Wyścigi podzespołów

Jeżeli interesuje cię, jak szybki jest twój komputer i czy twoja karta graficzna poradzi sobie z wyświetlaniem najnowszej strzelanki 3D, koniecznie przetestuj ich wydajność. Wykorzystaj do tego jedno ze sprawdzonych narzędzi.

Testy wydajności przeprowadzają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Pierwsi porównują wydajność najnowszych urządzeń i technologii, drudzy chcą najczęściej sprawdzić, jak ich komputer wypada w zestawieniu z pecetami kolegów. W Internecie można znaleźć rankingi najszybszych kart graficznych, najbardziej wydajnych procesorów czy dysków.

Benchmarki wyłaniają zwycięzców wśród podkręcanych maszyn, a użytkownicy chwalą się pokonaniem granicy kolejnego tysiąca punktów.

Zobacz również:

Wiarygodne sprawdzenie szybkości urządzenia nie jest jednak proste, bo na wynik wpływa wiele czynników zewnętrznych. Najłatwiejsze do porównania są testy tzw. benchmarków syntetycznych, czyli programów symulujących rzeczywistą pracę danego urządzenia. W tym poradniku opisujemy, jak przetestować i porównać szybkość pracy karty graficznej, procesora czy całego zestawu komputerowego. Wykorzystamy do tego sprawdzone, dostępne w Internecie narzędzia.

1. 3DMark Vantage - zarejestruj, zanim przetestujesz

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1

Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2

Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3

Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5

Za pomocą 3DMark Vantage przetestujesz wydajność komputera w zadaniach związanych z grami komputerowymi, w szczególności szybkość kart graficznych obsługujących DirectX 10. Przed uruchomieniem testów konieczna jest jednak rejestracja programu.

1. Zainstaluj benchmark. W trakcie pierwszego uruchomienia kliknij 3DMARK VANTAGE TRIAL EDITION (rys1), w sekcji TRIAL EDITION.

2. W oknie przeglądarki, w pole Email: wpisz swój adres e-mail. Usuń zaznaczenia z opcji Sign up for the Futuremark Newsletter to keep up-to-date with the latest in PC hardware oraz Sign up for the Futuremark Games Studio Newsletter, przepisz tekst widoczny na obrazku (rys2) i kliknij Get trial key.

3. Odbierz wiadomość z kluczem rejestracyjnym, wróć do okna programu i wpisz go. Kliknij Register (rys3).

4. W wersji pełnej możesz zmodyfikować parametry testu, przechodząc na kartę Options. Wersja testowa nie pozwala na zmianę żadnych opcji ani na włączanie czy wyłączanie poszczególnych testów. Kliknij RUN BENCHMARK (rys4), by uruchomić test. Po kilku minutach możesz sprawdzić, jaki rezultat osiągnął twój komputer.

Kliknij w tym celu VIEW RESULT ONLINE. Na stronie wyświetlone zostanie podsumowanie dotyczące konfiguracji komputera oraz wynik ogólny, a także wynik testu wydajności karty i procesora (rys5). Możesz je porównać z najszybszym przetestowanym za pomocą programu systemem.

Do starszych komputerów

Kliknij, aby powiększyć Starsze komputery, z kartami obsługującymi DirectX 9, można przetestować programem 3DMark 06. Podobnie jak w 3DMark Vantage, w wersji testowej tego benchmarku nie można zmieniać żadnych ustawień. Aby włączyć test, kliknij przycisk Run 3DMark. Po zakończeniu testu wynik sprawdzisz w witrynie producenta. Kliknij w tym celu View your results online i przycisk I agree. Continue to View Your Results.