Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Czytniki e-booków szturmem zdobywają rynek. Przez ostatnie miesiące pojawiło się na rynku wiele ciekawych konstrukcji, które mogą bez problemu konkurować z najpopularniejszymi czytnikami Kindle. Jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego, konstrukcje te można kupić w niemal każdym markecie z elektroniką użytkową. Krótko opisaliśmy najciekawsze urządzenia dostępne w Polsce i za granicą. Każda z nich to świetne urządzenie, które sprawi, że czytanie książek stanie się zupełnie nowym, ciekawszym doświadczeniem.

Szukając czytnika e-booków nie powinno się bezgranicznie wierzyć producentom i hasłom marketingowym. Nie każde urządzenie sprzedawane jako czytnik e-booków tak naprawdę nim jest. Wszystko zależy od typu ekranu. Jeśli sprzęt został wyposażony w ekran LCD (w dowolnej technologii), nie można go nazywać czytnikiem ebooków. Producent kwalifikuje go tak, gdyż możliwe jest otwarcie na nim pliku w formacie MOBI, PDF lub DOCX. Tak naprawdę czytnik powinien nie tylko umożliwiać otwarcie dokumentu tekstowego lub drukarskiego, ale też sprawić, by czytanie go zapewniało maksimum komfortu i nie wpływało źle na samopoczucie czytelnika. Ekrany komputerowe nie spełniają tego warunku, gdyż świecą, przez co męczą oczy. Chyba każdy użytkownik komputera choć raz doświadczył bólu i zawrotów głowy spowodowanych zbyt długą pracą z urządzeniem.

Dobre czytniki książek są pozbawione tej wady. Wszystko dzięki zastosowaniu ekranu wykonanego w technologii elektronicznego papieru. Jego zasadza działania jest bardzo prosta. Ekran to dwie płaszczyzny (folie), między którymi znajdują się małe, dwukolorowe kapsułki zawierające czarne i białe cząstki. Pod wpływem impulsu elektrycznego kapsułki obracają się i tworzą tekst widoczny na czytniku.

Zobacz również:

Komfort czytania to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Następną jest niewielkie zużycie energii. Tradycyjny ekran LCD musi pobierać ją cały czas, a e-papier tylko podczas zmiany strony. Z tego powodu czytnik e-książek mimo wyposażenia w mało pojemne akumulatory może być ładowany na przykład raz na miesiąc lub dwa. Niebywałą zaletą jest idealna widoczność w świetle słonecznym. Obraz oglądany na ekranach LCD przy dużym nasłonecznieniu staje się nieczytelny, gdyż ekran odbija światło. W wypadku elektronicznego papieru jest odwrotnie - lepsze oświetlenie skutkuje większą wygodą użytkowania.

Mówi się, że słabą stroną e-papieru jest brak natywnie zainstalowanego podświetlenia. Oznacza to, że w ciemności nie można nic przeczytać na czytniku, chyba że posiada się lampkę. Trudno to jednak uznać za wadę, gdyż podobnie "działa" też tradycyjna książka.

Kluczowe parametry

Najważniejszym elementem urządzenia jest ekran. Oczywiście musi to być wyświetlacz e-ink, najlepiej typu Pearl. Taki ekran ma najlepszy kontrast i czyta się z niego po prostu wyśmienicie. Trochę gorzej sprawdzają się ekrany typu Viziplex oraz Siplex. Wszystkie jednak są o wiele lepsze od każdego wyświetlacza LCD. Rozdzielczość typowego, 6-calowego ekranu powinna wynosić co najmniej 800 x 600 punktów. Dzięki temu obraz będzie odpowiednio szczegółowy.

Warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj komunikacji z urządzeniem. Można kupić sprzęt z przyciskami lub dotykowym ekranem. Sterowanie za pomocą ekranu jest bardziej intuicyjne, z kolei przyciski są wygodniejsze, bo ich używanie nie skutkuje pobrudzeniem ekranu i pozwala na wygodne obsługiwanie czytnika jedną ręką. Najlepiej oczywiście wybrać urządzenie pozwalające nawigować na dwa sposoby, jednak nie ma ich na rynku zbyt wiele.

Rozmiar ekranu jest uzależniony od zastosowań czytnika. Do czytania  dokumentów tekstowych, najlepiej w formatach ePub lub MOBI, idealnie sprawdzi się czytnik z 6-calowym ekranem. Urządzenie takie nie nada się jednak do przeglądania plików PDF z bardziej szczegółowymi dokumentami, np.  rysunkami technicznymi. Do tego lepiej nadaje się czytnik z 9,7-calowym ekranem, niestety - sporo droższy.

Nie bez znaczenia jest także ilość zainstalowanej pamięci. W czytnikach z nominalną ilością 2 GB pamięci zazwyczaj dostępne dla użytkownika jest trochę ponad 1 GB, dzięki czemu zmieści się na nim 1500 książek. Czytniki z 4 GB pamięci mogą pomieścić 3500 książek. Jeżeli to nie wystarczy, pozostaje wybór czytnika ze slotem kart pamięci, umożliwiającym zwiększenie pojemności urządzenia nawet o 32 GB.

Ważnym aspektem urządzenia jest jakość wykonania. Będąc w sklepie należy sprawdzić, czy obudowa jest dobrze spasowana i czy nie trzeszczy w żadnym punkcie. Mniej ważny jest  akumulator. Ze względu na specyfikę urządzenia te mogą działać na baterii nawet miesiąc lub dwa, zależnie od obciążenia.

Wielu producentów czytników kusi klientów funkcjami dodatkowymi, takimi jak odtwarzanie muzyki czy  możliwość przeglądania internetu. Są to dodatki zbędne - urządzenie służące do przeglądania książek nie sprawdzi się jako przenośny odtwarzacz MP3, a jego powolny wyświetlacz nie pozwoli na komfortowe przeglądanie stron WWW. Warto natomiast zaopatrzyć się w futerał do czytnika, który pozwoli zachować urządzenie w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Kupowanie e-książek

Elektroniczne książki są dostępne wielu księgarniach internetowych. Przed kupnem książki sprawdź czy sklep sprzedaje pliki w formacie obsługiwanym przez twoje urządzenie. Jeśli nie, ściągnij program MobiPocket Reader (www.mobipocket.com), który przekonwertuje książki do odpowiedniego formatu. Przed zakupem danej publikacji sprawdź też, czy nie ma ona zabezpieczeń DRM, które nie pozwolą na korzystanie z książki na niektórych urządzeniach (najpopularniejszy czytnik, Kindle, nie pozwala otworzyć pliku zabezpieczonego najczęściej używanym rozwiązaniem Adobe).

Wybrane modele

Kindle ClassicKliknij, aby powiększyćKindle ClassicKindle Classic jest to najprostszy czytnik w ofercie sklepu internetowego Amazon. Niestety nie można go kupić w polskich sklepach, konieczne jest zamówienie go bezpośrednio na stronie Amazona. Jest to model pozbawiony ekranu dotykowego oraz klawiatury QWERTY - będzie się nadawał tylko do czytania książek. Niska cena to duża zaleta tego urządzenia - zaledwie 160 dolarów, czyli około 550 złotych. Cena zawiera wszystkie opłaty, łącznie z kosztem przesyłki i cłem.

Część ekranowa czytnika to wyświetlacz Pearl o 16 poziomach szarości i rozdzielczości 800 x 600 punktów. Urządzenie zostało wyposażone w procesor Freescale i.MX50 taktowany zegarem 800 MHz oraz 256 MB pamięci RAM. Oprócz tego zastosowano 2 GB pamięci na pliki. Niestety Amazon nie przewidział możliwości rozszerzania pamięci za pomocą kart pamięci jakiegokolwiek typu. Czytnik obsługuje formaty AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP.

W Kindle’u Classic przewidziano tylko łączność Wi-Fi. Gorzej niż w innych czytnikach prezentuje się akumulator urządzenia, którego pojemność wynosi jedyne 890 mAh.

Kindle KeyboardKliknij, aby powiększyćKindle KeyboardKindle Keyboard tak jak inne czytniki Kindle, został wyposażony w 6-calowy ekran Pearl o rozdzielczości 800 x 600 pikseli z 16 stopniami odwzorowania szarości. To jeden z najlepszych tego typu wyświetlaczy dostępny na rynku. Zastosowano tu klawiaturę QWERTY, która umożliwia wyszukiwanie tekstu oraz przeglądanie sieci. Ostatnia funkcja nie działa najlepiej, jednak wynika to ze specyfiki wyświetlacza e-Ink, który cechuje się bardzo długim czasem reakcji. Nawigowanie po stronie jest wskutek tego niewygodne i czasochłonne. Procesor zastosowany w czytniku to Freescale i.MX35  532 MHz. Keyboard może pochwalić się też 256 MB RAM-u i 4 GB wbudowanej pamięci dyskowej, na której zmieści się 3500 książek. Amazon nie przewidział możliwości rozszerzenia tej pojemności za pomocą kart pamięci. Czytnik obsługuje formaty AZW, TXT, PDF, AA, AAX,  MP3, MOBI, PRC, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP.

Keyboarda można kupić w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to Wi-Fi, która pozwala na łączenie się z siecią tylko jeśli czytnik znajduje się w zasięgu sieci domowej lub hotspotu. Druga wersja to 3G, umożliwiająca łączenie się z internetem z dowolnego miejsca. Zastosowany akumulator ma pojemność 1750 mAh, co ma pozwolić na korzystanie z czytnika przez miesiąc lub dwa.

Kindle TouchKliknij, aby powiększyćKindle Touch

Kindle Touch to ostatni czytnik Amazona dostępny w ofercie tego e-sklepu. Łączy cechy modeli Classic i Keyboard. Elementy zaczerpnięte z pierwszego to zgrabna, cienka obudowa, procesor i pamięć RAM; z drugiego zapożyczono ilość wbudowanej pamięci (4 GB), funkcje umożliwiające przeglądanie internetu oraz obsługę szeroko rozumianych multimediów. Czytnik można dostać w dwóch wersjach, z obsługą Wi-Fi lub 3G. Elementem wspólnym wszystkich konstrukcji jest 6-calowy ekran Pearl o rozdzielczości 800 x 600 punktów i 16 poziomach szarości.

Unikalną cechą modelu Touch jest za to sposób nawigacji. Kindle Touch można obsługiwać wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego. Amazon nie zastosował tu żadnego przycisku. Jest to rozwiązanie ciekawe i intuicyjne, jednak nie należy do najwygodniejszych. Amazon powinien zastosować dodatkowo tradycyjne przyciski znane ze starszych modeli. Czytnik obsługuje formaty AZW, TXT, PDF, AA, AAX,  MP3, MOBI, PRC, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP. Niestety nie ma informacji na temat pojemności akumulatora, jednak tak jak w wypadku wcześniej opisywanych czytników wystarczy on na używanie go przez kilka tygodni lub ponad miesiąc.

Niewłaściwe wybory

Wybór wielu osób poszukujących czytnika e-booków pada na urządzenie Kindle Fire. Jest to jednak podejście co najmniej błędne. Przede wszystkim Kindle Fire jest tabletem i urządzeniem od odtwarzania treści multimedialnych. Z tym wiąże się rodzaj zastosowanego ekranu. Nie jest to e-Ink, a zwykły LCD. Jak już wspomnieliśmy, ekran ciekłokrystaliczny męczy oczy i powoduje, że po dłuższym czasie czytanie staje się niewygodne. W dodatku z powodu braku oficjalnej obecności Amazona w Polsce Kindle Fire nie może korzystać z wielu usług. Warto pamiętać też, że urządzenie to ma autorską, zamkniętą wersję systemu Android, która nie pozwala na pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play. Z wyżej wymienionych powodów Kindle Fire jest w Polsce co najwyżej ciekawą zabawką. Jednym z nielicznych plusów tego tabletu jest podatność na modyfikację.

Kindle FireKliknij, aby powiększyćKindle FireGłośno reklamowanym czytnikiem książek jest dostępny w sieci salonów Empik czytnik Trekstor 3.0. Jego cena - 229 zł - wydaje się kusząca, jednak jego specyfikacja już nie. Urządzenie, podobnie jak Kindle Fire, wyposażone jest w zwykły wyświetlacz TFT, co dyskwalifikuje je jako pełnoprawny czytnik w-booków.

Prestigio Nobile PER5162Kliknij, aby powiększyćPrestigio Nobile PER5162Prestigio Nobile PER5162 to bardzo ciekawy czytnik ebooków, który można kupić w wielu polskich sklepach. Jego cena wynosi 600 zł. Czytnik został wyposażony w 6-calowy ekran Pearl o 16 poziomach szarości i rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Za przetwarzanie danych odpowiada procesor układ Samsung S3C2416 taktowany zegarem 400 MHz i 128 MB pamięci RAM. Producent postanowił zastosować 2G B pamięci do przechowywania książek i materiałów multimedialnych. Jeśli ta ilość miejsca okaże się zbyt mała, można ją rozszerzyć o dodatkowe 32 GB za pomocą kart microSD. Czytnik może działać też jako radio, a także odtwarzacz muzyki lub audiobooków (można podłączyć słuchawki do gniazda mini jack 3,5 mm). Czytnik obsługuje formaty EPUB, PDF z Adobe DRM, FB2, MOBI, TXT, RTF, PDB, HTML, HTM, CHM, DJVU, DOC, XLS, PPT, ZIP i RAR. Łączy się z internetem za pomocą modułu Wi-Fi. Dzięki zastosowaniu akumulatora o pojemności 1300 mAh pozwoli bez ładowania zmienić stronę 10 000 razy. Warto szczególną uwagę zwrócić na zastosowaną klawiaturę QWERTY, która pozwoli łatwo wyszukiwać treści. Innym miłym dodatkiem jest skórzane etui, które chroni czytnik i nadaje mu stylowy wygląd.

Onyx Boox i62 PionKliknij, aby powiększyćOnyx Boox i62 PionOnyx Boox i62 pod względem możliwości nie ustępuje konkurencji zza oceanu. Kosztuje 699 zł; w cenę wliczony jest skórzany futerał. Czytnik został wyposażony w 6-calowy ekran Pearl o rozdzielczości 800 x 600 punktów. Da się na nim wyświetlić 16 odcieni szarości. Ekran jest dotykowy, jednak producent zdał sobie sprawę z tego, że dla wielu osób nie jest to najlepszy sposób obsługi urządzeń elektronicznych. Nie zabrakło tu zatem także tradycyjnych klawiszy. Pod tym względem czytnik ten prześciga konstrukcje z serii Kindle, oferujące jeden rodzaj sterowania.

Sercem czytnika jest procesor Freescale iMX 508 800 MHz,  wspomagany przez 128 MB pamięci RAM. Dane można przechowywać we wbudowanej pamięci o pojemności 4 GB. To już dużo, a można ją jeszcze rozszerzyć o 32 GB za pomocą kart microSD. Nie zabrakło gniazda słuchawkowego, które może zamienić czytnik w odtwarzacz muzyki i audiobooków. Onyx Boox i62 komunikuje się z siecią za pomocą modułu Wi-Fi działającego w standardach 802.11b/g/n. Obsługuje formaty EPUB, PDF, PRC/MOBI (bez DRM), RTF, DOC, DOCX, XLS/XLSX, PPT/PPTX, HTML, FB2, CHM, PDB, TXT, ZIP, DjVu, CBR, CBZ, JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF. Dużą zaletą tego czytnika jest wyposażenie go w system operacyjny Linux. Dzięki temu ma on większe możliwości niż inne urządzenia tego typu. Należy do nich między innymi obsługa widżetów i możliwość samodzielnego tworzenia modyfikacji tego systemu.

Ectaco Jetbook ColorKliknij, aby powiększyćEctaco Jetbook ColorEctaco Jetbook Color to pierwszy czytnik e-booków wyposażony w kolorowy ekran Triton. Wyświetlacz o przekątnej 9,7 cali cechuje się rozdzielczością 1600 x 1200 pikseli, cztery razy większą niż w przypadku standardowych, mniejszych konstrukcji. Zastosowanie tak zaawansowanego ekranu rozbudziło nasze oczekiwania, niestety na próżno. Okazało się, że wymieniona wcześniej rozdzielczość dotyczy tylko obrazu czarno-białego. Zawartość kolorowa wyświetlana jest w standardowej rozdzielczości 800 x 600. Jest to możliwe dzięki specyficznemu ułożeniu pikseli. Kolorowe punkty mają taką samą wielkość jak ich czarne odpowiedniki, jednak są ułożone cztery razy rzadziej. Niestety odbija się to negatywnie na jakości obrazu. Wyświetlane kolory są matowe i blade, a tło niesamowicie ciemne.

Za przetwarzanie danych odpowiada jednostka Freescale i.MX508 taktowana zegarem 800 MHz i 128 MB pamięci RAM. Oprócz tego zastosowano 4 GB wbudowanej pamięci do przechowywania danych. Można ją rozszerzyć o 32 GB za pomocą kart microSD. Nie zabrakło tu też gniazda mini jack 3,5 mm, które przekształci czytnik Ectaco w nieporęczny odtwarzacz plików audio. Czytnik można podłączyć do sieci dzięki modułowi Wi-Fi 802.11 b/g/n. Z kolei wbudowana przeglądarka pozwoli przeglądać zasoby internetu, niestety z kiepskim skutkiem. Jest to jednak sytuacja standardowa dla wszystkich czytników e-booków. Wbudowany akumulator o nieznanej pojemności wystarczy na 10 000 zmian strony, jest to imponujący wynik przy tak dużym wyświetlaczu. Bardzo miło zaskakuje ogrom literatury dodanej do czytnika. Do urządzenia dodano nie tylko klasykę literatury angielskiej, ale też materiały edukacyjne w języku angielskim do różnych przedmiotów. Wykorzystanie ich może bardzo pomóc w szlifowaniu obcego języka.

Pocketbook 622 TouchKliknij, aby powiększyćPocketbook 622 TouchPocketbook 622 Touch na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżnia. Tak jak w innych urządzeniach tego typu, zastosowano tu 6-calowy, dotykowy ekran e-ink Pearl w technologii pojemnościowej, o rozdzielczości 800 x 600 punktów i 16 poziomach szarości. Niestety nie wiadomo jaki procesor został tu zastosowany, jednak biorąc pod  uwagę częstotliwość jego pracy (800 MHz) oraz zastosowanie 128 MB RAM skojarzenia nasuwają użycie układu Freescale iMX 508. 2GB wbudowanej pamięci nie imponuje, jednak dzięki kartom pamięci można zwiększyć pojemność urządzenia. Czytnik obsługuje formaty EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC. Z internetem łączy się jedynie za pomocą sieci Wi-Fi. Cieszy fakt, że oprócz dotykowego ekranu czytnik ma też fizyczne przyciski. Rozczarował za to akumulator o pojemności 1100 mAh, który wystarczy jedynie na 8000 zmian stron. W czytniku nie zabrakło też standardowego gniazda słuchawkowego. Razem z urządzeniem otrzymuje się 500 e-booków ze sklepu pocketbook.pl.

69 komentarze

Dodaj komentarz

~boscodon

04-06-2015 02:43

PO CO ISTNIEJA' REDAKCJE chip.pl ... pc world ... pc format ... komputer s'wiat ??? rachityczne testy od czasu do czasu = przestaz'al'e , chyba sponsorowane przez fakt nadesl'ania przez producenta sprze'tu do testowania , itd itp . Hej zapracowani swoimi sprawami Redaktorzy -WEZ'CIE SIE' DO DOBREJ ROBOTY < polecam ponadczasowa' ksia'z'ke' TADEUSZA KOTARBIN'SKIEGO - TRAKTAT O DOBREJ ROBOCIE ( siedem polskich wydan' i wiele przekl'ado'w na najwazniejsze je'zyki s'wiatowe ) -po zakupie w antykwariacie < na Allegro jest stale > tego wyja'tkowego dziel'a , be,dziecie go mieli zawsze pod re'ka' ; ja mam Taktat, dosl'ownie zawsze na moim pulpicie roboczym

dabrowiak

16-10-2014 12:30

nigdy nie obrażaj POLAKÓW chyba że jesteś szkopem albo rusek

ela

14-09-2014 22:35

Miałam 3 czytniki, wszystkie Prestigio i nigdy więcej, nawet jakby mi płacili, nawet nie zerknę na te firmę. Na szczęście dwa z nich są jeszcze na gwarancji. Prestigio PER5162BN - po kilku miesiącach popsuł się dżojstik, po roku używania nie dało się go włączyć, a jak już po wielu próbach się udało, to połowa ekranu jest czarna, nie reaguje na nic. Prestigio PER3464B - po 3 miesiącach użytkowania nie da się nic przeczytać, tło zrobiło się bardzo szare, prawie czarne. Prestigio PER3574B - po ok. pół roku nie da się go naładować, coś nie łączy. Każdy z czytników był kupowany w innym sklepie, w innym czasie. Każdy był noszony w pokrowcu, nigdy nie upadł, nie są to uszkodzenia mechaniczne.

Tom

11-09-2014 20:32

Mamy w domu trzy czytniki. Dwa Kindle i Prestigio. Porównywalne z małym ale. Kindle moim zdaniem ma dużo gorsze organizowanie kolekcji a podstawowa wada to dobór wielkości tekstu. Do czytania niestety muszę mieć okulary a na ebooku czytam bez. W Prestigio zakres wielkości jest płynny zaś w Kindlu mam przejście z wielkosci trochę za małej do gigantycznej. Oczywiście można wymusić zmianę zapisie pliku systemowego ale nie jest to trwałe.Wole Prestigio lub Onyx pod tym względem.

Tom

11-09-2014 20:31

Mamy w domu trzy czytniki. Dwa Kindle i Prestigio. Porównywalne z małym ale. Kindle moim zdaniem ma dużo gorsze organizowanie kolekcji a podstawowa wada to dobór wielkości tekstu. Do czytania niestety muszę mieć okulary a na ebooku czytam bez. W Prestigio zakres wielkości jest płynny zaś w Kindlu mam przejście z wielkosci trochę za małej do gigantycznej. Oczywiście można wymusić zmianę zapisie pliku systemowego ale nie jest to trwałe.Wole Prestigio lub Onyx pod tym względem.

reda

24-08-2014 19:11

Tylko Onyx boox m96 na androidzie lub m92 na linuxie.

~Aga

08-06-2015 16:27

Nie wiem czy ostatnio coś znaczącego poprawili w czytnikach Onyx boox. Ja miałam Onyx boox m92 albo 91. Nigdy więcej;miesiąc po końcu gwarancji zepsuł się wyświetlacz. Wymiana ok 800 zł i taki był koniec. A nigdzie mi nie upadł ani nic. Poza tym miał zbyt słabą baterię i ciągle się zawieszał. Jedyna zaleta - dobrze obsługiwał format pdf - jak epub. Czy ktoś wie o innym czytniku z dobrą obsługą pdf

miss D

20-08-2014 10:52

Kupiłam TrekStora kilka lat temu- skusiła mnie cena i szybkość działania urządzenia. Porównywałam czytniki e-ink Prestigio i Phocketbook. Trekstor uznałam za wystarczający, ale szybko przekonałam się jaki błąd popełniłam. Czytnik męczy oczy a w słońcu mało widać.. na wakacjach ładowałam co 2 dni. Dlatego PODŚWIETLANE czytniki bez e-ink uznaję za porażkę. Używałam go 2 lata a teraz szukam porządnego czytnika..

Jasiek

09-07-2014 20:36

Takiego pitolenia już dawno nie słyszałem. Praktyka czyni mistrza "mistrzu" nie teoria. Ciekawe czy chociaż raz miałeś w ręku iphonea, hejterze haha. Wszystko da się zrobić, jak się chce i ma sie co nieco w głowie !!!

ddd

18-05-2014 22:14

Co za pierdoły. Co niby masz w tle usuwać w Ipohonie skoro ios nie pozwala na prace aplikacji w tle ? Iphone jest hejtowany za to, że nie można sobie wgrać jakiejś pirackiej apki a za wszystko trzeba płacić, zamknięty system to i hejty :D Co do WiFi to jakbyś wiedział każdy smartfon który nie jest budżetowy (a i już w budżetowcach są) ma antenki wifi dokładnie te same, więc argument o zrywaniu jest co najmniej śmieszny

czupkabra

06-04-2014 15:25

sorry kolego miałem już dwa razy iphona i zmieniłem na nota - po pierwsze - NIE tnie się, po drugie - zainstaluj poważną aplikację do pracy - to żaden apple nie wytrzyma. i nie pieprz że są takie wspaniałe - bo non stop zrywają wifi, TNĄ SIĘ (mówię o iphonach) - chyba że używasz jednej aplikacji i wszystko co w tle usuwasz. j na nocie mam cały czas uruchomionych 60 aplikacji i chodzi płynnie + 4 launchery. a na iphonie możesz tylko te prymitywne ikonki wyświetlać, więc nie podniecaj się tak tym ishitem bo żal mi cię czytać.

bb

29-03-2014 14:28

mi tam się jakoś nie tnie na moim sgnote3 może taki piszesz bo nie masz pojęcia poza tym używam tez ipada i tez się nic nie tnie zarówno jeden jak i drugi jest ok co do jabuszka to nie korzystam z ich telefonu bo bateria trzyma pół dnia przy moim użytkowaniu w note 3 bateria jest dużo pojemniejsza noi ekran większy

bb

29-03-2014 14:27

mi tam się jakoś nie tnie na moim sgnote3 może taki piszesz bo nie masz pojęcia

Lucas

21-03-2014 20:10

Typowo polaczkowate gadanie człowieka, który nigdy w życiu nie używał iPada poza pięcioma minutami w sklepie, po czym spojrzał na cenę, prychnął zdegustowany, bo nie było go stać i poszedł do domu wmawiać sobie, że jego Prestigio/Manta/Colorovo/Whatever i tak jest lepsze. Parametry? Nowy Galaxy Note ma parametry komputera stacjonarnego a i tak tnie się jak głupi przez fatalnie zoptymalizowany system i nakładkę TouchWiz. iPady mając czterokrotnie słabszą specyfikację działają płynnie przy każdym zadaniu. Sprzęty Apple'a nie kosztują tak drogo bez powodu, ale niestety fakt, że większości na nie nie stać rodzi hejt i tego typu durne komentarze. Amen.

juziaaa

15-01-2014 21:38

A co powiecie o Prestigio PER5574BC

GodAs

10-01-2014 16:48

iPad i ekonomia to są dwie sprzeczności. iPad jest urządzeniem dla snobów, pozerów, potrzebujących idiotoodpornego urządzenia nie wiadomo w jakim celu. Inteligentny człowiek kupi ponad połowę tańszy tablet innej równie dobrej marki o lepszych parametrach.

hghj

09-01-2014 13:32

kindle rządzą

SLU

09-01-2014 13:32

kindle rządzą

Dorota

02-01-2014 20:48

Ja mam pocketbooka touch i jestem bardzo zadowolona. Nie mam wprawdzie porównania z innymi czytnikami, ale ten mi całkowicie odpowiada. Przeczytałam na nim już trochę książek i naprawdę nie mam zastrzeżeń.

janek

31-12-2013 12:01

Miałem kindle keyboard i mam kindle touch. Więc podzielę się kilkoma spostrzeżeniami dla tych którzy nie mieli czytnika a chcą kupić. 1. czytnik jest do czytania książek, KROPKA. Można na nim słuchać muzyki, przeglądać internet itp. ale to są marne gadżety, znajdziesz tysiące urządzeń które to robią o niebo lepiej! 2. do czytania nie ma nic lepszego!!!. I mam na myśli jakikolwiek czytnik z ekranem e-ink (o LCD zapomnij!) 3. dlaczego najlepszy? Z dwóch powodów. Ekran który nie ma sobie równych jeśli chodzi o wyświetlanie tekstu i dłuuuuga praca na jednym ładowaniu.(nawet 3-4 tyg.) 4. dotykowy czy nie? Dotykowy jest wygodniejszy, szybszy w obsłudze i bardziej intuicyjny. Zdecydowanie mój wybór!(miałem oba wiem co piszę) fizyczna klawiatura jest lepsza ale tylko jeżeli robisz dużo notatek. 5. ilość pamięci według mnie nie ma większego znaczenia. Wgrasz 1000 książek? Po co? Spowolnisz procesor i utrudnisz sobie znalezienie tej którą chcesz czytać, a przeczytane będą tylko zaśmiecać menu. Bibliotekę mam na laptopie a wgrywam max 10. Podsumowując: jaki wybrać? Najważniejszy jest e-ink, i moim zdaniem ekran dotykowy. Takie urządzenie będzie kosztować pewnie powyżej 500zł, ale warto! Co do modelu to urządzenia w tej cenie będą się różnić niewiele, każde spełni swoją funkcję!! Co do kindle dodam tylko że użytkuję od lat i jestem zadowolony, oba kupiłem w Polsce.

janek

31-12-2013 12:00

Miałem kindle keyboard i mam kindle touch. Więc podzielę się kilkoma spostrzeżeniami dla tych którzy nie mieli czytnika a chcą kupić. 1. czytnik jest do czytania książek, KROPKA. Można na nim słuchać muzyki, przeglądać internet itp. ale to są marne gadżety, znajdziesz tysiące urządzeń które to robią o niebo lepiej! 2. do czytania nie ma nic lepszego!!!. I mam na myśli jakikolwiek czytnik z ekranem e-ink (o LCD zapomnij!) 3. dlaczego najlepszy? Z dwóch powodów. Ekran który nie ma sobie równych jeśli chodzi o wyświetlanie tekstu i dłuuuuga praca na jednym ładowaniu.(nawet 3-4 tyg.) 4. dotykowy czy nie? Dotykowy jest wygodniejszy, szybszy w obsłudze i bardziej intuicyjny. Zdecydowanie mój wybór!(miałem oba wiem co piszę) fizyczna klawiatura jest lepsza ale tylko jeżeli robisz dużo notatek. 5. ilość pamięci według mnie nie ma większego znaczenia. Wgrasz 1000 książek? Po co? Spowolnisz procesor i utrudnisz sobie znalezienie tej którą chcesz czytać, a przeczytane będą tylko zaśmiecać menu. Bibliotekę mam na laptopie a wgrywam max 10. Podsumowując: jaki wybrać? Najważniejszy jest e-ink, i moim zdaniem ekran dotykowy. Takie urządzenie będzie kosztować pewnie powyżej 500zł, ale warto! Co do modelu to urządzenia w tej cenie będą się różnić niewiele, każde spełni swoją funkcję!! Co do kindle dodam tylko że użytkuję od lat i jestem zadowolony, oba kupiłem w Polsce.

Alicja Bohdankiewicz

28-12-2013 17:50

masz rację z tym , że nie warto zamykać się tylko na kindle jak fani apple. wszyscy chwalą kindle (nie twierdze, że nie słusznie) tymczasem ostatnio w dwóch testach pocektbook zajął 1. miejsce http://www.blog.czytio.pl/index.php/czytniki-pocketbook-najlepszym-wyborem-infografika/

Tofi

06-12-2013 15:55

A od kiedy to LCD drga? Co niby tam się rusza? Wadą LCD jest prądożerność.

Jagoda

06-11-2013 16:52

Ja mam i-rivera story HD od ponad roku. Jest świetny. Teraz szukam czegoś na prezent dla mamy, chciałabym, żeby było równie dobre i trochę tańsze (mój iriver jest służbowy to łatwiej było coś pow. 500zł wybrać). Przyznam, że nie chciałabym przekroczyć 350zł. To na czym mi zależy to ekran podobny jak w iriverze, prostsza obsługa, mniej bajerów (intuicyjne wybieranie książek i zmienianie rozmiaru czcionki) i żeby czytał e-puby. Kindle nie czyta, trzeba przerabiać z tego co się zorientowałam. Co byście polecili?

Jagoda

06-11-2013 16:52

Ja mam i-rivera story HD od ponad roku. Jest świetny. Teraz szukam czegoś na prezent dla mamy, chciałabym, żeby było równie dobre i trochę tańsze (mój iriver jest służbowy to łatwiej było coś pow. 500zł wybrać). Przyznam, że nie chciałabym przekroczyć 350zł. To na czym mi zależy to ekran podobny jak w iriverze, prostsza obsługa, mniej bajerów (intuicyjne wybieranie książek i zmienianie rozmiaru czcionki) i żeby czytał e-puby. Kindle nie czyta, trzeba przerabiać z tego co się zorientowałam. Co byście polecili?

Vinda

03-11-2013 06:38

Przy wadzie wzroku chcesz czytać na ekranie typu LCD? -gratuluję pomysłu! Elektroniczny papier przede wszystkim nie drga a co za tym idzie nie męczy oczu, możesz sobie powiększyć czcionkę i będziesz widział, są też modele z wbudowaną lampką.

pepe

01-11-2013 18:54

No nie do końca. Ekrany LCD nie są ekranami czytników ebooków tylko tabletów. Czytniki ebooków mają mieć takie zastosowanie jak zwykłe książki czyli nie odbijać światła. Takie czytniki nie męczą wzroku. A jeśli chodzi o czytanie w złych warunkach, kindle paperwhite ma podświetlany ekran, który nie jest ekranem LCD.

znavit@

22-10-2013 14:43

a co o innych wyższej półki kolor, dziennikarski z natatnikiem ręcznie pisanym,

sowa

11-10-2013 10:31

Co dlajednych jest wadą dla innych zaletą. Dlaczego dyskwalifikujecie LCD. Mam wadę wzroku, która utrudnia mi czytanie analogowych książek. Podświetlany ekran daje mi możliwość czytania w warunkach w których nie byłem w stanie przzeczytać ani literki. To taka sama dyskusja jak - czy filmy mają mieć napisy czy lektora. Ja wolę lektora bo napisów nie nadążam czytać. A czytnik wolę z podświetleniem. A na próbę pożyczyłem tego potponowanego Trekstora. Proste to to i ładować bateię trzeba ale działa.

panda

13-08-2013 16:11

nie ma co kierować się takimi artykułami bo są opłacane. lepiej poczytać rzeczywiste opinie użytkowników

ram

13-07-2013 21:02

powiem tak - posiadam prosty czytnik ebooków cybook opus - polecam w 100%. spełnia doskonale podstawową funkcję - odtwarzanie tekstu książek. mam już dosyć czytników które myją, piorą, parzą kawę, robią loda, łączą z netem czy się tego chce czy nie. Potrzebowałem po prostu czytnika książek i mój czytnik nadaje się idealnie. Skala szarości 4 ale przecież czcionka jest w jednym odcieniu szarości. Kupiony nowy za grosze i na gwarancji, lekki z wydajną baterią. polecam

marcepan

24-06-2013 18:54

ciekawe i mam wrażenie obiektywne porównanie kindle paperwhite i pocketbooka touch lux http://www.blog.czytio.pl/index.php/porownanie-kindle-paperwhite-vs-pocketbook-623-touch-lux/

kindle

20-05-2013 21:15

Cena kindle na dzień dzisiejszy to 69 dolarów w Amazon, nowszy typ z podświetlaną klawiaturą i dotykowy ekran to 119 dolarów. Zastanawiam się jak Żonie powiedzieć że chcę zmienić Kindle na nowszy.

Rafał

15-06-2013 21:12

mój kindle 3ka niestety nie dożył 2 lat, pomimo, że sporadycznie użytkowałem pod koniec zaczął się cały czas restarować w trakcie czytania a teraz niestety już nawet nie uruchamia się i jak popatrzyłem na forach nie jest to odosobniony przypadek. przydałby się test jakości czytników nie tylko co oferują na teraz.

Michał

11-08-2013 11:21

Ja mam swój 3 lata i zero problemów. Jedynie w narożnikach popękała obudowa, ale cały czas działa bez problemu.

WoWo.

16-03-2013 19:35

A ONYX BOOX M92 to gdzie ? SPONSORING.....

tk

10-02-2013 10:00

Brak informacji o czytnikach IRIVER

cristof

08-02-2013 11:40

Rzeczywiście mało jest w necie porad fachowców tylko fora i wpisy ludzi którzy maja dana rzecz i oceniają ją pod własnym kątem.Też chciałbym mieć czytnik ebooków ale mam wode w mózgu po czytaniu wypowiedzi na forach.Uważam iz na taki czytnik moge wydać nie więcej niż 350 pln ale nie wiem co kupić bo jak jeden ma cos fajnego to inny ma jeszcze cos innego i koło zawarte.

stick

18-03-2013 11:23

Miałem podobnie, nawet zrobiłem sobie listę potencjalnych modeli do porównania. Niektóre z nich to prawdziwe kombajny, które robią wszystko oprócz wiązania krawatów:-) A o zakupie zdecydował przypadek. Byłem w Empiku i natknąłem się na przecenę czytników Prestigio. Szybka decyzja i nabyłem model PER3562B za pół ceny (czyli 300 zł). Zdecydował fakt, że posiada on ekran Pearl, którego nie miał żaden model w zakładanym przeze mnie budżecie. Ekran super, maszyna prosta i nieskomplikowana, żadnych wodotrysków, WiFi i dotykowego ekranu - doskonale się sprawdza w codziennym użytkowaniu do czytania książek. Warto czasem przy analizie danych technicznych mocno zastanowić się nad tym, czego naprawdę szukamy, co nam będzie w użytkowaniu niezbędne i opcje niekonieczne wykreślić z listy. Ja tak zrobiłem i jestem zadowolony z zakupu. Naprawdę polecam.

jaczylija

01-02-2013 21:02

A które czytają normalne pdf, a nie kupione?

Sky

05-01-2013 00:37

rzeczywiscie brak tu Kobo za to dla szukajacych jakis informacji na temat obslugiwanych formatow itp. polecam zestawienie na Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_e-book_readers

Kevin

25-01-2013 20:13

Opłaca się wyłożyć 370 zł na Kindle 6"??? Będę się mógł podłączyć do komputera, przerzucić jakieś swoje pliki (załóżmy że są to notatki w formacie pdf) i bez problemu korzystać? Czy opiera się to tylko na kupowaniu ebooków w specjalnych serwisach?

nick...

28-03-2013 09:06

Tak, tyle,że PDF nie jest sposobem wygodnym. notatki możesz spokojnie przeglądać z plików tekstowych. Jeżeli jednak PDF jest twoim podstawowym formatem to odpuść sobie czytnik, kupując taniego tableta.

mój nick

11-07-2013 15:48

niekoniecznie. Po prostu do odczytu PDF czytnik musi byc wyposazony w kilka funkcji ,ale po ich uruchomieniu śmiga ja talalala. TUtaj artykuł o PDFach na czytnikach : http://www.blog.czytio.pl/index.php/najlepszy-czytnik-do-obslugi-pdf-ow/

Karol

15-12-2012 08:47

Prestigio Nobile PER5162 nie obsługuje kodowania WAP2 w WiFi :( Poza tym sprzęt polecam.

lolo

12-10-2012 07:35

Nie ma jeszcze dobrych czytników.Jak nie problem z czcionką polską to co innego.Szukam ebooka 9...cala.Myślałem o Amazon,ale nie można kupić książek w polskich sklepach.I tak wokoło.Jak nie urok to sr.......ka.Czy producenci wezmą w koncu pod uwagę poważnie Polaków?Podobny problem był z ładowarkami do telefonów komórkowych.

Tomek

23-11-2012 00:02

Mało jest naprawdę dobrych czytników. Mi pasuje Iriver Store HD. Jest stosunkowo nowym czytnikiem i uważam, że stanowi bardzo dobrą alternatywę dla Kindle. Ma szansę zostać równorzędnie dobrym, "kultowym" czytnikiem jeśli tak to można ująć.

kot Behemot

08-10-2012 10:52

I prośba do Dawida, żeby choć jeden akapit poświęcić polskim sklepom e-booków i ilości polskich e-booków (włączając tłumaczenia), dla przykładu np. Koontza (mam na półce ponad 20 jego tytułów).

io

25-07-2012 12:50

problem kindla jest taki, że przystosowany jest do zakupu książek poprzez sklep a nie do 'piratów', co w naszych warunkach nie jest zaletą

Ni

25-07-2012 14:32

Nie wiesz o czym piszesz. Na Kindle można czytać wszystko, co ma litery w środku. Nieraz trzeba popracować, ale da się.

pablo

25-07-2012 11:54

wlasnie sie zastanawiam nad kundlem ale czy on warty jest tych pieniedzy? http://dobretechnologie.eu

JerzyMarian

25-07-2012 11:03

Bardzo ciekawy artykuł. Mając do wyboru klasyczny czytnik ebooków czy tablet, wybrałem iPada, który czyta wszystkie formaty, dzięki takim aplikacjom jak BlueReader, Kindle, iBook, Kobo.

Dawid Kosiński

25-07-2012 11:21

Ale niestety psuje wzrok.

JerzyMarian

25-07-2012 13:35

Jeszcze widze:). A poważnie - wygrała ekonomia. Dobry czytnik ebooków jednak kosztuje i służy tylko do czytania. iPad zapewnia mi wszystko, mogę czytać, przeglądać, wysyłac maile, pisać (Pages), liczyć (Numbers) itp. itp. Jak sie to wszystko zliczy to wychodzi taniej niz dobry, powtarzam, dobry czytnik. Pozdrawiam

trollolololllollolloooo

10-09-2012 14:41

Kupiłes iPada, bo wygrała ekonomia? hahaha dobre! Jakbyś potrzebował tablet do wszystkiego, kupiłbyś cokolwiek z Androidem. Funkcjonalność lepsza a w kieszeni zostałoby Ci z 2tys zł.

Chyba z biedronki

30-03-2013 19:07

2 tys, zł by zostało , taakkk , pod warunkiem, że w biedronce zostały tablety za 200zł . iPad kosztuje 2200zł.

Wiesz kto

14-01-2013 22:16

Jurek - to ma być marketing szemrany?! Premii nie będzie, tak to mój synek może reklamę robić. Lepiej szukaj pracy - bo to tłumaczy nasze wyniki sprzedaży pod choinkę - amatorze.

xpert

30-05-2013 06:43

Bez sensu argument, skoro miało być ekonomicznie trzeba było kupić najtańszy szmelcowaty tablet np z Biedronki :) Do czytania nadałby się równie dobrze co Ipad, a zaoszczędzone pieniądze za rok czy dwa mógłbyś przeznaczyć na zakup okularów :P, bo nowych oczu póki co kupić nie można :P Poza tym IPad na pewno nie jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Konrado

20-11-2012 22:50

czytnik ebooków służy do czytania ebooków i tyle. Sam zobacz jaka jest różnica pomiedzy komfortem czytania w filmiku z testem ekranów który znalazłem: http://www.testostrefa.pl/czytnik-e-bookow-prestigio-nobile-per3562b/ zegarek służy do pokazywania czasu, może miec bajery radio aparat itd, ale dobre zegarki za kilkadziesiat tysiecy TYLKO pokazuja czas. Zastanów się dlaczego. Moze dlatego czytnik Prestigio TYLKO umożliwia czytanie książek.

Hetman

24-07-2012 21:30

Kilka wersji Kindle'a, który notabene nie jest oficjalnie dostępny w Polsce, chociaż można go do Polski zamówić, za to tylko jedna wersja Onyx'a i jedna Pocketbook'a? Te dwie ostatnie marki to jedne z najlepszych ebooków na rynku (Kindle do pięt im nie dorasta), no i gdzie iRiver czy Hanvon? Osobiście najpierw kupiłem najtańszą, starą już (chyba nawet niedostępną na rynku) wersję 6-calową Onyx Boox 60s i tak świetnie się spisywał (i spisuje po dwóch latach), że trzy miesiące temu kupiłem również Onyx Boox, tym razem M92 - 9-calowy, z szybszym procesorem. Wspaniałą rzeczą w czytnikach Onyx'a jest to, że co nie wrzucę do niego (chodzi o format pliku) to czyta go z biegu, bez żadnych dodatkowych czynności jak konwersje itp. I OTO CHODZI! Ma po prostu działać! To jest w końcu czytnik książek i dla mnie takie urządzenie musi po prostu jedynie co zrobić, to bez zawracania mi głowy formatem pliku, go odczytać i poprawnie wyświetlić, a to Onyx'y (i Pocketbooki, te też używałem) potrafią doskonale. Kindle pod tym względem jest dużo bardziej "upierdliwym" urządzeniem, no ale dla osób, które kupują wyłacznie książki z Amazonie, albo korzystają z wersji dla Kindle przeznaczonych, będzie się spisywał równie dobrze. Onyx ma też na polskim rynku dodatkową ciekawostkę, czyta książki w języku polskim (jak audiobook) przy pomocy syntezatora mowy Ivona i jakość tego czytania jest zdumiewająco dobra. Chciałbym dodać, że nie zgadzam się z opinią Dawida Kosińskiego, że Kindle jest wzorem czytnika, bo takim nie jest, jest jedynie świetnie rozreklamowanym towarem, identycznie jak produkty Apple - świetny marketing, "średni" sprzęt. Więc jeśli chcesz być cool, jazzy, itp. to kupuj Kindle, jeśli chcesz po prostu czytać, wygodnie, bez żadnych dodatkowych problemów z konwersją formatów to polecam osobiście Onyx'a.

Dawid Kosiński

25-07-2012 09:15

Komentarz dobry, jednak warto wziąć pod uwagę, że to jest artykuł z pisma i nie mieliśmy miejsca na opisanie wszystkich ciekawych konstrukcji. Niebawem zaczniemy testować czytniki (to jest przegląd najpopularniejszych dostępnych w kraju konstrukcji), wtedy wychwycimy wszystkie niuanse.

io

25-07-2012 12:48

nie zgodzę się zarówno jeśli chodzi o kindla jak i appla sprzęt jest niczym bez otoczki infrastruktury w przypadki kindla jest to sklep z książkami amazona, apple ma swój appstore to jest ich ogromna siła i przewaga nad innymi rozwiązaniami u nas zarówno amazon jak i appstrore nie ma pełnej funkcjonalności ale tam gdzie działają w pełni (i zarobki są nieporównywalne do naszych) są bezkonkurencyjne

Ni

25-07-2012 12:59

Masz taki świetny czytnik, a piszesz źle o Kindle, jakiś kompleks, czy koneksje z Onyxem? Jak się przegląda fora to Onyxy mają problemy z softem, baterią, Kindle nie ma. Cena też jest ważna. Karta pamięci, to dodatkowa strata energii. Ile książek potrzeba na urządzeniu 1000, czy 100000? Moje Kindle też czyta po polsku i angielsku, tylko po co? To ja mam czytać, a nie robot.

Stach Z.

19-09-2012 09:34

Jak wprowadzić polski sytetyzator mowy np "Ivonę"

czytelnik ebooków

20-05-2013 21:18

Nie zgadzam się z opinią na temat kindle. Mam Onyxa i pocetbooka, ale używam tylko kindle-a

Chris

24-07-2012 20:46

A Iriver Story HD??? Co to w ogóle za artykuł??? PORAŻKA !!!!

gość 1

24-07-2012 12:32

a dlaczego brak w recenzji czytników NOOK albo KOBO, czy tylko dlatego że nie są dostępne w polskim sklepie? przecież tak samo jest z KINDLE'ami, ale w recenzji znalazły się aż 4 modele. "Artykuł sponsorowany"?

Dawid Kosiński

24-07-2012 12:33

Bo nad kupnem Kindle zastanawia się więcej osób i tak jak iPad jest wzorem tabletu, tak Kindle są wzorem czytnika.

nikto

24-07-2012 13:03

Akurat Kindle można kupić w wielu polskich sklepach, np. emarket czy RTVeuroAGD. Czytniki Nook, Kobo czy Bookeen są u nas jednak mało znane mimo całkiem ciekawych funkcji, choćby: NOOK Simple Touch™ with GlowLight™ z oświetlanym ekranem, Bookeen Cybook Odyssey z szybkim ekranem Pearl umożliwiającym płynne wyświetlanie animacji. A najbardziej przydał by się jakiś ogólnodostępny konkretny test czytników, bo takowych w polskiej sieci jest jak na lekarstwo, a chętnych na czytniki coraz wiecej.