Jak skanować dokumenty?

Choć pytanie, jak skanować dokumenty może wydawać się banalne, to jednak osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem i sprzętem elektronicznym, mogą zapoznać się z tą ułatwiającą życie poradą.

W dzisiejszych czasach skanery są najczęściej elementem “kombajnu", czyli połączenia kserokopiarki z drukarką i skanerem. Wraz z nabyciem takiego urządzenie otrzymujemy od razu płytę instalacyjną z jego oprogramowaniem, gdzie znajduje się między innymi aplikacja do obsługi skanera#. Różnią się one w zależności od producenta, jednak wszystkie mają możliwość wyboru formatu skanowanego dokumentu, przy czym często możemy wybrać rozróżnienie pomiędzy zdjęciem czarno-białym, zdjęciem kolorowym, a także dokumentem czarno-białym i kolorowym. Jest możliwe także ustawienie jakości skanowania - często wyrażane w dpi (dots per inch). Im większa jego wartość, tym lepsza jakość skanowania, co wiąże się także z wielkością zapisanego dokumentu. Możemy zapisywać efekty skanowania zarówno jako pliki graficzne, dokumenty tekstowe, a także PDF-y.

VueScanKliknij, aby powiększyćVueScan
Jeśli nie mamy oprogramowania do skanera, możemy skorzystać z jednego z licznych programów do obsługi tych urządzeń, na przykład VueScan. Aplikacja ta rozpoznaje samoczynnie ponad dwa tysiące modeli skanerów, w tym również te, będące elementem kombajnu. Warto także zauważyć, że system Vista posiada "Galerię fotografii systemu Windows", za pomocą której możemy skanować i edytować obrazy.

19 komentarze

Dodaj komentarz

dziadek

22-11-2014 21:12

no ale konkretnie jaki guzik w jakiej kolejności wcisnąć na urządzeniu skanująco drukującym i gdzie i co kliknąć w laptopie bo po przeczytaniu artykuł jak nic nie wiedziałem tak dalej nic nie wiem, jakieś wymądrzanie się...

abc

13-09-2014 18:35

Apel do wszystkich kłócących się - napiszcie w końcu jak skanować!

maranzanodek

30-07-2014 13:10

witam albo miec aparat cyfrowy z przewodem do laptopa i sprawa załatwiona --nie ?

maranzanodek

30-07-2014 13:10

witam albo miec aparat cyfrowy z przewodem do laptopa i sprawa załatwiona --nie ?

jogobelka

24-02-2014 15:50

nie pisze jak zeskanować halo

jogobelka

24-02-2014 15:50

nie pisze jak zeskanować halo

nie wiem

25-01-2014 18:27

jak zrobić skan?

Lena

16-12-2013 21:10

nic nie kapuje

monika

05-10-2013 19:19

Sorry.Nic się z tego artykułu nie nauczyłam ;-((

kelob

21-05-2013 14:06

A Ja w dalszym ciągu niewiem jak zeskanować krok po kroku na laptopa proste pismo drukarką Epson Stylus SX130 ! To że jestem nowym/młodym użytkow. nie usprawiedliwia mnie ale....Pozdrawiam B.

Konrad

21-06-2012 20:48

Panie Henryku Turze - Jest taki dowcip - jeżeli ktoś ci powie ze jesteś koniem, to nie przejmuj się tym. Jeżeli znowu ktoś ci to powie to dokładnie przemyśl sprawę. A od trzeciego który ci powie to samo kup siodło :-) Jestem tu trzecią osobą, która stwierdza, że pańskie stwierdzenie "połączenie kserokopiarki z drukarką i skanerem" - jest błędne. A pańskie stwierdzenie że "Wychodzi na to, że osoba pisząca komentarze w witrynie o tematyce informatycznej ma niewielkie pojęcie o sprzęcie komputerowym" świadczy tylko o tym, że nie potrafi pan przyznać się do błędu i idzie w zaparte. Czytelnik nie musi się znać na sprzęcie, pan natomiast musi, bo bierze pan za to pieniądze.

Konrad

22-06-2012 02:12

Poprawka - jestem czwartą osobą, nie trzecią.

Wojtek

21-06-2012 13:15

Coś tu jednak jest nie tak. Przecież kserokopiarka to już skaner + drukarka, więc "połączenie kserokopiarki z drukarką i skanerem" to drukarka+skaner+drukarka+skaner. Na co komu takie podwójne urządzenie? :)

Henryk Tur

21-06-2012 13:32

Tak, ale proszę zauważyć - samo xero tylko kopiuje, sam skaner tylko przenosi obraz/dokument do wersji cyfrowej, a sama drukarka tylko drukuje z komputera. Skaner+drukarka - możemy zeskanować obraz, a potem z poziomu komputera go wydrukować. Kserokopiarka - nie musi być nawet podłączone do komputera.

kruzeln

21-06-2012 12:19

Panie Henryku, niestety ale jajacek ma rację. Skaner i drukarka to są URZĄDZENIA, a kopiowanie to tylko FUNKCJOMALNOŚĆ uzyskana dzięki tym 2 urządzeniom.

Henryk Tur

21-06-2012 12:43

No i dlatego napisałem: "połączenia kserokopiarki z drukarką i skanerem". Przecież wiadomo, ze chodzi o funkcjonalność taką samą, jak ma osobna kserokopiarka.

Jajacek

20-06-2012 20:30

Ten artykuł to przykład, jak napisać tekst w ten sposób, żeby było w nim jak najmniej konkretnych informacji, użytecznych dla czytelnika. Aha, jeszcze jedno - nie ma czegoś takiego jak "połączenie kserokopiarki z drukarką i skanerem". Jest drukarka i skaner w jednej obudowie, a kserokopiarka to całkiem inne urządzenie. Wychodzi na to, że autor tekstów w witrynie o tematyce informatycznej ma niewielkie pojęcie o sprzęcie komputerowym... :-)

Henryk Tur

20-06-2012 23:45

"nie ma czegoś takiego jak "połączenie kserokopiarki z drukarką i skanerem" - "Jest drukarka i skaner w jednej obudowie, a kserokopiarka to całkiem inne urządzenie" ale w tej samej obudowie, prawda? Na przykład Pixma MP150. Wychodzi na to, że osoba pisząca komentarze w witrynie o tematyce informatycznej ma niewielkie pojęcie o sprzęcie komputerowym... :-

H

03-07-2012 01:19

Panie Henryku, ma Pan PRAWIE racje, a z "prawie" to już wiemy.... ;) Każda kserokopiarka jest i wydajnym skanerem i wydajną drukarką. Ale nie każde urządzenie "drukująco-skanujące" jest wydajną kserokopiarką. Oczywiście rozmawiajmy o poważnych urządzeniach i zastosowaniach, Pixma MP150 to produkt dla "Kowalskiego" robiącego miesięcznie 5 kopii, 30 wydruków i 15 skanów.