Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Usunąłeś przez przypadek ważne pliki? Bez paniki, prawdopodobnie odzyskasz je w całości za pomocą programu do odzyskiwania danych. Który z nich jest najlepszy? Tego dowiesz się z naszego testu.

Przetestowaliśmy osiem najpopularniejszych i najlepszych programów do odzyskiwania danych. Uwzględniliśmy zarówno takie, które odzyskują przypadkowo usunięte pliki, jak i te odczytujące dane z fizycznie uszkodzonych nośników. Pominęliśmy natomiast narzędzia specjalistyczne, na przykład służące do odzyskiwania jedynie plików graficznych.

R-Studio

Program nadaje się zarówno do odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików, jak i ratowania uszkodzonych nośników. Oprócz standardowych nośników doskonale radzi sobie także z płytami CD i DVD.

Konfiguracja i obsługa programu są łatwe, choć czasami można się natknąć na niezrozumiałe opcje.˛

Konfiguracja programu R-Studio jest skomplikowana i może zająć dłuższą chwilę.Kliknij, aby powiększyćKonfiguracja programu R-Studio jest skomplikowana i może zająć dłuższą chwilę.Początkujący nie będzie z pewnością wiedział co oznacza na przykład "wypełnianie uszkodzonych sektorów".

Wydajność R-Studio jest średnia. Program działa szybko jedynie z dużymi plikami - empetrójkami, archiwami ZIP i filmami. Co ważne, odzyskaną w teście muzykę i klipy wideo można było bez problemu odtwarzać.

Unstoppable Copier

Darmowy program przeznaczony zarówno do przywracania usuniętych plików, jak i odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków.

Unstoppable Copier w trakcie procesu przywracania plików.Kliknij, aby powiększyćUnstoppable Copier w trakcie procesu przywracania plików. Ma mało nowoczesny interfejs i błędy w polskiej wersji językowej. Jest pozbawiony kreatorów, co powoduje, że w niektórych sytuacjach bywa trudny w obsłudze. Działa ze średnią szybkością.

Mimo niewątpliwych niedociągnięć Unstopable Copier oferuje niezłą funkcjonalność i jest bardzo skuteczny. Obsługuje dyski optyczne, a większość odzyskanych przez niego plików otwiera się prawidłowo.

TestDisk/PhotoRec

PhotoRec ma archaiczny, DOS-owy interfejs.Kliknij, aby powiększyćPhotoRec ma archaiczny, DOS-owy interfejs. Ten zestaw narzędzi przyda się do naprawiania uszkodzonych dysków bądź partycji (TestDisk) oraz odzyskiwania usuniętych plików (PhotoRec). Drugie narzędzie, wbrew nazwie, obsługuje nie tylko formaty graficzne, lecz większość będących w powszechnym użytku (rozpoznaje 320 rodzajów plików).

Obydwa programy mają archaiczny, prymitywny, DOS-owy interfejs. Wprawdzie oferują kreator konfiguracji, ale jego obsługa jest kłopotliwa a funkcje opisane niezrozumiale. Zaletą narzędzi jest to, że nie wymagają instalacji, więc mogą zostać bez problemu uruchomione z pendrive’a, jeśli na przykład uszkodzeniu uległ systemowy twardy dysk.

Recuva

Tryb zaawansowany Recuvy wyświetla dodatkowe informacje o plikach.Kliknij, aby powiększyćTryb zaawansowany Recuvy wyświetla dodatkowe informacje o plikach. Program bardzo łatwy w użyciu, ale zawiera mało funkcji. Posługując się wbudowanym kreatorem, decydujesz jakie pliki chcesz przywrócić - obrazy, muzykę, dokumenty czy wideo. W zależności od wyboru Recuva odpowiednio optymalizuje swoje działania.

Program zwyciężył w naszym teście szybkości. Przeszukanie za jego pomocą stugigabajtowych partycji trwa niecałe dwie minuty. Niestety zawiódł podczas przywracania plików, zwłaszcza multimedialnych. Odczytał raptem co drugie zdjęcie.

Do pobrania:
  • R-Studio
  • Unstoppable Copier
  • Bad Copy Pro
  • Recover My Files
  • Recuva
  • TestDisk / PhotoRec
  • Easy Recovery
  • Undelete Plus
  • 23 komentarze

    Dodaj swój

    Anonim

    28-08-2013 11:09

    A może http://www.partition-saving.com/ ?

    ~Gość

    04-08-2012 21:26

    a co to ma wspólnego z czarnymi skrzynkami?

    ~Strasznyf

    19-10-2010 11:51

    Ja sie zastanawialem wogole kto wymyslil opcje delette , albo usun no wogole usowanie czegokolwiek , przez ta opcje usowania to albo wyczyscisz system do golego czasem albo w samym necie duzo plikow ludzie kasuja co oczywiscie obcina wszystko . No bo po co faktycznie ta opcja usówania ; ) .Jesli wchodzisz np na stronke gdzie umieszczasz piliki fotki to powinno byc tak ze oznaczasz ze zgadzam sie na stale umieszczenie plikow i wpisow i tyle ,lub nierejestrujesz ; )

    oO

    12-11-2012 10:34

    składnia zdania trudna technika być

    nick...

    18-08-2011 11:45

    nie ma czegos takiego jak delette - pisz poprawnie albo nie pisz wcale

    ~molagp80

    19-04-2010 18:09

    Ciekawi mnie czy dysk testowy był dla każdego programu identyczny, tzn czy odzysk odbywał się po uprzednim odtworzeniu dysku z obrazu.

    ~qq

    13-04-2010 12:37

    Inny: zła obsługa HDD > 100GB w WinXPSP1 spowodowała utratę całej partycji z danymi. Próba użycia EasyRecovery nieudana ( odzyskiwanie zawieszało system po 2 dniach)

    ~J

    13-04-2010 12:04

    Totalne pomieszanie z poplątaniem. Jak można testować razem programy odzyskujace w trybie raw, kombajny typu r-studio z programami do odczytywania z porysowanych płyt? Bezpłatne z profesjonalnymi?

    ~max

    13-04-2010 09:57

    re Inżynier: ramones już nie jest anonimowy. Komplet jego danych znajduje się w internecie. W związku z regularnym łamaniem prawa przez tego osobnika, takie dane zostały pozyskane. Na wypadek procesu.

    ~Gość

    13-04-2010 09:26

    83.7.52.72: nie zauważyłeś, że sam sobie odpowiedziałeś na problem - miałeś dysk zapisujący z błędami, tuż przed padem. NIe winda ci uszkadzała istotny plik a twój sprzęcik. A przy okazji, przed instalacją lepiej nie zapominij uaktualnić bios i ściągnąć najnowsze pakieciki do obsługi twojego specyficznego sprzętu od ibm pod daną konkretną wersję systemu operacyjnego a by obsłużyć go tak, jak aktualnie uważa jego producent.

    ~zapobiegliwy?

    13-04-2010 08:50

    Tak nie ma to jak obraz dysku systemowego (można przywrócić system po każdym "eksperymencie", i regularna kopia zapasowa dysku z danymi. Dyski TB idealnie się do tego nadają i nie są oszałamiająco drogie!

    ~bigolsen

    13-04-2010 07:58

    Czy większości użytkowników wydaje się , że tylko poprzez usunięcie pliku , lub wirusa traci się z dysku dane ? A co w wypadku uszkodzonych sektorów na dysku , lub co gorsza uszkodzenia fizycznego dysku ? Wówczas nie ma najmniejszego znaczenia jaki jest na dysku system plików . Należy robić kopie zapasowe , bo nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi krach ! Pozdrawiam .

    ~molagp80

    13-04-2010 02:51

    Dane są "skasowane" ale dopiero w momencie ich nadpisania, wcześniej jest tylko usuwany wpis z tablicy alokacji, albo oznaczany ze usunięty:)

    ~Czes D.

    12-04-2010 22:28

    A mnie zawsze bawi jak słyszę o odzyskiwaniu "skasowanych" lub "utraconych" plików! To po prostu zwykłe kłamstwa informatyków - bo te pliki NIE SĄ SKASOWANE!!! Dotychczas nikt mi nie odpowiedział na pytanie: "czy można odzyskać i uruchomić programem zewnętrznym "skasowanego" wirusa!!! I pewnie dlatego Windziarze nie cierpią Linuxa - bo nie ma do niego wirusów i trudniej się do niego dostać intruzom!

    ~Inżynier

    12-04-2010 21:44

    Kolego ~ramones59 bardzo brzydko jest zachowywać się w ten sposób. Mnie również jest przykro, ze nie jestem taki "oświecony" jak Ty, ale to nie powód żeby wymyślać innym od ...ciemniaków. Powinieneś się wstydzić, a przed wstydem ratuje Ciebie...anonimowość wypowiedzi.

    ~gość

    12-04-2010 17:32

    @ramones nie mam żadnych problemów z wirusami na win ani ze znikaniem plików na linuksie tylko 1 pytanie istalacja sp3 na xpprof na ibmt61 efekt brak możliwości uruchomienia systemu oczywiście forum i przy pomocy linuksa podmieniłem plik który sama winda wywaliła czy też go zepsuła tak więc legalny system i babol żeby było śmieszniej niedawno wymieniłem dysk w tym lapku istalacja systemu z płytek wypalonych jako kopie zapasowe instalacja sp3 tym razem bez problemów

    ~ramones59

    12-04-2010 16:48

    Jak zawsze tylko piraciarzom i linuksiarzom przytrafia się utrata danych i problemy z MSwin. :D :D :D Jak to jest że na 3 laptopach przez 3 lata nigdy nie miałem problemu z utratą danych i niebieski ekran i tak samo zero problemów u moich znajomych. :) Dzieci linuksa nauczyć się obsługiwać legalny MS z programem Norton, a nie klikać w trojany-wirusy i pirackie pliki a potem płacz że coś nie działa lub się skasowało :D Nic się samo nie kasuje i nie znika w MSwin. jak nie skasujesz ciemniaku jeden z drugim...

    ~turek

    12-04-2010 14:31

    ~Gość IP: 195.116.94.242 - masz pełną rację, tylko kopia zapasowa jest na pierwszym miejscu w odzyskiwaniu danych. Sam straciłem je w wyniku awarii sprzętu - żaden program nie pomoże tylko specjalistyczny serwis, gdyby jeszcze nie te koszty...

    ~góral

    12-04-2010 13:42

    Fajny test, nawt nie wiedziałem, że tyle softu jest, ale jednak dane nie do końca aktualne, ja EasyRecovery kupiłem za 300 zł w Komputroniku - ciągle w ofercie :) [[http://www.komputronik.pl/index.php/product/96418/Programy_i_gry/Programy_u_ytkowe/EasyRecovery_6_2_DataRecovery_Home_Edition.html]]

    ~Gość

    12-04-2010 11:17

    jaki jest najlepszy sposób na odzyskanie danych ;) KOPIA ZAPASOWA :P ale kto by o niej myślał bo po co ;p potem taki Kowalski ściąga sobie program do odzysku danych :P i ma zabawe na kilka godzin :)

    ~mnemonik

    12-04-2010 08:36

    Inny powód - wirusy i awaria Windowsa XP. Ale to było dawno, kiedy jeszcze nie wiedziałem, że istnieje Linux.

    polo

    12-04-2010 08:11

    A kto powiedział że musi mieć coś wspólnego?

    ~Gość

    12-04-2010 05:20

    a co to ma wspólnego z czarnymi skrzynkami?