Jak skanować zdjęcia?

W czasach przed aparatami cyfrowymi zdjęcia wywoływało się u fotografa, a potem zamawiano odbitki. Dziś zrzucamy je z pamięci na komputer i gotowe - możemy je sobie sami wydrukować. A co, jeśli mamy dużo starych zdjęć? Jak skanować zdjęcia, aby wyszły w wersji cyfrowej jak najlepiej?

Do skanowania musimy mieć oczywiście skaner, jednak jeśli posiadamy system Windows 7 lub Vista, nie musimy martwić się o firmowe oprogramowanie do sprzętu. Mamy bowiem funkcję Faksowanie i skanowanie w systemie Windows, do której dostęp wiedzie przez naciśnięcie Start, a potem Wszystkie Programy. W lewym okienku na dole zobaczymy funkcję SKAN. Klikamy na nią, a następnie wybieramy Nowe Skanowanie. Pojawi się okienko dialogowe, w którym wybieramy pozycję Fotografia. Ukażą się domyślne ustawienia, które możemy zmieniać według życzenia. Pamiętajmy, że im lepsza będzie jakość skanowania, tym większy objętościowo będzie plik graficzny.

Możemy podejrzeć fotkę po zeskanowaniu. W tym celu klikamy na przycisk Podgląd. Pozwoli nam to lepiej dopasować własne ustawienia. Po tym wszystkim klikamy na przycisk Skanuj i gotowe. Jeśli chcemy wybrać własne miejsce na zapis zeskanowanego obrazu, klikamy zakładkę PLIK, a następnie Opcje -> Importowanie -> Ustawienia dla -> Skanery. Tu wybieramy Importuj Do i wybieramy lokację na dysku.

Zobacz również:

Galeria systemu WindowsKliknij, aby powiększyćGaleria systemu WindowsInny sposób to otwarcie Galerii systemu Windows. Dostajemy się do niej, klikając na START, potem Wszystkie Programy i Galeria fotografii. W menu Plik wybieramy Importowanie obrazów i wideo, a następnie skaner, jakiego będziemy używać. Możemy także ustalić format koloru, typ pliku (jaki powstanie po zapisaniu zeskanowanej fotografii), jasność i kontrast, a wszystko obejrzeć na Podglądzie. Gdy wszystko jest gotowe, wybieramy opcję SKANUJ. Możemy także oznakować obraz - system wyświetli stosowny monit w tej sprawie. Sami wybieramy nazwę znacznika.

7 komentarze

Dodaj komentarz

~madrala

31-03-2015 14:03

bardzo madry czlowiek te pouczenie napisal :)

nora

06-10-2013 22:14

d,,,,,,a Jasiu karuzela nie wywijaj mózgiem

Polak1984

12-03-2013 23:54

A mi się podoba ten artykuł i dziękuję że jest napisany właśnie w ten sposób. Pozdrawiam :)

adam

09-01-2013 16:41

no to bardzo cenne rady hehe zakladamy ,ze to maja czytac osoby niepełnosprawne intelektualni tak? Bo porada że musimy miec scaner i wlączyc go do prądu i zainstalować itd to może lepiej zamknąć to okienko i nie denerwować ludzi,zanacze ,ze mam 78 lat i nie wyobrazam sobie jaki odbiorca ma z tego skozystac skoro taki dyletant w dziedzinie komputerow jak ja czuje ,ze to lipa,pozdrawiam i prosze pisac z sensem

Jajacek

28-06-2012 21:32

"Do skanowania musimy mieć oczywiście skaner" - ta prawda oszołomiła mnie swoją głębią... :-)

Marco Polaco

03-07-2012 11:10

Ja mam skaner i co ?i nic bo skaner jest na win98 i od biedy skanuje w win xp ,a wista,win7 już nie bo nie widzi podobnie jak zewnetrznej kamerki dobrze ,że mam jeszcze lapciaka z kamerka i win7

Henryk Tur

03-07-2012 12:29

A z ciekawości spytam - cóż to za model?