Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?

4. Komponenty płyty głównej

Kliknij, aby powiększyć Integrated Peripherals (rys. 6, rys. 7) to karta, na której znajdują się przede wszystkim ustawienia trybów pracy napędów oraz portów komputera. Można tutaj również włączyć lub wyłączyć nieużywane kontrolery.

Mało kto korzysta dziś z urządzeń podłączanych przez Serial Port, tak więc opcję Onboard Serial Port 1 warto ustawić na Disabled.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć PCH SATA Control Mode (rys. 8) służy do ustalenia sposoby pracy kontrolerów: IDE (domyślny dla większości dysków), RAID (tworzenie macierzy dyskowych - systemów co najmniej z dwóch twardych dysków, współpracujących w określony sposób), AHCI (podnosi wydajność dysków SATA, uruchomiając służących do tego mechanizmy, np. kolejkowanie odczytu danych).

Widoczna u góry opcja eXtreme Hard Drive (XHD) jest specyficzna dla płyt Gigabyte’a - pozwala na zwiększenie wydajności systemu dysków przez łatwe i szybkie dodanie kolejnego twardego dysku.

Kliknij, aby powiększyćInne przydatne opcje z tej karty:

 • Green LAN - system rozpoznaje, czy kabel sieciowy jest podłączony - jeśli nie, kontroler LAN zostanie automatycznie wyłączony.
 • SMART LAN1(2) - kontroluje działanie kabla połączenia sieciowego. Po diagnostyce wyświetlany jest raport o ewentualnych problemach.
 • Azalia Codec - włącza/wyłącza zintegrowany kodek dźwiękowy.
 • USB Controllers - włącza/wyłącza kontroler USB.
 • USB Storage Function - umożliwia rozpoznanie urządzeń magazynujących podłączonych przez gniazda USB.
 • USB Legacy Function - w starszych środowiskach, np. DOS czy Windows NT, włącza obsługę urządzeń USB, takich jak klawiatura czy mysz.

5. Sposoby na oszczędzanie energii

Kliknij, aby powiększyć Karta Power Management Setup (rys. 9) grupuje opcje ułatwiające oszczędzanie energii. W zasadzie domyślne ustawienia powinny wystarczyć, ale można je swobodnie modyfikować, choć to zadanie raczej dla wytrawnych pecetowców.

 • ACPI Suspend Type - decyduje o sposobie uśpienia komputera: S1 wyłącza wyświetlacz i zatrzymuje zegar procesora, a S3 wyłącza wszystkie komponenty poza zasilaniem klawiatury i pamięci RAM.
 • Resume by Alarm - umożliwia ustawienie automatycznego wybudzenia komputera w określonym dniu i czasie.
 • Soft-Off by PWR-BTTN - określa działanie przycisku Power w trybie MS-DOS: ustawienie Instant-Off wyłącza komputer natychmiast, natomiast Delay 4 sec sprawia, że po wciśnięciu przycisku na mniej niż 4 s komputer przechodzi w tryb uśpienia.
 • PME Event Wake Up - umożliwia wybudzenie systemu sygnałem z urządzenia PCIe lub PCI.
 • Power On by Ring - wybudza system sygnałem z modemu obsługującego tę opcję.
 • AC Back Function - decyduje o działaniu komputera przywróconego do działania po utracie zasilania: Soft-Off - komputer pozostaje wyłączony, Full-On - włącza się automatycznie, Memory - przywraca system do stanu sprzed ostatniego uśpienia.

6. Prędkość wentylatorów, temperatura i wartości graniczne

Kliknij, aby powiększyć Opcje zebrane na karcie PC Health Status (rys. 10) odpowiadają za kontrolę napięć i temperatury najważniejszych komponentów oraz umożliwiają sterowanie podłączonymi do płyty wentylatorami. Za ich pomocą określasz wartości graniczne temperatury oraz sposób pracy wentylatorów. Tutaj też można się zapoznać z odczytami czujników wbudowanych w płytę. Szczególnie ważny jest miernik temperatury procesora, który informuje doświadczonego użytkownika o tym, czy układ pracuje w bezpiecznych ustawieniach.

Kliknij, aby powiększyć

 • CPU Warning Temperature - decyduje, po przekroczeniu jakiej temperatury procesora zostanie wyświetlone ostrzeżenie (rys. 11).
 • CPU FAN Fail Warning - włączona (Enabled) wyświetla ostrzeżenie, jeśli nie działa wentylator procesora.
 • SYSTEM FAN2 Fail Warning - jak wyżej, jeśli podłączysz drugi wentylator.
 • POWER FAN Fail Warning - jak wyżej, ale dotyczy wentylatora zasilacza.
 • SYSTEM FAN1 Fail Warning - jak wyżej, ale dotyczy dodatkowego wentylatora.
 • CPU Smart FAN Control - włącza automatyczną regulację obrotów wentylatora procesora.

7. Zachowywanie ustawień i ochrona dostępu

Kliknij, aby powiększyć Opcje związane z zapisywaniem i odzyskiwaniem ustawień oraz ochroną dostępu do komputera znajdują się po prawej stronie głównego menu BIOS-u (rys. 12). Ich wybranie powoduje natychmiastowe wykonanie konkretnej akcji (nie otwierają podrzędnych menu).

Opcja Load Optimized Defaults ładuje zdefiniowane przez producenta ustawienia domyślne. Możesz z niej skorzystać, gdy nie masz pewności, czy wybrane ustawienia są poprawne bądź gdy komputer pracuje niestabilnie.

Korzystając z opcji Set Supervisor Password i Set User Password ustalisz hasła dostępu do BIOS-u oraz wymagane przed załadowaniem systemu operacyjnego. Po wybraniu opcji Save and Exit Setup aktualne ustawienia zostaną zapisane, a komputer zrestartowany. W tym momencie czeka cię chwila prawdy - jeśli przesadziłeś ze zmianami lub podkręcaniem, komputer nie uruchomi się lub zaraz po uruchomieniu się zawiesi. Opcja Exit Without Saving restartuje komputer, ale bez zapisywania wprowadzonych przez użytkownika zmian - czyli wszystko będzie po staremu.

Masz dwa dyski, złącz je w RAID

Macierze dyskowe (RAID - Redundant Array of Independent Disks) to systemy utworzone co najmniej z dwóch twardych dysków, które współdziałają, zapewniając istotne korzyści. Podstawowe macierze to RAID 0 i RAID 1.

 • RAID 0 - dwa dyski współpracują, zapisując dane na przemian. Pozwala to niemal dwukrotnie zwiększyć wydajność, ale powoduje utratę wszystkich danych w razie uszkodzenia któregokolwiek z dysków.
 • RADI 1 - w tym systemie wszystkie dane są zapisywane na dwóch dyskach, co zapewnia duże bezpieczeństwo, gdyż w wypadku awarii jednego z dysków masz jego wierną kopię na drugim.

Możliwe jest połączenie macierzy RAID 0 i 1, ale wymaga to użycia co najmniej czterech dysków. Można to zrobić na dwa sposoby : RAID 0 + 1 - macierz realizowana jako RAID 1, którego elementami są macierze RAID 0 lub RAID 1 + 0 - macierz realizowana jako RAID 0, którego elementami są macierze RAID 1.

Są także macierze innego rodzaju (RAID 2, 3, 4, 5, 6), ale zdecydowanie mniej popularne. Najciekawszym rodzajem macierzy jest Matrix RAID, pozwalająca na połączenie dwóch dysków w taki sposób, że ich część działa jako RAID 0, a część jako RAID 1.

32 komentarze

Dodaj komentarz

~Błażej

16-06-2015 12:37

Witam. Mam problem z laptopem albo ze systemem windows 7 gdy klikam zamknij system po 2 sec laptom od razu się wyłącza po czym pojawia się na parę sec niebieskie tło z jakimiś informacjami i czy to wina biosu czy systemu. Proszę o pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam : )

~lechu

29-04-2015 12:39

Ustawiłem BIOS według tej instrukcji, choć inny typ Gigabyte i załącza mi się 7 sekund szybciej.

~zielony

28-04-2015 08:34

Aby zadać pytanie też trzeba się orientować XD

~obserwator

13-03-2015 20:24

Jak zauważyłem z rożnych wypowiedzi,to stwierdziłem że ten pytający może mieć więcej wiedzy,niż wymądrzający się. Fachowiec który,posiada wiedzę w danym temacie,albo milczy lub udziela fachowych porad.Tylko udający wielkich FACHOWCÓW głupie wstawki piszą.Sami na pewno uczyli się od znawców,a teraz sami głupców RŻNĄ ,wszech wiedzących wstyd przynosząc danej dziedzinie nauki.(Rada:) Nie jestem pewny na 100% to milczę,nie wprowadzając pytających w błąd.Nie wszyscy wszystko umiemy lub wiemy. Zastanówmy się najpierw czy warto z siebie robić (idiotę)czy udzielić głosy znawcom,z danej dziedziny.

~ktoś

02-03-2015 13:07

Najpierw trzeba się douczyć,,a później wypisywać głupoty. Jak widzę większość z Was nie ma zielonego pojęcia co to jest BIOS i do czego służy. Dlatego proponuję, aby się lepiej nie wypowiadać o czymś,o czym nie macie zielonego pojęcia. Proponuję pójść na odpowiedni kurs z tego zakresu,a potem pouczać innych. Pozdrawiam.

ach3

11-03-2014 19:44

kiedyś jeden nauczyciel mi mówił że aparaty fotograficzne półautomaty są dla półgłówków a automaty dla...................

janczar

02-03-2014 15:32

Witam, mam takie pytanie, posiadam płytę główną asus p7p55 zaraz po włączeniu, pojawia mi się test usb, i co mam podłączone do usb, jak włączę logo w biosie to mam logo a jak wyłączę logo to mam właśnie test usb jak go wyłączyć proszę o pomoc

janczar

02-03-2014 15:32

Witam, mam takie pytanie, posiadam płytę główną asus p7p55 zaraz po włączeniu, pojawia mi się test usb, i co mam podłączone do usb, jak włączę logo w biosie to mam logo a jak wyłączę logo to mam właśnie test usb jak go wyłączyć proszę o pomoc

OCamator

26-01-2014 14:19

Artykuł świetny., "bo moja babcia dodaje go do placka." Moja też ! wychodzi zawsze świetny MAKowiec :) a co do do miłośnika jabłek to pozdro... typowe "nie znam się to się wypowiem"

~delbeta2

06-10-2010 20:03

Ja mam pytanie, czy można do płyty głównej ASUS P5WDG2-WS wgrać jakiś bios aby płyta ta obsłużyła procesory core 2 duo. bo już płyta asus p5wdg2-ws profesional niby identyczna a obsługuje core 2 duo. Czy mozna wgrać bios od pro. lub jakiś inny co obsłuży core 2 duo. Prtoszę o radę oraz możliwe linka do takiego biosu lub jego nazwe. Pozxdrawiam.

~ss

24-08-2010 18:39

@max maja maja, niezle sie trzymaja lecz nie trza o tym ludziom mowic bo spartola wszystko i od przybytku funkcji w głowach sie poprzekreca. lepiej dac ustawic date i S.M.A.R.T. thats all folks..:P

~inny Dominik

22-08-2010 12:52

Nazwa BIOS w tym przypadku nie jest właściwa. Skoro ktos podaje konkrety -- czyli nazwe EFI to nie rozumiem dlaczego inni wmawiają mu, że on MUSI mieć BIOS, zamiast poszukać na internecie czegoś więcej na temat wspomnianego hasła. Za start systemu a MACu odpowiada BOOTX pracujący w OPEN FIRMWARE / EFI

~max

17-08-2010 10:59

A to płyty Gigabyte''a nie mają już tej cudownej cechy, która u nowych ich posiadaczy zawsze wywołuje uczucie przerażenia? Chodzi mi o CTRL+F1. Bez tego BIOS płyty wygląda jak u taniego Asrock z lat 90-tych.

~mister.sa

17-08-2010 08:39

@ ~Koleżka :) Respect, popieram Twe slowa ...

~Koleżka :)

17-08-2010 03:15

"To ktoś jeszcze używa BIOSu?" PC World - kumamy, czy wolisz przez głosnik? Lubimy mieć kontrole nad sprzętem przed włączeniem systemu :) Namawiamy na konfigurowalne BIOS-y producentów kart graficznych :) "Naprawdę żal Wam wydać trochę kasy na porządny komputer i nie męczyć się z jakimś prehistorycznym BIOSem-DOSem" BIOS-em-DOS-em powiadasz? Po co robisz z siebie barana? :) "ciągłym konfigurowaniem" a jednak baran :) "grzebaniem we wnętrznościach" zdecydowanie baran "nieustającymi zawiechami i mułowatością" ewidentnie baran "Nowego Maka Mini można już kupić w <>REKLAMA<> za 3 tysiaki"baran, PC-ta dla małowymagających można kupić za 2 tysiaki i na 10 lat styknie (minimum) "Taki sprzęt starczy Wam na co najmniej pięć lat" leżąc odłogiem :) "a PC i tak musicie modernizować co pół roku lub zmieniać co rok" dwa barany :) "więc to tylko pozorna oszczędność" jak się pracuje to i oszczędzać nie trzeba :)

~rozdupaczony

31-05-2015 00:30

barani łbie po co tracisz czas na popisy baraninowatosci ...sam jestes osłem - baran to wyzsza półka

~fffatman

16-08-2010 22:05

@Gość IP: 79.184.52.238: "3 tysiaki. Taki sprzęt starczy Wam na co najmniej pięć lat" No i ciekawe jak ten sprzęt z nienajnowszą kartą poradzi sobie z wideo za pięć lat.

~Adam

16-08-2010 21:27

Suny też nie mają BIOSu.

~Gość

16-08-2010 19:42

"W przeciwieństwie do Was nie muszę się co chwila martwić o jakieś ustawienia, napięcie, częstotliwość pracy, tryby pracy, włączanie/wyłączanie kontrolerów, tryby emulacji, bo to wszystko robi za mnie mój Mak. " a pranie tez Ci robi Twoj Mak? bo moja babcia dodaje go do placka.

~pawel

16-08-2010 18:42

@AdamKlob ja również sądzę że doradzanie wyłączania SMARTa to kiepski pomysł. Chyba że nie macie cennych danych na dyskach.

~mówiący do zwierząt

16-08-2010 18:22

Gościu @79.184.52.238 W makach firmware jest (bo musi). Że nazywa się inaczej, a nie bios? Za to zmienić cokolwiek w nim trudniej, jeżeli ci się okienka jabolowe nie odpalą. Ale można: [[http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Firmware]] Spróbuj. (mam nadzieję, że coś zepsujesz)

~mbq

16-08-2010 17:39

@dominik Intelowskie maki mają EFI zamiast BIOS-a (ale nie było tak od zawsze), ale to nie czyni żadnej różnicy poza zbędnymi bajerami typu niskopoziomowe GUI. @Gość OS X nie uruchamia się na PC-tach przez monopolistyczną politykę Apple''a a nie przez EFI. Jeśli się złamie zabezpieczenia, nie ma problemu.

~dominik

16-08-2010 17:09

@~Gość Nie znam dokładnie architektury komputerów od Apple, ale wydaje mi się, że jak każde posiadają one bios, to, że nie posiadasz do niego dostępu, nie oznacza, że on nie istnieje. Z punktu widzenia software musi być jakaś warstwa, która łączy sprzęt z systemem operacyjnym. Mac OS X jest oparty o BSD, BSD startuje podobnie jak Linux, żeby wystartował bootloader musi pociągnąć kernela, a bootloader jest ciągnięty przez bios, niestety sam się nie wystartuje i sądzę, że komputery od Apple też mają BIOS aka. "coś" co w początkowej fazie startu pośredniczy między właściwym systemem operacyjnym, a sprzętem.

~Gość

16-08-2010 16:06

Co do Maców: No cóż. Jeden woli wywalić kupę kasy na Ferrari, nie wiedząc z której strony jest silnik, a z której bagażnik. Drugi woli starego Mustanga za 1/10 tej kwoty, do którego sam złoży silnik i będzie miał podobne osiągi.

~Gość

16-08-2010 13:39

@Artek W "Gościu: _każdy_ używa. nawet Ty - supergość z najnowszym na świecie kompem..." Muszę Cię zmartwić. Maki nigdy nie posiadały BIOSu. Obecnie są wyposażone w nowoczesne EFI, dzięki czemu nie możecie uruchomić najbardziej zaawansowanego na świecie systemu operacyjnego na Waszych padakach z BIOSem. W przeciwieństwie do Was nie muszę się co chwila martwić o jakieś ustawienia, napięcie, częstotliwość pracy, tryby pracy, włączanie/wyłączanie kontrolerów, tryby emulacji, bo to wszystko robi za mnie mój Mak. Komputer uruchamia się u mnie w pełni w 20 sekund od naciśnięcia przycisku start. U was tyle trwa wybudzenie z hibernacji. U mnie wybudzenie komputera to chwila. BIOS powstał chyba tylko po to, żeby rozwiązywać problemy, które w innych komputerach nie istnieją.

~zra

16-08-2010 13:06

Taa, jeżeli dysk nie sprawia problemów wyłączamy SMARTA, ale wtedy jeden wrednie wypadnięty bad rozwala nam cały system, jeżeli nie FATa.

~Artek W

16-08-2010 12:44

Gościu: _każdy_ używa. nawet Ty - supergość z najnowszym na świecie kompem...

~Gość

16-08-2010 12:27

To ktoś jeszcze używa BIOSu? Naprawdę żal Wam wydać trochę kasy na porządny komputer i nie męczyć się z jakimś prehistorycznym BIOSem-DOSem, ciągłym konfigurowaniem i grzebaniem we wnętrznościach, nieustającymi zawiechami i mułowatością? Nowego Maka Mini można już kupić w iSpocie za 3 tysiaki. Taki sprzęt starczy Wam na co najmniej pięć lat a PC i tak musicie modernizować co pół roku lub zmieniać co rok, więc to tylko pozorna oszczędność.

AdamKlob

16-08-2010 11:58

Zalecanie wyłączenia SMARTa to porażka - SMART w niczym nie spowalnia dysków, a może zapobiec utracie danych w wypadku awarii.

~moon

16-08-2010 11:13

zgadzam sie z przedmowcami a porownac biosy notbookow to dopiero jest zagadka jak sie do nich wogole dostac szczegolnie compaq hp i to ze ktos pokazuje produkt firmy Gigabyte hmm fajnie na biosie AWARD fakt niezly i producent i bios ale pamietajmy ze nie tylko jest Award ale Phenix i Ami a jeszcze jest bios w ver 1.0 jak i 2.0 ten tu przedstawiony to ver 2.0 czyli ta wersja ktora daje mozliwosci ''zabawy z konfiguracja'' natomiast BIOS''y w ver 1.0 sa tak okrojone w konfiguracji ze niewiele da sie co kolwiek skonfigurowac np Plyty Intela orginalne jak by moj kierownik oznajmil to zrobiona panszczyzna Jak sie chce cos napisac zrobic to profesjonalnie a nie po lebkach :(

~redapple

16-08-2010 10:45

Autor też zapomniał, że biosy różnią się od siebie w większości przypadków i nie można napisać przewodnika uniwersalnego.

~clipper48

16-08-2010 10:12

Hello! Szanowny autor zapomniał, że oprócz BIOS Award istnieje jeszcze BIOS AMI. :(