Plik .flac - co to jest i czym otworzyć?

Wśród różnych formatów plików muzycznych możemy natknąć się na rozszerzenie .flac. Czym różni się od innych, jak .mp3 czy też .wav? Czy da się je otworzyć normalnym odtwarzaczem?

".flac" to nazwa będąca skrótem od Free Lossless Audio Codec, czyli Darmowy, Bezstratny Kodek Audio. Dźwięk w tym formacie cechuje bardzo dobra jakość, co - niestety - wiąże się najczęściej z dość dużym rozmiarem tego typu plików. Dzieje się tak dlatego, że w formacie .flac nie są usuwane żadne dane ze strumienia audio, a ponieważ dekodowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, audio jest wręcz idealne i takie same, jak pierwowzór..flacKliknij, aby powiększyć.flacNa czym możemy odtworzyć ten format? Większośc popualrnych odtwarzaczy audio (jak foobar czy Winamp) radzi sobie z nimi bez problemu. Jeśli używamy playera, który ma problemy z otwarciem .flac, można zawsze poszukać do niego odpowiedniej wtyczki. Pliki tego typu polecane są szczególnie osobom, które cenią sobie jakość dźwięku i cchą poczuć pełną jego moc. Warto rónież dodać, że wiele przenośnych odtwarzaczy posiada wsparcie dla odtwarzania plików tego typu (w tym iPod).

28 komentarze

Dodaj swój

MK

29-10-2014 11:20

Na dobrych głośnikach i wzmacniaczy w moim przypadku TAGA Azure F-60 Yamaha RX-V475. Jest wielka różnica słyszalna miedzy MP3 320kbps a FLAC. Muzyka w MP3 jest stłumiona bez wyrazu i nie słychać szczegółów, soprany sztuczne, średnie mało słyszalne a bass dudniący i mało precyzyjny, W formacie FLAC te wszystkie wady które są w MP3 nie występują.

Gorax

04-08-2014 01:48

Według mnie na jakość mp3 wpływa bitrate... oczywiście o ile ktoś z plik.mp3 64 kbps nie zrobił plik.mp3 320 kbps. Różnicę słychać już przy porównaniu 256 kbps z 320 kbps co na słuchawkach dokanałowych jest dosyć ważne bo słychać praktycznie każde niedociągnięcie. (Creative -200 zl)

Beny

04-07-2014 23:04

super to wyjasniles,jestem tego samego zdania. Roznica jest duza, muzyka w dobrej jakosci bardziej pobudza synapsy :P

bat75

07-04-2014 14:52

Informacja dla tych co nie słyszą różnicy między flac a mp3: Dla mnie też nie ma różnicy czy mam dźwięk do 18 czy 20 lub 22 tyś hz, ale różnica jest w szczególności dla dzieci, które mają słabo rozwinięty centralny ośrodek słuchu i muszą słuchać muzyki w ramach terapii w zakresie np 20000hz by pobudzić ośrodek, więc mp3 odpada

Rav

02-03-2014 22:55

xD pewnie jakbym Ci puścił dobrego mp3 i flaca, nawet na dobrym sprzęcie, nie potrafiłbyś odróżnić które to które. Raczej jestem sceptykiem jeśli chodzi o przechwałki ludzi twierdzących, że słyszą powyżej 20 kHz.

Andre

22-02-2014 18:14

Witam! Ludzie! Przestańcie kaleczyć muzykę. Słuchajcie w domu z oryginalnych plików WAV , ew. FLAC. MP3 isłucha, łucham tylko z telefonu poza domem i to nie każdej muzyki da się słuchać, mimo że jest dobrze skompresowana z oryginalnych źródeł. Obecnie HDD są w niskiej cenie, więc spokojnie możemy z nich odtwarzać muzykę z oryginalnych plików poprzez różnego rodzaju odtwarzacze do tego stworzone, ewentualnie HDD może pracować prawie cały czas w sieci domowej i muzyka jest dostępna na każdym sprzęcie grającym w domu i to super jakości. U mnie tak to działa już od ponad czterech lat a płyty oryginalne leżą sobie na półce. ! Sorry! Chyba że człowiek nie mający pojęcia co to jest muzyka, więc trzyma w domu wszystko skompresowane i udaje że słucha muzyki, nie Kochani, to jest pseudomuzyka. No sorry. Zależy na czym ktoś tej muzy slucha, jeśli na głośnikach laptopa to MP3 wystarczy. Ale muzyka to jest muzyka, a nie lizanie cukierka przez szybę. Pozdrawiam.

anonim

05-02-2014 19:15

NIE

seamen

08-01-2014 13:11

z chomika

seamen

08-01-2014 13:11

z chomika

Samo Życie

05-12-2013 06:42

Ludzie opanujcie się. FLAC to się trzyma na hdd żeby mieć oryginał, nie warto nagrywać go na empetrójki itp bo za dużo zajmuje (chyba że macie takie po kilkadziesiąt GB). Z niego robi się mp3/ogg/aac czy co tam komu pasuje ale nie usuwamy oryginału żeby w każde chwili mieć pod ręką pierwotną jakość

niko80

20-11-2013 23:38

Czy z FLAC można konwertorować do Audio, tak żeby mój bardzo stary Technics sobie z tym poradził

0u774WZ

16-03-2013 19:24

z internetu możecie pobrać pliki we flac'u. Ja ściągam rap na hiphoplossless.com

auto

01-12-2012 22:06

czy jeśli wrzucę flac na płytę cd to radioodtwarzacz mp3 w aucie mi go odtworzy?

Lucyna Fer

25-09-2012 12:36

W czym problem? Przekonwertować do MP3 i po kłopocie. Różnicy w jakości na średniej klasy sprzęcie nawet się nie zauważy.

cz

30-09-2012 16:48

Zdobywamy flac po to, żeby przekonwertować do MP3. Toż to poziom rad drogiego autora...

H Tur

01-10-2012 09:40

A gdzie ja coś takiego napisałem?

loseless... hopeless...

22-09-2012 15:54

"ponieważ dekodowanie odbywa się w czasie rzeczywistym" Proszę o wyjaśnienie co kodowanie w czasie rzeczywistym ma wspólnego z jego "stratnością" bądź "niestratnością"?

Leonardo

22-09-2012 09:51

Nie instalujcie Foobara, bo tylko rozwala system.

H Tur

22-09-2012 12:29

No co za bzdury? Ja się na foobara z Winampa przesiadłem i jestem zadowolony z tej zamiany.

zgred

17-09-2012 17:40

o APE dzieci nawet nie słyszały...

H Tur

23-09-2012 10:39

Słyszały, ale na urządzeniach przenośnych jednak FLAC lepszy. Poza tym to tekst o .flac, nie o formatach audio ogólnie, więc skąd ta uwaga?

Grecki

16-09-2012 20:46

lossless-world.com

Bogus

15-09-2012 22:15

Ja go odtważam w Jetaudio :)

Pipsztok

14-09-2012 16:16

I do tego foobar2000+milkdrop+dolby headphone, sam miód.

als

14-09-2012 15:27

z sklepu :)

bananek

15-09-2012 10:36

z którego sklepu? chętnie skorzystam, sle we wszystkich znanych mi klepach są tylko empetrójki...

Byłemisiezmyłem

15-09-2012 15:42

http://www.allflac.com/

user8888

14-09-2012 15:20

Skąd można pobrać legalnie pliki FLAC?