Linux, Chrome OS, Android w netbooku? Oto darmowe alternatywy dla Windows

Alternatywne, bezpłatne systemy operacyjne sprawdzą się niemal w każdym netbooku. Pod warunkiem, że skorzystamy ze stabilnych wersji, a nie rozwojowych wersji beta.

Gorący temat: Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Netbook nie musi działać przy wykorzystaniu Windows XP/Vista/7, chociaż to właśnie jakaś wersja systemu Microsoftu jest najczęściej instalowana przez producenta.

Zobacz również:

Miłośnik alternatywnych rozwiązań ma przed sobą wiele ciekawych możliwości. Ostrzegamy jednak: podejrzanie często system instalowany przez producenta okazuje się najwygodniejszy, a zabawa z alternatywnymi systemami bywa nie tyle źródłem technologicznej ekscytacji, ile kłopotów.

Osobom chcącym wypróbować egzotyczne systemy operacyjne dla netbooka zalecamy wcześniejsze skorzystanie z dostarczonych na naszym DVD maszyn wirtualnych. Lepiej wypróbować system operacyjny na powolnej maszynie wirtualnej, niż zainstalować od razu na netbooku, pozbyć się Windows, a potem żałować. Dlaczego w takim razie warto spróbować? Cóż, powód najważniejszy: wszystkie prezentowane systemy są bezpłatne!

Jak przetestować i zainstalować alternatywny system dla netbooka? Do testowania nieznanego systemu polecamy wykorzystanie maszyny wirtualnej i emulatora Qemu. Qemu jest nieco wolniejszy od Microsoft Virtual PC czy produktów Vmware, ale ma zalety - da się łatwo konfigurować i jest rozpowszechniany jako open source.

Aby przetestować opisywane dalej systemy operacyjne wystarczą dwa kliknięcia w interfejsie naszej płyty, a wybrany system zostanie uruchomiony właśnie za pomocą Qemu.

Właściwa instalacja systemu bywa kłopotliwa: pakiety instalacyjne są dostarczane często w postaci pliku ISO, który można łatwo nagrać na CD jako bootowalną płytę instalacyjną, ale... wiele netbooków nie ma napędu CD/DVD!

W takim przypadku należy przygotować bootowalną wersję instalacyjną systemu na przenośnej pamięci USB. Do tego celu najlepiej użyć programu http://unetbootin. sourceforge.net" target="_blank" class="link" title="UNetbootin 4.2.2">UNetbootin 4.2.2. UNetbootin pozwala utworzyć bootowalne USB z pliku ISO, aplikacja potrafi też pobrać ISO dla wybranej dystrybucji Linuksa z Internetu i automatycznie zapisać w formie bootowalnej na pamięci USB.

Chrome OS

www.chromium.org

Chrome OSKliknij, aby powiększyćChrome OS Chrome OS to system operacyjny stworzony przez Google, ciągle pozostający w fazie rozwoju. Przeznaczony jest dla netbooków, a jego główną cechą jest przeniesienie niemal funkcji w "chmurę": system operacyjny pełni tylko rolę pośrednika między użytkownikiem a aplikacjami sieciowymi. Rozwiązanie takie jest nowatorskie, a nawet zbyt nowatorskie - przenośny komputer powinien nadawać się do użytku także bez dostępu do Internetu. Chrome OS w obecnej postaci nie nadaje się do codziennego użytku, ale można już dostrzec i docenić zalety systemu od Google. Chrome OS jest bardzo szybki, system startuje w rewelacyjnie krótkim czasie. W systemie nie ma tradycyjnego pulpitu, niemal cały ekran wypełniają karty zmodyfikowanej przeglądarki Chrome. Uwaga: można spotkać zamienne używanie nazw Chrome OS i Chromium OS. Chrome OS to system rozwijany oficjalnie przez Google, natomiast Chromium OS to nazwa otwartej wersji Chrome OS, udostępnionej na licencji BSD.

Android

www.android.com

AndroidKliknij, aby powiększyćAndroid Jeszcze jeden system operacyjny od Google - Android - przeznaczony jest przede wszystkim do obsługi telefonów komórkowych. Android doczekał się stabilnych, oficjalnych wersji i jest fabrycznie instalowany w kilku typach telefonów. Może też być zainstalowany i uruchomiony na netbooku, gdzie spisuje się zaskakująco dobrze. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wypróbowanie wersji Live, niewymagającej instalacji (plik ISO publikujemy na DVD). Android ma naprawdę spore możliwości. Mimo iż to system do telefonu komórkowego, posiada funkcje, o których Chrome OS może tylko pomarzyć. Android oferuje kilka wirtualnych pulpitów, na których można umieszczać skróty do aplikacji, foldery czy widżety (np. zegarek). Jest też mocno powiązany z usługami Google: telefon czy netbook z tym systemem daje się w kilka chwil zintegrować z kontem Gmail, domyślną wyszukiwarką jest oczywiście Google Search, do dyspozycji użytkownika jest także komunikator Google Talk.

Slax

www.slax.org

SlaxKliknij, aby powiększyćSlaxSlax to system dla netbooków skrojony na bazie dystrybucji Linux Slackware. Jest dziełem jednej osoby - Czecha Tomáša Mateˇjíeˇka. Już z tego względu system zasługuje na uwagę. Slax dostępny jest w kilku odmianach, a każdy potencjalny użytkownik może łatwo i szybko wyklikać własną odmianę Slaksa. Wystarczy odwiedzić oficjalną stronę systemu, skorzystać z opcji Build Slax i zaznaczyć aplikacje, których chcemy używać. Trzeba przyznać, to naprawdę innowacyjne rozwiązanie! Slax może okazać się doskonały dla netbooka, system jest oparty na stabilnej dystrybucji i może być z powodzeniem wykorzystywany do codziennej pracy, a nie tylko w charakterze eksperymentu.

Jolicloud

www.jolicloud.com

JolicloudKliknij, aby powiększyćJolicloudJolicloud to system również oparty na Linuksie, ciągle będący w wersji rozwojowej. Projektowany jest pod kątem szybkiej instalacji i szybkiego startu systemu. Domyślna instalacja zawiera sterowniki, które pozwalają korzystać z sieci bezprzewodowej, Bluetooth i modemów 3G. Pośród innych systemów Jolicloud wyróżnia się wbudowanymi rozwiązaniami wykorzystującymi "chmurę", między innymi funkcjami tworzenia kopii zapasowych danych na zdalnych serwerach. Ma też dość nietypową architekturę: system zbudowany został na podstawie Ubuntu, wykorzystywane są także niektóre pakiety Chromium OS. W Jolicloud jest też możliwość uruchamiania aplikacji dla Windows - za pomocą Wine.

Moblin

www.moblin.org

MoblinKliknij, aby powiększyćMoblinMoblin jest kolejną linuksową propozycją dla netbooka. System został początkowo stworzony z myślą o platformach sprzętowych na procesorze Intel Atom, ale obecnie obsługiwane są też Core 2 Celeron. Moblin został stworzony specjalnie na potrzeby małych komputerów i małych ekranów, system zaprojektowano pod kątem wydajności i wygodnej pracy. Zamiast tradycyjnego pulpitu Moblin oferuje system kart - podobnie nieco do Chrome OS. System jest dopracowany, elegancki i gruntownie przetestowany m.in. na Acer Aspire One, ASUS eeePC 901, 1000H, Dell Mini 9, MSI Wind, Lenovo S10 i Samsung NC10.

Linux Mint

www.linuxmint.pl

Linux MintKliknij, aby powiększyćLinux MintMiętowa odmiana Linuksa ma wiele zalet, nietypowo jako pierwszą wymieńmy prężnie działającą polską grupę rozwijającą Linux Mint. Mint został przystosowany do działania w małych rozdzielczościach i na słabszych komputerach - właśnie takich jak netbooki. Twórcy tej dystrybucji odchodzą też od czysto linuksowego podejścia do świata - domyślna instalacja Linux Mint pozwala uruchamiać aplikacje z Windows (przez Wine), obsługiwane są formaty plików typowe dla Windows. Co ważne, najczęściej obywa się bez walki ze sterownikami - Mint obsługuje znakomitą większość komponentów sprzętowych w netbookach.

57 komentarze

Dodaj komentarz

wasik@

06-02-2014 06:22

Linux jest najbardziej stabilnym systemem, nie ma wiele wirusów na niego, nie trzeba instalować tych śmieci od producenta żeby korzystać ze sprzętu, w ogóle nie wymaga sterowników, jak masz nietypowy sprzęt bardzo łatwo się kompiluje. Można skopiować aktualny config i skompilować pod swój procesor np. pod intel atoma i uzyskujemy wydajny system który np. jak linux lite startuje w 15-25 sekund ( w zależności od sprzętu - ja mam acer d260 modem 3g pięknie śmiga ). Polecam też ultimate linux. Pełno gotowych skryptów, optymalizacja i wiele tysięcy aplikacji. Oczywiście warto mieć jakiegoś windowsa, ale tylko dla aplikacji, które mogą mieć problem gdy uruchamiamy na linux, np. niektóre gry wymagają bibliotek, które tu trzeba ściągać i tworzyć oddzielne środowisko. Linux Lite jest dla mnie świetnym rozwiązaniem, domyślnie ustawiłem autologowanie. Mogę dać nawet siostrze netbooka do ręki, żeby skorzystała z internetu, trzeba wpisać jednorazowo hasło root (admin) żeby uzyskać dostęp do dysku. Internet wystarczy kliknąć na ikonkę i wybrać u mnie np. play. Mogę zmienić na aero i wybieram tylko połączenie Aero. Zawiera bazę apn np. Play, Orange, Aero, zawiera także te darmowe mbank, redbull itp. Naprawdę polecam, konfiguracja 3g jest prosta, pokazuje w procentach zasięg w czasie rzeczywsitym. Linux jest świetnym systemem, poza tym, że bateria trzyma o wiele dłużej niż na windowsie przez śmieci, które są uruchamiane na starcie, a producenci sprzętu dorzucają swoje, tak, że nawet wydajny sprzęt staje się wolny po instalacji kilku aplikacji. Teraz jest bardzo prostym systemem, łatwy i niezawodny.

wasik

06-02-2014 00:06

Linux jest najbardziej stabilnym systemem, nie ma wiele wirusów na niego, nie trzeba instalować tych śmieci od producenta żeby korzystać ze sprzętu, w ogóle nie wymaga sterowników, jak masz nietypowy sprzęt bardzo łatwo się kompiluje. Można skopiować aktualny config i skompilować pod swój procesor np. pod intel atoma i uzyskujemy wydajny system który np. jak linux lite startuje w 15-25 sekund ( w zależności od sprzętu - ja mam acer d260 modem 3g pięknie śmiga ). Polecam też ultimate linux. Pełno gotowych skryptów, optymalizacja i wiele tysięcy aplikacji. Oczywiście warto mieć jakiegoś windowsa, ale tylko dla aplikacji, które mogą mieć problem gdy uruchamiamy na linux, np. niektóre gry wymagają bibliotek, które tu trzeba ściągać i tworzyć oddzielne środowisko. Linux Lite jest dla mnie świetnym rozwiązaniem, domyślnie ustawiłem autologowanie. Mogę dać nawet siostrze netbooka do ręki, żeby skorzystała z internetu, trzeba wpisać jednorazowo hasło root (admin) żeby uzyskać dostęp do dysku. Internet wystarczy kliknąć na ikonkę i wybrać u mnie np. play. Mogę zmienić na aero i wybieram tylko połączenie Aero. Zawiera bazę apn np. Play, Orange, Aero, zawiera także te darmowe mbank, redbull itp. Naprawdę polecam, konfiguracja 3g jest prosta, pokazuje w procentach zasięg w czasie rzeczywsitym. Linux jest świetnym systemem, poza tym, że bateria trzyma o wiele dłużej niż na windowsie przez śmieci, które są uruchamiane na starcie, a producenci sprzętu dorzucają swoje, tak, że nawet wydajny sprzęt staje się wolny po instalacji kilku aplikacji. Teraz jest bardzo prostym systemem, łatwy i niezawodny.

MEGA INFORMATYK

04-11-2013 18:31

Linux to system przeznaczony do stawiania jakichkolwiek serwerów. Windows to system który robi rzeczy które chcemy, jest to system zaprojektowany do naszym potrzeb. Mac OS X ten system nie jest taki zły Wzorem Maca jest Android, chociaż Android jest na jądrze Linuksa.

nero

14-12-2012 21:48

czy ktoś wie jak odinstalować Android OS? Mam zainstalowany równolegle z Windows 7, ale niestety nie do końca mi podpasował i chciałbym się go pozbyć. Ktoś ma jakieś info jak to zrobić?

aaa

27-06-2012 22:14

Wielka szkoda, że nie ma 2 lub max 3 wersji Linuxa które byłyby intensywnie rozwijane. Są ich dziesiątki, a każda nie jest gotowa do natychmiastowego używania

Jurek

16-09-2012 13:30

Debian stable i już jesteś wolny :) Albo najprostszy sposób: Knoppix śiągasz na płytę i startujesz z tej płyty (Live CD) bez obawy o to co masz na kompie; i... inny świat :) Powodzenia!

alex

19-06-2012 18:44

Sorry ale w ACER Aspire One D250 Moblin czy raczej Meego nie wykrywa karty WIFI. Poza tym system bardzo dziwaczny ale torpeda.

Tomek

26-03-2012 18:13

Polecam artykuł http://ebloog.pl/browsershots-wyglad-strony-w-roznych-przegladarkach/

~shike

04-06-2011 13:54

U mnie opensuse najlepiej wykrywa sprzęt.

PopeROBIN

20-07-2012 19:02

That is good that we can take the business loans moreover, this opens up completely new possibilities.

~fffatman

04-07-2010 06:25

@ramones59: Xtreme "komercyjne" nie ma NIC, czego nie miałby pierwszy lepszy Linux czy UNIX.

~fffatman

04-07-2010 06:15

EEE... Linux, Linux I Linux w netbooku? Oto darmowe alternatywy dla Windows???

nick...

06-07-2011 04:59

Heck of a job there, it asbloutely helps me out.

nick...

06-07-2011 17:05

Wow, your post makes mine look feelbe. More power to you!

~enkidu

29-06-2010 00:30

ja tam używam starej, dopracowanej Mandrivy. W przeciwieństwie do Ubuntu, nie rozwala sobie skryptów startowych przy aktualizacji. Szkoda, że developerzy mają wylane we wsparcie OSS4, a sama dystrybucja, przez złe posunięcia menedżerów - chyli się ku upadkowi. Mandriva łączy łatwość obsługi z łatwością ingerencji w system. NIe ukrywa opcji przed użytkownikiem.

~Gość

29-06-2010 00:05

ubuntu wymiata

~Wesoły

28-06-2010 09:31

"Linux, Chrome OS, Android w netbooku? Oto darmowe alternatywy dla Windows" Temat przypadkiem nie powinien brzmieć "Linux w netbooku? Oto darmowe alternatywy dla Windows" O ile mnie pamięć nie myli to zarówno Chrome OS jak i Android powstały na bazie pingwina.

~Katos

27-06-2010 18:20

Zdecydowanie Debian + Kde4 z wersją plasmy dla netbook.

~q-ku

27-06-2010 13:35

mi wystarcza win XP po 2 latach używania visty na malutkim VAIO zrobiłem format c:, zainstalowałem XP i jest świetnie tj szybko:-) czy ktoś z Was zainstalował va vaio TZ coś innego niż windows?? jestem bardzo ciekaw

~Gelldur

27-06-2010 09:34

Używam Ubuntu 10.04 wersja dla notebook moge sobie tylko chwalić mam ekran 8,9'''' ta wersja jest bardzo dobrze przystosowana dla takich małych ekranów. Dodam jeszcze tyle ,że działa szybciej , sprawniej i stabilniej od Windowsa Xp home który był zainstalowany przez producenta działają wszystkie skróty fabryczne typu "FN + głośniczek" bez instalowania żadnych dodatkowych rzeczy aha i Ubuntu dużo lepiej zarządza baterią trzyma mi dłużej o około 30-40 min szczególnie zasługuje tu na uwagę dodatek w Gnome(środowisko okienkowe w linuxach) dzięki któremu możemy sterować prędkością procesora bo powiedzmy po co mi do przeglądania WWW 1,6 Ghz mocy jade na 800 Mhz i idzie sprawnie naprawde polecam! Pracuje na nim już 5 miesięcy i nie spowalnia jak Windows mniej więcej cały czas tak samo wydajny zresztą tak samo na stacjonarnym na którym mam 1,5 roku Ubuntu !

nick...

05-07-2011 07:08

Thank you so much for this arctile, it saved me time!

nick...

06-07-2011 13:57

Your story was really inrfoamtive, thanks!

nick...

08-07-2011 06:42

One or two to rmeebmer, that is.

~xmarcin

26-06-2010 22:40

xpud - 10 sekund od uruchomienia komputera do siedzenie w necie. moblin ma byc laczony z maemo pod nazwa meego

~Gość

26-06-2010 18:02

Aurox 12

~Gość

26-06-2010 17:29

"ponieważ na komputerze zajmówję się w zdecydowanej większości pracą i to programistyczną, dlatego rzadko kiedy używam coś innego niż nowe MS Windows (ew. coraz rzadziej OS/400 lub IBM AIX bo komu to). Poprostu chcę być bardziej wydajny a miej męczony, tak jak i inni co robią podobnie." Chylę czoła, na netbooku OS/400? I kolega w cobolu popiernicza programując Asa400 na tym netbooku? Zacznę się do kolegio modlić i pod stopami świeczki palić... Skoro kolega chce być bardziej wydajny to po to kolega te rzeczy na netbooku robi? Zaiste, ten halibut był godny samego Jehowy... że zacytuję pewien abstrakcyjny film ;)

~adel

26-06-2010 16:41

Szkoda, że nie napisali o PCLinuxOS z lekkim środowiskiem LXDE idealnym dla netbooków. Zrzuty ekranu oraz opis programów możecie zobaczyć na: [[www.floss.atare.pl]]

~piotr

26-06-2010 15:28

na netbookach jak najbardziej systemy unixowe. Do internetu zupełnie wystarcza. Poza tym można sprawdzić za darmochę i być legalnym. Osobiście polecam Minta ale tylko z jednego powodu- instalacja prosta jak budowa cepa i bardzo stabilny. Do tego praktycznie nic nie trzeba ''dogrywać".

~ramones59

26-06-2010 12:59

Polecam tylko MSwin i wymiata wszystkie badziewia za free linux. Być może Xtreme komercyjne ma szansę, ale w porównaniu z MSwin. to jedyny obecnie system uniwersalny i działający z peryfriami bez problemów a najlepsze programy są dodatkowym sukcesem... Oczywiście do klikania w necie i piratowania wystarczy linux który uzywają tylko gamonie z gimnazjum z braku kasy na nowy laptop z MSwin7.

Marucins

26-06-2010 12:13

netbooki umrą zostaną tablety!

~widex

26-06-2010 11:53

Ubuntu Netbook :P

~Piotreek

26-06-2010 11:00

Windows 7 najbardziej wydajny ze wszystkich i o wiele stabilniejszy niż linuxy. Przynajmniej w porównaniu z Mandriwa Sprinting 2009. Ale na netboku nie testowałem pewnie Xp.

~Matsukawa

25-06-2010 22:55

W domu na komputerze stacjonarnym mam Linux Mint Helene XFCE, a na netbooku toż samo, tylko że z LXDE. Uważam, że stosowanie udziwnionego interfejsu do netbooka mija się z celem. W końcu to nie telefon komórkowy. Może zresztą niepotrzebnie zrzędzę i w przyszłości wszystkie komputery będą unitopodobne :( W pracy tkwię przy serwerowym RedHat, ale to zupełnie inna historia.

~och ty karol

25-06-2010 21:48

Mieć w domu maszynę na której da się postawić OS/400 lub AIX-a ..., szacun dla "tadzia" chylę głowę i nie śmiem jej podnieść nim nasz guru ponownie nie przemówi.

~Zeke

25-06-2010 21:04

"ponieważ na komputerze zajmówję się w zdecydowanej większości pracą [...] coraz rzadziej OS/400 lub IBM AIX " Tadziu bełkotku, opowiedz jak zainstalowałeś na swoim komputerze OS/400 , bardzo mnie to ciekawi.

~emzol

25-06-2010 19:34

@tad <zieeeeeeeeeeeeeeew> Ja też jestem programistą i dlatego właśnie nie używam Windows :P

~Gość

25-06-2010 18:34

emzol: ponieważ na komputerze zajmówję się w zdecydowanej większości pracą i to programistyczną, dlatego rzadko kiedy używam coś innego niż nowe MS Windows (ew. coraz rzadziej OS/400 lub IBM AIX bo komu to). Poprostu chcę być bardziej wydajny a miej męczony, tak jak i inni co robią podobnie. To prawda, że pod więksosćią linuksów można zrobić prawie wszystko co komu potrzeba ale nie jest to opłącalne gdy jest się lepiej płatnym lub dochody zależą głównie od jakości i szybkości rozwoju tworzonych wiekszych sytemów - bo konkurencji istnieją ale mają za dużo problemów z jakoby niby bezproblemową darmochą (taka niby bezpieczna ale taka upierdliwa i zdradliwa przy rozwoju czegoś większego).

nick...

06-07-2011 00:22

Never would have thunk I would find this so iindspnesalbe.

nick...

06-07-2011 14:29

Geez, that's ubneelivalbe. Kudos and such.

nick...

09-07-2011 10:45

AFAIC that's the best asnewr so far!

~mbq

25-06-2010 18:25

Ja mam na eee 1000H zwykłą Fedorę 13 z xfce i chodzi szybciej od Windows.

~Luke

25-06-2010 16:42

jak kolega powyżej proponuję wersję ubuntu dla netbooków. Jest fajna, szybka... Mint też jest OK. Najważniejsze jest to, że w zasadzie z tymi dystrybucjami nie ma problemów, a do tego są b. szybkie. Polecam spróbować, przecież to jest za darmo ;)

nick...

05-07-2011 08:57

Superior tihnikng demonstrated above. Thanks!

nick...

06-07-2011 14:05

Now we know who the sneisble one is here. Great post!

nick...

08-07-2011 07:22

Yup, that'll do it. You have my apprecaition.

~Zeke

25-06-2010 16:41

@Rzeźnik Spróbuj CrunchBanga. Nie porównywałem z Moblinem - ale u mnie działa szybko i porządnie.

nick...

06-07-2011 01:04

You know what, I'm very much inlciend to agree.

nick...

06-07-2011 14:33

Finally! This is just what I was loiokng for.

nick...

09-07-2011 11:32

Dude, right on there brhoter.

~KOŁO

25-06-2010 16:05

Żona ma Ubuntu 10.04 na netbooku, ja na lapku. Wszystko świetnie śmiga.

~Rzeźnik

25-06-2010 16:04

@emool: UNR jest na pewno znany Autorowi (miano autorszczyka zostaw sobie, dostojny komentopisarzu), natomiast wcale nie najlepszy do najsłabszych netbooków. Mam Acera Aspire One z bardzo powolnym 7 GB SSD i wszelkie "duże" systemy na nim się ślimaczą. Także UNR (testowałem 9 i 10). Dlatego Acer zastosował na swej maszynie odchudzonego Linuxa (Linpus). Dla mnie najszybszym i najwygodniejszym OS-em na Aspire One jest Moblin (teraz MeeGo, jeszcze nie testowałem). No właśnie: przydałaby się aktualizacja w kwestii Moblina, który od stycznia rozwijany jest już jako MeeGo we współpracy z Nokią.

~AccursedPL

25-06-2010 15:05

"Linux, Chrome OS, Android w netbooku?" A czy Chrome OS i Android to nie Linux? A na netbooka to ubuntu 10.10 z Unity będzie świetne.

~Pawcik

25-06-2010 14:55

Na moim kompie stacjonarnym smiga Ubuntu i prawie tak samo zaspakaja wszystkie potrzeby niż oprogramowanie Microsoftu co do gier trzeba jeszcze poczekać ale nowe wyadnie Ubuntu znakomicie sprawdza sie przy np. słuchaniu muzyki lub oglądaniu filmów z neta to oceniam na 6.

~emool

25-06-2010 14:49

A niby to dlaczego instalacja np. Linuksa ma się wiązać z usunięciem Windows? Po pierwsze nie ma takiej konieczności (a nawet zakamieniali linuksiarze nie powiedzą mi że Windows się nie przyda - choćby do przeczytania książki w DAISY bo jakoś działającego linuksowego playerka nie widziałem, windowsowe pod Wine też nie ruszą), po drugie najlepsze wyjście to zainstalować sobie Ubuntu Netbook Remix (tak, panie autorszczyku, istnieje coś takiego) przez Wubi, popróbować, jak nie pasuje to odinstalować, a jak pasuje to używać... ew. zainstalować po ludzku ;)

~denaturator

25-06-2010 14:41

qemu :) bez jaj... stabilne jak babka z piasku

~emzol

25-06-2010 14:36

Jasne, niech sobie dzieci zainstalują na netbooku maszynę wirtualną i Linuksa w niej, a potem będą gadać, że Linux jest powolny... Uruchamianie aplikacji z Windows nie jest ani wadą, ani zaletą - jest tylko ciekawostką i nie ma większego znaczenia, bo do codziennej pracy spokojnie wystarczą aplikacje linuksowe, które wbrew stereotypom nie są wcale ubogie w funkcje. Chyba nie ma osoby, która instaluje na netbookach AutoCADa i Photoshopa.

~ehhhh

25-06-2010 14:31

a VirtualBox to co pies że został pominięty