Kupuj tanio i dobrze - wybieramy pamięci DDR2

Testy przeprowadzone w Labie PC Worlda jednoznacznie wskazują, że jakość i możliwości modułów zazwyczaj nijak się mają do ich cen. Tym samym konieczne staje się przeprowadzanie bardzo solidnych testów porównawczych. Wyniki naszych badań wyraźnie wskazują, które pamięci możesz kupić w ciemno, a których należy za wszelką cenę unikać.

Obecny na rynku od kilku lat standard DDR2 miał szybko ustąpić miejsca nowszemu DDR3, ale z kilku powodów do tego nie doszło. Najważniejszy okazał się aspekt ekonomiczny - początkowo DDR3 były kilkakrotnie droższe i nawet dziś trzeba wciąż zapłacić dwukrotnie więcej za moduły tego rodzaju. Jednocześnie ich wydajność jest niedużo większa. Do tego dochodzi niekompatybilność modułów - wymagają innego kontrolera, gniazd i zasilania, a zatem po prostu nowej płyty głównej, często wspomaganej nowym procesorem, wyposażonym we wbudowany kontroler RAM (Core i7 oraz AMD Phenom II AM3).

Zatrzaśnięte okna

Choć powszechnie mówi się o wielkim kryzysie, to dla producentów modułów RAM trwa on już od bardzo dawna. Spowodowany jest powszechnością stosowania 32-bitowego systemu operacyjnego Microsoftu. Nie ma znaczenia, czy to Windows XP, czy Vista - w obu występuje to samo ograniczenie - system może korzystać maksymalnie z 3,25 GB pamięci. W ten sposób zablokowano możliwość dynamicznego rozwoju całej branży, w efekcie spychając ją poza granice opłacalności produkcji. Ceny zaczęły spadać do poziomu bardzo korzystnego dla nabywców i katastrofalnego dla producentów. Dopiero przejście na mało popularne systemy 64-bitowe uwalnia użytkownika od ograniczenia pojemności obsługiwanej RAM, ale za to powoduje wiele innych niedogodności (m.in. konieczność stosowania ograniczonej oferty sterowników).

Zobacz również:

Starsze nie gorsze

Rok temu uzyskiwane wyniki podkręcania modułów RAM były zazwyczaj znacznie lepsze niż teraz. Wynika to ze stosowania na modułach układów innych producentów. Niestety, doskonała podatność na podkręcanie szła wówczas w parze z krótką żywotnością modułów, zwłaszcza pracujących z podkręconymi parametrami przez dłuższy czas. Dziś dostajemy do ręki pamięci o mniejszych możliwościach oc,<?> ale za to znacznie mniej zawodne. Choć nie jest to wiadomość dobra dla overclockerów, znacząco zwiększa komfort zwykłego używania komputera. O ile w czasie testów nie możemy sprawdzić rzeczywistej żywotności modułów, to spadek możliwości podkręcania jest wyraźnie widoczny, zwłaszcza gdy porównamy teoretycznie identyczne moduły sprzed półtora roku i sprzedawane obecnie. Tak było z pamięciami PDP Patriot PDC22G6400LLK. Dostarczone nam do testów ledwie osiągnęły w próbach podkręcania 1000 MHz, w dodatku wymagało to wysokiego napięcia. Identycznie oznaczonych, ale znacznie starszych modułów używamy na co dzień na naszej platformie testowej. Nie tylko pracują stabilnie z częstotliwością 800 MHz, ale także nie mają problemu z testami płyt po ustawieniu 1066 MHz. Również ta ostatnia wartość to zaledwie początek ich możliwości, gdyż mogą pracować stabilnie z częstotliwością niemal 1200 MHz. Trzeba przyznać, że różnica między starymi a nowymi LLK jest gigantyczna. Może to przykład skrajny, ale za to doskonale ukazuje opisywane zjawisko.

Dwie drogi do celu

Do czasu wprowadzenia podstawki AM3 płyty główne do procesorów AMD obsługiwały wyłącznie moduły DDR2. Maksymalna częstotliwość pracy procesorów do AM2 wynosiła 800 MHz, zaś AM2+ - 1066 MHz. Intel dawał możliwość wyboru - jego procesory mogły pracować zarówno na płytach z DDR2, jak i DDR3. Dopiero Core i7 skazuje użytkownika na DDR3. Z czego to wynika? Otóż kontroler pamięci w układach AMD i w Core i7 Intela znajduje się w rdzeniu procesora, zatem wymusza stosowanie odpowiednich modułów, a w rodzinie Core 2 kontroler umieszczono w mostku północnym płyty i to od niego zależy rodzaj wymaganych pamięci.

Aby zrozumieć różnice między poszczególnymi modułami RAM, warto poznać ich podstawowe parametry. Pierwszy to częstotliwość pracy (MHz), określająca szybkość modułów. Teoretycznie im wyższa, tym lepiej, gdyż zapewnia szybszy dostęp do danych. Jak się okazuje, równie istotny jest czas dostępu - czyli ten, który upływa między wysłaniem żądania danych a ich uzyskaniem. Podstawowy czas dostępu, nazywany timingiem (CAS-TRCD-TRP) często w największym stopniu decyduje o sprawności modułów. Każdy moduł do funkcjonowania wymaga także odpowiedniego napięcia zasilania. Podstawowe napięcie w wypadku DDR2 to 1,8 V, ale często wymagana jest znacznie wyższa wartość, niezbędna do uzyskania lepszych parametrów pracy.

OCZ PC2 6400 Crossfire Edition (OCZ2A8002GK) to najlepsze pamięci DDR2 jakie testowaliśmy. Możemy je polecić z czystym sumieniem.OCZ PC2 6400 Crossfire Edition (OCZ2A8002GK) to najlepsze pamięci DDR2 jakie testowaliśmy. Możemy je polecić z czystym sumieniem.

Rozmiar ma znaczenie

Co najmniej równie istotny jest rozmiar modułów, a właściwie zainstalowanych na nich radiatorów. W wielu wypadkach służą one wyłącznie jako wabik na klienta, w praktyce zdarza się, że całkowicie uniemożliwiają montaż modułów na płycie głównej. Dzieje się tak, gdy gniazda pamięci położone są blisko podstawki procesora - zamontowany na nim układ chłodzenia często sięga aż do gniazd, nie dając możliwości włożenia modułów o wymiarach ponadstandardowych wymiarach. To problem spotykany na płytach pod wszystkie procesory, ale występujący niemal na wszystkich konstrukcjach z podstawką AM2+. Nie tylko wysokość, ale i szerokość radiatora może decydować o możliwości zastosowania określonych pamięci. Na płytach do procesorów Intela gniazda umieszczone są naprzemiennie. Jeśli użyjemy dwóch szerokich modułów, zmieszczą się, ale nie da się dołożyć kolejnych. Jeszcze gorzej jest w wypadku płyt do CPU AMD, na których gniazda par modułów sąsiadują ze sobą - uniemożliwia to w ogóle instalowanie układu z za szerokimi radiatorami.

Krócej znaczy lepiej

Od dylematów związanych z wyborem częstotliwości modułów uwolnieni są posiadacze procesorów AMD Athlon 64/X2 i Intel Pentium Dual Core. W obu wypadkach procesory pracujące z nominalnymi ustawieniami nie pozwalają na użycie pamięci szybszych niż 800 MHz. Wprawdzie przyczyny są inne, ale ostateczny efekt identyczny. Użytkownicy procesorów obu firm skorzystają na modułach pracujących z krótkim czasem dostępu, 4-4-4-12, co daje wzrost wydajności, choć niewielki. Posiadacze Phenomów i Core 2 mogą używać zarówno modułów 800, jak i 1066 MHz. W tym wypadku - jak widać w tabeli z wynikami testów - szybsze moduły, o krótkim czasie dostępu, mają przewagę nad wolniejszymi, za to z agresywnymi timingami.

Uwaga przy zakupie

Na koniec chcieliśmy wspomnieć o specyfice pamięci, której nie możemy w pełni sprawdzić. Niektóre płyty główne bywają bardzo kapryśne, jeśli chodzi o współpracę z częścią modułów. Brak tu reguły w rodzaju "dobre działają, złe nie". Z tego powodu przy zakupie warto się upewnić, czy w razie wystąpienia tego typu problemu będzie możliwy zwrot lub przynajmniej zamiana wybranych pamięci RAM na inne.

W Rankingach dPC Worla możecie szybko porównać wyniki wydajności i parametry techniczne wszystkich przetestowanych pamięci DDR2 i DDR3Kliknij, aby powiększyćW Rankingach dPC Worla możecie szybko porównać wyniki wydajności i parametry techniczne wszystkich przetestowanych pamięci DDR2 i DDR3

W redakcyjnych testach kompleksowo sprawdziliśmy ponad 37 modeli pamięci DDR2. Wyniki wszystkich testów i pełne recenzje wszystkich produktów znajdziecie w Rankingach PC Worlda - Pamięci DDR2.

Osoby, które noszą się z zamiarem kupna modułów DDR3, także nie odejdą z kwitkiem bowiem dla nich przygotowaliśmy testy 21 modułów DDR3, które znajdziecie w rankingu Pamięci DDR3.