Luki w ruterach - ukryta furtka do LANu

Standardowy, domowy ruter zapewniający dostęp do internetu ma więcej luk bezpieczeństwa niż przysłowiowy szwajcarski ser. A przecież często stanowi jedyną barierę chroniącą nasze dane przed nieautoryzowanym dostępem. Statystyki są przerażające, a producenci urządzeń zdają się nie zauważać i lekceważyć zagrożenie

Gorące dyskusje na temat błędów w oprogramowaniu, luk bezpieczeństwa, niezabezpieczonych furtek umożliwiających przejęcie kontroli nad systemem czy dostęp do prywatnych danych użytkowników prowadzone są głównie w kontekście biurkowych systemów operacyjnych. Użytkownicy prześcigają się w udowadnianiu wyższości Windows nad Linuksem, wytykaniu kolejnych usterek informowaniu o pojawiających się poprawkach, łatkach, service packach. Tymczasem problem bezpieczeństwa nie dotyczy jedynie tych środowisk, a związany jest z każdym rodzajem, nawet najbardziej okrojonego systemu operacyjnego instalowanego na dowolnym sprzęcie pozwalającym na dostęp do internetu. Zagrożone są telefony, smartfony, tablety, konsole i wiele innych urządzeń codziennego użytku.

Szczególnie niebezpieczne są luki w programach zarządzających ruterami. Powaga zagrożenia wynika stąd, że po przejęciu kontroli nad tym urządzeniem intruz ma praktycznie nieograniczony dostęp do wszystkich zasobów sieci lokalnej. Tym bardziej, że ukryci za ruterem użytkownicy LAN-u, przeświadczeni są często o swoim całkowitym bezpieczeństwie i rezygnują ze stosowania choćby podstawowych mechanizmów ochronnych. Intruz może podglądać przesyłane dane, przekierowywać ruch, modyfikować ustawienia DNS czy przeprowadzać ataki DDoS. Dodatkowo przejęcie kontroli nad ruterem oznacza także pełną kontrolę nad działającym na nim zwykle firewallu, który często stanowi jedyną linię obrony lokalnych zasobów.

Zobacz również:

Tymczasem problemy związane z bezpieczeństwem dotyczą sporej części marek i modeli ruterów dostępnych na rynku. Brak świadomości tych zagrożeń może szybko doprowadzić do kłopotów w funkcjonowaniu sieci, utraty danych prywatnych czy firmowych. Zwłaszcza, że luki nie dotyczą jedynie prostych domowych urządzeń ale także bardziej zaawansowanych konstrukcji adresowanych do poważniejszych odbiorców. Zagrożeni są nie tylko administratorzy ale każdy użytkownik sieci lokalnej funkcjonującej za ruterem, dzieci korzystający z internetu w domu, studenci pracujący w sieciach uczelnianych oraz inni internauci. Zainfekowane urządzenie jest bowiem doskonałym punktem do przeprowadzania dalszych ataków. Nie tylko więc warto ale wręcz trzeba regularnie monitorować pojawiające się w internecie informacje dotyczące luk bezpieczeństwa w używanych urządzeniach i instalować najnowsze wersje oprogramowania. Tymczasem większość osób ruter instaluje, konfiguruje i o nim… zapomina. Niewielu użytkowników zastanawia się nad poziomem bezpieczeństwa i sprawdza dostępność poprawek. Poza tym, o ile producenci komputerowych systemów operacyjnych usuwają dość szybko wykryte w ich produktach błędy, o tyle producenci ruterów często nie reagują na problemy w ogóle, nie informują swoich klientów o powadze sytuacji, a w najlepszym razie o dostępności łatek. A automatycznych aktualizacji w tym segmencie urządzeń nie ma. W końcu ruter przeznaczony do domowego użytku to często tani, zwykle wytwarzany na masową skalę produkt, w którym bezpieczeństwo nie jest podstawową cechą.

Nikt nie jest bezpieczny

Testy przeprowadzone przez Independent Security Evaluators na kilku popularnych i szeroko stosowanych urządzeniach pokazują, że właściwie każde z nich ma jakieś błędy i jest podatne na ataki. Średnio zaawansowana osoba jest w stanie uzyskać dostęp do rutera z poziomu sieci lokalnej (przewodowo i bezprzewodowo). Prawie wszystkie zawierają krytyczne luki pozwalające na zdalny, pełny i nieautoryzowany dostęp z internetu. Połowa modeli oferujących funkcje NAS nie zabezpiecza w sposób wystarczający przechowywanych danych. Luki podczas testów podzielone zostały na trzy grupy, w zależności od wymagań co do ataku, jaki można za ich pomocą przeprowadzić:

proste – takie, które nie wymagają dostępu do uprawnień czy interakcji ze strony człowieka

bez autoryzacji – użytkownik musi odwiedzić na przykład odpowiednio spreparowaną stronę ale atakującemu nie potrzebna jest aktywna sesja czy dostęp do uprawnień

autoryzowane – atakujący musi mieć dostęp do uprawnień albo ofiara w czasie ataku musi być zalogowana do rutera.

D-Link

Dostęp do interfejsu konfiguracyjnego bez znajomości nazwy konta użytkownika i hasła? Żaden problem. Wystarczy wysłać do rutera odpowiednio spreparowany łańcuch znaków za przeglądarki. Nie trzeba nawet łączyć się z urządzeniem przewodowo, wystarczy połączenie WiFi i po chwili haker ma pełną kontrolę nad jego ustawieniami. Ryzyko zwiększa się, gdy włączona jest opcja zdalnego zarządzania. Dotyczy to wielu modeli tej marki. Na atak podatne są między innymi DIR-100, DI-524, DI-604+ czy TM-G5240, a także produkty innych marek korzystające z tego samego oprogramowania. Luka pojawiła się w jednej z aktualizacji i wygląda tak, jakby znalazła się tam w sposób nieprzypadkowy. W założeniu mechanizm miał najprawdopodobniej ułatwiać zewnętrzną modyfikację ustawień za pomocą różnych programów czy usług. Kłopot w tym, że bez konieczności podania nazwy konta użytkownika i hasła. Według producenta służył inżynierom serwisowym do odzyskiwania ustawień ze starszych modeli, po awarii firmware’u, na który były one podatne. Na poprawkę eliminującą zagrożenie trzeba było czekać ponad miesiąc od opublikowania informacji o istniejącej luce.

Luki z Asusa RT AC66U zostały usunięte. Większość pozostałych modeli nadal czeka na poprawkiKliknij, aby powiększyćLuki z Asusa RT AC66U zostały usunięte. Większość pozostałych modeli nadal czeka na poprawki