Podkręcanie procesora - wszystko co musisz wiedzieć

Podkręcanie procesora to często bardzo tani lub nawet zupełnie bezpłatny sposób na zwiększenie jego wydajności. Podpowiadamy, jak to zrobić, omawiamy możliwości, korzyści i niebezpieczeństwa.

Obecnie niemal wszystkie dostępne na rynku procesory dysponują sporym zapasem mocy, co wynika z dopracowania technologii ich produkcji.

FSB, HTT, BCLK i mnożnik

Jeszcze kilka lat temu płyty główne funkcjonowały inaczej niż obecnie. Najważniejszym ich parametrem była częstotliwość magistrali FSB (Front Side Bus - łączy procesor z kontrolerem pamięci). Częstotliwość pracy procesora uzyskiwano, mnożąc FSB przez określoną wartość, zwaną mnożnikiem procesora. Z obecnych dziś na rynku platform jeszcze tylko schodząca LGA 775 Intela wykorzystuje to rozwiązanie.

Zobacz również:

Podstawka LGA 1366 - w niej instaluje się najwydajniejsze procesory do desktopówKliknij, aby powiększyćPodstawka LGA 1366 - w niej instaluje się najwydajniejsze procesory do desktopówZ FSB pierwsi zrezygnowali inżynierowie AMD, wprowadzając łącze HT (HyperTransport) i częstotliwość HTT wynoszącą 200 MHz. Zegar procesora wyliczamy, mnożąc HTT przez jego mnożnik. W nowych platformach Intel LGA 1366 i Intel LGA 1156 także nie ma już FSB.

Tutaj procesor pracuje z częstotliwością uzyskiwaną przez pomnożenie mnożnika i wartości bazowej BCLK (Base Clock), wynoszącej 133 MHz (dokładnie 133,33 MHz).

Z powyższego opisu jasno wynika, że jeśli chcemy, by procesor pracował z częstotliwością wyższą od nominalnej, musimy podnieść częstotliwość bazową lub mnożnik (albo i jedno, i drugie).

O ile podniesienie mnożnika to czynność bardzo łatwa - po prostu ustawiamy wyższą wartość, o tyle zwiększenie wartości bazowej wymaga znacznie większej wprawy. Niestety większość dostępnych na rynku procesorów ma zablokowany mnożnik - nie da się dla nich ustawić wartości wyższej od nominalnej.

Podkręcanie procesora przez zwiększenie mnożnika

Ten sposób podkręcania jest uniwersalny dla procesów AMD i Intel. Jednak jak napisano wyżej, tylko niektóre ich odmiany nie mają mnożnika ograniczonego do wartości nominalnej. Z modeli AMD będą to serie Black Edition, a w procesorach Intel odmiany Extreme Edition (CPU do podstawek LGA 1366 i LGA 775) oraz układy z oznaczeniem K (CPU do podstawki LGA 1156). W BIOS-ie płyty głównej znajdź mnożnik (CPU Clock Ratio) i zwiększ jego wartość.

Chcesz podkręcać na maksa, wymień układ chłodzenia

Kupując procesor, zazwyczaj dostajemy go w zestawie z firmowym układem chłodzenia. Podobnie jak sama jednostka centralna, ma on zazwyczaj pewien zapas możliwości, tym większy, z im słabszym procesorem jest łączony.

Korzystając z boxowego coolera, można podkręcić najsłabsze procesory o kilkanaście procent nawet przy zamkniętej obudowie i nie będzie to groziło przegrzewaniem. Jeśli jednak chcesz podkręcać wyższe modele procesorów bądź jakiś układ o kilkadziesiąt procent, nieodzowna stanie się wymiana coolera na znacznie wydajniejszy. Część użytkowników rozważy zastosowanie chłodzenia cieczą.

Tak samo zadbać trzeba o odprowadzanie ciepła z układów płyty. Najlepszym sposobem będzie uporządkowanie kabli wewnątrz obudowy i zaopatrzenie jej co najmniej w dwa solidne wentylatory wymuszające przepływ powietrza między żebrami radiatorów.

9 komentarze

Dodaj komentarz

Ja

27-12-2013 01:13

Pierdolicie wszyscy

~Luke

14-09-2010 09:45

kiedyś, w czasach kiedy były procesory jeszcze w MHz mierzone i jeden rdzeń musiał wystarczyć to tym się pasjonowałem.. teraz mam e5200 który wraz z 4 GB RAM (jądro chodzi w trybie PAE) wystarcza mi w zupełności a i tak chodzi w 99,99% czasu chodzi na częstotliwości 1,2 GHz bo wolniej się już nie da... Fajnie kiedyś było, ale teraz komputer jest po prostu narzędziem... jak młotek ;)

~ss

14-09-2010 08:56

@ssk po twoich wypowiedziach można wnioskować że wojujesz zawzięcie ale chyba sam z sobą, oszczędź elektronicznego miejsca i zejdź ze sceny. Nie generuj nie potrzebnego dla innych miejsca komentarze winny być konstruktywne dla innych by wyciągnąć wnioski, osobiste odczucia tu na forum są niczym innym jak wołanie na puszczy. Życze miłego dnia i postępów w komentarzach.

~max

14-09-2010 00:03

re Czupa: que? co ma "stawianie Intela" do przepływu powietrza w obudowie?;) Chyba odpisałeś na post exsitezeta

~ssk

13-09-2010 21:06

Linux to tak marny system że podkręcanie procesora nic nie daje.

~Czupa

13-09-2010 19:56

~max : "Obecnie Intel stawia na rozwój nowych platform LGA 1156 i w nieco mniejszym stopniu LGA 1366." To twoja odpowiedź. Kilka linii wyżej.

~Gość

13-09-2010 17:38

a gdzie starocie jak e8400? + 1ghz bez problemu

~max

13-09-2010 15:23

"Korzystając z boxowego coolera, można podkręcić najsłabsze procesory o kilkanaście procent nawet przy zamkniętej obudowie" Nawet przy zamkniętej obudowie? A ja zawsze myślałem, że lepiej, żeby obudowa była zamknięta. Do tego wentylator z przodu do zaciągania powietrza i z tyłu do jego wyrzucania poza obudowę. To chyba wydajniejsze rozwiązanie niż otwarcie obudowy.

~exsitezet

13-09-2010 14:57

na stronie 4 jest napisane "Intel dysponuje dwoma nowoczesnymi platformami: LGA 1366 jest nieco starsza i bardziej tradycyjnie rozwiązana." gdzie jest ta druga? Poza tym wlasnie na platformie 1366 buduje sie najwydajniesze komputery, jesli idzie o Intel to jedynie ta podstawka obsluguje 6 rdzeni, 24GB RAM-u, wiec jak moze byc przestarzala. Fakt, ze komputery na tej podstawce sa drogie, no coz, cos za cos. Jesli kogos nie stac na cos takiego zawsze mozna kupic procek na innej podstawce a nawet procek konkurencji. Jesli autor napisal ze jest "przestarzala" to co jest nowsze?