Programowy niezbędnik na pendrive

Zdarza ci się pracować na różnych komputerach? Często podróżujesz i korzystasz z kawiarenek internetowych? Jeśli tak, to z pewnością za każdym razem tracisz czas i nerwy na pobranie oraz instalowanie niezbędnych do pracy narzędzi. Pozbądź się problemu i czuj się na każdym komputerze jak u siebie w domu! Przedstawiamy 20 aplikacji, które uruchomisz ze swojego pendrive natychmiast po włożeniu pamięci do portu USB.

Niewielu jest użytkowników komputera, którzy pracują na tylko jednym urządzeniu. Z pecetów korzystamy w biurze, domu, szkole czy bibliotece. Często niemożliwe jest dostosowanie każdej z maszyn do swoich potrzeb i wyposażenie ich w ulubione, czy chociaż niezbędne do pracy narzędzia. Nawet jeśli korzystanie z zewnętrznych aplikacji jest umożliwione przez administratora komputera, stratą czasu jest każdorazowe pobieranie i ich instalowanie. Zamiast tego, lepiej jest użyć pendrive do przechowywania programowego zestawu najpotrzebniejszych aplikacji.

Poniżej przedstawiamy najprzydatniejsze w codziennej pracy aplikacje. Są wśród nich narzędzia do surfowania po Internecie, odczytywania i edytowania dokumentów biurowych, prowadzenia rozmów przez Sieć, manipulacji plików multimedialnych, a także aplikacje do wypalania płyt i bezpośredniej wymiany danych.

Zobacz również:

1. Przeglądarka stron internetowych

Propozycja: Opera lub Mozilla Firefox lub Chrome

Niezbędna ilość miejsca: 10-25 MB

Przenośne aplikacje (portable) niczym nie różnią się od oryginałów - poza tym, że nie wymagają każdorazowego instalowaniaKliknij, aby powiększyćPrzenośne aplikacje (portable) niczym nie różnią się od oryginałów - poza tym, że nie wymagają każdorazowego instalowaniaPraktycznie każda z popularnych przeglądarek umożliwia ich uruchomienie bez konieczności instalowania na konkretnym komputerze. W tym przypadku bez problemu można pozwolić sobie na wybór faworyta według swoich własnych upodobań lub wyposażenie pendrive w kilka aplikacji do wyświetlania stron WWW.

2. Odtwarzacz multimediów

Propozycja: VLC media player, Foobar2000

Niezbędna ilość miejsca: 25 MB

Wielu internautów nie potrafi żyć bez swojej muzyki - dobrym odtwarzaczem do instalacji na pendrive jest Foobar2000Kliknij, aby powiększyćWielu internautów nie potrafi żyć bez swojej muzyki - dobrym odtwarzaczem do instalacji na pendrive jest Foobar2000VLC media player jest popularnym, wieloplatformowym odtwarzaczem multimediów, który obsługuje większość używanych obecnie formatów plików audio i wideo. Narzędzie bez problemu radzi sobie z odczytywaniem płyt DVD, VCD oraz mediów strumieniowych. VLC media player obsługuje wyświetlanie polskich napisów, a także umożliwia udostępnianie strumienia z filmem czy muzyką innym użytkownikom sieci. Program obudowany jest w prosty, wręcz ascetyczny interfejs oraz nie wymaga instalacji jakichkolwiek kodeków.

Foobar2000 to rozwiązanie przeznaczone do odtwarzania plików z muzyką. Aplikacja obsługuje najważniejsze formaty kompresji audio (m.in. MP3, WAV, OGG), oferuje doskonałą jakość dźwięku, a także rozbudowane możliwości rozszerzania jego funkcji dodatkowymi wtyczkami. Standardowo program posiada przyjazny, ale dość surowy pod względem wyglądu interfejs użytkownika - ascetyczność aplikacji skutkuje jednak niskim obciążeniem zasobów komputera. Dodatkowo, warto wspomnieć o możliwości odsłuchiwania mediów strumieniowych - np. stacji radiowych nadających za pośrednictwem serwerów SHOUTcast.

3. Pakiet biurowy oraz PDFy

Propozycja: OpenOffice lub Abiword, Foxit PDF Reader

Ilość miejsca: 11-250 MB

Abiword czy OpenOffice.org to aplikacje, które mogą z powodzeniem zastąpić pakiet MS OfficeKliknij, aby powiększyćAbiword czy OpenOffice.org to aplikacje, które mogą z powodzeniem zastąpić pakiet MS OfficeOpenOffice.org to bardzo popularny pakiet biurowy, który uważany jest za najgroźniejszego konkurenta dominującego na rynku Microsoft Office. Aplikacja obsługuje posiada m.in. edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia prezentacji Impress oraz narzędzie bazodanowe Base.

Abiword jest solidnym, bezpłatnym edytorem tekstu z interfejsem przypominającym aplikację Microsoft Word. Możliwości programo zaspokoją potrzeby większości użytkowników tworzących dokumenty tekstowe. Aplikacja odczytuje najpopularniejsze formaty plików: MS Word, Word Perfect, OpenOffice Rich Text, HTML oraz posiada zaawansowane możliwości formatowania. Dodatkowo, możliwości aplikacji można rozszerzyć korzystając z wtyczek.

Foxit PDF Reader to darmowa alternatywa dla dużych i zasobożernych czytników plików PDF. Jego główną zaletą jest szybkość działania. Program wczytuje wiele plików jednocześnie, akceptuje bez kłopotu polskie litery, udostępnia wyszukiwanie, obsługuje wbudowane odsyłacze internetowe, pozwala kopiować tekst, wyświetla listę stron do szybkiej nawigacji. Jednym słowem, w typowych zastosowaniach zapewnia całą niezbędną funkcjonalność. Dodatkowo aplikacja integruje się z wszystkimi popularnymi przeglądarkami takimi jak Internet Explorer, Firefox czy Opera.

19 komentarze

Dodaj komentarz

DamianoZWA

27-09-2009 16:17

Jeżeli chodzi o aplikacje portable to polecam stronkę: [[www.downarchive.com/software/portable]] oraz [[www.portableappz.blgspot.com]] Znajdziecie tam dużo ciekawych programów. No i jako menu dla narzędzi portable polecam - Portable Appz Menu. Jest to menu od portableapps.com tylko ulepszone:) Niech USB będzie z Tobą:)

Andrew

27-09-2009 15:22

Polecam Total Commander Ultima Prime. Prawdziwy kombajn. Ponadto Tlen.pl, CCleaner itd... Jest tego mnóstwo.

als

27-09-2009 14:07

mozna jeszcze uzyc infrarecorder''a

emzol

27-09-2009 13:11

CDBurnerXP raczej się nie przyda na pena, bo z tego, co pamiętam, wymagał .Net Framework, a nie każdy to instaluje. Ale program całkiem dobry.

TehMasterOfIdiotz

26-09-2009 23:59

Może zamiast instalować zwykłego Windowsa na pendrajwie, lepiej wgrac MojoPac. Niby płatne, ale niezłe. Prawie jak osobny Windows na pendrajwie, uruchamiany spod Windowsa. Używałbym tego, ale mam za wolne USB. Jeśli miałby ktoś darmowy odpowiednik tego to niech poinformuje, bo jest to według mnie lepsze niż wirtualna maszyna.

emzol

26-09-2009 23:56

Może mi ktoś wyjaśnić, na czym polega fenomen Total Commandera? Nic nie mam do tego programu, ale dziwię się, że mimo tego, iż są dziesiątki (jeśli nie setki) podobnych (pod względem wyglądu, jak i możliwości) DARMOWYCH odpowiedników, masa ludzi używa niezarejestrowanego Total Commandera. Naprawdę mnie to dziwi.

ss

26-09-2009 21:03

@Janusz excel lub open office

Janusz

26-09-2009 20:45

Czy ktoś zna bezpłatny program na pendrive do wypisywania faktur ? Chodzi o prosty program z jednym odbiorcą i jednym rodzajem towaru.

dh

26-09-2009 18:41

a, jeśli chodzi o przeglądarkę to zdecydowanie Opera 10 w wersji portable. Czasami Iron Browser, oparty na Google Chrome, ale nie rodzący problemów związanych z zachowaniem prywatności :]

dh

26-09-2009 18:37

@ciekawy w takiej opcji nie ma problemu - vide VirtualBox. rzecz w tym, aby taką aplikację można było odpalić wszędzie i w dowolnym momencie w akcydentalnym środowisku. @als poczta email = google notify ;) komunikator = pidgin odtwarzanie video = VLC Media Player koniecznie, jako że Bestplayer bazuje na zainstalowanych kodekach z innych aplikacji polecam (w dowolnej kolejności): Total Commander, Skype Portable, ImgBurn, GIMP, EssentialPIM, jv16 PowerTools, UltimateDefrag, CCleaner, Process Explorer, PC Wizard, TweakXP, ClamWin, PageDefrag, Ad-Aware,Open Office, Download Manager - wszystko za free i działa bez instalacji. Skończyło się na tym, że wszystko mam na pendrive, a na laptopie mam tylko i wyłącznie aplikacje, które zajmują kilka GB ;)

als

26-09-2009 17:44

poczta email = iscrbie komunikator = konnekt przegladarka zdjec = xnview odtwarzanie wideo = bestplayer kompresja plikow = Izarc menadzer plikow = unreal commander wszystkie darmowe i dzialaja bez instalacji

Kuba

26-09-2009 15:29

Do zablokowania ewentualnych wirusów, wykorzystujących autorun polecam "Flash Disinfector", "USBVaccine" lub coś w tym rodzaju ;) Naprawdę przydatne!

Leon

26-09-2009 14:40

@ciekawy Qemu ogarnia bez problemu to czego chcesz i jest w wersji pod Win i Linuks (pod osx pewnie też).

Natchniony

26-09-2009 14:17

A do odtwarzania muzyki polecam 1by1 sam mam go na pendrive zainstalowany zajmuje kilkaset kb :)

ciekawy

26-09-2009 11:22

w uzupełnieniu. Oczywiście aplikacja wirtualizująca musi się dać odpalić z pena.

ciekawy

26-09-2009 11:21

dh, tak piszesz o tym antywirusie i firewallu i mi pewna idea w głowie powstała. Oczywiście ucierpi tu trochę wydajność, ale może? Odpalić z pen''a wirtualną maszynę na której mamy swój system. Co to da? A no tyle, że instalujemy wszystko. Tylko zastanawiam się jakim softem udało by się do ogarnąć? VMware?? Może coś innego? Dobrze jakby miało wersję nie tylko pod win i linuxa ale i pod osx.

dh

26-09-2009 10:48

Działa też mnóstwo aplikacji bynajmniej nie oznaczonych jako portable, które zapisuję wszystkie ustawienia z macierzystym katalogu. Do obsługi takich aplikacji na pendrive polecam aplikację PStart (ostatnia wersja to 2.11) - szybka, mała aplikacja ułatwiająca dostęp do aplikacji z opcją tworzenia struktur aliasów do katalogów, programów, skrótów, wyszukiwania, notatek itd. (ja korzystam z opcji prawej krawędzi ekranu dla pojawienia sie poręcznego menu). Wobec powyższego starter-menu z pakietu PortableApps jest zdecydowanie mało elastyczny(typowy przerost formy nad treścią). Pomysł z systemem na pendrive (czy to Windows czy to Linux) jest w porządku, ale myślę, że zasadnicze znaczenia ma tu możliwośc swobodnej pracy na komputerze bez potrzeby jego wyłączania i bootowania systemu z pena (np. kawiarenka internetowa, komputer na którym ktoś pracuje, a my tylko na chwilę itd.) Zasadniczym tematem w tym kontekcie jest ochrona przed zarażeniem pendrive''a jakimś świństwem (bardzo często malware korzystający z opcji autorun - najlepiej nie korzystać z tej opcji w ogóle bądź ją wyłączyć) Czy ktoś znalazł jakiegoś firewall w wersji portable? (dwukierunkowego?) Nie mogłem się takiego doszukać (wiadomo, driver ładuje się do pamięci najczęściej przy starcie systemu, bądź działa na zasadzie usługi)

mateczek

26-09-2009 10:00

ja tam mam cała dystrybucję gnu/Linux na pen drive zajmuje aż 200 MB i ma wszystko co niezbędne. przeglądarka firefox edytor Openofice do obróbki zdjęć Gimpa Gparted do wygodnego robienia partycji Xmms do słuchania muzyki itp itd

MARCO

26-09-2009 09:53

Polecam Portable Apps i wszystko co potrzeba pod reką na jednym pendrive lub sd-sdhc