Megapakiet za free - 40 najlepszych aplikacji do Windows XP i Visty

Nie musisz płacić za funkcje, z których nigdy nie skorzystasz. Nie zmieniaj procesora tylko dlatego, że nowy Adobe Reader potrzebuje więcej mocy, nie kupuj RAM-u tylko po to, żeby Nero chodził szybciej. Jest na rynku wiele świetnych aplikacji, które potrzebują niewiele pamięci, są szybkie i robią to, do czego są przeznaczone.

Ankieta przeprowadzona przez redakcję PC Worlda pokazała, że nasi czytelnicy podczas pobierania nowych aplikacji z Internetu kierują się najczęściej licencją (a zatem też ceną), komentarzami użytkowników pobierających dany plik oraz marką aplikacji (np. Nero kojarzone jest lepiej niż InfraRecorder itd.).

Aby pomóc w wyborze, sprawdziliśmy kilkanaście popularnych serwisów pozwalających na pobieranie aplikacji, w tym dział Download PC Worlda i IDG.pl. Odwiedziliśmy też sklepy komputerowe i supermarkety elektroniczne. Po zapoznaniu się z ofertą przygotowaliśmy zestawienie 40 najlepszych aplikacji, które mogą zastąpić aktualnie wykorzystywane programy. Warto się przełamać i spróbować czegoś nowego. Po podsumowaniu kosztów i czasu, okazało się, że może być i lepiej, i taniej.

Zobacz również:

Nagrywanie płyt CD/DVD

Typowy wybór: Nero

Pakiet multimedialno-nagrywający Nero to niekwestionowany lider w tej kategorii narzędzi. Obecna wersja, oznaczona numerem 9, to już prawdziwy kombajn - nie tylko wypala krążki, ale zarządza plikami muzycznymi i wideo, robi kopię zapasową i pozwala kodować pliki multimedialne. Niestety, zajmuje ponad 1 GB (w wypadku instalacji standardowej) cennego miejsca na dysku i kosztuje, bagatela, 269 złotych! To dosyć dużo, szczególnie jeśli korzystasz z niego, nagrywając tylko krążki CD i DVD. Jeśli tak, lepiej poszukaj czegoś innego.

Nero niewiele można zarzucić, ale jeśli potrzebujesz programu tylko do nagrywania płyt, powinieneś poszukać alternatywy.Kliknij, aby powiększyćNero niewiele można zarzucić, ale jeśli potrzebujesz programu tylko do nagrywania płyt, powinieneś poszukać alternatywy.

Lepszy wybór: InfraRecorder + Alcohol 120%

Idealna para to InfraRecorder i Alcohol 120%. Obie aplikacje są małe, ale mają bardzo duże możliwości. Umożliwiają wypalanie płyt CD, DVD i DVD-RAM z dowolną zawartością (dane, audio, wideo). Alcohol ponadto pozwoli skopiować dowolny krążek zabezpieczony przez producenta przed zgrywaniem. Program doskonale radzi sobie z takimi technologiami, jak StarForce, Securom, LaserDisc i SafeDisc. Pozwala także uruchamiać wirtualne napędy optyczne (do 31 sztuk). Możesz w nich umieścić zgrane obrazy płyt i korzystać z nich bez potrzeby wkładania do czytnika CD.

InfraRecorder zajmuje jedynie 7 MB na dysku, Alcohol 120% - 8,5 MB. Pierwsza z aplikacji jest darmowa, za drugą trzeba, niestety, zapłacić. Licencja kosztuje około 150 zł. To i tak dużo taniej niż Nero, a zaoszczędzone 130 zł możesz przeznaczyć na nowy napęd optyczny.

Pakiet biurowy

Typowy wybór: Microsoft Office 2007

Pakiet biurowy to niezbędna rzecz. Najpopularniejszym w Polsce rozwiązaniem jest obecnie Microsoft Office 2007. Najtańszą edycją jest wersja dla użytkowników domowych kosztująca około 259 zł (cena poza promocją). Dosyć dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że znajdują się tam tylko cztery programy: Word, Excel, PowerPoint i OneNote (mało popularny). Mało tego, wersja nie pozwala na zastosowania komercyjne.

Lepszy wybór: OpenOffice.org 3.0.1 PL

OpenOffice.org jest bezpłatną - i jedną z nielicznych - alternatywą dla pakietu Microsoftu. W jego skład wchodzi edytor tekstowy Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, aplikacja do tworzenia prezentacji multimedialnych Impress, program bazodanowy Base oraz narzędzie do rysowania Draw. Jak nietrudno zauważyć, bezpłatnie otrzymujesz więcej aplikacji.

Kliknij, aby powiększyć

Oprogramowanie jest zgodne z formatami dokumentów Office'a (także DOCX, XLSX, PPTX opartych na OOXML). Dodatkowo obsługuje ODF (Open Document Format), oficjalny standard wymiany dokumentów w Polsce. Jeśli chcesz zaoszczędzić kilkaset złotych (kosztem kilku megabajtów przestrzeni dyskowej), to nie zastanawiaj się i wybierz OpenOffice.

Odtwarzacz muzyki

Typowy wybór: Windows Media Player

Wbudowany odtwarzacz muzyczny - Windows Media Player ma nieskomplikowany interfejs użytkownika oraz intuicyjnie rozmieszczone przyciski i funkcje. W dodatku nic nie kosztuje, bo jest składnikiem Windows. Pozwala słuchać zarówno muzyki z krążków CD, jak i DVD-A. Odtwarza także pliki MP3, WMA, WAV i...? Na tym koniec! Brak obsługi popularnych formatów bezstratnych (FLAC, APE) oraz przeciętne możliwości z zakresu konfiguracji dźwięku sprawiają, że powinieneś o nim zapomnieć.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: Foobar2000

Bezpłatny program autorstwa Pawła Pawłowskiego może nie przyciąga ładnym interfejsem, ale przecież aplikacja ma służyć do odtwarzania muzyki, a nie do pokazywania znajomym. Obsługa wielu popularnych formatów (FLAC, OGG, MPC, APE, MP3, WMA i M4A), możliwość szerokiej konfiguracji w zakresie odtwarzania (Menedżer DSP) i liczne wtyczki zwiększające możliwości aplikacji, to niektóre z cech sprawiających, że Foobar2000 jest lepszym wyborem niż wbudowany w Windows WMP.

Odtwarzacz filmów

Typowy wybór: Windows Media Player

Zrezygnowałeś z WMP jako domyślnego odtwarzacza muzyki. Pliki wideo nadal jednak w nim oglądasz. Oczywiście nie ma problemu, gdy są to filmy DVD. Problem zacznie się, gdy uruchomisz plik DivX lub XVID i nie zobaczysz dołączonych napisów. Spokojnie. I na to jest rada.

Lepszy wybór: BestPlayer

Best Player to prosta aplikacja, która nie wymaga instalacji (plik .exe zajmuje jedynie 1 MB powierzchni na dysku). Program doskonale radzi sobie z odtwarzaniem popularnych plików filmowych (DivX, RMVB, XVID) oraz dołączonymi napisami (uruchamiane są automatycznie). Mało tego, program podpowie, jak rozwiązać napotkane problemy (np. brak odpowiedniego kodeka). Jest bezpłatny.

Przeglądarka grafiki

Typowy wybór: Galeria fotografii Windows

Galeria fotografii Windows jest kolejnym narzędziem, które uruchamia się automatycznie po dwukrotnym kliknięciu pliku graficznego. Program pozwala odtwarzać zdjęcia jako pokaz slajdów i umożliwia podstawową edycję fotografii (np. redukcję efektu czerwonych oczu). Niestety, aplikacja potrafi odczytać wyłącznie popularne pliki graficzne.

Lepszy wybór: IrfanView

Przeglądarkę IrfanView zainstalujesz w kilkanaście sekund. W zamian otrzymasz sporo opcji, których do tej pory nie miałeś (m.in. korektę automatyczna, możliwość katalogowania zdjęć, konwersję grafik). Funkcjonalność programu można zwiększyć za pomocą bezpłatnych wtyczek. Aplikacja jest bezpłatna i zajmuje tylko 1,5 MB na dysku. Polski interfejs językowy wymaga instalacji rozszerzenia.

Komunikator internetowy

Typowy wybór: Gadu Gadu

Gadu Gadu, najpopularniejszy komunikator internetowy w Polsce. Korzystają z niego miliony Polaków, ale ma sporo wad. Po pierwsze, pozwala prowadzić rozmowy błyskawiczne tylko we własnej sieci. Po drugie, nie obsługuje wideorozmów. Po trzecie, zajmuje sporo miejsca. I bez przerwy wyświetla reklamy. Masz dość GG? My też.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: Miranda IM

Miranda IM jest multikomunikatorem (do tego najlepszym na rynku - patrz test komunikatorów w PC World 1/2009). Oznacza to, że nie jesteś skazany (a tym samym twoi znajomi) na jedną sieć. Za pomocą tego lekkiego programu możesz rozmawiać z przyjaciółmi korzystającymi z GG, ICQ, Jabbera czy innych popularnych protokołów komunikacyjnych. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość zwiększania funkcjonalności za pomocą wtyczek. Aplikacja jest bezpłatna.

Edycja zdjęć

Typowy wybór: Adobe Photoshop

Nie oszukujmy się. Na rynku nie ma lepszego programu do edycji zdjęć, niż komercyjny Photoshop. Gdy tylko konkurencja stara się go dogonić, Adobe zaraz wypuszcza kolejną wersję, która pozostawia w tyle inne programy. Najnowsza edycja Photoshopa - CS4 - tylko to potwierdza. Jednak aplikacja jest bardzo droga (kosztuje około 4 tysięcy złotych). Myślisz, że potrzebujesz go w domu? Mylisz się.

Lepszy wybór: PhotoScape

Jeśli nie jesteś profesjonalnym grafikiem, to wystarczy ci bezpłatny program PhotoScape. Pozwala redukować efekt czerwonych oczu, usuwać szumy i zmieniać balans bieli oraz nasycenie barw, możesz także edytować zdjęcia. PhotoScape umożliwia konwersję formatu RAW na JPG oraz scalanie pojedynczych fotografii w panoramę - operacje ułatwia w pełni spolszczony interfejs. Funkcjonalność można rozbudowywać z użyciem wtyczek.

Przeglądarka dokumentów PDF

Typowy wybór: Adobe Reader

Do przeglądania dokumentów w formacie PDF używasz Adobe Readera. Nie jest to program idealny. Nawet w najnowszej wersji wolno się uruchamia i zajmuje ponad 200 MB na twardym dysku. Na szczęście jest bezpłatna alternatywa.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: Foxit Reader

Foxit Reader jest małym i szybkim czytnikiem PDF-ów. Uruchamia się prawie cztery razy szybciej niż przeglądarka Adobe'a. Pozwala kopiować dowolne elementy dokumentu (tekst, grafiki) do schowka systemowego. Na uwagę zasługuje specjalny pasek narzędzi (do Internet Explorera), który pozwala szybko rozpocząć pracę z dokumentem znalezionym w Sieci oraz możliwość odczytu kilku PDF-ów jednocześnie. Oczywiście Foxit Reader pozwala na wydrukowanie oraz wyszukanie na dysku dowolnego PDF-u.

Menedżer plików

Typowy wybór: Total Commander

Total Commader to najpopularniejsza alternatywa dla Eksploratora Windows. Ma mnóstwo opcji zarządzania plikami, obsługuje wszystkie popularne systemy plików, a przy tym wyposażony jest w wiele narzędzi ułatwiających interakcję z danymi w Sieci (wbudowany klient FTP, podgląd dokumentów HTML). Niestety, kosztuje ponad 140 zł.

Lepszy wybór: FreeCommander

FreeCommader - autorstwa Marka Jasinskiego - nie ma tylu opcji, co Total Commander, ale wśród bezpłatnych narzędzi podobnego typu jest najlepszy. Ma zintegrowaną niszczarkę plików, obsługuje wiele formatów plików skompresowanych, podgląd miniatur oraz sumy kontrolne. To tylko niektóre z funkcji, niespotykane wśród innych bezpłatnych menedżerów plików.

Kliknij, aby powiększyć

Jeśli postąpiłeś zgodnie z naszymi wskazówkami i wybrałeś opisywane programy-zamienniki, to właśnie zaoszczędziłeś ponad 1 GB powierzchni dyskowej i 550 zł (o ile nie miałeś zamiaru kupić Photoshopa)! Jeśli to dla ciebie za mało, nie ma problemu - czytaj dalej.

Defragmentowanie dysku

Typowy wybór: Defragmentator dysków firmy Microsoft

Pliki na dysku czasem należy zdefragmentować. Oczywiście używasz w tym celu systemowego narzędzia. Niestety, jest ono dosyć wolne, a poza tym nie wyświetla dokładnych informacji o stanie plików.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: Defraggler

Defraggler jest małym i prostym w użyciu narzędziem do defragmentacji. Wykonuje powierzone zadanie bardzo szybko. Co ważne, wyświetla przejrzyste statystyki odnośnie stanu procesu i plików na dysku. Poza tym pozwala defragmentować wolną przestrzeń.

Kalendarz

Typowy wybór: Kalendarz systemu Windows

Systemowy kalendarz jest prostym narzędziem, które pozwala zachować notatki i terminy, ważne dla ciebie podczas pracy z komputerem. Jego funkcjonalność jest jednak dosyć ograniczona.

Lepszy wybór: Kalendarz XP

Mały program autorstwa Marcina Zielińskiego to coś więcej, niż zwykły kalendarz. Poza wyświetlaniem obecnej daty, sentencji dnia czy imienin ma też możliwość podglądu aktualnego obciążenia procesora i pamięci RAM, moduł przypominający o aktualnych zadaniach do wykonania czy urodzinach oraz możliwość sprawdzania poczty.

Szyfrowanie danych

Typowy wybór: SafeCryptor

SafeCryptor jest ciekawym narzędziem do szyfrowania danych. Ma mnóstwo przydatnych opcji i korzysta z mocnego algorytmu AES. Jest jednak płatny.

Lepszy wybór: TrueCrypt

TrueCrypt poza tym, że jest bezpłatny, dysponuje wieloma opcjami, których próżno szukać w innych programach. Pozwala szyfrować zarówno pojedyncze pliki, jak i całe woluminy. Umożliwia tworzenie wirtualnych, zaszyfrowanych dysków, które mogą posłużyć za komputerowy sejf. Co ważne, szyfrowanie możesz przeprowadzić nawet z 448-bitowym kluczem.

Kompresowanie/dekompresowanie plików

Typowy wybór: narzędzie systemowe

W Windows Viście znajdziesz, co prawda, prosty program do tworzenia i rozpakowywania archiwów, ale nie możesz tworzyć plików skompresowanych zabezpieczonych hasłem. A po za tym funkcjonalność programu ogranicza się tylko do formatu ZIP.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: 7-Zip

7-Zip to bezpłatna alternatywa dla wbudowanej aplikacji do obsługi archiwów. Obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty (w tym RAR, ZIP, TAR i CAB). Pozwala zabezpieczać pliki hasłem, a kompresja za jego pomocą jest znacznie szybsza.

Firewall

Typowy wybór: Zapora systemu Windows

Wbudowany w Windows firewall jest prosty w użyciu, ale pozbawiony jakiegokolwiek sensownego interfejsu, pozwalającego na konfigurację czy czytelnego monitora połączeń.

Lepszy wybór: Comodo Firewall Pro

Comodo Firewall Pro jest bezpłatną, wiele razy nagradzaną zaporą sieciową, która doskonale chroni przed niebezpieczeństwami z Sieci. Wśród wielu opcji wyróżnić warto możliwość uczenia się programu na podstawie podejmowanych decyzji oraz funkcję dogłębnej analizy uruchamianych aplikacji.

Aplikacja do malowania

Typowy wybór: Paint

Narzędzie Windows Paint, jest mocno przestarzałe. Brak mu funkcjonalności, która chociaż trochę zbliżyłaby go do obecnych standardów. Używasz go jednak z czystego lenistwa. Dość!

Lepszy wybór: Paint.Net

Idealnym zamiennikiem jest Paint.Net. Mimo że bezpłatny, dysponuje wieloma funkcjami spotykanymi w aplikacjach komercyjnych, np. rysowanie z użyciem warstw czy sposobność definiowania własnej palety barw. Jest też dużo lepszy od polecanego - chyba z przyzwyczajenia - przez wiele osób GIMP-a.

Pobieranie plików z sieci BitTorrent

Typowy wybór: Azureus

Azureus (Vuze) jest dobrym narzędziem. Jego minusami są jednak trudna konfiguracja i stosunkowo duże zużycie zasobów sprzętowych.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: µTorrent

Torrent jest malutkim (dosłownie, bo zajmuje niecałe 300 KB na dysku) klientem, który szybko i co ważne, bez obciążania systemu, pobierze dowolny plik z sieci BitTorrent. Warto dodać, że obsługuje ściąganie z użyciem protokołu IPv6.

Ripowanie płyt CD Audio

Typowy wybór: Windows Media Player

Chcesz przechowywać muzykę z płyt CD na twardym dysku komputera? Nic prostszego, wkładasz nośnik, włączasz WMP i zgrywasz zawartość na dysk. Niestety, tylko w formacie WMA lub MP3.

Lepszy wybór: CDex

CDex jest mały riperem płyt z obsługą wielu formatów, w tym MP3, OGG, WMA, MPC i APE. Możliwości można zwiększyć za pomocą wtyczek. Program pozwala także konwertować już zgrane pliki na inny format.

Klient FTP

Typowy wybór: narzędzie zintegrowane z IE

Aby załadować plik na serwer FTP, sięgasz po przeglądarkę IE. Jednak możliwości zintegrowanego narzędzia są ograniczone i z pewnością to w końcu zauważysz.

Lepszy wybór: FileZilla

FileZilla jest bezpłatnym klientem FTP z możliwością zatrzymywania i wznawiania transferu plików. Obsługuje protokoły FTP, SFTP i FTPS. Umożliwia szyfrowanie połączenia i pozwala stosować reguły podczas pobierania plików.

Modelowanie 3D

Typowy wybór: 3Ds Max

3Ds Max jest świetnym programem dla zaawansowanych użytkowników zajmujących się tworzeniem modeli obiektów i scen. Kosztuje jednak bardzo, bardzo dużo. A ty tak naprawdę wcale go nie potrzebujesz!

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: Google SketchUp

Google SketchUp to bezpłatny program (jest także wersja komercyjna), który pozwoli wykonać praktycznie wszystkie zadania związane z modelowaniem 3D. Projekty możesz eksportować do Google Earth lub udostępnić znajomemu w usłudze 3D Warehouse.

Skanowanie OCR

Typowy wybór: FineReader

FineReader ma wiele opcji ułatwiających skanowanie OCR. Jest jednak programem komercyjnym. Jeśli dostałeś go z drukarką, to warto z niego korzystać, w przeciwnym wypadku go nie kupuj.

Lepszy wybór: FreeOCR.Net

Mały program FreeOCR.Net doskonale sprawdzi się podczas prostego skanowania dokumentów. Aplikacja oparta została na silniku Tesserakt Google'a i jest bezpłatna.

Kanały RSS

Typowy wybór: gadżet paska bocznego systemu Windows

Do przeglądania nagłówków RSS używasz gadżetu paska bocznego Windows. Jednak w porównaniu z naszym zamiennikiem oferuje bardzo mało.

Lepszy wybór: RssReader

RssReader jest małym i pozbawionym niepotrzebnych dodatków czytnikiem kanałów RSS. Wyświetla źródła niezależnie od przeglądarki. Ma wiele opcji związanych z grupowaniem i synchronizacją kanałów oraz powiadamia o nowych nagłówkach czytelnym komunikatem i dźwiękiem.

Tworzenie kopii zapasowych

Typowy wybór: Norton Ghost

Tworzenie kopii zapasowych to bardzo ważna część bezpiecznego użytkowania komputera. Norton Ghost, którego używasz jest jednak zbyt drogi.

Lepszy wybór: Norton Save & Restore

Dla użytkowników domowych Symantec ma inną propozycję. Norton Save & Restore opiera się na tych samych technologiach, co Ghost, jest jednak odrobinę tańszy.

Antyspyware

Typowy wybór: Windows Defender

Antywirus to za mało. System musi mieć jeszcze program chroniący przed cyfrowymi szpiegami. Windows Defender jednak zbyt mocno obciąża system podczas skanowania.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: Ad-Aware

Kultowy program Ad-Aware bardzo skutecznie chroni przed szpiegami w systemie. Wyposażony jest w rezydentny skaner, który wychwytuje w porę zagrożenie i w przeciwieństwie do Defendera, nie blokuje starszych programów.

Klient pocztowy

Typowy wybór: Outlook Express/Poczta systemu Windows

Poczta systemu Windows to prosty program do odbierania i wysyłania poczty. Jednak jest bardzo ubogi w opcje i mało bezpieczny.

Lepszy wybór: Mozilla Thunderbird

Thunderbird jest coraz bardziej popularnym klientem pocztowym. Ma dobry filtr antyspamowy, rozbudowane funkcje wyszukiwania, czytnik kanałów RSS i oferuje zmianę wyglądu z wykorzystaniem skórek. Poza tym jest bezpieczny, a jego funkcjonalność można rozszerzyć za pomocą wtyczek.

Nagrywanie dźwięku

Typowy wybór: Rejestrator dźwięku

Nazwa narzędzia wbudowanego w Windows doskonale oddaje jego możliwości. Poza rejestracją dźwięku nie oferuje wiele więcej.

Lepszy wybór: Audacity

Poza możliwością nagrywania dźwięku (z możliwością dostrajania parametrów) Audacity pozwala także do zarejestrowanych nagrań dodać efekty oraz edytować je, np. wycinać fragmenty, miksować kilka nagrań w jedno. Aplikacja obsługuje wiele formatów wyjściowych, w tym OGG i MP3.

Antyspam

Typowy wybór: mechanizmy zintegrowane z klientami systemowymi

Filtr antyspamowy to narzędzie, które umożliwia pozbywanie się wiadomości śmieci. Zapomnij jednak o zintegrowanych filtrach Microsoftu -są one nie najlepszej jakości.

Lepszy wybór: SpamAware

Jeśli korzystasz z klienta poczty Microsoftu, to zainstaluj koniecznie SpamAware. Program opiera się na silniku SpamAssasin - jednym z najlepszych na rynku. Pozwala na tworzenie zarówno tzw. białych, jak i czarnych list nadawców.

Organizacja osobista

Typowy wybór: Draco Organizer Pro

Draco Organizer Pro jest dobrym organizerem osobistym, jednak dosyć drogim. Wybierz coś innego, najlepiej bezpłatnego.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: Mozilla Sunbird

Sunbird jest wszechstronnym organizerem opartym na silniku Gecko. Powiązany jest z otwartym standardem iCalendar i - co najważniejsze - bezpłatny.

Kalkulator

Typowy wybór: Kalkulator Windows

Przy użyciu kalkulatora Windows przeprowadzisz najwyżej niezłożone obliczenia. To trochę za mało.

Lepszy wybór: Kalkulator Plus

Kalkulator Plus to bezpłatna alternatywa Microsoftu dla narzędzia wbudowanego w system. Poza podstawową funkcjonalnością (związaną z liczeniem) pozwala także konwertować wszelkie jednostki miar i walut.

Kontrola rodzicielska

Typowy wybór: Kontrola rodzicielska Windows

Za pomocą wbudowanego narzędzia można, co prawda, zapewnić podstawowe bezpieczeństwo, ale przydałoby się coś więcej.

Lepszy wybór: Opiekun dziecka w Internecie

Opiekun dziecka jest świetną aplikacją, która pozwala nie tylko blokować strony WWW, ale również komunikatory i pobieranie plików z Sieci oraz kontrolować czas spędzany przez dziecko przy komputerze.

Wirtualizacja

Typowy wybór: Virtual PC

Aplikacja do wirtualizacji Microsoftu sprawdzi się jedynie wtedy, gdy uruchamiasz maszyny pracujące pod kontrolą Windows. Inne systemy nie są oficjalnie obsługiwane.

Lepszy wybór: xVM VirtualBox

Bezpłatny xVM VirtualBox jest najlepszym programem w swojej klasie. Obsługuje wszystkie popularne systemy i pozwala uruchamiać maszyny 64-bitowe (także z 32-bitowym gospodarzem). Ma także bardziej intuicyjny interfejs.

Odtwarzacz strumieniowy

Typowy wybór: Windows Media Player

WMP jest dobrym odtwarzaczem strumieniowym, jednak za jego pomocą otworzysz jedynie pliki multimedialne na stronach internetowych.

Lepszy wybór: iPLA

iPLA to coś więcej niż wideo strumieniowe. To wszechstronna platforma multimedialna, która pozwoli obejrzeć wiele popularnych kanałów tematycznych. Dzięki wbudowanym czatowi i komunikatorowi będziesz mógł kibicować naszym piłkarzom wspólnie ze znajomymi.

Synchronizacja danych

Typowy wybór: Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile

WMDC jest prostym narzędziem, które kopiuje i synchronizuje zawartość komputera z telefonem z Windows Mobile.

Lepszy wybór: SyncToy

Bezpłatny SyncToy pozwoli nie tylko skonfigurować informacje i dane z urządzeniami Windows Mobile, lecz także z innymi telefonami, aparatami cyfrowymi, odtwarzaczami MP3 i dyskami zewnętrznymi.

Usuwanie prywatnych danych

Typowy wybór: narzędzia Windows

Jeśli chcesz usunąć prywatne dane w Windows, musisz to robić po kolei. Jednym narzędziem usuniesz dane z przeglądarki, kolejnym opróżnisz schowek systemowy itd. Można to jednak zrobić za jednym zamachem.

Kliknij, aby powiększyć

Lepszy wybór: CCleaner

Ten prosty program usunie wszystkie dane (pliki przeglądarki, kosz, lista otwieranych dokumentów, ulubione) za pomocą jednego kliknięcia myszy. Poza tym oferuje funkcje do kontroli uruchamianych aplikacji.

Centrum rozrywki

Typowy wybór: Media Center

Wbudowany w domowe edycje Windows moduł Media Center ma nieco ograniczoną obsługę urządzeń. Co gorsza, każdy podłączony sprzęt powinien być certyfikowany - inaczej będziesz miał ograniczone możliwości.

Lepszy wybór: Media Portal

Bezpłatny Media Portal doskonale sprawdzi się jako alternatywa Media Center. Obsługuje więcej formatów multimedialnych oraz urządzeń zewnętrznych. Jest do niego także sporo rozszerzeń, za pomocą których szybko zwiększysz funkcjonalność aplikacji.

Projektowanie wnętrz

Typowy wybór: Ikea Home Planner

Za pomocą tego programu utworzysz projekty wnętrz z użyciem mebli i wyposażenia firmy. Jest po angielsku.

Lepszy wybór: SweetHome 3D

Bezpłatny SweetHome 3D pozwala na znacznie więcej. Do aplikacji jest w Sieci wiele dodatkowych komponentów.

Pobieranie plików

Typowy wybór: menedżer plików IE

Pobieranie plików z użyciem wbudowanego menedżera IE nie jest wygodne. A każda przerwa w pobieraniu to ściąganie od początku.

Lepszy wybór: FlashGet

FlashGet jest popularnym akceleratorem pobierania. Pozwala korzystać z proxy i ma mnóstwo opcji związanych z zatrzymywaniem, kolejkowaniem i wznawianiem pobierania.

Konwersja wideo

Typowy wybór: DivX

Najnowsza odsłona DivX-a jest bardzo ciekawa. Jednak możliwość konwertowania z użyciem tego programu wiąże się z wydatkiem około 65 zł.

Lepszy wybór: VirtualDub

Program wygląda niepozornie, ale drzemią w nim wielkie możliwości: zrzucanie klatek obrazu, konwersja na inne formaty, zmiana rozdzielczości filmu i łączenie plików wideo to tylko niektóre funkcje tej bezpłatnej aplikacji.

Bilbioteka multimediów

Typowy wybór: Windows Media Player

Do katalogowania multimediów używasz biblioteki Windows Media Playera. Narzędzie, mimo że bardzo wygodne w użyciu, rozpoznaje zaledwie kilkanaście formatów multimedialnych.

Lepszy wybór: Expression Media

Microsoft Expression Media to zaawansowany program do katalogowania zasobów cyfrowego świata. Rozpoznaje ponad 120 różnych formatów zdjęć, muzycznych czy filmowych. Ma przemyślany interfejs oraz zaawansowane opcje związane z wyszukiwaniem i katalogowaniem danych.

Prognoza pogody

Typowy wybór: gadżet paska bocznego systemu Windows

Wbudowana "pogodynka" systemowa wyświetla jedynie podstawowe informacje. Sprawia też problemy w rodzimych wersjach Windows.

Lepszy wybór: Prognoza pogody

Ten mały program nie wymaga instalacji i ma znacznie większą funkcjonalność od systemowego gadżetu. Poza temperaturą i opadami pokazuje także dodatkowe informacje (prędkość wiatru, ciśnienie).