Programy do automatycznej aktualizacji sterowników

Regularne aktualizacje oprogramowania komputera są jednym z warunków utrzymania systemu w dobrej kondycji i jego bezawaryjnego działania. Mają znaczenie dla wygody i szybkości pracy, a także dla bezpieczeństwa danych.

Wiele firm udostępnia uaktualnienia swoich produktów naprawiające wykryte błędy i luki w zabezpieczeniach. Trudno jednak na bieżąco śledzić pojawianie się aktualizacji każdego zainstalowanego programu, zwłaszcza gdy na komputerze zainstalowano ich kilkadziesiąt.

Rozwiązaniem problemu są aplikacje automatycznie sprawdzające wyposażenie systemu i samodzielnie aktualizujące jego komponenty.

Zobacz również:

Aktualizacja programów i łatanie dziur

O ile instalacja nieaktualnych lub nieodpowiednich do danego urządzenia sterowników w najgorszym wypadku może się skończyć zawieszeniem komputera, o tyle korzystanie z nieaktualnych programów grozi dużo gorszymi konsekwencjami. Wykryte przez producenta, a niezałatane przez użytkowników luki w zabezpieczeniach mogą zostać wykorzystane do kradzieży danych osobowych lub innych ważnych informacji.

Niejeden serwis kusi wyjątkową, ograniczoną czasowo ofertą. Nie daj się na to nabraćKliknij, aby powiększyćNiejeden serwis kusi wyjątkową, ograniczoną czasowo ofertą. Nie daj się na to nabrać Można się przed tym zabezpieczyć instalując aktualizacje i nowe wersje programów. To zadanie ułatwią ci skanery automatycznie sprawdzające wyposażenie systemu, jednak żaden z nich nie uporządkuje za ciebie systemu. Nie możesz też całkowicie ufać wynikom skanowania i sugestiom danego narzędzia. Większość przetestowanych w redakcji nie wykrywa też sama siebie i aplikacji, które nie wymagają instalowania (na przykład Bestplayera).

Z obserwacji kilku skanerów wynika, że funkcjonują dwie odmienne koncepcje pobierania najnowszych wersji programów. Pierwsza to ściąganie wszystkich aktualizacji z serwera producenta skanera. Zwykle w tym wypadku liczba rozpoznawanych aplikacji jest niewielka, za to dostęp do nich - łatwy i szybki. Druga koncepcja to przekierowanie użytkownika na stronę producenta danego programu w celu pobrania najnowszej wersji. W tym wypadku liczba rozpoznanych aktualizacji jest zwykle duża, ale za to występują błędy w numerach wersji, a użytkownik jest często kierowany pod niewłaściwy adres WWW.

Secunia Personal Software Inspector 1.5

Powiadomienie Secunii nie budzi naszych podejrzeń, nie podszywa się pod Centrum Zabezpieczeń.Kliknij, aby powiększyćPowiadomienie Secunii nie budzi naszych podejrzeń, nie podszywa się pod Centrum Zabezpieczeń. Aplikacja skanuje komputer i pobiera niezbędne łaty zabezpieczające. Tworzy również listę programów, które producenci przestali serwisować. O każdej znalezionej aplikacji można uzyskać szczegółowe informacje, łącznie z linkami do specjalnych narzędzi pozwalających na odinstalowanie (jeśli są niezbędne). Personal Software Inspector pracuje w dwóch trybach: prostym i zaawansowanym. W trybie dla niedoświadczonych wyświetla jedynie najpilniejsze aktualizacje. W trybie zaawansowanym lista niezałatanych programów znacznie się wydłuża. Dla niedoświadczonego użytkownika program może okazać się zbyt skomplikowany. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo, czy służy do pobierania łatek, czy najnowszych wersji. W zasadzie obie odpowiedzi są prawdziwe, ale nie przekonuje nas logika twórców programu.

SUMo 2.6.3

SUMo to jedna z lepszych aplikacji w naszym porównaniu i jest w polskiej wersji językowej.Kliknij, aby powiększyćSUMo to jedna z lepszych aplikacji w naszym porównaniu i jest w polskiej wersji językowej. Program ma polski interfejs. Można z niego korzystać nieodpłatnie. Lista aplikacji do uaktualnienia powstaje dzięki sugestiom użytkowników i programistów.

Mimo kilku wpadek (SUMo nie rozpoznał na przykład WinRara) jest to prawdopodobnie najlepsze z testowanych przez nas narzędzi.

Pobieranie aktualizacji odbywa się przez zewnętrzne strony udostępniające pliki lub przez witryny producentów, na które użytkownik jest kierowany ze strony głównej SUMo.

36 komentarze

Dodaj swój

oldman

07-02-2012 21:37

Czytam, czytam i s...g może trafić z "WASZYCH" opinii, sama woda, przepychanki i wzajemna krytyka gdzie mode...zróbcie coś na kształt mgsm - w telefonach i niech chętni sami ocenią po popularności w %, praktyka pokaże który jest dobry. Albo napisać dobry program po polsku. Wielu kupi. (przejdzie?)

treat fire

18-08-2011 10:58

Treat Fire pokazał ze SuMO zawiera konia trojanskiego i umiescil w kwarantannie

~Gość

06-04-2011 22:59

No cóż mi żaden nie działa

BeWuP

17-11-2009 11:30

Często ryzyko związane z przeinstalowywaniem sterownika jest większa niż korzyści z jego instalowania. Często warto najpierw przeczytać listę zmian, która w przypadku większości sterowników nie jest dostępna. Dzięki takiemu podejściu uniknąłem już chyba 4 aktualizacji oprogramowania w telefonie, bo na liście zmian nie było niczego niezbędnego. Co do używania najnowszych. Każdy serwisant i sprzedawca powtarza to jak nawiedzony - zainstaluj najnowsze sterowniki. A praktyka jest taka, że na działającą kombinację sprzęt-sterowniki-innesterowniki trzeba trafić, jeżeli coś nie działa. Przykład - sterowniki nVidiii. 3 oficjalne wersje po kolei (sic!) mają problemy a to z działaniem profili aplikacji, a to z wymuszaniem antialiasingu.

~Gość

16-11-2009 16:54

raczej malo potrzebne ale polecam DriverMax - jego baza sterowników jest OLBRZYMIA, znalazł wersję sterowników dla mojej karty WiFi, których nie można dostać nigdzie indziej (WU czy producent)

frik

16-11-2009 10:24

@grzala99 a co aktualizacja sterów do reszty?? Windows 7 pokazuje Ci że masz np: starą operę lub FF? Albo niezaktualizowanego flasha? odpowiedz brzmi : NIE. Więc milcz i nie wypowiadaj się jeśli nie wiesz o co chodzi...dziecko.

?

10-11-2009 11:28

Sterów do laptopa raczej nie ściągnie, samemu się naszukałem że hoho i bynajmniej strony producenckie ich nie miały to co dopiero jakiś programik ma znaleźć. Tym bardziej, że te z 2007/8 bywają lepsze niż 2009:) Wolę mieć ich backup niż ściągać co miesiąc update. Il ne change l''equipe qui gagne.

Jan

08-11-2009 23:18

Zapomnieliście o UpdateStar

badyl90

08-11-2009 21:37

Moim zdaniem dla mnie dobry jest SOFTWARE INFORMER jest bardzo prosta i przejzysta i sciaga sie ze strony tego programu a jesli nie ma to kieruje na strone producenta lub na strone ktora my owa wczesniejsza wersje pobierali

Andrzej

08-11-2009 21:01

Secunia cały czas pokazuje mi programy Adobe Air inne fleszowe Macromedii że nie s± załatane pomimo że aktualizuję je na bież±co

mateczek

08-11-2009 20:20

z apt-get na Kubuntu oraz yum na Fedorze

max

08-11-2009 18:41

Świetny artykuł. ----- Gdybym pisał o systemach kontroli trakcji, to też wziąłbym pod uwagę wyłącznie rowery i hulajnogi. System kontroli trakcji firmy Mietex & Wykompany, albo nowoczesny TCS od snopowiązałki marki Pabieda GMBH. ----- Ani słowa w artykule o repozytoriach. I jeszcze więcej wody na młyn windziarzy.

Win7_ekspert

08-11-2009 16:50

Poleam tylko aktualizację w auto danego programu i oczywiście tylko legalny MSwin. i wszystko. :) Pozdrawiam... @"emzol" IP: 83.11.51.47 Czy linuksiarze i piraciarze mają tylko prowokacje i chamskie zaczepki na każdym forum? ,co widać po prostakach wypowiedziach postach linuksiarzy i przedszkola które reprezentują. :D

emzol

08-11-2009 16:02

@ramoles Panie didżej, następnym razem nie siedź pan tak blisko głośnika!

~Gość

08-11-2009 13:18

@"ddmax "IP: 62.152.140.186 Myśle że "inż. informatyk" IP: 77.91.63.252 to spadł z marsa jak inni linuksiarze swoich super distro linux syf systemów w 1000 odmianach dla garstki onanistów i idiotów bycia cool i buntu wobec MSwin. Typowy okres dla 13-16latkow udawania wolnych i innych niż reszta swiata.... A do klikania w FF3 dziurawe pod linux lub piracki crackowany MSwin. wystarcza tym dzieciakom. :D Pozdrawiam...

ddmax

08-11-2009 09:46

"inż. informatykocena: brak ocenyIP: 77.91.63.252 07-11-2009, 12:50Korzystam z repozytoriów oraz kodów źródłowych (które sam kompiluję dla swojej maszyny)." A jaka jest pogoda na twojej planecie?

~Gość

08-11-2009 00:09

Secunia to lipa i kiepski program do sprawdzania aktualizacji... Generalnie Nie Polecam bo bardziej szkodzi... U mnie Secuni wykazywał błąd podczas aktualizacji dla Java 6/17 bo cholera wie skąd pobiera? a ze strony producenta Java bez problemu można było aktualizować. :) Podobny pasztet z Skype4.1 i bezpośrednio z komunikatora w auto można aktualizować ok. :)

daimonion666

07-11-2009 23:40

pacman -Syu (:

Zeke

07-11-2009 21:57

Jak zwykle kretyni i burasy pisza bzdury a ich piraty-badziewiaste łindołsy nigdy nie aktualizowane i rozsiewaja syf-trojany, a te kretyny uważajo że so bezpieczne bo im się komputer przecież włącza, a stare graty na win95 marychowanym od dawna juz sieć zombie-dot-net. Tradycyjne pozdrowienia dla wysokiego poziomu tego serwisu.

quish

07-11-2009 21:49

jak dla mnie najlepszym programem tego typu jest apt-get...

ramones59

07-11-2009 21:46

Jak zwykle piraciarze i linuksiarze pisza bzdury a ich piraty nigdy nie aktualizowane i rozsiewaja syf-trojany a stare graty na linux lub winMS cracowanym od dawna juz sieć zombie-bot''net. :D Generalnie polecam program który z automatu zrobi aktualizacje dla zapominalskich... Ale sam uzywam tylko automatycznych aktualizacji w narzedziach windows i programach... HP do swoich laptopów dostarcza mechanizm programu dla sprawdzania sprzętu-konfiguracji i jego aktualizacji w oznaczonym czasie.:) Pozdrawiam...

user

07-11-2009 21:16

ja mam to w systemie :) moj debian robi to za mnie :)

Dżyszla

07-11-2009 20:50

1. Tytuł nieadekwatny do zawartości! 2. Secunia też ma polski interfejs (dziwne pierwsze zdanie na początku opisu drugiego programu) 3. Secunia - która logika nie przekonuje? Pobierania aktualizacji, łatek i nowych wersji, jeśli brak aktualizacji częściowych? 4. "Driver Alert ma dopracowany interfejs" - tyle tam o interfejsie, który jest w zasadzie głównym tematem przy opisie tego programu, a brak screena

bobot exe

07-11-2009 14:10

aha raz mialem secunia" ten program i go ciagle molestowalem bo nie wiedzialem do czego on jest ;p

Romi

07-11-2009 13:17

a ja mam taki program SoftPack od HP za friko - był razem z notebokiem :)raz na jakiś czas sprawdza i podpowiada o sterownikach i oprogramowaniu

inż. informatyk

07-11-2009 12:50

Korzystam z repozytoriów oraz kodów źródłowych (które sam kompiluję dla swojej maszyny).

shaman32

07-11-2009 12:32

Takie programy tylko mulą kompa, podobnie jak te wszystkie antywirusy.

Ajnsztajn

07-11-2009 10:47

Z systemowego zarządzania pakietami - emerge :P

sin - ekspert

07-11-2009 10:46

tego typu programy sa swietne ! dla przykladu beznadziejne fujitsu (dawniej fujitsu-siemens) nie aktualizuje sterownikow np. do karty gfx nvidia qudaro 570m (firmowy program nie znajduje certyfikowanych sterownikow bo ich nie ma), a zainstalowany tego typu program znalazl mi znacznie nowszy sterownik (sierpien 2009 - poprzedni byl z 2008 roku) i o dziwo dziala bez zadnych problemow ! wczesniej pobieralem bezposrednio ze strony nvidia i w trakcie instalacji wywalalo mi, ze nie rozpoznaje tego sprzetu. oprocz tego znalazl mi dodatkowe 4 nowsze sterowniki w tym do karty wifi warto zainstalowac tego typu program polecam

sin - ekspert

07-11-2009 10:25

odejmijcie 1 glos z pozycji DriverGuide DriverScan bo pomylilem sie - mam inny program zmylila mnie nazwa

sin - ekspert

07-11-2009 10:21

b. dobre sa takie programy - zainstalujcie se

grzala99

07-11-2009 10:21

Windows 7 sam informuje ze sa dostepne aktualizacje dla danego sprzetu na ktorym pracuje system - wykryl i poinformowal ze sa aktualizacje dla mojego sprzetu - m.in karta gforce 8600gt, azalia audio czy urzadzenie AiO Brother`a - pozdro - dla winXP - te programy przydatne - a dla Win7 (nie wiem jak z Vista - ale pewnie tez) - zbedne Pozdro

ARokosz

07-11-2009 09:23

Samodzielnie dbam o aktualizację programów i sterowników. Korzystanie z tego typu programów w kilku przypadkach przyniosło mi kłopoty albo w najlepszym razie doprowadziło do irytacji. (Na co dzień zajmuję się serwisem IT)

aaa

07-11-2009 09:06

no takim jak ty, na pewno nie jest potrzebny. Wreszcie porządne programy, bo kiedyś z jakiegoś korzystałem to mi pokazał, że mam pełno nie zaktualizowanych programów, problem był tylko, że gdy mnie odsyłał po te "pseudo aktualizacje", to chcieli kase ;) Skorzystałem z Secunia i... bezpieczeństwo 98%. Tylko jave mam o dziwo nie aktualną, chociaż sama się aktualizuje?

~Gość

07-11-2009 08:54

po co to komu?

nick...