Zmniejsz rachunki za komórkę - najtańsze taryfy GSM, najlepsi operatorzy

Co miesiąc wydajesz kilkadziesiąt złotych na komórkę. Nadeszły jednak trudne czasy - i zacząłeś się zastanawiać, czy nie trzeba zacisnąć pasa. Podpowiadamy: nie ma takiej potrzeby. Na polskim rynku jest kilka fantastycznych taryf GSM, dzięki którym obniżysz koszty telefonowania czy SMS-owania. Obejrzyj też arcydzieła zaprezentowane na targach Mobile World Congress, które najdalej w przeciągu roku będą wzbudzać pożądanie w salonach operatorów GSM.

Czy przyjrzałeś się kiedykolwiek reklamom telewizyjnym operatorów GSM? Jeśli nie, koniecznie obejrzyj kilka spotów. Jako osoba inteligentna błyskawicznie zauważysz, że firmy podzieliły nas, odbiorców, na trzy kategorie.

Za najgorszą uważani są użytkownicy prepaidów, ponieważ nie gwarantują stałego dopływu gotówki i dwa razy oglądają każdą złotówkę nim ją wydadzą. W skierowanych do nich reklamach musi się pojawić informacja o najniższej stawce minutowej lub o fantastycznych gadżetach dodawanych do każdej karty SIM. Zgodnie z szacunkami PC Worlda, użytkownik prepaidu wydaje miesięcznie nie więcej niż 25 złotych.

Zobacz również:

Telefon LG z bateriami słonecznymi  ma szansę stać się hitem wśród użytkowników prepaidów, jego posiadacz będzie bowiem oszczędzał i na połączeniach, i na rachunkach za energię elektryczną.Kliknij, aby powiększyćTelefon LG z bateriami słonecznymi ma szansę stać się hitem wśród użytkowników prepaidów, jego posiadacz będzie bowiem oszczędzał i na połączeniach, i na rachunkach za energię elektryczną.

Kategorię znacznie bardziej pożądaną przez operatorów GSM stanowią osoby płacące abonament. Od wielu lat kusi się je w dokładnie ten sam sposób: "przyjdź do nas, podpisz umowę na dwa lata, a dostaniesz to lśniące cacko za złotówkę". To niesamowite, ale mimo faktu, że w każdym domu kurzą się już świetnie wyposażone komórki poprzedniej generacji, ciągle dajemy się złapać na ten haczyk. Możliwość posiadania iPhone 3G, Samsunga Omnii czy HTC Touch HD choćby i dziś, przemawia do nas znacznie bardziej niż odległa perspektywa płacenia kilkudziesięciu złotych abonamentu. Nasze redakcyjne obliczenia wskazują, że osoby, które skusiły się na "telefon za złotówkę", miesięcznie wydają na komórkę od 40 do 110 złotych - najczęściej jest to kwota wynosząca ok. 60 zł.

OpenGSM.pl - nowa porównywarka ofert operatorów GSM

Na rynku od około miesiąca aktywnie reklamuje się nowa porównywarka ofert GSM - portal http://OpenGSM.pl ("pierwszy symulator ofert gsm"). Niestety, mimo naszych najszczerszych chęci, symulator nigdy nie pokazał stawek zbliżonych do tych, które prezentujemy w tabeli i które powstały na podstawie ofert operatorów.

Kliknij, aby powiększyć

Pewnym usprawiedliwieniem portalu OpenGSM.pl może być fakt, że jego twórcy próbują łączyć ofertę z dodatkowymi promocjami - jednak zasada ich dokładania bądź odejmowania podczas sporządzania rankingu ofert jest dla nas niejasna (chodzi o najniższe ceny połączeń? największą liczbę minut do wydzwonienia w sieci macierzystej? najtańsze SMS-y?).

W naszym zestawieniu świadomie zrezygnowaliśmy z uwzględniania promocji (nie licząc drobnych wyjątków).

Najbardziej umiłowaną kategorią są właściciele mniejszych lub większych firm. Telefon stanowi podstawę ich egzystencji, dlatego nie mogą z niego zrezygnować. Dla nich operatorzy GSM gotowi są opracować oferty, o których posiadaczom zwykłego abonamentu nawet się nie śniło - oczywiście nikt się nimi nie chwali publicznie, żeby nie denerwować użytkowników indywidualnych.

Polaków stać na wydawanie kilkudziesięciu złotych na telefon komórkowy: najczęściej jest to od 25 do 39,99 zł, nieco rzadziej - od 10 do 24,99 zł. Zaskakująco popularne są (prawie 30 procent) taryfy, za które miesięczna opłata wynosi od 40 do 99,99 zł (sonda redakcji PC Worlda)Kliknij, aby powiększyćPolaków stać na wydawanie kilkudziesięciu złotych na telefon komórkowy: najczęściej jest to od 25 do 39,99 zł, nieco rzadziej - od 10 do 24,99 zł. Zaskakująco popularne są (prawie 30 procent) taryfy, za które miesięczna opłata wynosi od 40 do 99,99 zł (sonda redakcji PC Worlda)

Jak ocenialiśmy ofertę

Jako że Polska trafiła już do grupy krajów rozwiniętych, ofertę porównywaliśmy, stosując tzw. koszyk OECD, czyli zakładaliśmy, że użytkownik łączy się w obrębie sieci, poza nią i z telefonami stacjonarnymi w następujących proporcjach: 1/2:1/4:1/4.

Również Samsung ma coś dla miłośników maksymalnego cięcia kosztów: model Solar ładuje się sam dzięki bateriom słonecznym zintegrowanym z obudową.Kliknij, aby powiększyćRównież Samsung ma coś dla miłośników maksymalnego cięcia kosztów: model Solar ładuje się sam dzięki bateriom słonecznym zintegrowanym z obudową.

Najlepszy prepaid: sami swoi i 36.6. Główny rywal: Play Fresh

Dla osób starszych, którym zwykle zależy na oszczędnościach i komórkę wykorzystują głównie do telefonowania, bezkonkurencyjna oferta to sami swoi. Po doładowaniu w wysokości 30 zł można rozmawiać aż 85 minut. Drugi w zestawieniu jest Mobilking aż o 8 minut gorszy. Trzeba mu jednak oddać sprawiedliwość: jeśli dużo dzwonisz do innych sieci, może się okazać wyjątkowo korzystny, ponieważ oferuje jednolitą stawkę do wszystkich, natomiast taryfa samych swoich preferuje sieć macierzystą.

Po zsumowaniu wszystkich ofert okazuje się, że średnia stawka za minutę połączenia to 52 grosze w wypadku sieci macierzystej oraz 59 groszy poza nią. I mniej więcej takie ceny ci zaproponują, gdy jako początkujący użytkownik zdecydujesz się na korzystanie z pakietów albo odczekasz kilka miesięcy, by móc skorzystać z pakietów lojalnościowych.

Oprócz samych swoich i Mobilkinga, wyróżniają się Heyah (Równa oferta), mBank Mobile i tuBiedronka.

Najgorsze wyniki (50 i mniej minut rozmowy po doładowaniu za 30 złotych) uzyskały - 36.6, Heyah w standardowej ofercie, Orange i Simplus. W taryfie Simplus EASY było to zaledwie 38,5 minuty!

Osoby, które przede wszystkim SMS-ują, powinny się zastanowić nad standardową ofertą Heyah. Z ceną 0,03 zł za wiadomość wewnątrz sieci pozostawia konkurentów daleko w tyle. Niestety, oferta standardowa jest niekorzystna, jeśli planujesz również rozmawiać - za każdą minutę rozmowy zapłacisz 60 lub 68 groszy.

Reszta firm oferuje już znacznie gorsze warunki: w Nowym Orange Go wyślesz 233 SMS-y, w tuBiedronce, mBank mobile i Heyah (Równa oferta) - 214 SMS-ów. Taka rozbieżność sugeruje, że najbardziej opłaca się mieć dwie komórki: jedną do telefonowania, drugą do wysyłania wiadomości.

Pakiety lojalnościowe

Warto podkreślić, że operatorzy mają bardzo różne sposoby zatrzymania klientów, chociaż pod tym względem oferta w prepaidzie różni się od abonamentu. Firmy kuszą przede wszystkim obniżką cen połączeń: w Tak Taku im dłużej jesteś w sieci, tym mniej płacisz (ale uwaga, dodatkowy pakiet lojalnościowy trzeba aktywować!). W Nowym Orange Go czy Playu liczy się wysokość doładowań: im wyższe, tym solidniejszy bonus w postaci darmowych złotówek, które przekładają się na niższe ceny połączeń.

Najlepszy abonament na rynku: Play

Liczba ofert i promocji w abonamencie zadziwia - kto zechce porównać wszystkie warunki, zawrót głowy ma gwarantowany. Z naszej tabeli wynika, że liderem jest Play, ale dotyczy to tylko jednej taryfy, One Play 65 w okresie promocji.

Zauważyliśmy, że choć operatorzy deklarują coś zupełnie innego, nie konkurują ze sobą ostro cenami połączeń - nie licząc walki o wypchnięcie Play z rynku. Praktycznie w każdym abonamencie - nawet po skorzystaniu z ofert promocyjnych - średni koszt "darmowej minuty" jest zbliżony do średniego kosztu minuty w prepaidzie. Te, które nie są "darmowe", osiągają ceny, do których prepaidy prawdopodobnie nigdy się już nie zbliżą.

Porównanie najpopularniejszych ofert abonamentowych na rynku,Kliknij, aby powiększyćPorównanie najpopularniejszych ofert abonamentowych na rynku,

Sytuację ratują kolejne promocje komórek oraz nowe plany wynagradzania aktywnych użytkowników: abonent przechodzący do innego operatora uzyskuje ofertę dużo gorszą niż osoba będąca w sieci od dawna. Tę różnicę było widać szczególnie w momencie wprowadzenia iPhone'a 3G na rynek: osoby z abonamentem w wysokości ok. 100 zł mogły go kupić za złotówkę, podczas gdy nowi klienci musieli wydać nawet kilkaset złotych i zobowiązać się do płacenia ok. 95 złotych abonamentu przez kolejne dwa lata!

Najlepsza oferta dla firm: lidera brak

Skończyły się czasy, kiedy na telefon czekało się 20 lat, a jedyny operator robił, co chciał. Dziś duża firma otrzymuje dużo lepszą ofertę niż te, o których pisaliśmy. Już posiadacze 20 kart SIM mogą negocjować własne warunki. Dla operatora liczy się potencjał klienta i jego biznes. Firmy mające ponad 100 kart SIM mogą liczyć na abonamenty poniżej 10 zł miesięcznie i duże rabaty na wszystkie połączenia i SMS-y.

Windows Mobile 6.5. Wygląda ładnie, ale bez obsługi multitouch (sterowanie za pomocą więcej niż jednego palca) nie wywoła szału zakupów.Kliknij, aby powiększyćWindows Mobile 6.5. Wygląda ładnie, ale bez obsługi multitouch (sterowanie za pomocą więcej niż jednego palca) nie wywoła szału zakupów.

Dlatego warto zapytać wszystkich operatorów GSM o specjalne warunki dla twojej firmy. Podczas negocjowania umowy ramowej zwróć także uwagę na rabaty na telefony kupowane z nową aktywacją lub w ramach wymiany aparatów. Oto przykład: w umowie z operatorem masz wpisany zakup telefonu z nową aktywacją z rabatem 60 procent od ceny detalicznej. Gdy przychodzi pora na zamówienie, okazuje się, że w cenniku detalicznym interesujące cię urządzenie kosztuje 2499 zł, czyli masz zapłacić ok. 999 zł. Może i niezła cena, ale tylko do czasu, kiedy odkryjesz, że ten sam telefon bez simlocka na rynku kosztuje tylko 100-200 zł drożej, a nie trzeba wiązać się z operatorem na 2 lata. Często za telefony w cenie detalicznej do 1199 zł operatorzy pobierają 1 zł, przy cenie 1200-2399 zł udzielają 70-procentowego rabatu, a na aparaty droższe - 60-procentowego%. Niestety, ceny detaliczne czasem wyglądają na obliczone w następujący sposób: cena hurtowa + 60% = cena detaliczna. W dodatku operatorzy płacą za telefony dużym firmom handlującym sprzętem telekomunikacyjnym, takim jak np. Action S.A., ceny niższe niż hurtowe.

Pomarańczowe światło

W "Ofercie dla firm" w Orange mamy do wyboru trzy zniżki i pięć abonamentów, których nazwy pochodzą od liczby minut. Aby zachęcić klientów, Orange proponuje promocyjny plan taryfowy i jedną z trzech zniżek do wyboru: "50% więcej", "Rozmowy bez ograniczeń" lub "Oferta za złotówkę".

Sony Ericsson W995 to telefon, który ma szansę zaintrygować osoby opłacające abonament, bo zawiera cyfrowy aparat z matrycą 12 Mp.Kliknij, aby powiększyćSony Ericsson W995 to telefon, który ma szansę zaintrygować osoby opłacające abonament, bo zawiera cyfrowy aparat z matrycą 12 Mp.

Zniżka "50% więcej" polega na dodawaniu przez cały okres trwania umowy co miesiąc o 50% więcej minut do pakietu podstawowego. Te dodatkowe minuty nie przechodzą do następnego okresu rozliczeniowego, w przeciwieństwie do pakietu podstawowego, i są wykorzystywane na końcu. Dodatkowo, jeżeli nie kupujesz telefonu w cenie promocyjnej, to otrzymasz 15%-owy rabat na abonament miesięczny na cały okres trwania umowy. Ciekawe, że zawierając umowę na 12 miesięcy, nie możesz kupić telefonu w cenie promocyjnej, a jeśli zdecydujesz się na abonament 30-miesięczny bez telefonu, nie dostajesz rabatu na opłaty abonamentowe.

Zniżka "Rozmowy bez ograniczeń" polega na tym, że przez pierwsze trzy miesiące możesz rozmawiać bez ograniczeń z innymi abonentami sieci Orange. Po tym okresie ryczałt za bezpłatne połączenia będzie wynosił od 40 do 60 zł miesięcznie, w zależności od abonamentu. Podobnie jak przy poprzedniej zniżce, otrzymasz 10% rabatu na abonament tylko w wypadku umowy 12- i 24-miesięcznej, ale nie kupisz telefonu, zawierając ją na 12 miesięcy.

"Oferta za złotówkę" wydaje się najmniej interesująca. W zależności od liczby aktywowanych kart SIM, maksymalnie za trzy okresy rozliczeniowe zapłacisz po złotówce, a za następne będziesz już opłacał abonament bez zniżki.

HTC Touch Diamond 2 ma profesjonalnych użytkowników i właścicieli małych firm.Kliknij, aby powiększyćHTC Touch Diamond 2 ma profesjonalnych użytkowników i właścicieli małych firm.

Stawki za połączenia w planie "Oferta dla firm" wynoszą od 0,30 zł do 0,40 zł za minutę rozmowy głosowej (wideo jest dokładnie dwa razy droższa) do wszystkich sieci z wyjątkiem Play i Cyfrowy Polsat, bo za to trzeba zapłacić 0,60 zł za minutę. Wysłanie SMS kosztuje 0,15 zł, MMS 0,24, a za Internet po 0,10 zł za każde 100 kB transmisji danych w każdym kierunku.

Za przeniesienie numeru od innego operatora dostaniesz jednorazowy rabat w wysokości 120 zł do wykorzystania w ciągu sześciu okresów rozliczeniowych. Kary umowne wynoszą: 1500 zł za zerwanie umowy 24- lub 30-miesięcznej, jeśli kupowałeś telefon w cenie promocyjnej, i 1000 zł za zerwanie umowy 12- i 24-miesięcznej bez zakupu telefonu.

Polityka cenowa Orange'a promuje zakupy przez Internet - za mniejsze pieniądze można dostać więcej niż w salonie, np. kupując transmisję danych Business Everywhere, otrzymujesz większy limit za mniejszą opłatę aktywacyjną.

Plusy nie przesłaniają minusów

Plus oferuje firmom "Taryfy Elastyczne" i "Tanie rozmowy ze wszystkimi". Pierwsza grupa jest podobna w konstrukcji do oferty Orange'a: siedem pakietów kwotowych i trzy stawki za połączenia ze wszystkimi sieciami krajowymi: od 0,44 zł do 0,50 zł za minutę, zależnie od wysokości abonamentu. W momencie aktywacji możesz wybrać jedną z trzech zniżek na cały okres obowiązywania umowy: 10% na połączenia i SMS-y do wszystkich sieci, 30% na połączenia z abonentami Plusa oraz telefonii stacjonarnej lub 50% na połączenia z abonentami Plusa. W odróżnieniu od oferty Orange'a, rabaty dotyczą także SMS-ów, ale doliczając zniżkę w wysokości 10% i tak zapłacisz o grosz drożej za SMS. Godny odnotowania jest niski abonament na pakietową transmisję danych od 4 zł za 20 MB i 8 zł za 50 MB. Uzależnionym od SMSó-w Plus oferuje pakiet 80 wiadomości za 10 zł, czyli mniej więcej 12 gr za jedną.

Choć iPhone 3G był kierowany przede wszystkim do odbiorców indywidualnych, spodobał się również właścicielom firm. Kontynuatorzy strategii mogą nie mieć już aż tak łatwego wyboru - Toshiba TG01 ma działać pod kontrolą Windows Mobile, co pod względem wygody obsługi stawia ją za produktem Apple'a.Kliknij, aby powiększyćChoć iPhone 3G był kierowany przede wszystkim do odbiorców indywidualnych, spodobał się również właścicielom firm. Kontynuatorzy strategii mogą nie mieć już aż tak łatwego wyboru - Toshiba TG01 ma działać pod kontrolą Windows Mobile, co pod względem wygody obsługi stawia ją za produktem Apple'a.

Plan taryfowy "Tanie rozmowy ze wszystkimi" to siedem różnej wysokości abonamentów z pakietami bezpłatnych minut. Liczba bezpłatnych minut w pakietach waha się od 70 do 1000 w zależności od kosztu abonamentu. Za połączenia z wszystkimi sieciami z wyjątkiem Play zapłacisz 0,36 do 0,44 zł. Połączenie z Play kosztuje 0,59 zł za minutę, niezależnie od wysokości abonamentu. Koszt SMS-u to 0,18 zł do wszystkich sieci. Do tej taryfy można aktywować dodatkowe usługi z taryf elastycznych, ale bez możliwości skorzystania z pakietów zniżkowych. Dość droga jest aktywacja - 35 zł. Plus w tym planie taryfowym dokłada do niej - bez prawa odmowy - promocyjny "Pakiet na rozmowy", w którym za 10 zł miesięcznie otrzymujesz 30 procent więcej minut, oraz usługę "5 wybranych numerów".

Podobnie jak w taryfie Orange "50% więcej", dodatkowe 30% minut rozliczane jest po wykorzystaniu podstawowego pakietu. Z kolei usługa "5 wybranych numerów" to bezpłatne, nieograniczone połączenia ze zdefiniowanymi numerami w Plusie lub 500 minut rozmów z abonentami krajowych sieci stacjonarnych. Druga promocja, już nieobowiązkowa, to "Pakiet SMS" za 3 zł: 50 SMS-ów do wszystkich krajowych sieci komórkowych, przy czym w jednym okresie rozliczeniowym możesz kupić pięć takich pakietów. Kary za zerwanie umów, podobnie jak w Orange'u, wynoszą 1500 zł.

Era różności

Era proponuje firmom trzy plany taryfowe: "Nowe taryfy firma", "Nowy Pakiet Biznes" i "Nowy Pakiet Biznes Firma".

Taryfy "Nowe Taryfy Firma" to sześć abonamentów, zwanych przez Erę pakietami wartościowymi, kosztujących od 25 do 250 zł miesięcznie. W każdym otrzymujesz od 55 do 700 bezpłatnych minut. Niewykorzystane minuty z pakietu przechodzą tylko na następny okres rozliczeniowy. Połączenie z każdą siecią z wyjątkiem Playa kosztuje 0,40-0,50 zł za minutę, w zależności od pakietu. Za minutę rozmowy z abonentem Playa zapłacisz 0,59 zł, za jeden SMS 0,20 zł, a za jeden MMS - 0,33 zł. W Erze są trzy pakiety internetowe w cenie od 4,10 zł do 39 zł.

"Nowy pakiet biznes" to sześć tzw. pakietów wartościowych w cenie od 20 zł do 390 zł miesięcznie. Pakiet możesz wykorzystać na wszystkie możliwe usługi oferowane dostępne w Erze dla tej taryfy, czyli np. zarówno na SMS-y do Playa, jak i na rozmowy międzynarodowe z abonentami telefonii stacjonarnej. W pewnym sensie taryfa ta przypomina połączenie prepaidu połączone z postpaidem.

LG z przezroczystą klawiaturą ma szansę stać się podobnym hitem, jak iPhone 3G. Pozostaje tylko pytanie, czy LG będzie stać na akcję marketingową, która uczyni ten telefon pożądanym.Kliknij, aby powiększyćLG z przezroczystą klawiaturą ma szansę stać się podobnym hitem, jak iPhone 3G. Pozostaje tylko pytanie, czy LG będzie stać na akcję marketingową, która uczyni ten telefon pożądanym.

Minuta połączenia jest droższa niż w poprzednio opisywanej taryfie, bo kosztuje od 0,49 do 0,55 zł minutę, ale za to masz do dyspozycji, wraz ze wzrostem ceny pakietu, coraz więcej bezpłatnych usług dodatkowych. Na przykład w najdroższym pakiecie otrzymamy bezpłatnie m.in. "Rozmowy poranne", Blueconnect 500 MB, sieć firmową, złoty lub srebrny numer, "Tanie połączenia (z siecią Era i numerami stacjonarnymi) i bezpłatne "Połączenia z wybranymi numerami".

"Nowy Pakiet Biznes Firma" to rozwinięcie poprzedniej taryfy, polegające na tym, że klient zarządzający firmą kupuje pakiet wartościowy do wykorzystania ze wszystkich telefonów komórkowych w firmie. Po wyczerpaniu pakietu obowiązuje stała cena za połączenia: 0,49 zł, 0,52 zł i 0,55 zł.

"Playowanie"

"Nowy Play dla Firm" to pięć abonamentów kosztujących od 50 zł do 250 zł, zawierających dwa pakiety bezpłatnych minut: "Pakiet Minut Play" dotyczy tylko połączeń do sieci P4, a "Pakiet Minut" - połączeń do wszystkich innych sieci. Jednocześnie Play oferuje w promocji dodatkowe bezpłatne minuty do sieci P4: 1500 przy planach 50 i 75 oraz 2000 minut przy pozostałych dla nowych użytkowników. Ponadto nabywcom planów 50 i 100 Play obniża o połowę miesięczny abonament przez pierwsze 9 miesięcy. Jeżeli w pierwszym okresie rozliczeniowym abonent uruchomi usługę "Zbieraj minuty w firmie", która polega na wymianie 2 minut połączeń przychodzących na 1 bezpłatną minutę połączenia wychodzącego, to zaoszczędzi 30 zł, nie płacąc 5 zł abonamentu przez pierwsze 6 miesięcy umowy.

Nokia E75 z wysuwaną klawiaturą zainteresuje właścicieli dużych firm. Kiedy ją zobaczyliśmy, zrozumieliśmy, skąd wśród polskich operatorów niebywałe promocje na starszy model E71 - lada dzień będziemy mieli do czynienia z kolejnym porządnym pomocnikiem biznesmena.Kliknij, aby powiększyćNokia E75 z wysuwaną klawiaturą zainteresuje właścicieli dużych firm. Kiedy ją zobaczyliśmy, zrozumieliśmy, skąd wśród polskich operatorów niebywałe promocje na starszy model E71 - lada dzień będziemy mieli do czynienia z kolejnym porządnym pomocnikiem biznesmena.

Niewykorzystane bezpłatne minuty w bieżącym okresie rozliczeniowym nie przechodzą na następny. I tu jest pewna ciekawostka: w nowym okresie rozliczeniowym przyznawane są automatycznie nowe bezpłatne pakiety minut, ale dopiero o godzinie 1:00, czyli w godzinach 0:00-1:00 płacimy według stawek ogólnych z cennika.

Stawki są bardzo proste: 0,32 zł za minutę połączenia głosowego lub wideo, 0,12 zł za SMS lub MMS i 0,04 zł za 10 kB transmitowanych danych.

Rekiny biznesu

W wypadku ofert abonamentowych (również dla firm) nie potrafimy wskazać najlepszego operatora i najlepszej taryfy. Najlepsze rozwiązanie dla firmy to zatrudnienie zdolnego administratora, który wynegocjuje stawkę najlepiej dostosowaną do realiów danego przedsiębiorstwa.

Megatabela porównująca oferty telefonii GSM dla firm.Kliknij, aby powiększyćMegatabela porównująca oferty telefonii GSM dla firm.

Autor: Mikołaj Wilczyński, Adam Wnuk, Krzysztof Kowalski