Najlepsze porady do Firefoksa 3

Wyciągnij więcej ze swojej przeglądarki, aby znacznie wygodniej szperać w zakamarkach globalnej Sieci. Poniżej przedstawiamy 10 starannie dobranych porad, które ci w tym pomogą, ułatwiając obsługę Firefoksa 3.0.

Wyciągnij więcej ze swojej przeglądarki, aby znacznie wygodniej szperać w zakamarkach globalnej Sieci. Poniżej przedstawiamy 10 starannie dobranych porad, które ci w tym pomogą, ułatwiając obsługę Firefoksa 3.0.

1. Wygodniejsze przeszukiwanie witryn

Zaznaczając pierwsze pole wyboru ułatwisz sobie wyszukiwanie informacji na stronie, zaś drugie usprawni nawigowanie w obrębie odwiedzanej witryny.Kliknij, aby powiększyćZaznaczając pierwsze pole wyboru ułatwisz sobie wyszukiwanie informacji na stronie, zaś drugie usprawni nawigowanie w obrębie odwiedzanej witryny.Gdy naciśniesz klawisze [Ctrl F], przy dolnej krawędzi okna Firefoksa pojawi się pasek wyszukiwania, który pozwala wyszukiwać dowolne pojęcia w obrębie bieżącej strony internetowej. To dość poręczna funkcja, jednak można ją nieco usprawnić. Przywołaj menu Narzędzia | Opcje, przeskocz do rubryki Zaawansowane, w niej zaś na kartę Ogólne. Następnie zaznacz pole wyboru Rozpocznij wyszukiwanie podczas wpisywania tekstu w rubryce Dostępność. Teraz nie musisz już przywoływać paska wyszukiwania. Wystarczy zacząć wpisywać poszukiwane pojęcie, a Firefox odnajdzie je na odwiedzanej stronie. Pierwsze trafienie zobaczysz już po wpisaniu pierwszej litery. Dodatkową zaletą jest fakt, że jeśli znalezione słowo to odnośnik, możesz otworzyć witrynę docelową, klikając klawisz [Enter].

Zobacz również:

2. Usuwanie śladów po wędrówkach

Ta funkcja usunie wszystkie ślady po twoich internetowych eskapadach.Kliknij, aby powiększyćTa funkcja usunie wszystkie ślady po twoich internetowych eskapadach.Za pomocą skrótu klawiaturowego [Ctrl Shift Del] otworzysz okno dialogowe, w którym możesz zainicjować usunięcie wszystkich śladów po internetowych wędrówkach, które pozostawiłeś w trakcie ostatniej sesji. Jeśli skorzystasz z tej możliwości, kolejnemu użytkownikowi, który usiądzie przed twoim komputerem, nie uda się ustalić, jakie strony internetowe odwiedzałeś i jakich zapytań dokonywałeś w Sieci. Dodatkowa rada - przywołaj menu Narzędzia | Opcje i przeskocz do sekcji Prywatność. Jeśli zaznaczysz pole wyboru Zawsze czyść dane prywatne przy zamykaniu programu Firefox, ślady będą zacierane automatycznie i nie będziesz musiał przywoływać wspomnianego okna.

3. Instalowanie i aktualizowanie dodatków

W Firefoksie 3 można pobierać nowe dodatki bezpośrednio z tego okna.Kliknij, aby powiększyćW Firefoksie 3 można pobierać nowe dodatki bezpośrednio z tego okna.W Firefoksie 3 znacznie rozbudowano okno dialogowe dodatków (menu Narzędzia | Dodatki) w porównaniu do poprzednich wersji. Teraz można z jego poziomu szukać żądanych dodatków w Internecie i inicjować ich instalowanie jednym kliknięciem myszy. W ten sposób zaoszczędzisz sobie przywoływania witryny z dodatkami. Warto nadmienić, że są tu oferowane tylko te dodatki, które są obsługiwane przez daną wersję Firefoksa. Bardzo praktyczna okazuje się sekcja Aktualizacje. Figurują tu tylko te rozszerzenia, do których są dostępne aktualizacje.

4. Powiększanie za pomocą klawiatury

Funkcja przybliżania w Firefoksie 3 uwzględnia również ilustracje.Kliknij, aby powiększyćFunkcja przybliżania w Firefoksie 3 uwzględnia również ilustracje.Firefox 3 jest wyposażony w funkcję powiększania, która nie ogranicza się do treści tekstowych, lecz uwzględnia również układ graficzny i ilustracje. Przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl] i naciskając klawisz [+] lub [-], możesz stopniowo przybliżać bądź oddalać widok bieżącej witryny. Zamiast wspomnianych klawiszy plusa i minusa możesz użyć kółka myszy. Aby przywrócić pierwotny rozmiar, naciśnij klawisze [Ctrl 0]. Firefox zapamiętuje ustawienia przybliżania i używa ich podczas kolejnej wizyty na danej stronie internetowej.

5. Zakładki

Tworzenie nowych zakładek jest niewiarygodnie proste - wystarczy jedno kliknięcie.Kliknij, aby powiększyćTworzenie nowych zakładek jest niewiarygodnie proste - wystarczy jedno kliknięcie.W obecnej wersji Firefoksa uproszczono również tworzenie zakładek. Gdy trafisz na interesującą witrynę internetową, do której chciałbyś jeszcze powrócić, wystarczy kliknąć ikonę białej gwiazdki przy prawej krawędzi paska adresu. Wówczas bieżąca strona zostanie umieszczona w bibliotece zakładek, co zostanie zasygnalizowane przebarwieniem gwiazdki na kolor żółty. Gdy raz jeszcze klikniesz gwiazdkę, przywołasz okno dialogowe, w którym możesz przypisać zakładce dowolną nazwę i wybrać folder docelowy. Oprócz tego możesz zdefiniować etykiety. Gdy wpiszesz etykietę na pasku adresu, zostaną wyświetlone wszystkie adresy stron internetowych, do których jest ona przypisana.

6. Inteligentne foldery wyszukiwania

W oknie biblioteki znajdziesz inteligentne foldery, które potrafią zapamiętywać zapytania i automatycznie aktualizować swoją zawartość.Kliknij, aby powiększyćW oknie biblioteki znajdziesz inteligentne foldery, które potrafią zapamiętywać zapytania i automatycznie aktualizować swoją zawartość.Menedżer zakładek w Firefoksie 3 jest wyposażony w inteligentne foldery wyszukiwania podobne do tych, które znalazły zastosowanie np. w programach Mozilla Thunderbird czy Microsoft Outlook. Otwórz menu Zakładki | Zarządzaj zakładkami. Klikając przycisk Zapisz w prawym górnym narożniku, zachowasz swoje zapytanie w folderze tego typu. Treść foldera wyszukiwania jest aktualizowana automatycznie. W ten sposób uzyskasz błyskawiczny wgląd do wszystkich zakładek dotyczących interesującego cię tematu.

7. Praktyczny menedżer pobierania

Menedżer pobierania w Firefoksie 3 pozwala wstrzymywać i wznawiać pobieranie. Ponadto oferuje kilka innych przydatnych funkcji.Kliknij, aby powiększyćMenedżer pobierania w Firefoksie 3 pozwala wstrzymywać i wznawiać pobieranie. Ponadto oferuje kilka innych przydatnych funkcji.Menedżer pobierania (przywołuje się go skrótem klawiaturowym [Ctrl J]) pozwala wstrzymywać i wznawiać pobieranie plików z Internetu. Pole tekstowe w prawym dolnym narożniku okna pozwala wygodnie wyszukiwać zakończone pobrania, gdy lista nabierze pokaźnych rozmiarów. Kliknij prawym przyciskiem myszy na jeden z wpisów. Wskazując polecenie Przejdź do strony pobierania w menu podręcznym, otworzysz witrynę, w której zainicjowałeś pobieranie danego pliku. Okazuje się to praktyczne, gdy zapomnisz, o jaki plik chodzi.

8. Płynne przewijanie

Zaznaczając to pole wyboru, ujednolicisz rozmiar wszystkich przycisków na pasku narzędzi.Kliknij, aby powiększyćZaznaczając to pole wyboru, ujednolicisz rozmiar wszystkich przycisków na pasku narzędzi.Firefox 3 przewija domyślnie o całą stronę w przód lub w tył, gdy użytkownik naciska klawisz [Page Down] lub [Page Up]. Jeśli preferujesz płynne przewijanie, możesz włączyć je poprzez menu Narzędzia | Opcje. Przeskocz do sekcji Zaawansowane. Na karcie Ogólne w sekcji Przeglądanie znajduje się pole wyboru Używaj płynnego przewijania. Gdy je zaznaczysz, po naciśnięciu klawisza [Page Down] lub [Page Up], strony będą przewijane w sposób animowany. Teraz będziesz więc widział, jak dużą część strony przewinąłeś.

9. Zmniejszanie przycisku Wstecz

Inteligentny pasek adresu pozwala usuwać wpisy błędnie podanych stron.Kliknij, aby powiększyćInteligentny pasek adresu pozwala usuwać wpisy błędnie podanych stron.Szata graficzna w Firefoskie 3 jest bardzo elegancka, jednak być może razi cię duży rozmiar przycisku powracania do poprzedniej strony. Tymczasem możesz go bardzo łatwo zmniejszyć. Kliknij prawym przyciskiem myszy w wolnym skrawku paska nawigacji i wskaż polecenie Dostosuj. Na ekranie pojawi się nowe okno dialogowe. Teraz wystarczy zaznaczyć pole wyboru Użyj małych ikon i potwierdź przyciskiem Zakończ.

10. Porządkowanie paska adresu

Inteligentny pasek adresu jest dość praktyczny. Po wpisaniu dowolnego pojęcia zostaną wyświetlone adresy wszystkich odwiedzonych dotychczas witryn, które mają z nim jakikolwiek związek. Na liście trafień pojawiają się niekiedy błędnie wpisane adresy i witryny, których na pewno nie chcesz ponownie odwiedzać. Aby usunąć taki niepotrzebny wpis z listy paska adresu, zaznacz go po prostu za pomocą myszy i naciśnij klawisze [Shift Delete].