Cała prawda o telewizorach z podświetleniem LED

W tym roku obserwujemy na rynku wysyp telewizorów korzystających z technologii LED. Urządzenia te nie reprezentują ogromnego skoku technologicznego w stosunku do standardowych odbiorników LCD - odróżnia je od nich w zasadzie wyłącznie rodzaj umieszczanego za ciekłokrystalicznym panelem podświetlenia. Można powiedzieć, że telewizory podświetlane LED-ami to jedynie unowocześnione konstrukcyjnie "zwykłe" LCD TV. Producenci promują jednak nazwę LED TV, co miałoby sugerować, iż mamy do czynienia z zupełnie nową technologią.

Telewizory korzystające z technologii LED są obecne na rynku już od kilku lat (pierwszy LED-owy LCD TV, który wprowadziła w 2004 roku na rynek firma Sony, kosztował aż 15 tysięcy dolarów). Odbiorniki LED odróżnia od standardowych LCD w zasadzie wyłącznie rodzaj umieszczanego za ciekłokrystalicznym panelem podświetlenia. W ich przypadku tradycyjne lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL, szklane rurki wypełnione gazem szlachetnym, z naniesioną od wewnątrz warstwą luminoforu) zostały bowiem zastąpione diodami LED (Light-Emitting Diode).

Warto zaznaczyć, że telewizory LCD (obojętne z jakim podświetleniem) działają na zupełnie innej zasadzie niż konkurencyjne dla nich plazmy, czy też najnowsze technologicznie konstrukcje oparte na technologii OLED (Organic Light-Emitting Diode). W odróżnieniu od nich nie posiadają bowiem pikseli, które same emitują światło, lecz wykorzystują do tego celu wspomniane wcześniej systemy podświetlenia.

Zobacz również:

  • Telewizory roku

Dwa rodzaje podświetlenia

Wyświetlacz LCD z tradycyjnym podświetleniem CCFLKliknij, aby powiększyćWyświetlacz LCD z tradycyjnym podświetleniem CCFLPoczątkowo bazujące na technologii LED wyświetlacze korzystały z podświetlenia w postaci umieszczanej za panelem LCD matrycy złożonej z diod świecących. Jednakże, aby móc konstruować coraz cieńsze odbiorniki, inżynierowie zaprojektowali podświetlenie typu edge-lit LED.

Podświetlenie matrycą diod LED

Obecnie prawie wszystkie telewizory LED LCD korzystające z takiego rozwiązania wyposażane są w technologię "Local Dimming". Dzięki niej urządzenie potrafi wyłączyć wybrane sekcje diod LED w miejscu, gdzie ma być wyświetlany ciemny obraz. Pozwala to na uzyskanie wysokiego kontrastu oraz znaczną poprawę głębi czerni - parametru, który stanowił do tej pory piętę achillesową telewizorów LCD. Tym samym najwydajniejsze modele odbiorników zbliżają do poziomu wcześniej zarezerwowanego dla plazm (oraz dopiero raczkujących na rynku OLED-ów).

Trzeba też wspomnieć o pewnym mankamencie takiej technologii. Podświetlenie stworzone jest z sekcji składających się z kilku diod (np. 3 x 3). W związku z tym, jeżeli na ekranie wyświetlane jest np. niewielkie jasne koło, telewizor decyduje o podświetleniu kilku takich sekcji "za nim" oraz wygaszeniu sekcji znajdujących się naokoło.

Wyświetlacz LCD z matrycą złożona z diod LED (źródło: Sharp Electonics)Kliknij, aby powiększyćWyświetlacz LCD z matrycą złożona z diod LED (źródło: Sharp Electonics)Wówczas ciekłe kryształy odpowiedzialne za wyświetlanie obiektu przepuszczają światło, natomiast pozostałe, które również umiejscowione są przed świecącym sektorem, je blokują. Niestety często czynią to z lepszym lub gorszym skutkiem (dlatego uzyskiwana na standardowym ekranie monitora LCD czerń nie jest zbyt głęboka), w wyniku czego wspomniane jasne koło otoczone jest kolorem bardziej zbliżonym do szarego niż czarnego. W niektórych modelach jest to bardziej widoczne, w innych - mniej.

Aby zminimalizować ten efekt, producenci muszą stosować podświetlenie składające się z jak największej liczby wygaszanych sekcji. Idealnym (i raczej mało realnym) rozwiązaniem byłoby, aby za każdym subpikselem znajdowała się oddzielna dioda LED.

Technologia edge-lit LED

W tym rozwiązaniu diody LED zamiast znajdować się za panelem LCD zostały umieszczone na jego krawędziach. Dzięki temu producenci telewizorów mogą konstruować modele cechujące się wyjątkowo niewielką grubością. W przypadku tej technologii można jednak zaobserwować, że obraz jest jaśniejszy po bokach.

46 komentarze

Dodaj komentarz

czy toshiba *dgcos wartal

10-12-2014 10:39

co warta toshiba l*dg i co to znaczy

aga562

06-11-2013 19:06

to ci chłopie lata przelecą a ten w kineskopowy ci wzrok wypali.

aga

06-11-2013 19:05

to ci chłopie lata przelecą a ten w kineskopowy ci wzrok wypali.

aga

06-11-2013 19:05

to ci chłopie lata przelecą a ten w kineskopowy ci wzrok wypali.

sumsum

27-10-2012 20:52

a które podświetlenie jest lepsze ? krawędziowe czy tylne ( czytałem wTO & OWO )

ciekawski

17-12-2011 16:22

Jeżeli tak jest nie ma " rewolucji" technologicznej ,to czemu LCD zużywa 200 W a LED 20W ???

nick...

18-12-2011 22:23

"ciekawski" pyta dlaczego tak mało żre prądu ten z diodami ... bo diody potrzebują duuuużo mniej pradu żeby dać duuuużo więcej światła . Ot i cała historyja !! Proste , prawda ?

nick...

27-12-2012 02:10

AnetaMay 7, 2012 Ja tam ciągle się wstrzymuję i ckzaem aż coś nowego wymyślą. Ledy mi się spodobały, nawet cena ich jest coraz niższa, a tym samym coraz bardziej przystępna. Z pewnością zakup się zwraca dość szybko, jeśli tylko używa się często światła w mieszkaniu. Jednakże ja jakoś do ledf3w się przekonać nie mogę. Nie dlatego, że jest to nowa technologia (chociaż już nie najnowsza), bo lubię nowinki technologiczne, ale z uwagi na światło ledf3w. Wiem, wiem, że są już ledy, ktf3re przypominają barwą halogeny, jednakże należy zwrf3cić uwagę na to przypominają', bowiem halogenami nie są i światła takiego jak halogeny dawać z pewnością nie będą. Mimo tego, że są ledy o barwie ciepłej to daleko im do halogenf3w i nie ma się co w tej kwestii oszukiwać. Z pewnością ledy mają przed sobą ową świetlaną' przyszłość, jak to zostało napisane w artykule, ale ja poczekam na to jakie ledy dalej się będą pojawiać na rynku.

nick...

29-12-2012 12:26

Ja jestem bzdaro pozytywnie nastawiony do tego typu oświetlenia, po pierwsze diody LED są bzdaro energooszczędne, a co więcej mają delikatne i dość oryginalne światło w porf3wnaniu z halogenami czy zwykłymi świetlf3wkami. Widziałem nawet sufity podświetlane diodami led, ktf3re zmieniają kolory, nie wyglądało to jak choinka, a wręcz przeciwnie świetny efekt. ciekawy jestem jaki jest koszt takiego cuda?

Endriu Tosterowski

18-12-2011 22:27

"ciekawski" pyta czemu mniej prądu zużywa LED ... no bo dioda potrzebuje dużo mniej prądu żeby dać dużo więcej światła. To wszystko. Czyli w zasadzie rewolucja jest , tylko taka trochę lokalna , wioskowa bardziej !

nick...

09-03-2013 08:39

Sądzę iż nikt nie będzie przechodził przez bunyedk, bo ten będzie podzielony na klatki schodowe.@mk: Pf3ki co tak się u nas projektuję. Z resztą podobnie jest w większości przypadkf3w inwestycji w Europie. A ten zawijas oraz asymetryczne okna dadzą ciekawy efekt. Jeśli tylko użyte materiały będą odpowiedniej jakości oraz obiekt przetrwa w takim kształcie będzie go można zaliczyć na plus.

koneser

24-03-2011 23:48

mnie nie martwi jaki telewizor jest lepszy, plazma czy lcd, ale jakość sygnału telewizyjnego dostarczanego przez nadawców, a ta jest czasami wręcz tragiczna, nawet na satelitarnych platformach cyfrowych, jak obejrzy się film z bluraya obojętnie czy na plaźmie czy lcd to jest wrażenie a jak film z tv to jest czasami tragedia, zależy jeszcze na jakim kanale, ale niektóre stacje to powinni w ogóle zamknąć

nick...

25-01-2011 12:41

5555555

~Gość

31-01-2010 22:25

ogólnie to was ładnie poje....bało bo po pierwsze plazma jest dużo dużo gorsza od lcd ponieważ średnio przeciągu 3 lat wypala się w około 60% tzn traci jasność prosty przykład będziecie często oglądali tvn to w górnym rogu tv zostanie wypalone logo tvn,poza tym zużywa więcej prądu o wiele więcej kosztuje najlepsze jak dotąd to OLED ale jak na razie jest dość drogie a co do LED tv to odgrzewane kotlety nic nowego nie wprowadzili jak zwykle zastój w technologi aby sprzedac/zarobic na "nowej" technologi która można o kant dupy rozbić z reszta w elektronice to tak bywa

śiaś

09-11-2009 09:15

ja tam sie nie znam ale niedlugo pewnie sie dowiem ze oled to tez lcd a moje zarowki diodowe to tez lcd. Jak mozna pisac takie rzeczy!!! Podswietlic ledami crt i bedzie super tv.

Krzysiek

05-11-2009 22:38

Gdyby nie to że mogłem sobie porównać dwa telewizory na materiale HD stojące obok siebie w sklepie, jeden plazma a drugi LED LCD to pewnie bym w ten artykuł uwierzył. Podświetlenie nie ma tak dużego znaczenia na jakość obrazu jak to producenci telewizorów by chcieli. Dużo ważniejszy jest rodzaj matrycy lcd. Można sobie podświetlić matrycę typu TN nawet świeczkami a i tak nic to nie pomoże obraz będzie po prostu "LCDkowy". Dopiero zastosowanie nowoczesnych matryc tupu IPS może w znaczącym stopniu poprawić jakość obrazu jednak moim zdaniem i tak dzieli ich przepaść jakościowa w stosunku do plazmy.

Luxportator

19-10-2009 19:05

Zauważcie, że autor powyższego nie może się zdecydować, czy w lampach używanych do podświetlania ekranów znajduje się gaz szlachetny (co sugeruje na początku), czy też pary rtęci (czego można się domyślać czytając o "ekologii"). Najprawdopodobniej jest to jednak rtęć, która gazem szlachetnym nie jest. Dobrze by było rozumieć, co się pisze.

markus

18-10-2009 10:51

tyle tu madrych opinii ,że zgłupiałem!!!!!

nick...

21-04-2012 15:47

????.???? ??????.?? ????? ????? ?????? ???? ?? ?????? ?? ??? ????? win rar ??????? ??? ?? ???????? ????? ???? ??? ???? .??? ???? ?? ??? ??? ????? ???? ????. error ???? ?? ???? ?? ?????? ??????.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part1.rar: Cannot create Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010\Crack\Instructions.txt Total path and file name ltngeh must not exceed 260 characters! The system cannot find the path specified.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part1.rar: Cannot create Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010\Crack\oald8.exe Total path and file name ltngeh must not exceed 260 characters! The system cannot find the path specified.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part1.rar: Cannot create Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010\Instructions\oald8.exe Total path and file name ltngeh must not exceed 260 characters! The system cannot find the path specified.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part1.rar: Cannot create Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010\Instructions\readme2.txt Total path and file name ltngeh must not exceed 260 characters! The system cannot find the path specified.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part1.rar: Cannot create Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010\OALD8.iso Total path and file name ltngeh must not exceed 260 characters! The system cannot find the path specified.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part4.rar: Cannot create folder Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010\Crack! The system cannot find the path specified.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part4.rar: Cannot create folder Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010\Instructions! The system cannot find the path specified.! C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\oxford\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com).part4.rar: Cannot create folder Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010 (www.Downloadha.com)\Oxford Advanced Learner’s Dictionary 8th Edition 2010! The filename or extension is too long.

jOTGIE

18-10-2009 08:09

Mam styczność i z plazmą i LCD. Według mnie najnowocześniejsze LCD nie ustępują plaźmie. Do tego plazma tej samej wielkości jest bardziej prądożerna. Czerń.... a któż zwraca uwagę w czasie oglądania filmu, że czerń nie jest "głęboka"?! Akurat patrzę w moją Bravię LCD, oglądam Fahrenheit 451, gdzie strażacy chodzą w czarnych uniformach i według mnie... jest on czarny a nie szary!~No i faktycznie - jak pisze jeden z przedmówców - oglądanie TV pod kątem większym niż 60-90 stopni uważam za głupotę... no - delikatniej - za niewygodne. Więc "kuszenie" klientów dużymu kątami (160 st) jest li tylko i wyłacznie "krzykiem" reklamowym!

m

15-10-2009 16:29

@Redakcja Znalazłem taki opis jednego z najnowszych telewizorów. FULL LED czyli "pod¶wietlenie ekranu aż 3360 diodami LED – to siedmiokrotnie więcej niż w obecnie dostępnych telewizorach opartych na technologii LED". Możliwe że jest to zabieg marketingowy ale jako¶ć obrazu jest na pewno lepsza.Pozdrawiam

k

15-10-2009 11:58

LED z local diming''iem jak najbardziej (SAMSUNG A 786, 956), SHARP XS1, SONY X4500, PHILIPS 9704) - won z krawędziowym - przykład SAMSUNG 40 B650 i B7000 - ten drugi to LED (edge). Pod kątem czarny duuużo lepszy w 650 (CCFL), równomierniej podświetlona matryca (650), bardziej naturalny kolor (650) - co od koloru - wszystkie ledy wpadają w mniej lub bardziej różowawy odcień (przy fabrycznych nastawach). Jedyne plusy EDGE LED jakie znajduję to niższe zużycie prądu - ale czy oby na pewno usprawiedliwiała to duża wyższa cena??

~Gość

15-10-2009 08:23

@Maq "Nie ma to jak marketingowy bełkot producentów, przecież to oczywiste że plazmy s± pod każdym względem lepsze od LCD czy LED" Od telewizorów LCD z przed roku możliwe że tak. Jednak w ubiegłym roku pojawiły się modele telewizorów LCD z tzw. local dimming które zapewniaj± zdecydowanie lepsz± jako¶ć obrazu. Ubiegłoroczny Samsung LED LN46A950 czy model z tego roku Samsung LED B8500. Wszystkie profesjonalne serwisy uznały że 950 posiada lepsz± jako¶ć niż jakikolwiek wcze¶niejszy telewizor plazmowy i LCD. Testów LED B8500 jeszcze nie czytałem ale na 100% powtórzy sukces poprzednika. Zreszt± co tu pisać nowe telewizowy Samsunga B8000 maj± nawet zdecydowanie lepszy obraz niż jakakolwiek plazma poniżej 5 ty¶ złotych. Dokładaj±c więc 1 ty¶ (ceneo okre¶la B8000 na 6ty¶) masz jako¶ć lepsz± niż dobre modele plazmowe i możliwo¶ć powieszenia na ¶cianie (15cm plazmy raczej na ¶cianie nie powiesisz bo będzie wygl±dała z boku jak szafka) Porównywanie nowych telewizorów LED do plazm za 2-3 ty¶ (modele z przed 2-3 lat) z efektem duchów w ogóle nie ma sensu. Jedyn± wad± LED jest ich cena. Nawet Panasonic który do tej pory w 100% inwestował w plazmy w tym roku jako topowe modele wprowadził telewizory LED. Może to więc jednak nie tylko marketing ale po prostu naturalna ewolucja w technologii.

nick...

03-06-2012 03:09

, 120Hz TV's actually cetrae and insert a frame, every other frame. This allows for smoother motion.The TV will not say 120hz . You need to go into the menu and turn on Auto Motion Plus . This will turn the 120hz feature on. Although the source is not going to be 120hz (at least not yet), the TV will cetrae and insert those frames to improve the quality of motion.

Maq

14-10-2009 23:44

Nie ma to jak marketingowy bełkot producentów, przecież to oczywiste że plazmy są pod każdym względem lepsze od LCD czy "LED". I jeśli ktoś tu ma zamiar zaraz napisać o "wypalaniu plazm" czy ich "dużym" zużyciu energii to niech najpierw zapozna się ze współczesnymi modelami Panasonica...

Redakcja

14-10-2009 22:45

@m: Full LED to nie nowość. Powiedzmy więcej, telewizory tego typu były nawet wcześniej niż krawędziowy LED. Reklamowane ekrany Full LED to nic innego jak opisywany przez nas LCD z pełnym podświetleniem diodowym (na bazie matrycy diod). Krawędziowy LED jest 1. tańszy w produkcji, 2. umożliwia łatwiejsze zbudowanie cienkiego telewizora, 3. wpływa niestety na pogorszenie obrazu w stosunku do podświetlenia pełnego LED.

m

14-10-2009 19:09

Artykuł przedpotopowy. Jest nowa technologia zwana FULL LED. Lepsze od "zwykłego" LED. Już s± w sprzedaży telewizory z t± technologi±. Jeżeli kto¶ ma telewizor LCD i chce go wymienić na LED LCD to lepiej kupić od razu FULL LED LCD. Trochę droższy ale jako¶ć dużo lepsza. Zdziwiony byłem że tej podstawowej informacji nie ma w artykule. Pozdr.

ramones59

14-10-2009 19:09

@"Krzychu" IP: 89.75.48.172 Ja mam 42 Lcd FullHD Philips z Ambilight oraz BD Panasonic i też jest super i chwilowo nie zmieniam... może za rok? na 50/60 cali z 200hz. :) Pozdrawiam...

andy

14-10-2009 18:38

"zużywający poniżej 200 Wat" Ktoś narzeka na duże zużycie prądu. To w końcu ile zużywa prądu telewizor 200 Watowy ? 200 Wat na godzinę/tydzień/miesiąc, a może na rok ???

Krzychu

14-10-2009 17:41

Eee tam. Mam plazme Panasonic 42 cale 2 mln pixeli to z tych nowszych co wyszły i jest bez porównania lepszy. Cena 4 tyś zł. Dobry LED 42 cale były po 7 tyś zł. Telewizorek wisi na ścianie na wieszaku na 8 metalowych dyblach. Nie ma bata aby się coś urwało by spadł. Odbiór z analogowej telewizji a obraz bardzo ładny. Czy kupił bym znów Plazme: TAK ale 52 cale ta wydaje sie być przy mała.

Pandi

14-10-2009 16:41

aaa tak narzekacie i narzekacie.. a ja gdybym miał forsę to bym sobie taki nowiutki panel LCD sprawił :D

Misio

14-10-2009 16:27

No fakt Tadziu i Ramol maja fantastyczny styl lania wody bez ładu i składu...

max

14-10-2009 15:53

Nie wiem, dlaczego niektórzy przypisują różne wypowiedzi tadowi, chociaż IP jest inne. Niektórzy też błędnie zrównują ramolesa z tadem, a to już jest przegięcie. Styl obu panów jest zupełnie odmienny i przy tym niepowtarzalny. Nie przypisujcie tadowi każdego postu, który wam się nie podoba.

nick...

29-12-2012 10:50

Zgadzam się, bracia moi, ze wssmztkiyi waszymi argumentami. Ale już byście się mogli odczepić od tej biednej RMFki, bo się czepiacie ich jak rzep psiej dupy, aż się powoli nudno robi! A przecież każdy rozsądny wie, że to tandetna stacja, aż piszczy i tylko jełopy słuchają rzępolenia w kf3łko tego samego każdego dnia! :)

Gość

14-10-2009 15:43

@Rysio - strasznie nieodpowiedzialny naiwniak z ciebie, bo ja mam zewnętrzne IP 85.222.115.168. Ale cóż, z wiekiem będzie tylko gorej i bardziej zapamiętale, prawda.

nick...

09-03-2013 02:07

Widzę w tym dwie rf3żne rzeczy: zwrot znkypioauch książek to funkcjonalność, ktf3rą warto opisać i ktf3ra jest oficjalnie wspierana przez Amazon, natomiast wpis powyższy pokazuje, jak ominąć system. Ciekawe co na ten temat miałby do powiedzenia support firmy… :)

nick...

09-03-2013 20:07

shivj6 cxeesiobmdgg

nick...

11-03-2013 15:22

8IyFQh zngquamtedyh

ramones59

14-10-2009 14:44

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę i jak sprzedać znów coś nowszego jak rynek TV Lcd/Plasma już jest nasycony globalnie... W polsce dopiero ludzie wymieniają stare kinole lampowe TV na lcd/plasma i do tego cyrk z tunerem mpeg2/4 (DVB-T/2) Pozdrawiam..

Rysio

14-10-2009 14:30

# 89.78.78.21 Moze i szok energetczny z pazmami ale porownaj sobie czarny w plazmie a czarny w lcd z poswietlaniem ledowym, lub dynamike obrazuw plazmie a lcd pseudo fachowcu tadziku.

~Gość

14-10-2009 14:18

dobra *** kgo obchodzą kąty?każdy ekran spokojnie można oglądać pod zasięgiem 160 stopni - większy kąt to zwykła bzdura...zresztą nie są żadnym problemem kąty na boki tylko góra dół znacznie częściej zauważalne...... co do podświetlenia diodowego to koszta produkcji sa praktycznie identyczne jak w ccfl....a podswietlenie typu edgelite niczym sie od ccfl nie różni prócz zmiany świetlówek na diody - zastosowane już od dawna praktycznie w każdym łaym wyświetlaczu lcd - choćby w psp...energooszczedność to fakt...co powiecie na tv 55 cali zuzywający poniżej 200 wat?toz to szok w szczególności w porównaniu z plazmami komentarz edytowany przez moderatora

Gumiak

14-10-2009 12:44

Brak prostej odpowiedzi: Nie, nie mam zamiaru kupic telewizor

Brzuś

14-10-2009 11:58

true;

nick...

11-03-2013 10:54

Posts like this make the itenrnet such a treasure trove

io

14-10-2009 11:51

też mam ten problem

rafał

14-10-2009 11:31

Jakbym kupił płaski telewizor zamiast CRT, to kot by mnie chyba zagryzł.