Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Przeglądarki internetowe są do siebie podobne, ale nie takie same. Jedne są szybsze jak Chrome, drugie - bardziej wszechstronne (Firefox), a jeszcze inne - szczególnie bezpieczne (IE). Przetestowaliśmy 6 wiodących przeglądarek i poznaliśmy ich główne zalety oraz wady.

Wszyscy korzystamy z przeglądarek internetowych. Skąd jednak wiedzieć, który z dostępnych programów będzie dla nas najlepszy? Wybór jest uzależniony od osobistych preferencji. Szukasz czegoś błyskawicznego? A może priorytetem jest bezpieczeństwo? Czy potrzebujesz wielu rozszerzeń i wtyczek?

Sprawdziliśmy jak działają popularne obecnie przeglądarki Chrome 17, Firefox 10, Internet Explorer 9, Opera 11.61, RockMelt 0.9 i Safari 5.1.2. Nasza uwaga skupiła się na szybkości, bezpieczeństwie, dodatkowych funkcjach i rozszerzeniach. W naszych testach, Google Chrome z numerkiem "17" okazał się najlepszym wyborem, m.in. dzięki szybkiemu wyświetlaniu JavaScriptów i ładowaniu stron, doskonałym zabezpieczeniom i potężnemu wachlarzowi dodatków i funkcji. Mozilla Firefox idzie z Chrome'em "web w web". Warto zauważyć, że najszybciej przetwarza kod HTML5 (także bardziej zaawansowane funkcje graficzne i multimedialne) co może mieć kluczowe znaczenie, skoro coraz więcej stron korzysta z tej technologii. Firefox ma też największe repozytorium dodatków.

Zobacz również:



RockMelt, przeglądarka oparta na frameworku Google Chromium, spodoba się miłośnikom serwisów społecznościowych. Głównym celem była doskonała integracja z Facebookiem czy Twitterem, a jak się okazało - dodatkowe paski tych serwisów nie spowolniły przesadnie działania programu.

Microsoft Internet Explorer uzyskał wynik poniżej oczekiwań. Może jednak jest to kwestia przyjętej punktacji. IE 9 nie oferuje motywów, nie pozwala na synchronizację zakładek (tudzież: "Ulubionych") chyba że korzystamy z Windows Live Mesh. Mimo to, przeglądarkę można pochwalić za możliwość bardzo dokładnego ustawienia opcji bezpieczeństwa oraz szybkie przetwarzanie HTML5.

Opera wyróżnia się szybkim ładowaniem stron (co niestety nie oznacza szybkiego renderowania HTML5) oraz znakomitą wersją mobilną. Apple Safari nie wypadło zaś szczególnie dobrze w żadnym z naszych testów. Wersja dla Windows wyraźnie ustępuje tej z Mac OS X.

Potestuj sam: Najlepsze benchmarki do testu przeglądarek

Podczas czytania naszych ocen, warto pamiętać, że każda przeglądarka zachowuje się inaczej w zależności od konfiguracji sprzętowej, połączenia internetowego, a także zmian, które wprowadził sam użytkownik (np. liczby dodatków, wybranego trybu przeglądania stron itp.).

Wyniki najnowszych testów przeglądarek wykonanych przez laboratorium amerykańskiego PC Worlda. Wygrywa Chrome, a dalej: Firefox, RockMelt i Opera. Zgadzacie się z takim werdyktem?Wyniki najnowszych testów przeglądarek wykonanych przez laboratorium amerykańskiego PC Worlda. Wygrywa Chrome, a dalej: Firefox, RockMelt i Opera. Zgadzacie się z takim werdyktem?

Google Chrome 17

Najlepszy wybór

Zalety:
+ Pozwala zamknąć powolone lub "zamrożone" strony bez konieczności ponownego uruchamiania przeglądarki
+ Konstrukcja "piaskownicy" (sandbox) zapobiega infekcji złośliwym oprogramowaniem

Wady:
- Brak zintegrowanego czytnika RSS-ów

Pobierz w PC World: Google Chrome 17

Wśród dodatków do Google Chrome 17 wymienić można wiele popularnych gier znanych z wersji dla komórek. Na przykład: Angry Birds, Bejeweled.Kliknij, aby powiększyćWśród dodatków do Google Chrome 17 wymienić można wiele popularnych gier znanych z wersji dla komórek. Na przykład: Angry Birds, Bejeweled.Chrome zdobył nasze największe uznanie, dzięki prostocie obsługi, licznym rozszerzeniom oraz doskonałej wydajności. Minimalistyczny wygląd Chrome'a może nie przyciąga wzroku, ale pozostawia dzięki temu więcej miejsca do przeglądania stron WWW. Przeglądarka Google błyszczy w teście JavaScript, znacznie wyprzedzając całą konkurencję. Wiele popularnych stron internetowych, takich jak Facebook, Reddit, Twitter czy YouTube, używa JavaScriptu, aby poszczególne elementy mogły wczytywać się szybciej. Chrome potrafi wczytać stronę pełną grafik w mniej niż 4 sekundy. Te niezwykłe szybkości osiąga m.in. dzięki najnowszej funkcji ładowania stron jeszcze w trakcie wpisywania adresu.

Google Chrome ma jeszcze kilka ciekawych cech, których brakuje rywalom. Program uruchamia karty jako oddzielne procesy. Jeśli więc jeden z nich ulegnie awarii, cała przeglądarka nadal będzie działać sprawnie. Kiedy w trakcie przeglądania internetu, natrafisz na stronę w obcym języku, Chrome automatycznie wykryje jaki to język i zaproponuję jej przetłumaczenie w ciągu kilku sekund. Tłumaczenia wspierane przez Google Translate nie zawsze są może idealne, ale dadzą przynajmniej ogólne pojęcie na temat treści witryny. Przeglądarka od Google'a to też jeden z najbezpieczniejszych programów w zestawieniu. Głównie za sprawą "piaskownicy" (sandboksu), która nie pozwala na zarażenie ewentualną infekcją całego komputera (programy wczytywane są w odrębnym miejscu, piaskownicy, z której złośliwy kod nie może się wydostać).

Właściciele smartfonów lub tabletów z systemem operacyjnym Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) docenią z pewnością możliwość synchronizacji zakładek Chrome i historii WWW pomiędzy różnymi urządzeniami. Z pomocą repozytorium dodatków Chrome Web Store możliwe jest pobranie licznych motywów, rozszerzeń i wtyczek. Są tu m.in. proste dodatki, jak wtyczka Evernote, ale też bardziej złożone, takie jak pełne wersje gier Angry Birds czy Bastion. W przeciwieństwie do Firefoksa, nie trzeba ponownie uruchamiać przeglądarki za każdym razem, kiedy instalujemy nowe rozszerzenie lub aplikację. Chrome nie posiada zintegrowanego czytnika RSS, co znaczy, że będzie trzeba znaleźć inny sposób na przeglądanie najnowszych informacji z sieci.

29 komentarze

Dodaj swój

omg

22-03-2014 18:20

co za bzdury tu wypisane są to aż mnie oczy bolą... Chrome to największy szajs zaraz po IE... i Operze...

Guest2

31-05-2012 08:10

gdyby nie to ze chrome zzera mi ponad 500ramu przy 5 stronach to bybylo ok, na operze moge miec znacznie wiecej przy takim samym zuzyciu, po tym jak na def conie najtrudniej bylo zlamac kod chrome myslalem ze przy tym posiedze, ale jednak nie..

nick...

02-06-2013 12:21

Kliknij, żeby dodać komentarz

Bart

22-05-2012 22:51

tak, a google zbiera wszystkie informacje o kazdym waszym / naszym kroku... do tego kazda informacja o tym co jest "najlepsze" jest ZAZWYCZAJ podparta "przedplata" producenta tego softu zeby testy wypadly dobrze. Czemu nic nie slychac o srware iron w tych wielkich rankingach? - wyglada tak samo "ladnie" jak chrome a to dla niektorych najwaniejsze :) sciagajcie SRWare Iron

KAT

25-04-2012 12:49

Mam słabego netbooka i jak na razie lisek wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Próbowałem wszystkiego na rynku. Kwestię wyboru przeglądarki trzeba odnieść do możliwości sprzętowych a nie podniecać się z byle powodu.

3Spot

17-04-2012 15:29

Nie rozumiem po co wogole ten artykuł Tak owszem chrome to nowa przegladarka a Windows 7 to nowy windows. a ja wole windows xp i firefoks ,ktory tak naprawde dziala 4 razy szybciej niz chrome (nie wiedziec czemu Ci wspaniali ludzie powylaczali te wszystkie zaimplementowane doskonale rozwiazania przeciw zapychajace-przyspieszajace itd) Nie wierzycie ? moge dostarczyc swoje zainstalowane dodatki + kilka programow wtedy zobaczycie prawdziwa potege firefoksa. Nie widze jak narazie zadnej konkurencji dla niego poprostu zwyciezca :) Nie zgadzacie sie ? udowodnie piszcie treespot@gmail.com

stywen

15-03-2012 18:30

hehehe chroma goły ok .i szybkość i pamięci małe zżera ,kilka dodatków by dorównać "gołej"Operze o już po nim w szybkości nie wiem czy dorówna IE ,posiedziałem kilka dni na testach z Opera .i co G.CH to przeglądarka dla dzieciaka który posiedzieć lubi w peisbocku ,widać że testerzy zostali zasponsorowani ,nic przwdziwego o OPERZE NIE POWIEDZIELI.,CÓZ swego czasu LISEK był super ale ,im więcej udziwnień tym gorszy.OPERA JEDNAK Z KAŻDYM WYDANIEM SIĘ POPRAWIA A W INNOWACJACH ZOSTAWIA INNYCH W DAAALEKO W TYLE....

stywen

15-03-2012 18:30

hehehe chroma goły ok .i szybkość i pamięci małe zżera ,kilka dodatków by dorównać "gołej"Operze o już po nim w szybkości nie wiem czy dorówna IE ,posiedziałem kilka dni na testach z Opera .i co G.CH to przeglądarka dla dzieciaka który posiedzieć lubi w peisbocku ,widać że testerzy zostali zasponsorowani ,nic przwdziwego o OPERZE NIE POWIEDZIELI.,CÓZ swego czasu LISEK był super ale ,im więcej udziwnień tym gorszy.OPERA JEDNAK Z KAŻDYM WYDANIEM SIĘ POPRAWIA A W INNOWACJACH ZOSTAWIA INNYCH W DAAALEKO W TYLE....

Żenada

29-02-2012 09:52

Tendencyjny materiał sponsorowany przez Google

nick...

23-03-2012 16:32

I conceive this itenrent site has got some real superb information for everyone :D. Laughter is the sun that drives winter from the human face. by Victor Hugo.

mk

28-02-2012 22:54

a ja mam zainstalowane ze 4 przegladarki i uzywam zaleznie od potrzeb jedna ma funkcje ktorych nie ma inna w tym problem nie znalazlem jeszcze takiej w ktorej byloby wszytko co chcialem a przy okazji - bezposrednio IE nie uzywam - stusuje nakladke slimbrowser ktora ma duzo wieksze mozliwosci a korzysta z silnika IE

m

28-02-2012 15:42

Chrome najszybszy jest tylko w pewnych sytuacjach. Jego problem to straszne pożeranie zasobów przez rozszerzenia i otwarte strony — zapewne przez osobny proces do wszystkiego, inny problem to niezwalnianie całej pamięci po zamknięciu strony (coś jak Win95, któremu po uruchomieniu i zamknięciu każdej aplikacji zostawało zajęte 64 kB, aż trzeba było go zrestartować — to samo trzeba robić z Chrome). Krótko mówiąc — Chrome nie można polecać użytkownikom lubiącym dużo rozszerzeń i dużo jednocześnie otwartych stron przy małej wielkości RAM. Jego zaletą, mało w tym tekście podkreśloną, jest doskonała synchronizacja — na innym kompie uruchamiają się nawet wszystkie rozszerzenia, łącznie z ich konfiguracją. Przy Firefoksie nie można zapominać o ciągłych problemach z kompatybilnością dodatków po aktualizacji przeglądarki. Zaletą Opery niewątpliwie jest wspomniana w tekście świetna wersja mobilna (technologia Turbo!) i świetna synchronizacja różnych wersji, zdecydowanie nie można się zgodzić z małą możliwością dostosowania UI — wydaje mi się, że jest największa... Warto jeszcze wspomnieć o Opera Unite — czasem możliwość odpalenia jakiegoś serwera jednym kliknięciem, bez instalowania osobnego programu jest przydatna — w fajny i bezpieczny sposób można np. słuchać w pracy muzyki z domowego komputera.

nick...

09-05-2012 06:47

Sorki c5bce pytam ale juc5bc po 16 i nr czwartkowy pwiinoen byc487 na Kundlach. Czy ktoc59b z z prenumeratorc3b3w moc5bce opisac487 co dostac582? Czy jest dzisiejszy DF?

m

28-02-2012 15:47

ponieważ PCWorld wycina podział na akapity (matury z polskiego nie zdawali?) w komentarzach przesyłam jeszcze raz powyższy tekst w czytelniejszej formie: _______________________________________________________________ Chrome najszybszy jest tylko w pewnych sytuacjach. Jego problem to straszne pożeranie zasobów przez rozszerzenia i otwarte strony — zapewne przez osobny proces do wszystkiego, inny problem to niezwalnianie całej pamięci po zamknięciu strony (coś jak Win95, któremu po uruchomieniu i zamknięciu każdej aplikacji zostawało zajęte 64 kB, aż trzeba było go zrestartować — to samo trzeba robić z Chrome). Krótko mówiąc — Chrome nie można polecać użytkownikom lubiącym dużo rozszerzeń i dużo jednocześnie otwartych stron przy małej wielkości RAM. Jego zaletą, mało w tym tekście podkreśloną, jest doskonała synchronizacja — na innym kompie uruchamiają się nawet wszystkie rozszerzenia, łącznie z ich konfiguracją. _______________________________________________________________ Przy Firefoksie nie można zapominać o ciągłych problemach z kompatybilnością dodatków po aktualizacji przeglądarki. _______________________________________________________________ Zaletą Opery niewątpliwie jest wspomniana w tekście świetna wersja mobilna (technologia Turbo!) i świetna synchronizacja różnych wersji, zdecydowanie nie można się zgodzić z małą możliwością dostosowania UI — wydaje mi się, że jest największa... Warto jeszcze wspomnieć o Opera Unite — czasem możliwość odpalenia jakiegoś serwera jednym kliknięciem, bez instalowania osobnego programu jest przydatna — w fajny i bezpieczny sposób można np. słuchać w pracy muzyki z domowego komputera.

zyx

28-02-2012 15:19

Jam mam głęboko w... poważaniu, kto co sobie myśli. Jadę na IE9, bo najbardziej mi pasuje!

nick...

23-03-2012 04:35

trzeba było utrzymać kcailoję z PO to byłaby kasa, a tak d . Platformersi siedzą na stołkach urzędowych, biorą kasę i jednocześnie mają zero odpowiedzialności politycznej. Sytuacja nadzwyczaj mało klarowna i niezdrowa.

takaszi

28-02-2012 10:29

"Interfejs użytkownika wygląda na bardziej dopracowaną wersję Internet Explorera 9." A nie odwrotnie? Opera tak wyglądał zanim IE się obudziło, wystarczyło tylko skórkę zmienić. Ech co wy za bzdety wypisujecie. A potem ludzie to łykają.

dareczek

28-02-2012 10:20

Artykuł sponsorowany. Może i Chrome chroni przed zagrożeniami, ale kto ochroni użytkownika tej pseudo-przeglądarki przed "wielkim G" O Operze właściwie nic nie napisaliście.

Yattaman

28-02-2012 09:19

Polecam SRW IRON (Chrome bez szpiegunów googlowskich)! Dorzućcie sobie do tego adblock/ flashblock/ ghostery i śmiga jak ta lala:)

sortis

28-02-2012 10:30

Tak na prawdę - poza zaspokojeniem naszej ciekawości nie daje właściwie nic. Poza skryptami, które Ghostery wykrywa na stronach znajduje się mnóstwo skryptów, które są niewykrywalne ponieważ działają po stronie serwera. Stąd tak na prawdę nie wiemy czy ktoś zbiera informacje o nas czy nie.

Yattaman

01-03-2012 10:18

No cóż... Zapewne mówisz o skryptach PHP. Chyba nie ma możliwości zablokowania takich skryptów...Ewentualnie można je oszukać jakimś Tor'em, albo pobrać odpowiednią wersje linuxa której celowo nie wymienię:D Pozdraiwm

io

28-02-2012 08:27

obecnie między przeglądarkami nie ma na tyle poważnych różnic aby taki ranking miał większy sens. każdy wybiera to co dla niego pasuje pod względem funkcjonalności

nick...

09-05-2012 13:10

Awesome you should think of somethnig like that

m

28-02-2012 15:53

Wiadomo, że każdy wybiera, co mu pasuje, ale: ________________________________________________________________________________ 1) nie tylko pod względem funkcjonalności, lecz także wydajności; ________________________________________________________________________________ 2) taki ranking byłby przydatny, by dowiedzieć się jaka jest ta funkcjonalność i wydajność bez instalowania i testowania sześciu aplikacji... byłby, gdyby był rzetelniej zrobiony.

Żenua

27-02-2012 23:25

Acha, opera nie jest konfigurowalna?Co za brednie-jest mega konfigurowalna.Znów ujawniają się niewiedza i uprzedzenia do opery.Podpowiadam-opera:config.Nawet nie używając opera:config, z poziomu opcji opery można tak skonfigurować ją pod siebie jak nie śniło się innym przeglądarką,można całkowicie zmienić jej wygląd itp, co jest nieosiągalne w chromie i przeglądarkach opartych na chromium.

Żenua

27-02-2012 23:17

Fx wolno wczytuje strony?Ale się uśmiałemMoże poprzednie wersje.Właśnie do niego powróciłem po latach spędzonych z chrome,który właśnie staje się coraz wolniejszy,pożera ogromne ilości ramu.Przy tych samych otwartych stronach chrome potrafi zjeść dwa razy więcej ramu niż fx.Byłem wielkim fanem chrome,ale wróciłem do fx bo w niczym już nie ustępuje chrome,a przynajmniej nie ustępuje pod względem szybkości wczytywania stron.A zaznaczam,że mam słabiutki sprzęt,celeron 2 ghz, 2 gb ramu ddr2,win xp.

Rodian

27-02-2012 23:16

U mnie Chrome przebija wszystkich nawet Firefoxa. IE to kompletne dno i nie wypał. W pełni zawirusowany. Google Chrome to bezkonkurencyjny numer 1.

stywen

15-03-2012 18:32

w czym ,jest lesrzy od innych,Opera bez dodatków ma dziesiątki funkcji więcej niz ten smieszny i wolny chrome

Pablo