Prąd z powietrza - najnowsze rozwiązania w zakresie akumulatorów

Akumulatory litowo-jonowe przezwyciężyły początkowe problemy niedostatecznej jakości, stając się najważniejszym źródłem energii do urządzeń przenośnych - laptopów, smartfonów i tabletów. W niedalekiej przyszłości mają je zastąpić lżejsze ogniwa litowo-powietrzne.

Większość produkowanych obecnie urządzeń IT jest przystosowanych do użytku przenośnego z dala od jakichkolwiek stacjonarnych źródeł energii. Od 2008 r. na rynku komputerów odnotowuje się większą sprzedaż laptopów od pecetów biurkowych. Obecnie popyt na notebooki czterokrotnie przewyższa zainteresowanie modelami stacjonarnymi. W 2013 r. po raz pierwszy liczba sprzedanych tabletów przekroczyła poziom zbytu laptopów, choć największy udział w rynku nadal utrzymują smartfony. Wymienione typy urządzeń mają jedną wspólną cechę - wszystkie są zasilane za pomocą baterii. Na decyzję zakupu nie mają największego wpływu takie argumenty jak duża wydajność, pojemność pamięci czy rozdzielczość ekranu. Potencjalny nabywca bierze pod uwagę także czas pracy na baterii. Projektując nowe modele, producenci muszą uwzględniać parametry takie jak gęstość energii i stabilność termiczna, a zagadnienie efektywności energetycznej stało się w minionych trzech latach kluczowym aspektem w rozwoju półprzewodników. Prezentując nowe procesory, nawet tacy giganci na rynku układów scalonych jak Intel nie kuszą potencjalnych nabywców tylko mocą obliczeniową, lecz przede wszystkim funkcjami oszczędzania energii. I nic dziwnego, bo w ostatnim czasie wiele nie zmieniło się w technologii magazynowania energii elektrycznej. Podstawy chemiczne nowoczesnych ogniw litowo-jonowych są znane już od trzydziestu lat. W tym samym czasie, w którym liczba tranzystorów w procesorze wzrosła tysiąckrotnie, gęstość energii w akumulatorach uległa zaledwie trzykrotnemu zwiększeniu. Wprawdzie producenci bezustannie poszukują nowych rozwiązań, które pozwoliłyby im stworzyć akumulator o niespotykanych dotychczas właściwościach. Pokładają nadzieje w ogniwach metalowo-powietrznych, które są w stanie zapewnić dziesięciokrotnie większą gęstość energii niż ogniwa litowo-jonowe.

Weteran – akumulator niklowo-kadmowy

Historia poszukiwania wydajnego nośnika do przechowywania energii sięga tak daleko jak idea stworzenia przenośnych urządzeń elektronicznych. Jeden z pierwszych komputerów typu PDA, którym był Apple MessagePad Newton (powstał w 1993 r.), wyposażono w stosowane wówczas powszechnie baterie niklowo-kadmowe (NiCd). Ogniwa tego rodzaju dysponują katodą z tlenowodorotlenku niklu(III) i anodą pokrytą kadmem. Elektrony uwalniają się poprzez oksydację kadmu – jest to reakcja, która zostaje odwrócona podczas ładowania baterii. Akumulatory niklowo-kadmowe zapewniają długi okres eksploatacyjny, a ponadto niezawodność działania i krótkie czasy ładowania. Ani niskie, ani wysokie temperatury otoczenia nie zakłócają działania baterii tego typu. Ich zdecydowaną wadą jest wysoka toksyczność kadmu i jego bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Ten metal ciężki ma właściwości rakotwórcze. Zużyte akumulatory NiCd wymagają specjalistycznej utylizacji. Wyrzucone luzem są szkodliwe dla środowiska. Obecnie w krajach Unii Europejskiej zabrania się wytwarzać baterie i przenośne akumulatory zawierające wagowo ponad 0,002 procent kadmu. Jednak nie można całkowicie obyć się bez akumulatorów tego rodzaju. Ze względu na ich niski opór wewnętrzny przy dużym obciążeniu ogniwa NiCd doskonale nadają się do stosowania w urządzeniach przemysłowych i żegludze powietrznej. Tymczasem w elektronice użytkowej akumulatory niklowo-kadmowe nie odgrywają już żadnej roli i zostały w całości zastąpione modelami niklowo-metalowo-wodorkowy.

Zobacz również:

Schemat budowy akumulatora litowo-jonowego – anoda i katoda są w postaci folii o dużej powierzchni, które są oddzielone od siebie warstwą izolacyjną separatora i złożone lub nawinięte wewnątrz obudowy tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca.Kliknij, aby powiększyćSchemat budowy akumulatora litowo-jonowego – anoda i katoda są w postaci folii o dużej powierzchni, które są oddzielone od siebie warstwą izolacyjną separatora i złożone lub nawinięte wewnątrz obudowy tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca.