Jak uruchomić tryb awaryjny (Windows XP)?

Konieczność użycia trybu awaryjnego w Windows XP zachodzi wtedy, gdy system zaczyna działać w dość dziwny sposób, co jest najczęściej objawem infekcji złośliwym oprogramowaniem. Dzięki temu trybowi możemy oczyścić go ze szkodników.

Tryb awaryjny Windows XP ładuje tylko najbardziej podstawowe komponenty systemu i sterowniki.

Aby tak właśnie uruchomić XP, naciskamy klawisz F8 w momencie rozruchu komputera. Następnie wchodzimy do menu zaawansowanych opcji, gdzie pierwsze trzy do wyboru to: Tryb Awaryjny, Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci oraz Tryb Awaryjny z Wierszem Polecenia. Pierwsza to minimum ładowania komponentów systemu, druga - to samo, co pierwsza + elementy niezbędne do połączenia z siecią, ostatnia to wejście do konsoli (uruchamianej normalnie przez cmd w menu Uruchom), skąd możemy uruchamiać programy i dokonywać innych operacji.

Zobacz również:



Tryb awaryjny XPKliknij, aby powiększyćTryb awaryjny XP

Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci to rzecz niezbędna w przypadku programów antywirusowych, które potrzebują połączenia z chmurą lub serwerami producenta, aby wyeliminować szkodniki. Możemy także ew. pobrać z sieci szczepionką na danego wirusa. Tryb Awaryjny z Wierszem Polecenia wymaga od nas wpisania ścieżki dostępu do pliku .exe programu antywirusowego, aby go uruchomić.

10 komentarze

Dodaj swój

rtf

29-10-2014 14:57

twoj post tez jest kiepski i nie na temat. spamujesz, wiec spadaj

krystulek

05-10-2014 09:07

Mam takiego problema z trybem awaryjnym gdy włączam komputer i przyciskam wybrany przycisk to nastepnie wyswietla mi sie ze mam podac haslo podawałem swoje jak w urzytkowniku ale one nie pasują

krzysiek

28-02-2013 17:21

kiepski artykuł ale ja w innej sprawie potrzebuję osoby, która pomoże z banalną obróbką zdjęć która chce trochę zarobić i ma wolny czas k.gidziela@gmail.com

do zmiany

17-02-2013 11:13

Zły podpis obrazka - to nie tryb awarjny, a menu wyboru...

ech

13-02-2013 14:51

Pan Tur niezmiennie na poziomie. Po pierwsze, opisywana tutaj konsola jest do systemu, którego EoSale był w 2008 roku (dla preinstalowanych wersji w 2010), mainstream support skończył się dawno, a extended support kończy się za rok. Brak informacji na temat podobnej konsoli w nowszych wersjach; Po drugie, temat opisany niezmiernie po łebkach, można było przeczytać chociaż to: http://support.microsoft.com/kb/315222/pl; Po trzecie, brak JAKIEJKOLWIEK informacji, jakie narzędzia można w tym trybie odpalić

H Tur

13-02-2013 14:56

Po pierwsze - sporo osób używa jeszcze XP i używać będzie, a twórcy aplikacji nadal tworzą aplikacje pod ten system i szybko to się nie zmieni.i Więc? Po drugie - po co przepisywać teksty ze strony Microsoftu? Po trzecie - jest o tym napisane, ale widzę, że czytelnik udaje, że nie widzi. Coś jeszcze? Kolejny komentarz na poziomie?

ech

13-02-2013 15:13

Kto tworzy aplikacje pod ten dokładnie system? Działają pod tym systemem też aplikacje pisane na nowsze OSy. Więc proszę o przykłady aplikacji pod XP Po drugie - nie przepisywać, ale napisać prawdę. Nie będę wchodził w szczegóły. Po trzecie - nie jest napisane. Opisany jest jeden czy dwa RODZAJE programów (antywirusowe i od biedy antymalware) ale nic poza tym.

H Tur

13-02-2013 15:43

Dziennie dodaję do naszej bazy danych co najmniej 20 aplikacji. 99% programów wydawanych obecnie posiada wsparcie dla czterech systemów - Xp, Vista i 7. Może Pan znaleźć je w dziele Download. Po drugie - pisać prawdę? Znaczy co...? "Opisany jest jeden czy dwa RODZAJE programów (antywirusowe i od biedy antymalware) ale nic poza tym. " - kłóci się to z poprzednim komentarzem, w którym ta sama osoba twierdzi, że w ogóle nie ma ani jednego. I jak ja mam tu poważnie rozmawiać?

ech

13-02-2013 16:05

Czy rodzaj i specyficzny program to to samo? Rodzaje programów, to nei programy. A co do prawdy - mam na myśli choćby odpalanie konsoli (gdzie zamiast środowiska explorera jest uruchamiane cmd.exe - brakuje informacji, że środowisko się nie odpala. Tego typu kwiatków jest więcej. Z tego powodu podałem link do kb)

H Tur

13-02-2013 18:57

Ręce opadają. "Rodzaje programów, to nei programy." - czy artykuł nosi tytuł "Jakie programy odpalać w trybie awaryjnym?". Nie. W tym trybie da się odpalić każdego antywirusa. "mam na myśli choćby odpalanie konsoli (gdzie zamiast środowiska explorera jest uruchamiane cmd.exe - brakuje informacji, że środowisko się nie odpala." - przecież napisałem "ostatnia to wejście do konsoli (uruchamianej normalnie przez cmd w menu Uruchom)". NORMALNIE, czyli przy normalnym uruchamianiu w ten sposób. Z tego zdania wyraźnie wynika, że to sama konsola. Panie, czytaj Pan ze zrozumieniem, zanim Pan zaczniesz komentować. Mi się odpowiadac już nie chce.