Sztuczki z aplikacjami: MS Office, przeglądarki...

Posługiwanie się pakietem biurowym nie musi być ciężką harówką. Microsoft Office ma ukryte sekrety, które mogą ułatwić ci uporanie się z nawałem codziennych obowiązków. Twoja przeglądarka też potrafi znacznie więcej niż to widać na pierwszy rzut oka.

Konwertowanie plików PDF. PDF to Word to sprytna usługa sieciowa, która pozwala przekształcać dokumenty PDF na format Worda, aby można było je edytować. Alternatywnie możesz pobrać program Nitro PDF Reader tej samej firmy. Oferuje on podobną funkcjonalność.

Odblokowana karta Deweloper w całej swej okazałości w Offisie 2007.Kliknij, aby powiększyćOdblokowana karta Deweloper w całej swej okazałości w Offisie 2007.Korzystaj z makr. Jeśli spędzasz dużo czasu z edytorem Word, rozważ możliwość rejestrowania powtarzających się zadań i późniejszego ich odtwarzania za pomocą wbudowanej funkcji makr. W pakietach Office 2007 i 2010 musisz najpierw odblokować kartę Deweloper. Kliknij przycisk Office w lewym górnym narożniku okna, po czym kliknij przycisk Opcje programu Word w dolnej części menu. Następnie zaznacz pole wyboru Pokaż kartę Deweloper na Wstążce i potwierdź przyciskiem OK. Teraz przejdź na kartę Deweloper. W sekcji Kod po lewej stronie znajdziesz polecenia rejestrowania makr (zarówno globalnych, jak i przeznaczonych do konkretnego dokumentu). Gotowe makra możesz przywoływać - zależnie od wybranych wcześniej ustawień - przyciskiem na pasku szybkiego dostępu lub za pomocą przypisanych im skrótów klawiaturowych.

Zobacz również:

We wcześniejszych wersjach pakietu Office wszystkie polecenia dotyczące rejestrowania makr znajdziesz w menu Narzędzia | Makro.

Przemieszczaj się po dokumencie za pomocą miniatur. Przewijanie treści w długich dokumentach Worda to strata czasu. Kliknij kartę Widok na wstążce Worda 2007/2010, po czym zaznacz pole wyboru Miniatury w sekcji Pokazywanie/ukrywanie. Z lewej strony dokumentu pojawi się pionowy pasek, a na nim miniatury stron dokumentu. Za ich pomocą możesz szybko przeskakiwać między poszczególnymi stronami.

Pozbądź się elementów formatowania tekstu. Chciałbyś skopiować fragment tekstu i wstawić go w inne miejsce, jednak bez bieżącego formatowania? W tym celu najpierw zaznacz żądany tekst i skopiuj go do Schowka skrótem klawiaturowym [Ctrl C]. Następnie otwórz menu Edycja (w Wordzie 2007/2010 musisz kliknąć napis Wklej na karcie Narzędzia główne w sekcji Schowek po lewej stronie). Teraz wskaż polecenie Wklej specjalnie. W nowym oknie zaznacz opcję Tekst niesformatowany i potwierdź przyciskiem OK. Ta metoda nadaje się doskonale do usuwania hiperłączy ze skopiowanych treści internetowych.

Office pod kontrolą

Jeśli Outlook ma poszukiwać wiadomości także w folderze usuniętej korespondencji, trzeba zaznaczyć to pole wyboru.Kliknij, aby powiększyćJeśli Outlook ma poszukiwać wiadomości także w folderze usuniętej korespondencji, trzeba zaznaczyć to pole wyboru.Przywróć menu. Jeśli nadal nie przyzwyczaiłeś się do obsługi aplikacji Office’a za pomocą wstążki, choć nowa koncepcja interfejsu pojawiła się już trzy lata temu, być może powinieneś z niej zrezygnować. Program UBitMenu to rozszerzenie do pakietu Office, które przywraca stary układ interfejsu - bez wstążki, za to ze "staromodnymi" menu. Na dodatek jest bezpłatne do użytku prywatnego.

Zadbaj o bezpieczeństwo poufnych dokumentów. W trosce o własną prywatność możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich dokumentów Worda i arkuszy Excela, zapisując je z hasłem (jeśli chcesz, możesz nawet ustawić oddzielne hasła, aby jedni mogli tylko czytać, inni zaś czytać i edytować dokument). Kliknij przycisk Office i polecenie Zapisz jako. Następnie kliknij przycisk Narzędzia i wskaż polecenie Opcje ogólne. Na ekranie pojawi się okno, w którym możesz zdefiniować oba wspomniane hasła.

Znajdź utraconą wiadomość pocztową. Outlook 2007 domyślnie nie obejmuje poszukiwaniem wiadomości pocztowych znajdujących się w folderze elementów usuniętych. Jeśli szukasz listu, który mogłeś usunąć, wskaż menu Narzędzia | Opcje i przejdź na kartę Preferencje. Kliknij przycisk Opcje wyszukiwania. Zaznacz pole wyboru Uwzględnij wiadomości z folderu Elementy usunięte w każdym pliku danych podczas wyszukiwania we wszystkich elementach. Teraz będziesz mógł wyciągnąć zaginione wiadomości z kosza.

Aby Outlook nie przeszkadzał w pracy ciągłym monitowaniem, należy usunąć zaznaczenie tych pól wyboru.Kliknij, aby powiększyćAby Outlook nie przeszkadzał w pracy ciągłym monitowaniem, należy usunąć zaznaczenie tych pól wyboru.Pozbądź się powiadamiania. Ileż to razy doświadczyłeś irytujących powiadomień o nadchodzącej poczcie podczas bardzo pracowitej sesji przy komputerze? Aby zablokować efekty akustyczne Outlooka i komunikaty wyświetlane w obszarze powiadomień, przywołaj menu Narzędzia | Opcje, po czym przejdź na kartę Preferencje. Następnie kliknij przycisk Opcje e-mail i przycisk Zaawansowane opcje e-mail w rubryce Postępowanie z wiadomościami. W dalszej kolejności usuń zaznaczenie wszystkich czterech pól wyboru w rubryce Gdy do Skrzynki odbiorczej przychodzą nowe elementy.

Wstawiaj wygodnie nowy arkusz do edytowanego skoroszytu. Aby umieścić nowy arkusz w skoroszycie Excela, w którym właśnie pracujesz, nie trzeba klikać żadnych poleceń menu. Wystarczy nacisnąć klawisze [Shift F11].