ATI Radeon HD 5670 - tanie DX11

Po kartach dla wymagających użytkowników, AMD wprowadza na rynek modele dla tych, którzy przy zakupie kierują się przede wszystkim ceną. ATI Radeon HD 5670 to nowoczesna karta graficzna wspierająca technologie znane z wyższych modeli, ale zbudowana z użyciem okrojonego układu noszącego nazwę Redwood i oferowana w cenie ok. 350 zł.

Układ Redwood podobnie jak wszystkie inne nowe układy ATI powstaje w technologii 40 nm. Procesor, mimo że przeznaczony jest do kart z niższego segmentu wyposażony jest w osiem potoków renderingu i 400 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Na referencyjnej karcie ATI układ ten pracuje z częstotliwością 775 MHz. Na karcie zainstalowano 512 MB pamięci GDDR5 o częstotliwości pracy 4000 MHz. Szerokość szyny pamięci to 128 bitów.
Redwood wspiera wszystkie najnowocześniejsze technologie z sztandarową DirectX11 na czele. Udostępnia także technologie ATI Eyefinity i ATI Stream.

ATI Radeon HD5670 to karta o (nareszcie) jednoslotowym systemie chłodzenia, co oznacza, że nie będzie blokowała żadnego z gniazd kart rozszerzeń położonego przy PCI Express x16. System chłodzenia karty to radiator odbierający ciepło z układu i pamięci. Jest niewielki i jednocześnie wyposażony w niezbyt głośny wentylator.

Bardzo niskie zapotrzebowanie na prąd (pobór mocy zestawu w spoczynku wynosiło 100 W, a pod obciążeniem dochodził do 174 W) sprawia, że karta nie potrzebuje dodatkowych gniazd zasilania - wystarcza to co dostarcza gniazdo PCI Express x16. Na śledziu karty umieszczono wyjścia: DisplayPort, HDMI i DVI.

Mieszane uczucia

ATI Radeon HD 5670Kliknij, aby powiększyćATI Radeon HD 5670 Wydajność karty wystarcza do grania w starsze tytuły. W nowszych będzie konieczne zredukowanie szczegółów i rozdzielczości. Jeśli mamy porównywać z kartami dostępnymi na rynku to na pewno Radeon HD 5670 góruje wyraźnie nad GeForce GT240, ale jednocześnie sporo ustępuje karcie GeForce GTS250. Jest też znacznie wolniejsza niż Radeon HD4850.

Nad wszystkimi tymi kartami góruje jednak nowoczesnością i wsparciem dla DirectX 11. Potencjalny klient musi sobie odpowiedzieć na pytanie czego poszukuje - jeśli zależy mu wyłącznie na prędkości generowania klatek na sekundę to starsze modele ATI, a nawet NVIDII będą szybsze. Jej zaletą jest wspomniana obsługa nowych funkcji DX11, technologii Eyefinity oraz zredukowany pobór energii.

Cena w roli głównej

ATI Radeon HD 5670Kliknij, aby powiększyćATI Radeon HD 5670 Szanse rynkowe Radeona HD 5670 zależą przede wszystkim od jego ceny. W wersji 512 MB karta powinna kosztować ok. 350 zł. W wersji 1 GB cena sięgnie około 400 zł, co sprawi, że dla graczy nie będzie szczególnie atrakcyjną propozycją.

Radeon HD 5670 to karta ciekawa, lecz duży sukces rynkowy wróżymy jej dopiero po obniżeniu sugerowanej przez AMD ceny.

Eyefinity w standardzie.
Eyefinity pozwala na wyświetlanie obrazu nawet na sześciu monitorach. Wersja zastosowana w Radeonie HD 5670 pozwala na podłączenie trzech monitorów. Do dyspozycji mamy dwa złącza DVI, HDMI oraz DisplayPort. Monitory mogą wyświetlać obraz standardowo, w trybie Pivot, każdy może pracować z inną rozdzielczością, innymi ustawieniami barw, itp. Każdy wariant jest możliwy.

Eyefinity oczywiście idealnie sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych - na każdym monitorze możemy uruchomić inną aplikację, lub gdy nam przyjdzie ochota na dwóch monitorach wyświetlać np. połączony obraz z serwisów giełdowych, a na drugim oglądać wiadomości telewizyjne. Spodoba się również graczom - widoczny większy obszar gry to często ogromna przewaga nad przeciwnikiem.


28 komentarze

Dodaj swój

~henryk

27-03-2011 21:23

ja mam takiego his iceq 5670 i jestem zadowolony gram oglądam filmy i nic sie nie resetuje. Miałem 9600gt i nie widze różnicy, poza ceną. Czemu dziury w całym szukacie??? Osobiście polecam wtedy jak bedzie kosztować 220-250 zl XD

gepard

15-01-2011 11:32

Niestety chyba mam pecha. Bo kiedy kupię jakąś kartę ATI to zawsze jest coś nie halo. Najczęstszym problemem są słabe sterowniki, ale tym razem problem jest ciekawszy. Zakupiłem niedawno ATI 5670 Gigabyte z nadzieją na łatwy upgrade komputera(karta z DX11, mały pobór mocy) . I okazało się że karta nie działa prawidłowo na płytach głównych z gniazdem PCI-X poniżej 2.0(karta PCI-X 2.1.) Objawem jest długi start pc i komunikat o błędzie botowania. Brak możliwości zainstalowania sterowników. Problem dotycz płyt głównych z przed 2010 roku głownie marki ASUS. Chyba że producent wypuścił bios naprawiający ten problem.(nielicznie droższe płyty). Jak widać kompatybilność podzespołów to mit. Mam nadzieje że w sklepie wymienią mi tą kartę na coś innego.

~der

08-11-2010 21:04

już wolę technologie CNQ [[www.klimatyzacjapolska.pl]]

~lO

14-05-2010 11:24

Karta bez sensu z jednego powodu. W momencie w którym gra będzie potrzebowała wykorzystać funkcje DX11, będzie oczekiwać wydajności na poziomie co najmniej Radka 5850. Krojenie kart kończy się tym, że kupujemy kartę z technologią, której nie da się wykorzystać i przepłacamy za nowość. A potem karta ląduje w śmietniku, albo odpalać będzie wyłącznie gry dla DX9 ponieważ tylko takie gry uciągnie. Nie kupujcie bez sensu. A co do poboru mocy, to ATI ma się czym pochwalić. Do niedawna często spotykane były komputery, które w idle pobierały 250-300W, a do 700W w stresie. Dzisiaj dzięki seri Radka 5xxx standardem mogą być komputery biorące w stresie tak jak kiedyś 350W i 80-100 W w idle. Warto przypomnieć, że sama płyta główna z pamięciami zwykle pobiera ok. 50-80W, a jeżeli karta graficzna jak pobierała tyle samo, to było bardzo doskonale. Mój stary komputer na Athlonie XP, 2GB RAM i NF7-S bierze w idle bez włączonego monitora 242W. Sprawdzone na mierniku elektrycznym włączonym w obwód. Sytuacja w której sporo potężniejszy komputer z kartą serii 5xxx bierze w tych samych warunkach 100W jest po prostu wynikiem bardzo dobrym.

~Mayster

09-04-2010 04:14

@ gosc komputer 50 W Ci bierze? moze z monitorem jeszcze? ogolnie to chcialbym zobaczyc ten komputer, buahaha ; D a 60 W na aktualne karty graficzne to niewiele, karty ze sredniej polki ati ciagna kolo 100 w, cos wyzej to 150-190. nie mowie juz o nvidii, ktora lubi podwajac te ''osiagi''.

~guhy

10-03-2010 09:15

Poraza mnie wiedza jednego z gosci wypowiadajacyh sie nt. zuzucia energii... wg. niego niezaleznie od obiazenia zasilacz z gniazdka bierze tyle samo? A ziemia jest plaskim dyskiem? Gdyby bylo jak piszesz, zasilacz birze powiedzmy 450 W z gniazdka, podzespoly komputera pobieraja 170W a gdzie sie zuzywa reszta tej energii? W zasilaczu? wypromieniowuje ja? Zeby zuzyc ta reszte energii mozna ja jedynie zamienic w cieplo (byloby to bezsensowne ale inaczej nie dalo by sie jej zuzyc i komputer robilby ci za kaloryfer), zamiast cieplo ktore jest zlem koniecznym i czynnikiem "odpadowym" pracy komputera musialbys je produkowac... zapytaj nauczycieli chociazby fizyki czy nie mam racji.

~kowal162

15-02-2010 19:37

Ludzie co wy widzicie w nevidii??? Odgrzewane kotlety chyba, Ja sam ama jescze wysłuzonego hd3650 od asusa i do tej pory gram w najnowsze tytuły , a co do sterowników to nie ma zadnych problemów a wydawane sa nowe minimum co 2 tygodnie z kolejnymi optymalizacjami pod kolejne tytuły. A co do resetowania to jest taka opcja która odpowiada za to gdy karta sie przegrzewa bo jest za bardzo skręcona i dlatego jest restowana na domyslne takty. Zanim bedziecie gadac kolejne głupoty to najpierw sprawdzcie sami jak co działa!

~vi4rus

25-01-2010 18:56

każdy komentarz lepszy od poprzedniego. wy tylko umiecie wytykać i narzekać?

~Gość

19-01-2010 21:25

@188.146.16.93 Re: "Pc 50 watowe?chyba na atomach bo minimum dla naprawdę energooszczędnego kompa na standardowych bebechach to 80 wat" Wspominałem o komputerach z procesorem Intel Atom, VIA C7 i VIA Nano. Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że nie zauważyłeś całego rynku netbooków, subnotebooków, bookletów, nettopów, barebone, itp? Poza tym mobilne wersje Intel C2D stosowane w laptopach. "chyba że to 386 to ok stary" Po pierwsze nie przypominam sobie, żebyśmy coś razem pili, więc proszę zachowaj "starego" dla siebie. Po drugie znacznie nowsze konstrukcje pobierają poniżej 50 W. Na przykład masa komputerów z procesorem klasy Pentium III (tudzież AMD K6*/Duron czy VIA C3). Jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy 386 a Pentium III, to racz zauważyć, że pomiędzy tymi procesorami było 5 generacji: 486, Pentium, Pentium MMX, Pentium Pro i Pentium 2. Równie dobrze mógłbyś wrzucić do jednego worka Pentium III i Core i7. "zestaw złączy do kitu?masz dvi i bardzo dobrze bo to wypas, masz hdmi i jeszcze lepiej bo tv podłączysz...i na wszelki wypadek masz nic nie warte pod względem jakości dsub...czegoś ci brakuje?chyba nie display port który jest rzadkością?no chyba że dwóch dvi albo hdmi ale przeciez to sa kompatybilne gniazda" Tak, wolałbym dwa złącza DisplayPort albo dwa złącza DVI plus złącze HDMI. Dlaczego tak? Ano dlatego, żebym mógł podłączyć zarówno dwa monitory jak i TV bez kombinowania (albo i lepiej: 3 monitory). "masz problem z windowsem 2000?? BRAWO ZACOFAŃCU - powiedz mi po co ati ma wypuszczac sterowniki dla systemu sprzed 11 lat?...mam takie trupy w pracy ale nie ma takiego idioty który by montował tam cokolwiek nowego - nawet dyski wymieniamy na uzywki a jak zdechnie złomujemy ten syf!!!!!!!!!!!!łącznie z windowsem 2000..... " Ja nie mam żadnych problemów z Windows 2000, ale najwyraźniej Ty masz. Windows 2000 potrafi obsłużyć 32 procesory i 64 GB RAM (PAE). Osobiście korzystam z niego na komputerze z procesorem Core 2 Quad, 4 GB RAM, kartą graficzną GeForce 9600 GT, kartą dźwiękową Sound Blaster Audigy 2 ZS, dyskiem twardym SATA II o pojemności 640 GB (oczywiście pracującym w trybie AHCI). Oczywiście korzystam również z nowszych wersji Windows (do Windows Server 2008 włącznie). "akceleracja nie działa?" Pod FreeBSD i Solaris niestety nie :-/. "dziecko miałem gf9600gt teraz hd 4850 i powiem tyle ze DXVA ZNACZNIE LEPIEJ SMIGA NA ATI" "Dziecko" to możesz mówić do swoich kolegów z klasy. Problemy z akceleracją/wspomaganiem odtwarzania wideo u AMD/ATI są powszechnie znane. Nie chodzi o to, że nie odtworzy filmu, bo odtworzy. Chodzi o zużycie procesora. I tutaj zarówno Nvidia jak i VIA mają niezaprzeczalną przewagę nad AMD/ATI. "a co do linuksa to czego płaczecie?system nie ma nawet 1% rynku a tym bardziej rynku graczy wiec mozna go olac smiało - i nic się nie stanie" No tak, dla Ciebie podstawowym zastosowaniem karty graficznej (i pewnie w ogólności komputera klasy PC) to obsługa najnowszych wymagających gier. Idź więc pograć i nie zaśmiecaj więcej forum.

~Gość

19-01-2010 21:24

@188.146.16.93 Re: "Pc 50 watowe?chyba na atomach bo minimum dla naprawdę energooszczędnego kompa na standardowych bebechach to 80 wat" Wspominałem o komputerach z procesorem Intel Atom, VIA C7 i VIA Nano. Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że nie zauważyłeś całego rynku netbooków, subnotebooków, bookletów, nettopów, barebone, itp? Poza tym mobilne wersje Intel C2D stosowane w laptopach. "chyba że to 386 to ok stary" Po pierwsze nie przypominam sobie, żebyśmy coś razem pili, więc proszę zachowaj "starego" dla siebie. Po drugie znacznie nowsze konstrukcje pobierają poniżej 50 W. Na przykład masa komputerów z procesorem klasy Pentium III (tudzież AMD K6*/Duron czy VIA C3). Jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy 386 a Pentium III, to racz zauważyć, że pomiędzy tymi procesorami było 5 generacji: 486, Pentium, Pentium MMX, Pentium Pro i Pentium 2. Równie dobrze mógłbyś wrzucić do jednego worka Pentium III i Core i7. "zestaw złączy do kitu?masz dvi i bardzo dobrze bo to wypas, masz hdmi i jeszcze lepiej bo tv podłączysz...i na wszelki wypadek masz nic nie warte pod względem jakości dsub...czegoś ci brakuje?chyba nie display port który jest rzadkością?no chyba że dwóch dvi albo hdmi ale przeciez to sa kompatybilne gniazda" Tak, wolałbym dwa złącza DisplayPort albo dwa złącza DVI plus złącze HDMI. Dlaczego tak? Ano dlatego, żebym mógł podłączyć zarówno dwa monitory jak i TV bez kombinowania (albo i lepiej: 3 monitory). "masz problem z windowsem 2000?? BRAWO ZACOFAŃCU - powiedz mi po co ati ma wypuszczac sterowniki dla systemu sprzed 11 lat?...mam takie trupy w pracy ale nie ma takiego idioty który by montował tam cokolwiek nowego - nawet dyski wymieniamy na uzywki a jak zdechnie złomujemy ten syf!!!!!!!!!!!!łącznie z windowsem 2000..... " Ja nie mam żadnych problemów z Windows 2000, ale najwyraźniej Ty masz. Windows 2000 potrafi obsłużyć 32 procesory i 64 GB RAM (PAE). Osobiście korzystam z niego na komputerze z procesorem Core 2 Quad, 4 GB RAM, kartą graficzną GeForce 9600 GT, kartą dźwiękową Sound Blaster Audigy 2 ZS, dyskiem twardym SATA II o pojemności 640 GB (oczywiście pracującym w trybie AHCI). Oczywiście korzystam również z nowszych wersji Windows (do Windows Server 2008 włącznie). "akceleracja nie działa?" Pod FreeBSD i Solaris niestety nie :-/. "dziecko miałem gf9600gt teraz hd 4850 i powiem tyle ze DXVA ZNACZNIE LEPIEJ SMIGA NA ATI" "Dziecko" to możesz mówić do swoich kolegów z klasy. Problemy z akceleracją/wspomaganiem odtwarzania wideo u AMD/ATI są powszechnie znane. Nie chodzi o to, że nie odtworzy filmu, bo odtworzy. Chodzi o zużycie procesora. I tutaj zarówno Nvidia jak i VIA mają niezaprzeczalną przewagę nad AMD/ATI. [[http://wstaw.org/p/a63e/]] [[http://wstaw.org/p/a63f/]] "a co do linuksa to czego płaczecie?system nie ma nawet 1% rynku a tym bardziej rynku graczy wiec mozna go olac smiało - i nic się nie stanie" No tak, dla Ciebie podstawowym zastosowaniem karty graficznej (i pewnie w ogólności komputera klasy PC) to obsługa najnowszych wymagających gier. Idź więc pograć i nie zaśmiecaj więcej forum.

~abc

19-01-2010 17:43

100W gdy karta nic nie robi to zajebiaszcza oszczędność energii lol

~als

19-01-2010 17:26

"Od kiedy 350 złotych to niska cena za kartę graficzną?" od wtedy kiedy karty dla graczy zaczynajac sie od 500zl

~Gość

19-01-2010 16:55

ale niektórzy tu bzdury wypisują...C N Q nie działa jak należy?to może je włącz jak należy bo pisanie kretynizmów że procek mniej żre ale PSU dalej tyle samo świadczy o tym że prosego poboru mocy zmierzyć nie potrafisz....a gwarantuje że wszystko działa jak należy...Pc 50 watowe?chyba na atomach bo minimum dla naprawdę energooszczędnego kompa na standardowych bebechach to 80 wat....chyba że to 386 to ok stary....zestaw złączy do kitu?masz dvi i bardzo dobrze bo to wypas, masz hdmi i jeszcze lepiej bo tv podłączysz...i na wszelki wypadek masz nic nie warte pod względem jakości dsub...czegoś ci brakuje?chyba nie display port który jest rzadkością?no chyba że dwóch dvi albo hdmi ale przeciez to sa kompatybilne gniazda....... masz problem z windowsem 2000?? BRAWO ZACOFAŃCU - powiedz mi po co ati ma wypuszczac sterowniki dla systemu sprzed 11 lat?...mam takie trupy w pracy ale nie ma takiego idioty który by montował tam cokolwiek nowego - nawet dyski wymieniamy na uzywki a jak zdechnie złomujemy ten syf!!!!!!!!!!!!łącznie z windowsem 2000..... słabe stery ati? ZERO PROBLEMÓW - xp,vista win 7!!!! akceleracja nie działa?dziecko miałem gf9600gt teraz hd 4850 i powiem tyle ze DXVA ZNACZNIE LEPIEJ SMIGA NA ATI i mozna tak dalej i dalej bo niejeden kaleczniak nie daje tu widzę rady jak nie z systemem to ze złomem...a co do linuksa to czego płaczecie?system nie ma nawet 1% rynku a tym bardziej rynku graczy wiec mozna go olac smiało - i nic się nie stanie

~max

19-01-2010 16:48

re freq: nie rozumiem o czym mówisz. O jakiej "drugiej karcie". Chyba chciałeś odpisać komuś innemu. re 82.210.163.220: tak, sprawa jest wręcz banalna. Ty masz 7% margines błędu (podany przez kogo? jak zmierzony?) który mówi, że CNQ nie daje żadnej różnicy. Ja mierzę miernikiem i widzę różnicę. Podobnie gdybym sprawdził, jak długo działa notebook na danej baterii i podał wynik, a ty dysponowałbyś ulotką reklamową (bądź bazą danych z 7% marginesem) i twierdziłbyś, że moje wyniki są niepoprawne. Problem w tym, że ja MAM wyniki, ty masz napisy w programie. Zresztą spróbujmy od drugiej strony - czy aby na pewno bazy w benchmarkach (zastanawiałeś się kiedyś nad tym co robią dane o zużyciu energii w benchamrku wydajnościowym? czy chleb też kupujesz w aptece?) pokazują różnicę między włączonym oszczędzaniem a wyłączonym? Przy okazji: piszesz "o ile mamy sprzet sklecony z tych popularniejszych podzespołow". Coś dużo tych warunków brzegowych stawiasz. Jeśli ktoś ci powie, żeś gruby, to też zamiast wejść na wagę, będziesz się porównywał ze znajomymi na waszej-klasie? Trochę logiki, chłopie.

~Gość

19-01-2010 16:25

@max Bardzo prosta sprawa. Program mierzy dokładne obciążenie maszyny i porównuje z bazą danych. O ile mamy sprzet sklecony z tych popularniejszych podzespołow wynik jest wiarygodny. wyniki zawarte w bazie są wykonywane ręcznie za pomocą urzadzeń pomiarowych przy rządanym obciążeniu. ponieważ jest to technika porównawcza wartość marginesu błędu to ok 7%. przy pomocy tego typu narzędzi określam moc zasilaczy, które montuje w komputerach od ponad 2 lat. i wiesz co? Często dobieram poniżej mocy "zalecanej przez producenta", a i tak bez problemu dają rade na mocno kręconym sprzecie...

~freq

19-01-2010 16:19

@max-OK-mierzyles....ale co mierzyles?pobor pradu przez cale urzadzenie (w tym wypadku komputer i mam nadzieje ze tylko jednostke centralna). teraz powinnes wyjac jedna karte i wlozyc druga. porownac i wtedy opisac.. wtedy byloby to jakos marodajne

~max

19-01-2010 15:37

re 82.210.163.220: są dodatki doń, powiadasz... A w jaki sposób mierzą? Czy ty z byka spadłeś? Mówię ci o pomiarze miernikiem, a ty mi tu wyskakujesz z jakimiś software''owymi estymatami o dokładności +-7%. Akurat w jaki sposób działa C''N''Q wiem dobrze, a ty chyba czytałeś jakieś propagandówki z elektrowni. Mierzyłem Voltcraftem 3000. Ty mierzyłeś programikiem. Jak sądzisz, kto powinien się puknąć w czoło?

~Gość

19-01-2010 14:52

Nie zapominaj że sterowniki do maków to działka Apple, więc nie zwalaj prosze winy na ATI.

~Gość

19-01-2010 14:43

@82.210.163.220 Re: "He? a po co ci stery dla OSX dla ATI, skoro apple inwestuje w nvidię?" Znaczy się, że gdybym miał iMac albo MacBook Pro z 2006 roku, to powinienem sobie odpuścić aktualizację do najnowszego Mac OS X (10.6)? Możesz mi podać jakiś sensowny powód, poza finansowym (aktualizacja do OS X 10.6 z 10.4 kosztuje około 700 zł, ale z drugiej strony w zestawie znajduje się nowy iLife i iWork)?

~Gość

19-01-2010 14:27

"Gdzie są sterowniki dla Mac OS X 10.6?" He? a po co ci stery dla OSX dla ATI, skoro apple inwestuje w nvidię? @max heh... to poczytaj sobie jak działa technologia CNQ, bo propaganda AMD w tym momencie mija się z rzeczywistością. Zasilacz bierze dokładnie tyle samo prądu z giazdka. To procesor dostaje mniej prądu i obniża się mnożnik, przez co mniej się grzeje i wiatrak kręci się wolniej. Układ kontroli zasilania procesora na MB zmienia dynamicznie charakterystykę prądu. Prowadzi to do zmniejszenia poboru mocy przez procesor - jasne, ale PSU bierze dokładnie tyle samo z gniazdka, zarówno w CNQ v1 jak i v2. Co mają benchamrki do mierzenia poboru mocy? są dodatki doń, które pozwalają na pomiar zużywanej mocy realtime. Dokładność +/- 7%, więc źle nie jest.

~Gość

19-01-2010 13:32

Jeszcze odnośnie wsparcia starszych modeli i różnych OS: Obecnie pracuję na systemie Windows 2000 (oczywiście nie jest to jedyny system operacyjny jaki posiadam i z którego korzystam) na komputerze z GeForce 9600 GT. Jaką alternatywę oferuje mi AMD/ATI? Radeona z serii X850. Nawet Radeon X850 XT PE nie umywa się do tego GF. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abym korzystał z nowszej/wydajniejszej karty marki Nvidia - pod Windows 2000 oczywiście.

~max

19-01-2010 13:27

@82.210.163.22: tniesz pod Linuksem? To tnij się dalej. Ja wolę, jak mi się nie tnie;) Jeśli twierdzisz, że C''N''Q nic nie daje, to widać jaka z ciebie fachura. Podłącz sobie miernik do gniazdka i wtedy się wypowiadaj. "(przynajmniej mówią tak testy w benchmarkac (cinebench, pcmark, sandra itp)" A powiedz mi, alfo i omego na miarę tada i ramolesa w jednym, co mają benchmarki do oszczędzania energii? Ty naprawdę nie masz pojęcia, o czym mówisz.

~Gość

19-01-2010 13:05

@82.210.163.220 A słyszał kolega chociażby o VIA C7/Nano albo Intel Atom? Widocznie nie. Nie wspomnę już o energooszczędnych Core 2 Duo stosowanych w laptopach i małych komputerach. Szczerze nie wyobrażam sobie (używania) laptopa z zasilaczem >= 200 W. Odnośnie błędów: jeśli mam być formalny, to proszę przejrzeć oficjalne "release notes" albo "changelog" od AMD/ATI. Na forach "linuksowych" można znaleźć pełno narzekać i lamentów na błędy i niedoróbki w sterownikach Radeonów. Swego czasu widziałem wysyp zażaleń na obsługę shaderów przez sterowniki ATI - wystarczy poszukać postów na stronach zajmujących się tworzeniem/programowaniem gier (gamedev). Problemy z akceleracją wideo AMD/ATI ma na każdej platformie - nawet Windows. Wystarczy zobaczyć wykresy wykorzystania CPU podczas oglądania filmów. Nawet VIA je stosuje do promocji swoich produktów. Odnośnie sterowników Legacy, wsparcia dla różnych systemów i starszych modeli: oficjalne sterowniki dla Windows 98 obsługują Radeony do serii 9800, Windows 2000 (którego można spotkać jeszcze w wielu firmach) - X850, Mac OS X 10.5 - 9800/X800/X1900. Gdzie są sterowniki dla Mac OS X 10.6? Nadal nie ma sterowników dla FreeBSD i Solaris.

~Gość

19-01-2010 12:58

@Max pod linuksem tnę na 5xxx w najnowze gry, to samo pod windą. nie ma żadnych restartów podczas pracy. CNQ od AMD mam standardowo wyłączone, bo suma summarum nic to nie daje (przynajmniej mówią tak testy w benchmarkac (cinebench, pcmark, sandra itp). Catalysty zajmują mi pod windą ~13mb pamięci... Problemy które wymieniłeś u mnie nie występują. Poprostu ich nie ma tak samo jak żadnej powiązanej z tym filozofii.

~max

19-01-2010 12:48

"nie wypowiadaj się, bo jest to oznaka zwykłego trollowania" - i to pisze człowiek, dla którego "każdy system" to kolejne wersje Windows. 45W minimum? Oszalałeś. TDP to nie jest minimalny pobór prądu. W trybie oszczędnościowym, takim jak np. C''N''Q AMD, procesor potrafi zejść z poborem do 10W. Błędy w sterownikach ATI? Chociażby resetowanie w trakcie pracy. Bylejakie wsparcie czegokolwiek poza Windowsem. Catalysty-srysty, które zajmują więcej pamięci, niż całkiem spore programy. Hardware''owo karty ATI są genialne, ale wykończenie (właśnie sterowniki) to kpina. Może gość spod 79.184.54.66 ma własne odpowiedzi na twoje zarzuty.

~Gość

19-01-2010 12:38

@Goć Chyba ty się w głowę uderzyłeś. Współczesne procesory pobierają 45W minimum (najoszczdniejsze wersje od AMD). Druga sprawa: gołosłowie. O jakich błędach w sterownikach piszesz? udowodnij. Jakoś ludzie nie narzekają, a forum supportu dla serii 5xxx świeci pustkami. Szczątkowe wspomaganie akceleracji? Z tego co zauwazyłem to UVD działa naprawdę dobrze. No to wspomnij o wsparciu starszych modeli kart i systemów. Pod każdy system masz sterowniki Legacy pod systemy z rodziny Win98SE. po co je jeszcze udostępniają? nie wiem, skoro cały świat jedzie na winxp i wyżej. Typowo-Flejmowo. Nie masz dowodów ani empirycznych doświadczeń na podparcie tych tez - nie wypowiadaj się, bo jest to oznaka zwykłego trollowania

~Gość

19-01-2010 12:21

Od kiedy 350 złotych to niska cena za kartę graficzną? Producent karty chyba za bardzo nie widział, jakie jest jej przeznaczenie. Dobór złącz/portów jest po prostu śmieszny. DVI + HDMI + D-Sub/VGA - co to ma być? Czegoś takiego prędzej spodziewałbym się w laptopie a nie w karcie ze złączem PCI Express x16 do stacjonarnego komputera. VGA ma praktycznie zastosowanie obecnie tylko przy podłączaniu komputera do projektora (pomijam budżetowe monitory LCD oraz kineskopowe CRT). A ta karta nie nadaje się ani do przenośnych urządzeń (laptopów) ani małych/"biurowych" komputerów. Wentylator na karcie graficznej "z niższego segmentu" to śmiech na sali. Dobrze chociaż, że nie zajmuje dwóch slotów. Największą wadą tej karty jest pobór prądu. Autor artykułu chyba mocno uderzył się w głowę, że chwali tą kartę za "bardzo niskie zapotrzebowanie na prąd", skoro pobór mocy zestawu w spoczynku wynosi 100 W, a pod obciążeniem - do 174 W. Większość moich komputerów klasy PC nie pobiera więcej niż 50 W! Osobną kwestię stanowią sterowniki, z którymi ATI od dawna ma problemy (a w zasadzie problemy mają użytkownicy tych kart). Mierna obsługa wszelkich standardów, liczne niedoróbki i niestabilność to podstawowe cechy sterowników kart graficznych AMD/ATI. Wsparcie dla nowych bibliotek graficznych pojawiło się zaledwie jakiś miesiąc temu! Szczątkowe wspomaganie akceleracji wideo to kolejna wada sterowników AMD/ATI. Tutaj producent Radeonów pozostaje daleko w tyle za Nvidia i VIA. W momencie gdy Radeon nie radzi sobie dobrze z X-Video, GeForce może pochwalić się świetną obsługą VDPAU. Z litości nie wspomnę o obsłudze starszych modeli i różnych systemów operacyjnych.

~hardiii

19-01-2010 09:50

literówka w: "...jednosplotowym systemie..."