Panda Cloud Antivirus - darmowy antywirus

Panda Cloud Antivirus to pierwszy program antywirusowy oparty na modelu cloud computing, przeznaczony dla użytkowników indywidualnych. Korzyści wynikające z radykalnej zmiany koncepcji są widoczne już podczas instalacji, która trwa o wiele krócej (zaledwie kilkanaście sekund na przeciętnym komputerze) niż instalacja tradycyjnych antywirusów i nie wymaga restartu systemu. Wykrywanie zagrożeń odbywa się w tzw. chmurze, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie komputera, nie jest wymagana lokalna baza sygnatur wirusów i odpada konieczność jej ciągłej aktualizacji. Program jest niewielki, a podczas działania zajmuje niecałe 8 MB pamięci operacyjnej. Ma uproszczony do minimum interfejs.

Panda Clound Antivirus - podsumowanie

Kliknij, aby powiększyć

Plusy

- szybka instalacja

- minimalne zapotrzebowanie na zasoby systemowe

- wysoka skuteczność,

- błyskawiczne reagowanie na nowe zagrożenia,

- działa w trybie "zainstaluj i zapomnij".

Minusy

- brak polskiej wersji językowej,

- brak harmonogramu zadań (do okresowego skanowania).

Werdykt: pierwszy na świecie program antywirusowy bazujący na technologii cloud computing. Lekki i bardzo skuteczny. Tak prosty w obsłudze, jak tylko można sobie wyobrazić.

Jeśli dojdzie do infekcji lub jakiś plik zostanie uznany za potencjalnie niebezpieczny, program wysyła stosowną informację do chmury, gdzie następuje jej analiza na serwerach PandaLabs. Ponieważ w procesie zgłaszania zagrożeń uczestniczą wszyscy użytkownicy oprogramowania Panda Security, proces identyfikacji przebiega bardzo szybko. Szczepionki przeciwko nowym szkodnikom pojawiają się w ciągu maksymalnie sześciu minut od ich wykrycia i są udostępniane bezpłatnie wszystkim "podłączonym" do chmury. Kolektywna Inteligencja - bo tak nazywa się olbrzymia, rozproszona baza danych online, działająca w czasie rzeczywistym - okazuje się także bardzo skuteczna w walce z fałszywymi aplikacjami antywirusowymi.

Pobierz: Panda Cloud Antivirus

Zobacz również:

Programy alternatywne:

- ArcaVir System Protection 2009 (pełną wersję programu znajdziesz w czasopiśmie PC World 9/2009)

- ESET NOD32 Antivirus 4.0

- G DATA AntiVirus 2009

- Kaspersky Anti-Virus 2009

- Norton AntiVirus 2010 beta

Pełną listę alternatyw znajdziesz w drugiej części artykułu.

Od czasu udostępnienia wersji beta Panda Cloud Antivirus (czyli od 29 kwietnia br.) do laboratorium Panda Security trafiło ponad trzy miliony nowych złośliwych kodów dzięki aktywności użytkowników. To chyba najlepiej świadczy o tym, jak duży potencjał w zakresie szybkiego wykrywania nowych zagrożeń tkwi w chmurze, do której nieustannie spływają informacje z komputerów tysięcy użytkowników.

Nowy mechanizm wykrywania heurystycznego zapewnia, jak twierdzi producent, wysoki poziom ochrony przed nieznanymi złośliwymi programami oraz trojanami tworzonymi m.in. w celu kradzieży tożsamości.

Skanowanie przebiega szybko, nie zauważyliśmy różnicy w porównaniu np. do skanowania standardowym antywirusem z pakietu Panda Internet Security 2009, ani nawet w porównaniu do antywirusa firmy ESET, który słynie ze swej szybkości działania.

Interfejs: prościej już nie można

Kliknij, aby powiększyćW oknie głównym programu znajdują się cztery karty. Pierwsza to Ustawienia (Settings), w której jest tylko jedna opcja do zaznaczenia: I want to enable automatic management of possible viruses... Równie dobrze mogłoby jej nie być, bo stanowi ona kwintesencję funkcjonowania Panda Cloud Antivirus.