Photo Frame Studio 2.0 - Ramka na każdą okazję

Photo Frame Studio 2.0 to program, który pozwala na łatwą obróbkę fotografii, w tym przede wszystkim na dodawanie własnych ramek, teł, tekstów, redukcję czerwonych oczu, kontrolę histogramu i balansu kolorów. Aplikacja umożliwia przygotowanie zdjęć do wydruku w labie, jak też do umieszczenia w witrynie WWW.

Artykuł pochodzi z czasopisma PC World 4/2009Kliknij, aby powiększyćArtykuł pochodzi z czasopisma PC World 4/2009Praca z Photo Frame Studio 2.0 zaczyna się od... tego, co wybierze użytkownik - my przy pierwszym kontakcie zgubiliśmy się w gąszczu przycisków. Twórcy programu nie pomyśleli niestety o żadnym kreatorze, dlatego musieliśmy się domyślić, że najpierw należy skorzystać z przeglądarki plików (dół okna), by dokopać się do katalogu z fotografią. Krok drugi to przeciągnięcie zdjęcia na biały prostokąt w środku ekranu. I tutaj pierwsze zaskoczenie: na procesorze Core Duo 2 GHz z 2 GB pamięci RAM wczytanie zdjęcia zrobionego aparatem o matrycy 5 Mp powoduje, że aplikacja ma wyraźne problemy z szybkim przerysowywaniem interfejsu!

Po wgraniu fotografii po prawej stronie pojawia się podręczny zestaw przycisków z narzędziami do edycji. Możemy usunąć czerwone oczy, wymazać kawałek fotografii albo zmiksować zdjęcie z innym (dostawić warstwę, której źródłem będzie inna grafika). Liczba opcji jest dość ograniczona, Photo Frame Studio 2.0 ma przecież służyć do wzbogacania fotografii za pomocą stylowych ramek i napisów - i tutaj sprawdza się naprawdę dobrze.

Zobacz również:

Ramka na każdą okazję

Ramek przygotowanych przez autora jest cała masa, bo bez mała 200. Wśród nich znajdziemy motywy świąteczne, urodzinowe, walentynkowe, a także zestawy ogólnego zastosowania - w ostateczności zawsze możemy zdecydować się na stworzenie własnego obramowania wykorzystując gotowe elementy.

Jak już wspomnieliśmy, funkcje Photo Frame Studio 2.0 nie kończą się na dodawaniu ramek: za pomocą narzędzi znajdujących się po lewej stronie okna programu, fotografię możemy wzbogacić o napis, tło lub prosty kształt (kwadrat, trójkąt, elipsa, gwiazdka). Kiedy zakończymy zabawę, Photo Frame Studio 2.0 zaproponuje nam zapisanie zdjęcia w postaci pliku z rozszerzeniem PFT. Stanowczo odradzamy - próba kolejnego wczytania projektu może się skończyć wyświetleniem różowego piksela, czarnej kropki lub po prostu szarego ekranu! Program najwyraźniej nie radzi sobie z własnymi plikami.

Kliknij, aby powiększyć

Dlatego po zamknięciu aplikacji dużo lepiej jest kliknąć Ustawienia (po prawej stronie), wybrać wielkość odbitki (do wyboru mamy wszystkie klasyczne rozmiary zdjęć od 13x9 cm poczynając, a na 46x30 cm kończąc) i wyeksportować (Plik | Eksportuj do) do czytelnego formatu graficznego, np. do pliku JPG.

W wersji udostępnionej bezpłatnie, aplikacja pozostawi nam niezbyt przyjemny prezent: znak wodny z napisem "Photo Frame Studio". Pozbędziemy się go dopiero po wykupieniu licencji.

Plusy:

+ spora liczba ramek do wyboru

+ możliwość podstawowej edycji zdjęć.

Minusy

- problemy z odczytywaniem własnych projektów

- wolna praca.

Informacje: http://mojosoft.com.pl/pfs Cena: 49 zł Ocena: 5,5/10

Autor: Piotr Bieniek