Nieoficjalny Service Pack 4 do XP i Visty

Złożyliśmy dla was dodatki aktualizacyjne, które zawierają wszystkie nieodzowne narzędzia Microsoftu do systemów Windows XP i Vista. W pełni zautomatyzowany program instalacyjny przejmuje wszystkie czynności. Wystarczy wybrać programy i zainicjować instalowanie.

Złożyliśmy dla was dodatki aktualizacyjne, które zawierają wszystkie nieodzowne narzędzia Microsoftu do systemów Windows XP i Vista. W pełni zautomatyzowany program instalacyjny przejmuje wszystkie czynności. Wystarczy wybrać programy i zainicjować instalowanie.

Doprowadź swój system do najnowszego stanu! Microsoft zaopatruje użytkowników miesiąc w miesiąc nie tylko w aktualizacje bezpieczeństwa, lecz dostarcza im różne narzędzia rozszerzające funkcjonalność Windows XP i Visty. Należą do nich m.in. Windows Search, Windows Defender, Virtual PC czy PowerToys. Te i inne aplikacje możesz pobrać bezpłatnie, lecz przeszukiwanie stron internetowych producenta pod kątem użytecznych programów zajmuje mnóstwo cennego czasu. Oddzielenie ziarna od plewy może pochłonąć nawet kilka godzin.

Zobacz również:

Postanowiliśmy zmniejszyć ten nakład pracy do absolutnego minimum. Na płycie DVD dołączonej do PCW 3/2009 znajdziesz dwa pakiety zawierające wszystkie przydatne narzędzia Microsoftu - to nasze nieoficjalne dodatki Service Pack 4 do Windows XP i Visty. Instrukcję dobrania właściwego pakietu i zainstalowania go zamieszczamy w ramce. Zależnie od upodobań możesz własnoręcznie skomponować zestaw narzędzi, które chcesz wgrać do swojego systemu, lub zainicjować w pełni zautomatyzowane instalowanie wszystkich programów.

Skrzynia pełna skarbów. Znacznie bardziej obszerniejszy zbiór dodatków otrzymają użytkownicy Windows XP. W suto wyposażonej Viście niektóre z nich wchodzą w skład systemu operacyjnego. Chodzi m.in. o program zabezpieczający Windows Defender czy odtwarzacz Windows Media Player 11. Z drugiej strony Vista nie obsługuje niektórych narzędzi, np. zestaw PowerToys. Pełen spis programów, które zamieszczamy w naszym Service Pack-u znajdziesz w tabeli. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich.

Podstawowe aplikacje

Nowa edycja Internet Explorera wnosi nowe funkcje - m.in. przeglądanie InPrivate (uaktywniane klawiszami [Ctrl Shift P])Kliknij, aby powiększyćNowa edycja Internet Explorera wnosi nowe funkcje - m.in. przeglądanie InPrivate (uaktywniane klawiszami [Ctrl Shift P])Nasze nieoficjalne dodatki Service Pack składają się m.in. z aplikacji, które mają zasadniczy wpływ na pracę w systemie Windows, ułatwiając korzystanie z tego środowiska. Najważniejsze z nich przedstawiamy pokrótce w kolejnych akapitach.

Internet Explorer 8 beta 2 - szybszy i lepszy

Znacznie szybszy, wyposażony w menedżera dodatków i z tymczasowo ukrytym paskiem menu - tak prezentuje się wersja beta Internet Explorera 8. Użytkownik ma możliwość określania fragmentów witryn internetowych, które są definiowane jako tzw. WebSlices. Mając takie narzędzie, możesz np. umieścić w webslice interesujący cię towar z aukcji internetowej, aby w prosty sposób śledzić jej przebieg. Wystarczy wstawić taki webslice na pasek ulubionych, a potem otwierać go i zamykać jednym kliknięciem myszy.

Nowinką jest ponadto tryb prywatny, który nie pozostawia w pececie żadnych danych w postaci plików, plików cookie ani historii wędrówek. Mimo tych licznych usprawnień Internet Explorer znajduje się nadal w stadium beta. Dlatego instalowanie tej przeglądarki zalecamy tylko doświadczonym użytkownikom.

Virtual PC - komputer wirtualny

Za pomocą programu Virtual PC możesz emulować wirtualny system Windows jako system-gość w zainstalowanym systemie operacyjnym. Wbudowany kreator pomaga w konfigurowaniu wirtualnego komputera. Automatycznie oblicza sugerowany rozmiar pamięci roboczej i zakłada plik obrazu. Rolę systemu-gościa może przejąć każda edycja Windows od wersji 98 po Vistę. Instalując ten ostatni musisz założyć wirtualny twardy dysk o pojemności co najmniej 15 GB. Gdy kreator zakończy działanie, pojawi się okno konsoli. Z jej poziomu możesz poustawiać parametry wirtualnego peceta lub uruchomić go.

Virtual PC zarządza maksymalnie trzema wirtualnymi dyskami. Oferuje też funkcję cofania, która rejestruje wszystkie operacje i przywraca pierwotny stan wirtualnej maszyny po zakończeniu sesji. Funkcje takie jak udostępnianie folderów można używać niczym w VM-ware. W tym celu musisz wgrać dodatkowe narzędzia po zainstalowaniu systemu-gościa. Wchodzą one w skład pakietu i noszą angielską nazwę additions.

Windows Defender - prewencja to podstawa

Microsoftowy strażnik i eliminator złośliwego oprogramowania - Windows Defender - należy do domyślnego zestawu programów środowiska Vista. Co prawda, brakuje go w Windows XP, lecz można weń wyposażyć również ten system operacyjny. Po zainstalowaniu i uruchomieniu Windows Defendera pobierze on z serwera Microsoftu w Internecie najnowsze sygnatury szkodliwego oprogramowania. Następnie przeprowadzi pobieżną analizę systemu, w którym został zainstalowany. W ramach tego testu sprawdzi tylko rejestr, katalog Windows i cały folder Program Files.

Jeśli wykryje niepożądany program, wyświetli komunikat z wyszczególnieniem poziomu zagrożenia sugerowanego przez Microsoft. Jeżeli niebezpieczeństwo zostanie zakwalifikowane jako poważne lub wysokie, powinieneś jak najszybciej unieszkodliwić zdemaskowanego intruza. W tym celu umieść go w kwarantannie lub po prostu usuń. Jeśli jednak ofiarą szkodnika padł jeden z plików systemowych, który jest nieodzowny do poprawnego działania systemu, pozostaje już tylko jedno rozwiązanie. Trzeba wówczas ustalić, kiedy nastąpiło zakażenie, a następnie odtworzyć poprzedni stan systemu Windows, korzystając z punktu przywracania (w module Przywracanie systemu). Kliknij w Windows Defenderze polecenie Narzędzia, a potem odnośnik Eksplorator oprogramowania. Jeżeli niebezpieczny program uruchamia się automatycznie wraz z systemem lub jest obecnie aktywny, poszukaj go i zaznacz w kategorii Programy grupy Autostart lub Aktualnie uruchomione programy. W prawej części okna uzyskasz szczegółowe informacje na temat szkodnika - m.in. datę zainstalowania.

Prewencja to lepsze rozwiązanie. Windows Defender może być również stosowany jako narzędzie zapobiegawcze. Funkcja ochrony w czasie rzeczywistym nieustannie nadzoruje listę aplikacji uruchamianych automatycznie, konfigurację systemu, dodatki Internet Explorera, wszystkie usługi i sterowniki, a także każde uruchomienie i zarejestrowanie oprogramowanie. Gdy przez pomyłkę zechcesz zainstalować lub uruchomić pozornie pożyteczny program, za którym kryje się znany szkodnik, Windows Defender przerwie tę operację i uderzy na alarm. W ten sposób masz możliwość w porę wykrywać i usuwać niepożądane oprogramowanie.

Windows Search 4.0 - szybkie wyszukiwanie na pulpicie

Wybór trybu kopiowania - zalecamy $Echo$ (lustrzany obraz folderu źródłewego) lub $Contribute$ (archiwizowanie przyrostowe bez usuwania).Kliknij, aby powiększyćWybór trybu kopiowania - zalecamy $Echo$ (lustrzany obraz folderu źródłewego) lub $Contribute$ (archiwizowanie przyrostowe bez usuwania).W porównaniu do funkcji wyszukiwania w Viście bieżąca wersja Windows Search wykazuje się znacznie większą wydajnością i niezawodnością. Na dodatek można z niej korzystać również w Windows XP. Podobnie jak każdy program do przeszukiwania zawartości komputera Windows Search zakłada najpierw indeks, przeczesując cały system i zachowując treści tekstowe z plików w jednym miejscu. Domyślnie obsługuje ponad 200 typów plików (m.in. z zakresu poczta, adresy, kalendarze, dokumenty, prezentacje, muzyka, obrazy i sekwencje wideo).

Chcąc wyszukiwać informacje w plikach, które domyślnie nie są indeksowane (np. PDF), można poszukać wtyczek pod adresem http://go.pcworld.pl/0b19e .

Poszukiwania inicjuje się w nowym polu tekstowym umieszczonym na pasku zadań (w Windows XP) lub w polu wyszukiwania w dowolnym oknie Eksploratora (w Viście).

Windows Media Player 11 - szybki i smukły

Porównując bieżącą wersję Windows Media Playera do poprzednich, nasuwa się wniosek, że Microsoft dokonał bardzo wielu usprawnień. Zmiany są przełomowe, bo odtwarzacz stał się szybszy i smuklejszy od swoich konkurentów, np. Winampa (dostępny pod adresem http://go.pcworld.pl/84cd5 ).

Ponadto dopasowano tryby wyświetlania odtwarzacza do różnych typów plików multimedialnych i umożliwiono różne sposoby użytkowania. Na przykład chciałbyś słuchać muzyki, lecz przeszkadza ci nieustannie otwarte okno odtwarzacza. Aby rozwiązać ten problem, kliknij prawym przyciskiem myszy wolny skrawek paska zadań i wskaż polecenie Paski narzędzi | Windows Media Player. Teraz wystarczy już tylko zminimalizować okno Windows Media Playera. Od tej pory będziesz mógł sterować odtwarzaniem bezpośrednio z poziomu paska zadań, gdzie znajdziesz podstawowe kontrolki odtwarzania (odtwarzanie, zatrzymywanie, wybór utworu, poziom głośności itd.). Biblioteka mediów zapewnia wygodne funkcje wyszukiwania, sortowania i oceniania utworów. W ten sposób bardzo szybko znajdziesz pliki, które chcesz odtworzyć, a w razie potrzeby umieścisz je na liście odtwarzania.