Firmowa strona WWW w pięć minut

Aby uruchomić prostą WWW swojej firmy, nie musisz znać się na programowaniu i grafice komputerowej. Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnej usługi Witryny Google.

Witryny Google to uruchomiony w 2008 roku kreator stron internetowych. Za jego pomocą przygotujesz własną witrynę, nawet jeśli nie znasz kodu HTML, nie wiesz nic o grafice internetowej, a wgrywanie plików na serwer FTP to dla ciebie czarna magia. Google zapewni hosting strony, oddając ci do dyspozycji 100 MB miejsca na serwerze. Będziesz mógł także podpiąć do strony własną domenę internetową.

Zakładanie nowej strony

Przykładowa strona w usłudze Witryny Google może zawierać dowolnie wiele podstron. Korzystając z gotowych szablonów, łatwo udostępnisz pliki do pobrania lub opublikujesz galerię zdjęć.Kliknij, aby powiększyćPrzykładowa strona w usłudze Witryny Google może zawierać dowolnie wiele podstron. Korzystając z gotowych szablonów, łatwo udostępnisz pliki do pobrania lub opublikujesz galerię zdjęć.Na stronie sites.google.pl zaloguj się do swojego konta Google (podając np. login Gmaila) lub załóż je. Następnie kliknij przycisk Utwórz witrynę. Zostaniesz przeniesiony do kreatora, w którym należy wybrać szablon graficzny strony, podać nazwę tworzonej strony i propozycję adresu URL. Jeżeli tworzysz stronę z myślą o usprawnieniu pracy grupowej (np. z informacjami dla pracowników), możesz udostępnić ją tylko wybranym osobom (menu Więcej opcji | Udostępnianie | Tylko osoby określone przeze mnie.).

Zobacz również:

Domyślnie każda strona w Witrynach Google ma adres w postaci sites.google.com/site/nazwastrony. Widniejąca w adresie nazwa strony (minimum sześć znaków) powinna być możliwie krótka i trafna. To wystarczy na początku, potem będziesz mógł zamienić ten adres na własną domenę z końcówką .pl lub dowolną inną.

Wybierając szablon graficzny, możesz użyć gotowej kompozycji zawierającej podstawowe elementy graficzne lub wykorzystać jeden z kompletnych projektów stron WWW - w galerii (odnośnik Przeglądaj galerię) znajdziesz projekty udostępnione zarówno przez Google’a, jak i samych internautów. Po zatwierdzeniu danych twoja strona jest gotowa. Czas przejść do konfiguracji dalszych ustawień.

Konfigurowanie witryny

Co prawda, twoja witryna już działa, ale warto poświęcić chwilę na skonfigurowanie dodatkowych ustawień, zanim zaczniesz publikować na jej łamach. Gdy odwiedzisz swoją stronę po zalogowaniu się do konta Google, zobaczysz w górnej części ekranu dodatkowe menu. Wybierz opcję Więcej czynności | Zarządzaj witryną. Zostaniesz przeniesiony na nową podstronę.

W sekcji Zawartość witryny masz wgląd we wszystkie treści dodane do strony. Sekcja Ustawienia witryny umożliwia zmianę ustawień wprowadzonych w trakcie zakładania strony, możesz tu również przyznać dostęp do panelu administracyjnego innym użytkownikom lub - jeżeli zaznaczyłeś, że stron ma być widoczna tylko dla zaproszonych osób - wskazać upoważnionych do jej odwiedzania. Wystarczy podać ich adresy e-mailowe w punkcie Udostępnianie.

Jeżeli dysponujesz własną domeną internetową, możesz przekierować ją na stronę (punkt Adres internetowy). Wymaga to jednak dodatkowej zmiany konfiguracji w firmie, w której zarejestrowałeś domenę.

Ważne ustawienia znajdziesz w sekcji Wygląd witryny. Zmienisz tu układ strony (np. przesuniesz boczną kolumnę z lewej strony na prawą), wgrasz własne logo i ustalisz szerokość poszczególnych elementów. Google przygotował także zestaw gadżetów do umieszczenia na pasku bocznym: elementy nawigacji, zegar odliczający czas do określonej daty lub pole z dowolnym tekstem. Domyślnie na stronie jest także wyszukiwarka. Możesz zawęzić jej działanie tylko do konkretnych podstron lub całkowicie ją wyłączyć (punkt Wygląd witryny | Układ witryny | Konfiguruj wyszukiwanie).

Mając witrynę o określonym wyglądzie i funkcjonalności, łatwiej dostosujesz jej szatę graficzną (punkt Kolory i czcionki). Witryny Google dają niewielkie możliwości manewru - modyfikacja kolorów poszczególnych elementów (np. tła) lub zamiana domyślnej czcionki na inną (dostępne są wszystkie powszechnie stosowane w Internecie typy czcionek). Brakuje edytora stylów CSS, który pozwalałby w większym stopniu zmienić wygląd strony, nie da się także wgrać na serwer własnego pliku HTML (co ciekawe, ta funkcja była w poprzedniej wersji kreatora stron Google sprzed kilku lat).

Publikowanie w witrynie

Aby zmienić układ graficzny lub zawartość strony, nie musisz znać kodu HTML - służy do tego prosty edytor uruchamiany w oknie przeglądarki internetowej.Kliknij, aby powiększyćAby zmienić układ graficzny lub zawartość strony, nie musisz znać kodu HTML - służy do tego prosty edytor uruchamiany w oknie przeglądarki internetowej.Aby rozpocząć publikowanie informacji na stronie, wróć do jej widoku i z górnego menu wybierz opcję Edytuj stronę. Będziesz mógł wprowadzić informacje wyświetlane na stronie głównej. Masz do dyspozycji prosty w użyciu edytor graficzny, który przypomina interfejs aplikacji Dokumenty Google. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ w edytorze Witryn Google możesz wstawiać dokumenty i pliki umieszczone na twoim koncie w usłudze Dokumenty Google. Dodatkowo edytor ułatwia osadzanie filmów wideo z serwisu YouTube i map z serwisu Mapy Google. W dostosowaniu wyglądu pomaga możliwość zagnieżdżania tabel w treści strony oraz dostęp do edytora HTML, który pozwala w ograniczonym zakresie na ręczną edycję kodu.

Strona główna to dopiero początek. Witryny Google pozwala na dodanie podstron (opcja Utwórz stronę w głównym menu). Oprócz zwykłej może to być sekcja ogłoszeń, magazyn plików lub lista zadań. Każdy typ strony jest powiązany z różnymi funkcjami. Przykładowo tworząc magazyn ,możesz wgrać na serwer pliki, które inni będą mogli pobrać lub skomentować. Natomiast lista zadań sprawdzi się jako uproszczony mechanizm do śledzenia postępów projektu, nad którym pracuje kilka osób. Na podstronie możesz uruchomić ten sam edytor wizualny, co na stronie głównej, aby dopisać dodatkowy tekst i zamieścić grafiki.

Strona jak wizytówka

Witryny Google nie zastąpią dużego serwisu ani tym bardziej sklepu internetowego. Jest to natomiast doskonała usługa dla firm, które chciałyby mieć w Internecie swoją wizytówkę bez ponoszenia kosztów i z możliwością szybkiej edycji zawartości strony. Dzięki dodatkowym funkcjom magazynu plików i listy zadań witryna Google sprawdzi się także jako narzędzie komunikacji wewnątrz firmy, do którego dostęp będą mieli wytypowani pracownicy. Kolejnym plusem jest integracja z pozostałymi usługami Google'a, a w szczególności z Dokumentami. W ten sposób opublikowanie firmowych dokumentów na stronie sprowadza się do kilku kliknięć.

Korzystając z dopracowanych mechanizmów Google'a, zyskujesz także doświadczenie w prowadzeniu strony WWW i obsługi systemów do zarządzania treścią. Zaprocentuje ono w przyszłości, gdy zwykła internetowa wizytówka przestanie wystarczać i będziesz potrzebował większego serwisu.

Witryny Google to nie Page Creator

Witryny Google działają od 2008 roku. Na ich potrzeby Google rozwinął technologię, którą kupił wraz z serwisem JotSpot w 2006 roku. Zanim wystartowały, funkcjonował kreator stron internetowych Google Page Creator, obecnie już nieaktywny. Obie usługi łatwo pomylić, ponieważ mają podobne adresy internetowe.

Ciekawe, że Google Page Creator udostępniał kilka funkcji, których brakuje w nowszych Witrynach Google. Jego użytkownicy mogli wgrywać własne pliki HTML na serwer, każda strona otrzymywała także atrakcyjny adres w postaci nazwakonta.googlepages.com. Strona Google Page Creator nadal działa, ale założenie nowego konta nie jest już możliwe.