Jak ustawić połączenie sieci VPN w systemie Windows 7

Wirtualna Sieć Prywatna może ułatwiać pracę lub zwyczajnie pomóc w udostępnianiu plików na duże odległości. Wyjaśniamy krok po kroku, jak skonfigurować połączenie VPN oraz jak ustawić własną sieć tego typu.

VPN (Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna) jest technologią, która umożliwia komputerowi wykorzystanie publicznego połączenia z sieci Internet, jako tunelu pomiędzy maszyną i siecią, aby połączyć się z siecią prywatną. Najbardziej popularnym przykładem mogą być zastosowania biznesowe, gdzie pracownicy mogą połączyć się z domu lub z podróży z firmową siecią.

Są dwa główne sposoby ustawiania połączenia VPN. Pierwszym i najbardziej popularnym, zwanym wychodzącym, jest konfigurowanie osobnego komputera, który dokonuje przyłączenia do sieci. Drugi możliwy scenariusz, tak zwanym przychodzący, odbywa się ze strony sieci, gdzie komputer zezwala na przeprowadzenie zabezpieczonych połączeń z innych komputerów. System Windows 7 wyposażony jest od razu w klienta sieci prywatnych: Agile VPN, który sprawia, że ustanawianie połączeń jest rzeczą całkiem prostą.

Zobacz również:

Krok po kroku: Łączenie się z siecią VPN (wychodzące)

Krok 1 Kliknij przycisk Start. W polu wyszukiwania wpisz VPN i wybierz Skonfiguruj połączenie wirtualnej sieci prywatnej (VPN).

Krok 2 Podaj adres IP lub nazwę domeny serwera, do którego chcesz się połączyć. Jeśli łączysz się z siecią udostępnioną w Twojej pracy, to administrator z działu IT powinien dostarczyć odpowiednie dane.

Krok 3 Jeśli chcesz wprowadzić ustawienia, ale nie chcesz się łączyć, zaznacz opcję Nie łącz mnie teraz, w przeciwnym przypadku pozostaw ją niezaznaczoną i naciśnij przycisk Dalej.

Krok 4 Na tym ekranie możesz podać swoją nazwę użytkownika oraz hasło. Możesz również zostawić te pola puste, ale dane będziesz musiał podać podczas nawiązywania połączenia. Kliknij przycisk Połącz.

Krok 5 Aby połączyć się z siecią, kliknij na ikonie sieci systemu Windows w prawym dolnym rogu ekranu. Następnie wybierz opcję Połącz pod wpisem dotyczącym sieci VPN.

Krok 6 W oknie połączenia z siecią VPN wprowadź odpowiednią domenę oraz dane potrzebne do logowania, a następnie kliknij przycisk Połącz.

Połączenie z siecią VPN - ekran logowaniaPołączenie z siecią VPN - ekran logowania

Krok 7 Jeśli nie możesz się połączyć, to problemem może być konfiguracja serwera. Jest wiele różnych typów sieci VPN. Skonsultuj się z administratorem sieci, aby dowiedzieć się, jaki jest używany przez firmę (może to być na przykład PPTP). Po uzyskaniu odpowiednich informacji wybierz przycisk Właściwości na ekranie połączenia z siecią VPN.

Krok 8 Przejdź do zakładki Bezpieczeństwo i wybierz odpowiedni typ sieci VPN z rozwijanej listy. Może również zaistnieć potrzeba odznaczenia opcji dotyczącej domeny systemu Windows w zakładce opcji. Kiedy zakończysz, kliknij OK, a następnie Połącz.

Krok po kroku: Tworzenie sieci VPN (dla połączeń przychodzących)

Krok 1 Kliknij przycisk Start i w polu wyszukiwania wpisz Centrum sieci i udostępniania.

Krok 2 Kliknij opcję Zmień ustawienia karty sieciowej w menu z lewej strony.

Krok 3 Kliknij na Plik i z menu wybierz opcję Nowe połączenie przychodzące…$.

Krok 4 Wybierz użytkowników, którym chcesz dać dostęp i kliknij Dalej.

Krok 5 Zaznacz opcję Przy użyciu Internetu i kliknij Dalej.

Krok 6 Wybierz protokół internetowy, którego chciałbyś używać. Domyślnie jest to TCP/IPv4, który działa całkiem dobrze.

Tworzenie sieci VPN - wybór protokołu sieciowegoTworzenie sieci VPN - wybór protokołu sieciowego

Krok 7 Wreszcie kliknij na przycisk Udziel dostępu$. Właśnie skonfigurowałeś sieć VPN, które oczekuje na połączenia przychodzące.

13 komentarze

Dodaj komentarz

pk

29-03-2014 12:06

dzieki

hardkor214

27-01-2014 13:29

Fajne Dzięki !!! Bardzo pomocne :)

Sławek

16-05-2013 23:44

Dla mnie prosty i genialny jest "Krok 1" :-))) Reszta trywialna :-) Wszystko pinga :-)) Dziękuję!

JanEIJ

08-01-2013 13:16

wszystko działa, ale tylko przyjmuje jedno połaczenie. Nie wiem jak zrobić aby do mojego kompa mogli połaczyć się w tym samym czasie wiecej jak jeden komp. Gdy jest aktywne Jedno połaczenie w tym samym czasie nie mam już dostęp do kompa z VPN serverem z innego kompa/ Bardzo mi zależy na możliwości aby w tym samym czasie 2 do 3 komputery z zewnątrz mogły się ze mną łaczyć. Jesli ktoś może mi pomóc to będę wdzięczny :)

ryga

07-03-2012 22:14

mam problem z ipodem i za cholere nie idzie się połączyć

Veget33

14-12-2011 17:27

Porada bardzo pomocna. Jeszcze tylko przekierowanie na Router_ze i wszystko gra. Pan Credo chyba bardzo niedowartościowany, że na prawo i lewo rzuca obelgi. Panie Credo - obrażając innych nie ukryjesz braku swoich kompetencji.

netmen5

25-08-2011 14:57

~P. - w oknie gdzie widzisz polaczenia sieciowe - organizuj/uklad/pasek menu. i juz mam szenu plik ;)

Creedo

21-08-2011 13:17

ten poradnik to żal każdy idiota zrobi te kroki w mniej czy bardziej zgodnym porządku. Jak mam połączyć 2 komputery jeden w domu zrobiony na server (odbieranie połaczenia) z klientem (znajdującym się na laptopie)

Creedo

21-08-2011 13:17

ten poradnik to żal każdy idiota zrobi te kroki w mniej czy bardziej zgodnym porządku. Jak mam połączyć 2 komputery jeden w domu zrobiony na server (odbieranie połaczenia) z klientem (znajdującym się na laptopie)

.

11-08-2011 22:31

Pewnie masz Home Premium - to wersja domowa i tam nie ma takich "cudów".

~P.

12-06-2011 21:58

Wszystko fajnie ale u mnie na dwóch kompach z win7 nie ma polecenia PLIK -> "Krok 3 Kliknij na Plik i z menu wybierz opcję Nowe połączenie przychodzące.. " NO I KICHA!!Jakieś podpowiedzi?

TeZet

14-07-2011 15:39

To pewnie jest Organizuj -> Układ i zaznacz Pasek menu :)

chris

11-08-2011 13:44

Musisz wcisnąć klawisz ALT to pojawi Ci się menu.