapowania dysków i operacji wirtualnych pozwalają, przed dokonaniem jakichkolwiek zmian, zapoznać się z graficznym przedstawieniem modyfikacji. Każda operacja wymaga dodatkowo zgody użytkownika.

EASEUS Partition Manager, z racji tego, iż współpracuje jedynie z Windows, pozwala tylko formatować partycje z użyciem NTFS lub FAT. W najnowszej wersji programu, oznaczonej numerem 3.0, dodano wsparcie dla napędów o rozmiarze 1,5 TB i dysków połączonych w RAID. Narzędzie dostępne jest tylko w anglojęzycznej wersji. Przy jego użyciu można zarządzać maksymalnie 32 podłączonymi napędami.

GParted - poradzi sobie z każdą partycją

GParted - stworzony dla profesjonalistówKliknij, aby powiększyćGParted - stworzony dla profesjonalistówKolejne narzędzie w zestawieniu to GParted (Gnome Partition Editor), zaawansowana aplikacja do zarządzania dyskami i przestrzenią na nich, uruchamiana z bootowalnej płyty CD (pobrany obraz .iso należy wypalić na czystym krążku). GParted jest projektem open source autorstwa Curtisa Gudaka. Program obsługuje najwięcej systemów plików, w tym FAT, NTFS, ext3, ext4, Reiser4, ReiserFS, XFS, hfs, ufs i jfs. W dodatku narzędzie jest bezpłatne. GParted pozwala tworzyć, zmniejszać, powiększać i przesuwać woluminy.

Narzędzie pozwala tworzyć, zmniejszać, powiększać i przesuwać woluminy (niektóre operacje nie są dostępne w wybranych systemach plików). Program, poza obsługą standardowych dysków twardych, doskonale radzi sobie z napędami zewnętrznymi (podłączanymi przez USB lub FireWire) i kartami pamięci. GParted wspiera także dyski dynamiczne i napędy połączone w macierz RAID. Oczywiście, jak każde dobre narzędzie tego typu, GParted oferuje uprzedni podgląd wprowadzanych zmian. Mankamentem jest brak - wśród wielu dostępnych - języka polskiego.

Paragon Partition Manager - nie tylko do partycjonowania

Paragon Partition Manager - doskonale radzi sobie także z dyskami dynamicznymiKliknij, aby powiększyćParagon Partition Manager - doskonale radzi sobie także z dyskami dynamicznymiNarzędzie firmy Paragon Software Group jest rozbudowaną aplikacją, która poza funkcjonalnością oferowaną przez pozostałe programy uwzględnione w przeglądzie, pozwala także wykonywać inne czynności. Partition Manager obsługuje następujące systemy plików: ext2, ext3, FAT i NTFS. Aplikacja umożliwia defragmentację i zmianę rozmiaru klastra woluminu oraz zmianę właściwości partycji (ukrywanie, zmiana systemu plików bez utraty danych czy litery przypisanej do danego woluminu).

W narzędziu zaimplementowano technologię Paragon Partition Smart, która zabezpiecza dane przed utratą. Najnowsza, dziewiąta, odsłona aplikacji wnosi wiele innowacyjnych rozwiązań. Kreator instalowania nowych systemów pozwoli przygotować pod tym kątem nowy dysk twardy. Nowością jest kreator tworzenia kopii zapasowych, który umożliwia skopiowanie zawartości wybranej partycji lub całego dysku twardego na dowolny inny nośnik albo udział sieciowy (istnieje także możliwość planowania tego typu zadań). W przywróceniu kopii zapasowej pomoże wbudowany moduł transferu plików. Nowy interfejs, wraz z rozbudowaną funkcjonalnością, zapewnia łatwy dostęp do najczęściej wykonywanych zadań i przydatnych opcji. Partition Manager 9 to także usprawniona obsługa Visty (w tym wsparcie dla edycji 64-bitowej). Ulepszono także bootmanagera, który pozwala teraz rozwiązywać więcej problemów związanych z uruchamianiem oraz zarządzać kilkoma systemami na jednym dysku.

Partition Manager jest aplikacją komercyjną, ale niedrogą - wersja dla użytkowników domowych kosztuje 39,95 dolarów. Program dostępny jest po angielsku i współpracuje tylko z Windows, pozwala jednak formatować napędy z wykorzystaniem systemu plików ext lub ReiserFS używanych w Linuksie. Program obsługuje także dyski dynamiczne.

Partition Logic - "lekkie" partycjonowanie

Partition Logic jest prostym programem uruchamianym z płyty CD lub dyskietki. Przy jego użyciu sformatujesz, przesuniesz, zmienisz rozmiar i atrybuty partycji. Poza tym program oferuje funkcjonalność z zakresu zarządzania danymi (kopiowanie całych dysków). Środowisko programu bazuje na systemie operacyjnym Visopsys i ma graficzny interfejs użytkownika (bardziej przejrzysty niż GParted). Dzięki temu Partition Logic uruchomić możesz niezależnie od zainstalowanego systemu. Obraz narzędzia wraz z systemem operacyjnym ma zaledwie 10 MB.

Program współpracuje z większością dostępnych dysków twardych (nie radzi sobie tylko z niektórymi napędami SATA). Partition Logic pozwala jedynie formatować partycje z użyciem FATu, swapu dla Linuksa lub ext2. Odwrotnie rzecz ma się z operacjami typu zmiany rozmiaru woluminu, gdzie wspierane są jedynie partycje sformatowane w NTFSie. Program w ogóle nie obsługuje ext3. Pomimo tych ograniczeń, aplikacja stanowi świetną alternatywę dla innych, komercyjnych narzędzi - Partition Logic jest bezpłatny.

Niestety system Visopsys nie ma wsparcia w postaci sterowników dla wielu urządzeń, stąd też próba uruchomienia narzędzia na nowszym sprzęcie często kończy się fiaskiem. Podczas redakcyjnych testów, Partition Logic uruchomił się jedynie na dwóch konfiguracjach z czterech użytych.