Na co zwracać uwagę, kupując tablet?

Tablety to nowe urządzenia, więc na nowo musimy nauczyć się oceniać ich specyfikacje. Sprawdzamy, co tak naprawdę się liczy i jak wybrać dobry tablet.

Kupując tablet, warto zwrócić uwagę co najmniej na kilka spraw. Te nowoczesne urządzenia różnią się tylko szczegółami, ale właśnie one decydują często dla kogo odpowiedni jest dany sprzęt.

Rozdzielczość ekranu

Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz na wyświetlaczu. Podczas gdy wiele tabletów osiąga rozdzielczość 1280 x 800 px, niektóre - takie jak Apple iPad 2 (1024 x 768) i strasznie niskiej rozdzielczości Dell Streak 7 (800x480) - nie dają nam takiej możliwości. Pamiętając, że ekran to niezmienna część tabletu, warto wybrać urządzenie z wyższą rozdzielczością.

Zobacz również:

Prędkość procesora

Tablety są zwykle wyposażone w procesory (CPU) taktowane częstotliwością 1 GHz. Nie jest to jednak reguła, dlatego warto dokładnie zwrócić uwagę na prędkość. Właściwie skreślić można urządzenia wolniejsze niż 1 gigaherc. Zwyczajnie, nie pozwolą one na wygodne korzystanie z tabletu. Najlepiej wybrać tablet z dwurdzeniowym procesorem o taktowaniu 1GHz lub wyższym.

Protokoły, porty i gniazda

Umieszczanie gniazd w tablecie to obosieczna broń. Jeśli są wbudowane, nie potrzeba żadnych dodatkowych umiejętności, aby podłączyć do urządzenia HDMI, kartę SD i pendrive (USB). Z drugiej strony, porty sprawiają też, że sprzęt jest grubszy i cięższy. Najpopularniejsze tablety, takie jak iPad 2 i Galaxy Tab 10.1, nie mają wbudowanych gniazd, a mimo to są uznawane za najlepsze na rynku. Wszystko zależy od tego, jak chcesz korzystać z tabletu. iPad wystarczy do zabawy, ale jeśli prowadzisz prezentacje, zgrywasz pliki z pendrive'ów i chcesz podłączać drukarkę, znajdź taki sprzęt, który ma odpowiednie porty.

System operacyjny

Istotny element tabletu to - rzecz jasna - system operacyjny. Konkurencja dopiero rośnie i choć dziś powoli zaczyna przeważać Android (zwłaszcza w nowej wersji Honeycomb), może jutro to tablety z Windows 8 będą najciekawsze?

-----

Na co zwracacie uwagę, kupując tablet?

10 komentarze

Dodaj komentarz

Rurek ;P

16-01-2013 12:39

a do Samsunga Galaxy można podłączyć internet bezprzewodowy play ?

Justyna

03-05-2012 15:27

Myślę o zakupie tabletu, i nie wiem właśnie na co zwracać uwagę, ponieważ będzie to moje pierwsze spotkanie z tego typu urządzeniem. Może pomożecie?

~Maciek

15-06-2011 07:58

Panie Szpunar, nie powinieneś Pan czasem napisać "1 Gigahertz" zamiast "1 gigaherc"?

~Adam

13-06-2011 18:39

Przede wszystkim nie zwracamy uwagi na takie "porady"

~Nazir50.

13-06-2011 16:54

Szukać i kupować tylko tablet z MSwin. i nie dać się wkręcić w badziewny android.

~iCrap

13-06-2011 16:52

Chyba iCrap.

~k

13-06-2011 14:44

iPad bezkonkurencyjny, jasne. Zabawka dla 12 latków.

~ipad.janmazurczak.pl

13-06-2011 14:25

Na co zwracam uwagę? Na to czy tablet ma dostęp do Apple App Store z tysiącami świetnych aplikacji. Wybór jest prosty... Autor tych marnych porad co najwyżej miał w dłoniach iPada, ale chyba nigdy go tak po prostu nie używał. iPad jest bezkonkurencyjny. Np: po co gniazda, skoro drukuje i wyświetla obraz na TV bezprzewodowo? iPad jest oczywiscie najlepszy wsród ubogiej konkurencji do gier, ale oprócz tego nadaje się doskonale do pracy, tworzenia dokumentów itd. Pozdrawiam z iPada ;)

seve

25-10-2012 12:58

Ja przyznam ze sugerowałem sie bardziej firmą, a potem ceną. Postawiłem na Goclevera i ich jedne z lepszych modeli GOCLEVER TAB M703G

nick...

29-10-2012 23:12

Thanks for the recommendations searhd in your blog. One more thing I would like to mention is that fat loss is not information about going on a celebrity diet and trying to shed as much weight as you can in a few months. The most effective way to lose weight is by acquiring it slowly and gradually and obeying some basic ideas which can help you to make the most through your attempt to shed weight. You may understand and be following many of these tips, but reinforcing expertise never affects.