Filtry - obowiązkowe wyposażenie filmowca HDSLR

Podczas filmowania filtry odgrywają ważniejszą rolę niż w przypadku fotografii. Szczególnie istotne są dwa rodzaje filtrów: filtr szary (ND - Neutral Density) oraz filtr połówkowy szary (Graduated ND). Jeśli jeszcze ich nie używałeś, to zacznij. Osobiście nie wyobrażam sobie filmowania bez nich.

Co jest przewagą lustrzanek nad kamerami filmowymi ze średniej półki cenowej? Piękny obraz z plastyczną głębią ostrości. To właśnie z powodu tego obrazu wykorzystuje się lustrzanki do filmowania, przymykając oko na ich daleką od doskonałości ergonomię.

Jeśli zależy nam na ładnym i płynnym obrazie, należy trzymać migawkę podczas filmowania na wartości 1/50 s (jeżeli filmujemy z szybkością 24 kl/s). Generalna zasada brzmi, że czas migawki powinien być mniej więcej dwukrotnością ilości klatek na sekundę (patrz tabela). Chodzi o to, aby uzyskać tak zwany film look, czyli obraz podobny do tego, jaki dają hollywoodzkie kamery na taśmę filmową. W praktyce migawka ustawiona na 1/50 s powoduje rozmycie ruchu najbardziej zbliżone do tego, jakie znamy z kina.

Zobacz również:

Czas migawki powinien być mniej więcej dwukrotnością ilości klatek na sekundę.Czas migawki powinien być mniej więcej dwukrotnością ilości klatek na sekundę.

Kliknij, aby powiększyć

Filtr okrągły, wkręcany na obiektyw ze zmienną wartością zatrzymywanej ilości światła (Fader ND) Kliknij, aby powiększyćFiltr okrągły, wkręcany na obiektyw ze zmienną wartością zatrzymywanej ilości światła (Fader ND)

Jeśli jednak filmujemy w słoneczny dzień, trzymając migawkę cały czas na poziomie 1/50 s, musimy zamknąć przysłonę do wartości rzędu f18 lub wyżej, a co za tym idzie - tracimy efekt głębi ostrości. Otwierając przysłonę na f5 (szybkość migawki jest już dużo powyżej 1/200 s) i wciskając REC, odkryjemy, że nasz film "skacze“. Nie ma mowy o płynności ruchu - po oczach bije efekt stroboskopu. Co zatem zrobić, aby mieć oba składniki "film look“, a więc płynny ruch i ładną głębię ostrości?

Filtry szare (ND - Neutral Density)

Z pomocą przychodzą filtry ND. Zakładając je, ograniczamy ilość światła wpadającego do obiektywu. Możemy ponownie otworzyć przysłonę do poziomu f5 i cieszyć się płynnym obrazem, z płytką głębią ostrości.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje filtrów ND:

okrągłe

okrągłe ze zmienną wartością zatrzymywanego światła

prostokątne

Okrągłe, wkręcane na obiektyw

To dość drogie, i do tego nieporęczne rozwiązanie. Dla każdej średnicy obiektywu trzeba bowiem kupić kilka filtrów zatrzymujących inną ilość światła.

Istnieją co prawda konwertery pozwalające zamocować większy filtr na mniejszym obiektywie, ale cena filtrów i tak jest wysoka.

Okrągłe, wkręcane na obiektyw ze zmienną wartością zatrzymywanej ilości światła (Fader ND)

Ciekawym rozwiązaniem są filtry Light Craft Workshop. Umożliwiają one płynną redukcję ilości wpadającego światła aż do 8 przysłon. W zależności od średnicy, kosztują w Polsce od 260 do 700 zł.

Filtry te są wygodne w użyciu. Ustawiamy przysłonę na żądaną wartość i obracamy do poziomu, aż światłomierz aparatu ustawi się na środku skali.

W przypadku filtrów o stałej wartości zatrzymywania światła nie dość, że jest dużo zabawy z ich zmianą, to trudno jednoznacznie stwierdzić jak mocny filtr jest potrzebny. Atutem przemawiającym za filtrami ze zmienną wartością jest cena. Są one po prostu tańsze niż zestaw np. 4 filtrów ND o stałej wartości pochłaniania światła.

Filtry Fader ND mają także wady. Połączenie ich z innymi elementami wkręcanymi na obiektyw (filtry polaryzacyjne, matteboksy czy holdery do filtrów prostokątnych) jest tak niewygodne, że w praktyce całkowicie bezużyteczne. Po prostu nie da się obracać filtrem ND, zachowując w odpowiedniej pozycji drugi, również obracany element.

Kolejnym minusem może być słabsza jakość optyki w stosunku do zwykłych filtrów ND. Znany fotorgaf, który przeszedł na stronę filmu - Vincent Laforet - uważa optykę za świętość (do tego stopnia, że nie używa w ogóle filtrów UV) i nieufnym okiem patrzy na filtry Fader ND.

I coś w tym jest - zanotowano bowiem przypadki, w których filtry Fader ND negatywnie wpływały na obraz. Problem ten znany jest głównie w przypadku obiektywów o ogniskowej 200 mm i większej. Nie należy demonizować tego problemu, ale jeśli jesteśmy optycznymi purystami i interesują nas wyłącznie zastosowania profesjonalne, najlepszym rozwiązaniem będą filtry prostokątne.