Programy do odtwarzania muzyki - który najlepszy?

Na stronach naszego portalu można znaleźć dziesiątki aplikacji do słuchania muzyki. Czy da się wskazać wsród nich najlepszą?

Odpowiedź może byc tylko jedna: nie. Wszystko zależy od tego, czego konkretnie poszukuje użytkownik. Jeśli jest on nastawiony na odsłuchiwanie muzyki w chmurze, będzie z pewnością szukać innego programu niż osoba chcąca cieszyć się wyłącznie zbiorami na twardym dysku. Inny zaś może poszukiwać odtwarzacza, dzięki któremu nagra piosenki nadawane strumieniowo przez radiostacje internetowe. Jednak mimo tych wszystkich różnic można zauwazyć, że kilka aplikacji wybija się popularnością z tłumu.

Foobar - to jeden z liderów na rynku odtwarzaczy audio. Za jego powstanie odpowiada Peter Pawlowski, współtwórca innego popualrnego playera - Winampa. Gdyby wymienić główne cechy popularności Foobara, byłyby to z pewnością: wsparcie dla olbrzymiej liczby formatów audio, niskie zużycie zasobów systemowych, świetna jakość odtwarzanej muzyki oraz minimalistyczny interfejs. No i oczywiście dostajemy go za darmo. Na minus można policzyć brak equalizera, więc uzytkownik musi zdać się na domyślne ustawienia.

Zobacz również:



FoobarKliknij, aby powiększyćFoobar

AIMP to również dość minimalistyczny interfejs. Mimo tego znajdziemy tu takie możliwości jak konwersja formatów plików, edytowanie tagów, a nawet ripowanie płyt. Wszystko to przy dość niskim zuzyciu pamięci RAM. Rzecz najważniejsza - czyli samo brzmienie dźwięku - to również dziedzina, w której program mozna tylko pochwalić. Dla osób słuchających muzyki strumieniowo przydatna okaże się funkcja nagrywania, pozwalająca zachowac na twardym dysku audycje i utwory w formie plików.

AIMPKliknij, aby powiększyćAIMP

Trzeci na naszej liście jest Winamp. Co prawda lata świetności ma już za sobą, jednak wciąż broni się swoimi możliwościami. Wśród nich znajdziemy ripowanie płyt audio CD, generator list odtwarzania, importowanie plików z biblioteki programu iTunes czy też bezprzewodową synchronizacja pulpitu z Winampem dla Androida. Jednymz największych plusów jest equalizer, pozwalający na regulowanie jakości dźwięku. Większość osób, które porzuciły Winampa na rzecz innych playerów, narzeka na czasami spore zużycie zasobów systemowych oraz nadmierne przeładowanie dodatkami. Czy mają rację? Jako że aplikacja jest darmowa (choc ma też komercyjne wydanie Pro), można się o tym przekonać osobiście.

winampKliknij, aby powiększyćwinamp

Wart opisania jest także VLC Media Player, KM Player, Tomahawk Player czy "klasyczny" Windows Media Player.  Zapraszam jednak do własnego proponowania aplikacji, zasługującej na tytuł najlepszego odtwarzacza audio. Których używacie i dlaczego?

25 komentarze

Dodaj swój

Artur

10-04-2014 10:50

Tak używa... a w zasadzie ja używam i moja opinia jest bezstronna. Świetny odtwarzacz i chyba nic lepszego nie ma obecnie za free. Wymiata to u mnie Asus Xonar Essence STX podpiete interconectem QED Performance na wtykach Amphenola do Linn-a Classik Musik z wyjściem w Bi-Wiringu na kablach Linn K400 i kolumnach Linn Nexus LS250.... a korektor to chyba potrzebny dla niektórych żeby popatrzec na niego, bo do odsłuchu to w chyba głuchym jest potrzebny .

milla

03-03-2014 22:57

a co to jest egualizer/////?

Uszu

10-01-2014 18:53

Ja używam Foobar i jestem baaardzo zadowolony, jestem audiofilem i dla mnie ważne jest to jak dźwięk jest odtwarzany. Polecam naprawdę z całego serca. PS. Jeśli chodzi o equalizer to przecież jest i śmiga jak złoto, ja mam wersję v1.3 beta 5 tego programu i polecam każdemu. Pozdrawiam :)

Uszu

10-01-2014 18:52

Ja używam Foobar i jestem baaardzo zadowolony, jestem audiofilem i dla mnie ważne jest to jak dźwięk jest odtwarzany. Polecam naprawdę z całego serca. PS. Jeśli chodzi o equalizer to przecież jest i śmiga jak złoto, ja mam wersję v1.3 beta 5 tego programu i polecam każdemu. Pozdrawiam :)

mozuk

30-12-2013 17:44

Foobar gra dopóki nie zacznie się używać equalizera (którego to podobno nie ma ) Dźwięk zaczyna pływać ,falowac , raz głośniej raz ciszej. Dramat. Jakiś czas go używałem bo nasłuchałem się legend a to wszystko stek bzdur.

SoundMan

21-12-2013 22:31

Info o braku equalizera nadal kole w oczy :) Nie zniechęcajcie ludzi do porządnych odtwarzaczy pisząc głupoty! ;) Programik spoko, polecam :)

tomek

19-12-2013 00:06

Ściągnij sobie poweramp a zobaczysz co to jest dobry odtwarzacz.

arqus

22-11-2013 12:26

Załuż dobre słuchawki i porównaj jakość i jak głośno gra śmieszny aimp a jak winamp jest o 20 % głośniejszy i brzmi o wiele lepiej i czyśćiej

zcxzc

08-10-2013 23:42

moze nie umial nadal go odpalic

Tester

08-05-2013 17:05

Na pc aimp wymiata. Na androidzie niestety jest beznadziejny.

nick...

30-06-2013 10:57

noco ty

Radek

09-04-2013 18:43

Jakość dźwięku, o której złego słowa nie można powiedzieć w AIMP? - Nie wiem czy autor jest głuchy czy wziął w łapę... Radze posłuchać sobie nagrań symfonicznych, których teraz bardzo dużo. Może to jakiś dekoder FLACa w AIMPie, ale jakość jest fatalna. Instrumenty nakładają się na siebie w efekcie nie słychać nic wyraźnie tylko jedną wielką papkę dźwięku. Foobar mnie zachwyca pod tym względem ale nie ma tych funkcji bibliotecznych co AIMP. Używam więc dwóch, ale samo słuchanie to Foobar i to polecam!

3qm

27-08-2013 20:36

albo ty jesteś głuchy, jak dla mnie dzwięki sa świetne

Lio

08-02-2013 22:40

To ten badziew Fobar, jeszcze ktoś używa..?????????????????

flow

12-03-2013 11:15

Nie ma to jak WMP, nie?

nona

14-01-2013 21:23

Brak XMPlay. Szkoda, bo jest tej samej klasy co foobar czy AIMP, a zajmuje kilka razy mniej pamięci i dysku.

H Tur

14-01-2013 21:55

To proszę go opisać i wymienić pozytywy.

nona

14-01-2013 22:17

Prosz… http://pl.wikipedia.org/wiki/XMPlay http://www.un4seen.com/ „XMPlay is an audio player, supporting the OGG / MP3 / MP2 / MP1 / WMA / WAV / AIFF / CDA / MO3 / IT / XM / S3M / MTM / MOD / UMX audio formats, and PLS / M3U / ASX / WAX playlists. A load more formats are also supported via plugins. When XMPlay was first released in 1998, only the XM format was supported, hence the name "XMPlay".”

Fan muzy

14-01-2013 22:30

Bardzo plecam MusicBee 2.0.4663 Znakomity do słuchania muzyki i katalogowania allbumów. Jakość dźwięku najlepsza. Program jest cały czas rozwijany i oczywiście darmowy. Program jest lepszy od Foobar aimp 3 i winamp.

nick

14-01-2013 17:27

używałem sporo odtwarzaczy muzycznych, ale od dawna korzystam z iTunes, choć nie mam iSprzętu. jest bardzo wygodny, przejrzysty, a jakość muzyki jest niesamowita. w foobarze odrzucał mnie brzydki interfejs. iTunes wygląda niesamowicie, genialne rozwiązanie zarządzaniem biblioteką muzyczną i sporo możliwości. jedyny minus to zużycie pamięci, ale na 4-letnim laptopie radzi sobie bez problemów, więc nie jest to przeszkoda nie do pokonania.

anyG

14-01-2013 15:26

"policzyć brak equalizera, więc uzytkownik musi zdać się na domyślne ustawienia." jeden klik i equalizer jest :) (pisownia cytatu oryginalna ... )

eli

14-01-2013 15:08

Jak to brak equalizera w foobar? Wystarczy zaznaczyć View->Equalizer->Equalizer enabled i można go ustawiać wg gustu, a nawet zapisywać i odczytywać jego ustawienia.

H Tur

14-01-2013 19:17

Tak jest, mój błąd. Poprawiam jutro.

Antonio

22-01-2013 08:01

Ta... jutro. Ponad tydzień minął i nadal nic nie zostało poprawione.

smt

21-08-2013 14:24

heheh trochę czasu minęło i też rzucil mi sie w oczy brak equalizera