Fałszywy antywirus imituje aktualizację Microsoftu

Scam nabiera użytkowników spodziewających się oficjalnej aktualizacji bezpieczeństwa od Microsoftu. Zamiast uaktualnienia, użytkownik dostaje wirus. Przed fałszywą aktualizacją ostrzega Sophos.
Na ekranie "pechowych" komputerów, ukaże się dokładna kopia oficjalnej strony Microsoft Update. Podstawowa różnica polega na tym, że wirus pojawia się także na przeglądarce Firefox. Tymczasem aktualizować system Windows można tylko za pośrednictwem Internet Explorera.

Zdaniem specjalistów z Sophos, ataki poprzez fałszywe antywirusy, stają się coraz bardziej wyrafinowane i wyglądają na tyle profesjonalnie, że są w stanie przekonać coraz większą liczbę użytkowników Windowsa. Wykorzystanie wysokiej jakości grafik i zaawansowanych interfejsów oznacza, że na scam może się nabrać wiele osób.

Przedstawiciele firmy Sophos wskazują na to, że hakerzy coraz częściej sięgają po rozmaite sztuczki socjotechniczne. Wskutek czego istnieje ryzyko, że użytkownicy przestraszeni spreparowanymi komunikatami o zagrożeniach zdecydują się przekazać pieniądze oszustom na rozwiązywanie problemów, które nigdy nie miały miejsca.



Tagi: antywirus, fake, fałszywy, atak, narzędzia hakerskie, imitacje, Microsoft, Sophos,
Ocena:
Twoja ocena:

Komentarze (5)

~ss

16-06-2011 20:05

wiecerj pracy = wiecej kasy. Oby tak dalej.

~flembojant

14-06-2011 01:33

jestem w miarę spokojny, jeszcze mi się na pandzie nic nie przydarzyło ;) już powinni mieć to w bazie ;)

~Nazir50.

14-06-2011 00:13

@~Ron i @~phi Hahaha znów piraciarze i linuksiarze najlepiej wiedzą :) Własnie dla takich znawców tematu są te specjalne trojany za free i nowe przez ff aktualizacje piratów też za free :D

~phi

13-06-2011 19:52

Nie Windows Update, ale Microsoft Update i nadal korzysta z bibliotek Internet Explorera. Nic sie tutaj nie zmieniło - wywalenie tych bibliotek skutkuje tym, że system źle działa i nie chce się aktualizować. Zatem albo dziura na wylot albo brak aktualizacji i kulawość systemu...

~Ron

13-06-2011 08:31

"Tymczasem aktualizować system Windows można tylko za pośrednictwem Internet Explorera." Dotyczy to tylko Windowsa XP. W Windows Viście i Windows 7 system aktualizuje się za pomocą programu Windows Update.

Polecane

PC World z prezentem!

Tak, zamawiam 12 wydań PC World po 14,09 zł każde (zamiast 19,90 zł) od numeru 6/2012.
Dodatkowo program Panda Antyvirus Pro 2012,
chroniący aż 3 komputery, dostanę za darmo.

PC World 6/2012
Nowy numer PC World 6/2011
Razem: 169


  • Z darmową wysyłką
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »