Radio samochodowe z aplikacjami - jak wyposażyć swoje auto w stację multimedialną

Myślisz, że nie można wyposażyć swojego samochodu w nowoczesny system informacyjno-rozrywkowy? Objaśniamy, jak zamienić zwyczajne radio samochodowe na luksusowy model z wyszukanymi funkcjami.

Producenci samochodów każą sobie słono płacić za inteligentne systemy nawigacyjne i informacyjno-rozrywkowe wbudowane fabrycznie w nowo nabytych pojazdach. Zależnie od zakresu oferowanych możliwości cena takiego cacka może sięgać kwoty rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu (!) tysięcy złotych. Tak ogromna inwestycja odstrasza niejednego nabywcę nowego auta. Jednak wcale to nie oznacza, że musisz zrezygnować z nowoczesnego centrum info-rozrywki w swoim samochodzie – niezależnie od tego, czy twój czterokołowiec jest prosto spod igły, czy ma już kilka latek. Okazuje się, że są dostępne znacznie tańsze rozwiązania.

Parrot oferuje radia z systemem operacyjnym Android. Nie dają jednak pełnego dostępu do platformy Google Play Store, lecz tylko do własnego sklepu Asteroid Market.Kliknij, aby powiększyćParrot oferuje radia z systemem operacyjnym Android. Nie dają jednak pełnego dostępu do platformy Google Play Store, lecz tylko do własnego sklepu Asteroid Market.

Przebudowa kosztuje kilkaset złotych i trwa dwie godziny

Poniżej objaśniamy na przykładzie jednego z popularnych modeli samochodów osobowych, jak najłatwiej i najszybciej dokonać wymiany zwyczajnego radioodbiornika na nowoczesną stację multimedialną.

Zobacz również:

Sytuacja wyjściowa. W naszym aucie kompaktowym Skoda Fabia jest zamontowane zwyczajne radio samochodowe w tradycyjnej wnęce o standardowych wymiarach 1 DIN. Co należy zatem zrobić, aby zainstalować w tym pojeździe urządzenie zapewniające znacznie większą funkcjonalność? Zbierając materiały i informacje na ten temat, bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że modele o tym współczynniku kształtu nie oferują zbyt bogatych możliwości, pomijając obsługę standardu Bluetooth w celu podłączenia zestawu głośnomówiącego i przesyłania muzyki, a także funkcję odbioru cyfrowych stacji radiowych poprzez DAB+. Wprawdzie są dostępne radia samochodowe w klasycznym formacie 1 DIN z wysuwanym i odchylanym, kolorowym ekranem LCD (np. do oglądania filmów z płyt DVD), lecz urządzenia tego typu – nawiasem mówiąc zwane moniceiverami – nie we wszystkich pojazdach okazują się dobrym rozwiązaniem. Większość modeli aut nie została zaprojektowana z myślą o stosowaniu tego rodzaju sprzętu. W najgorszym wypadku panel LCD może zasłaniać inne elementy obsługi znajdujące się na desce rozdzielczej lub wyloty powietrza.

Znacznie lepszy efekt uzyskasz więc, przebudowując wnękę z formatu 1 DIN na 2 DIN. Drugi z wymienionych jest dwukrotnie większy. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się prawie niemożliwe lub przynajmniej bardzo trudne do zrealizowania, w rzeczywistości może okazać się bardzo proste i niedrogie. Do wielu modeli pojazdów można nabyć oryginalną wnękę 2 DIN do konsoli środkowej za stosunkowo niską cenę – i to w kolorze wnętrza samochodu. Warto poszukać poprzez internet lub spytać w punkcie serwisowym miejscowego dealera aut danej marki, który prowadzi sprzedaż części zamiennych. Oprócz tego może być konieczne dokupienie dodatkowej zaślepki lub ramki montażowej, która posłuży do zamocowania nowego radia we wnęce konsoli.

Sytuacja wyjściowa – w konsoli środkowej jest zamontowany radioodbiornik tradycyjnych rozmiarów. Od razu widać, że nie uda się bez przeróbek zainstalować modelu w formacie 2 DIN.Kliknij, aby powiększyćSytuacja wyjściowa – w konsoli środkowej jest zamontowany radioodbiornik tradycyjnych rozmiarów. Od razu widać, że nie uda się bez przeróbek zainstalować modelu w formacie 2 DIN.

Filmy instruktażowe i inne pomocne materiały z internetu

Stare radio jest zamocowane we wnęce konsoli środkowej w konwencjonalny sposób. Dlatego jego demontaż powinien trwać nie dłużej niż kilkanaście minut – uwzględniając odłączenie wszystkich kabli, bo w większości wypadków są wyposażone w standardowe złącza. Wymontowanie dotychczasowych elementów konsoli wymaga odrobiny doświadczenia i zdolności manualnych. Użytkownicy, którzy chcą wykonać te czynności po raz pierwszy, znajdą w internecie wiele cennych instruktaży dotyczących ich modelu pojazdu. W tym celu trzeba wpisać w wyszukiwarce Google lub serwisie YouTube frazę składającą się z nazwy modelu auta i słów kluczowych takich jak wymiana radia radio removal (a więc np. Fabia radio removal). W rezultacie otrzymasz listę filmów instruktażowych. Niektóre z nich są wykonane bardzo rzetelnie, objaśniając krok po kroku wszystkie czynności. Zachowaj wymaganą ostrożność, aby nieopatrznie nie wyłamać żadnego z plastikowych uchwytów. Unikaj zbędnego nadużywania siły.

Do demontażu i montażu konsoli w wielu nowoczesnych modelach samochodów potrzebne są wkrętaki z grotem typu Torx. Śruby tego rodzaju są powszechnie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym. Wiele uniwersalnych zestawów narzędzi jest wyposażonych we wkrętaki, o których mowa. Zależnie od modelu pojazdu trzeba odkręcić od czterech do dwunastu śrub. Następnie trzeba wyjąć ostrożnie element(y) konsoli, wysunąć stare radio, odłączyć kable, po czym w odwrotnej kolejności zamontować nowe radio i elementy wykończenia deski rozdzielczej. Cała operacja nie powinna trwać dłużej niż kilka minut.

Jeśli twój samochód został fabrycznie wyposażony w odbiornik radiowy, masz uproszczone zadanie, bo potrzebna ci będzie tylko odpowiednia zaślepka w formacie 2 DIN.

Nowe centrum informacyjno-rozrywkowe – Pioneer AVH-X3500DAB zapewnia odtwarzanie filmów DVD, radio z obsługą DAB+, aplikacje z iPhone’a i smartfonów z Androidem, obsługę kamery cofania, telefonowanie w trybie głośnomówiącym i in.Kliknij, aby powiększyćNowe centrum informacyjno-rozrywkowe – Pioneer AVH-X3500DAB zapewnia odtwarzanie filmów DVD, radio z obsługą DAB+, aplikacje z iPhone’a i smartfonów z Androidem, obsługę kamery cofania, telefonowanie w trybie głośnomówiącym i in.

Duży wybór funkcji w modelach 2 DIN – aplikacje, obsługa iPhone’a, DAB, nawigacja itd.

Niezależnie, czy jest dostępna fabrycznie, czy trzeba ją dokupić i zamontować – wnęka radiowa w rozmiarze 2 DIN stanowi warunek konieczny do zainstalowania nowoczesnego systemu informacyjno-rozrywkowego w samochodzie. Na rynku jest dostępnych ok. trzystu modeli odbiorników radiowych w tym formacie, a każdy z nich dysponuje najróżniejszymi funkcjami i możliwościami. Obsługa standardu Bluetooth w celu prowadzenia rozmów telefonicznych i transmisji muzyki z komórki, odtwarzacz filmów DVD, a także dostęp do treści multimedialnych (muzyki i filmów) zapisanych na urządzeniach zewnętrznych podłączonych do gniazda USB stały się standardem prawie we wszystkich modelach sprzętu tego typu. W większości spotyka się także kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 7 cali. Jeśli chodzi o pozostałe funkcje, trzeba sprawdzić specyfikację danego urządzenia i dobrze rozważyć, jakie właściwości ma mieć nowe cacko. Czy ma zapewniać możliwość sterowania iPhone’em? Jeśli tak, jakie modele smartfonów Apple’a ma obsługiwać? Czy potrzebny ci pilot zdalnego sterowania? A może chcesz sterować radiem za pomocą przycisków na kierownicy? A może wchodzi w grę radio działające pod kontrolą systemu Android, które zapewnia znacznie więcej możliwości, jak np. Parrot Asteroid Smart? Czy urządzenie ma być wyposażone we wbudowany system nawigacji? Czy radio ma odbierać cyfrowe rozgłośnie radiowe nadające w standardzie DAB+? I czy ma ponadto dysponować łączem do kamery cofania pomocnej podczas parkowania? Niezależnie od tego, jakie wymagania ma spełniać nowy radioodbiornik z systemem informacyjno-rozrywkowym, (prawie) wszystko jest możliwe. Tanie stacje multimedialne takie jak np. model XOMAX XM-2VRSU714 są do nabycia w internecie w cenie ok. 400 zł. Natomiast w przedziale cenowym od 1000 do 2500 zł jest dostępnych wiele dobrych, markowych modeli wyposażonych w system nawigacji i funkcje, których producenci samochodów nie oferują nawet w urządzeniach klasy premium.

Taką kamerę cofania można podłączyć do wielu modeli stacji multimedialnych w formacie 2 DIN. W skład zestawu wchodzą okablowanie i akcesoria montażowe (niewidoczne na zdjęciu).Kliknij, aby powiększyćTaką kamerę cofania można podłączyć do wielu modeli stacji multimedialnych w formacie 2 DIN. W skład zestawu wchodzą okablowanie i akcesoria montażowe (niewidoczne na zdjęciu).

Stacja multimedialna z obsługą DAB+, odtwarzaczem DVD, aplikacjami i złączem kamery cofania

Na potrzeby tego materiału zdecydowaliśmy się wybrać stosunkowo niedrogi model Pioneer AVX-X3500DAB. Nabyliśmy go za 300 euro, a więc równowartość ok. 1250 zł. Urządzenie to potrafi nie tylko odtwarzać treści audio i wideo zapisane we wszystkich popularnych formatach, lecz ponadto odbiera cyfrowe nadajniki radiowe DAB+, komunikuje się z komórką za pośrednictwem Bluetooth, współpracuje z kieszonkowymi dyskami zewnętrznymi podłączanymi do gniazda USB i dysponuje wbudowanym czytnikiem kart SD. Można nim sterować przyciskami w kierownicy pojazdu. Oprócz tego jest wyposażone w złącze kamery cofania, a nawet wyświetla niektóre aplikacje z iPhone’a i z urządzeń przenośnych z systemem Android.

W sklepach internetowych i na platformach aukcyjnych jest dostępny duży wybór kamer cofania nadających się do zamontowania w samochodzie. Zależnie od możliwości i jakości wykonania ich ceny wahają się od ok. 60 do 300 zł. Wprawdzie taka kamera nie zastąpi to zaawansowanego asystenta parkowania z czujnikiem odległości, lecz widok pola znajdującego się za pojazdem znacznie ułatwia manewr parkowania. Dodatkowe gniazdo AV pozwala podłączyć nawet kamerę przednią na podczerwień, która pomaga wykrywać pieszych na jezdni podczas jazdy nocą. Natomiast tylna kamera czerpie energię elektryczną poprzez podłączenie do instalacji zasilającej światła cofania. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo w ten sposób moduł kamery jest zasilany tylko wtedy, gdy jest potrzebny – a więc dopiero po włożeniu przez kierowcę biegu wstecznego. Kabel transmisji obrazu do stacji multimedialnej najlepiej ułożyć pod osłoną spodniej ściany bagażnika, kanapą tylną i konsolą hamulca ręcznego, między przednimi fotelami aż do samego radioodbiornika.

Korpus stacji multimedialnej Pioneer AVH-X3500DAB tuż po rozpakowaniu. Producent dołącza różne akcesoria, których nie widać na zdjęciu.Kliknij, aby powiększyćKorpus stacji multimedialnej Pioneer AVH-X3500DAB tuż po rozpakowaniu. Producent dołącza różne akcesoria, których nie widać na zdjęciu.

Nowe centrum informacyjno-rozrywkowe jest zamontowane i podłączone

Dość rozważań! Dzięki temu, że sprzęt jest wyposażony w standardowe złącza zasilania, w samochodzie są wbudowane głośniki, a na dachu auta jest antena, podłączanie nowego urządzenia trwa niecałą minutę. Wszystko wydaje się tak łatwe, że właściwie trudno o pomyłkę. Zależnie od posiadanego typu pojazdu może być wymagana przejściówka. Wprawdzie nie kosztuje zbyt wiele, bo zaledwie kilkanaście złotych, lecz może nieco pokrzyżować plany. Gdy zauważysz konieczność nabycia dopiero podczas wymiany radia na stację multimedialną, musisz przełożyć całą operację i szukać odpowiedniej przejściówki w sklepach z akcesoriami lub zamówić ją poprzez internet. Kupując w sklepie online, musisz uzbroić się w cierpliwość, bo poczekasz zapewne kilka dni na dostarczenie towaru.

Na tyle teorii, w której wszystko wygląda w różowych kolorach. Zupełnie inaczej jest w praktyce, bo zależnie od modelu samochodu i typu stacji multimedialnej może być konieczne dokonanie zmian w instalacji zasilającej – zamiana zasilania ciągłego na zapłonowe, aby stacja multimedialna wyłączała się samoczynnie wraz z wyciągnięciem kluczyka ze stacyjki. W przeciwnym razie po kilku dniach postoju czeka cię być może przykra niespodzianka – wyładowany akumulator. Jeśli nie masz wiedzy z zakresu instalacji elektrycznych, lepiej zleć powyższe zadanie fachowcom z warsztatu elektryki samochodowej.

Oprócz tego dość uciążliwy bywa niekiedy sam montaż stacji multimedialnej z nową ramką. Nie zawsze udaje się od razu uzyskać pożądany efekt. Nam na przykład zabrakło przysłony maskującej szczelinę pomiędzy naszym nowym centrum informacyjno-rozrywkowym i konsolą 2 DIN. Nie stanowi to wielkiego problemu, bo brakujący element kosztuje niespełna 40 złotych, lecz musieliśmy jeszcze dwa razy pofatygować się do salonu samochodowego, aby zamówić i odebrać sprowadzoną część.

Nieco więcej czasu pochłania zamontowanie stacji multimedialnej wyposażonej w system nawigacji, bo wymaga umocowania w odpowiednim miejscu odbiornika sygnałów GPS i rozłożenia kabli. Te same czynności są konieczne w celu zainstalowania anteny do odbioru cyfrowych stacji radiowych nadających w standardzie DAB+. Nakład pracy zależy od modelu anteny. Potrzebna jest antena DAB przylepiana do wewnętrznej strony szyby przedniej lub specjalna zwrotnica antenowa DAB stosowana jako element pośredni przy kablu antenowym. Uwaga! Wtyczka antenowa do odbioru cyfrowych kanałów radiowych nie jest znormowana, więc przy zakupie anteny DAB trzeba zwrócić uwagę na to, czy można ją podłączyć do radioodbiornika.

Zamawiając ramkę montażową, należy wybrać odpowiednią do swojego modelu auta.Kliknij, aby powiększyćZamawiając ramkę montażową, należy wybrać odpowiednią do swojego modelu auta.Nowy element konsoli z wnęką w formacie 2 DIN.Kliknij, aby powiększyćNowy element konsoli z wnęką w formacie 2 DIN.Jeśli instrukcja obsługi zawiera za mało informacji, poszukaj pomocy w internecie. Znajdziesz tu wiele filmów instruktażowych.Kliknij, aby powiększyćJeśli instrukcja obsługi zawiera za mało informacji, poszukaj pomocy w internecie. Znajdziesz tu wiele filmów instruktażowych.Najpierw trzeba wymontować używane dotychczas radio. W tym celu trzeba z reguły odblokować zaczepy specjalnymi uchwytami. Potem można z lekkością wysunąć odbiornik z wnęki.Kliknij, aby powiększyćNajpierw trzeba wymontować używane dotychczas radio. W tym celu trzeba z reguły odblokować zaczepy specjalnymi uchwytami. Potem można z lekkością wysunąć odbiornik z wnęki.Po wyciągnięciu starego radioodbiornika wystarczy wyciągnąć wtyczki kabli zasilania, antenowego i prowadzących do głośników.Kliknij, aby powiększyćPo wyciągnięciu starego radioodbiornika wystarczy wyciągnąć wtyczki kabli zasilania, antenowego i prowadzących do głośników.Następny etap polega na zdemontowaniu elementu konsoli z wnęką 1 DIN.Kliknij, aby powiększyćNastępny etap polega na zdemontowaniu elementu konsoli z wnęką 1 DIN.Do odkręcania śrub Torx jest potrzebny specjalny klucz. Śruby tego typu są powszechnie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym.Kliknij, aby powiększyćDo odkręcania śrub Torx jest potrzebny specjalny klucz. Śruby tego typu są powszechnie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym.Tak wygląda pusta konsola bez wnęki na radioodbiornik.Kliknij, aby powiększyćTak wygląda pusta konsola bez wnęki na radioodbiornik.Nową wnękę trzeba dobrze wpasować, aby usłyszeć charakterystyczny dźwięk zatrzasków, i dodatkowo przykręcić. Podobnie przymocuj ramkę montażową.Kliknij, aby powiększyćNową wnękę trzeba dobrze wpasować, aby usłyszeć charakterystyczny dźwięk zatrzasków, i dodatkowo przykręcić. Podobnie przymocuj ramkę montażową.Ramkę należy przykręcić solidnie, ale ostrożnie, aby nie obłamać plastikowych uchwytów.Kliknij, aby powiększyćRamkę należy przykręcić solidnie, ale ostrożnie, aby nie obłamać plastikowych uchwytów.Na pierwszy rzut oka okablowanie nowej stacji multimedialnej może zdezorientować. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi.Kliknij, aby powiększyćNa pierwszy rzut oka okablowanie nowej stacji multimedialnej może zdezorientować. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi.Przedłużacz USB służący do podłączania smartfona, pendrive'a i innych urządzeń należy wyprowadzić na zewnątrz. To samo dotyczy mikrofonu z zestawu głośnomówiącego.Kliknij, aby powiększyćPrzedłużacz USB służący do podłączania smartfona, pendrive'a i innych urządzeń należy wyprowadzić na zewnątrz. To samo dotyczy mikrofonu z zestawu głośnomówiącego.Na koniec pozostaje wsunąć stację multimedialną do ramki, umocować ozdobne osłonki i wypróbować nowe urządzenie.Kliknij, aby powiększyćNa koniec pozostaje wsunąć stację multimedialną do ramki, umocować ozdobne osłonki i wypróbować nowe urządzenie.

Podsumowanie – łatwo, tanio i funkcjonalnie

Należy przyznać, że na pewno nie we wszystkich modelach pojazdów udaje się tak łatwo i bezproblemowo przeprowadzić montaż stacji multimedialnej jak w naszym samochodzie. Jednak wizja wyposażenia swoich czterech kółek w nowoczesną centralę informacyjno-rozrywkową z zestawem głośnomówiącym przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym jest bardzo kusząca i warta wysiłku poszukania właściwego modelu i wymaganych części montażowych.

Choć wybrana przez nas stacja multimedialna Pioneera należy do tańszych spośród wszystkich urządzeń tego typu dostępnych na rynku, i tak zachwyca zakresem oferowanych funkcji. Sterowanie z poziomu systemu iOS działa bez problemu nawet przy użyciu leciwego iPhone’a 3GS. Za pomocą dotykowego ekranu w konsoli środkowej auta można wygodnie zarządzać odtwarzaniem muzyki przechowywanej w urządzeniu przenośnym podłączonym do gniazda USB. Także synchronizowanie ze smartfonem w celu nawiązania połączenia Bluetooth (Bluetooth Pairing) przebiegało niezawodnie, a jakość dźwięku podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej okazała się bardzo wysoka za sprawą dołączonego mikrofonu na kablu, który można umieścić w dowolnym miejscu. Osoba z drugiej strony praktycznie nie zauważa, że rozmowa jest przeprowadzana z samochodu w trakcie jazdy.

Gotowe! Rezultaty naszej pracy są godne pozazdroszczenia. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i pieniędzy wymieniliśmy zwykły radioodbiornik na stację multimedialną, która pod względem funkcjonalności bije na głowę swojego poprzednika.Kliknij, aby powiększyćGotowe! Rezultaty naszej pracy są godne pozazdroszczenia. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i pieniędzy wymieniliśmy zwykły radioodbiornik na stację multimedialną, która pod względem funkcjonalności bije na głowę swojego poprzednika.

Odbiór stacji cyfrowych DAB+ działa niezawodnie, a kamera cofania zasilana wspólnie ze światłami cofania pozwala parkować ze znacznie większym wyczuciem. Na deser jest jeszcze jedna funkcja, którą zapewniają wszystkie urządzenia tego rodzaju – odtwarzanie muzyki i filmów z różnych źródeł.

Podliczając koszty, nowa konsola środkowa, ramka montażowa do radia w formacie 2 DIN, stacja multimedialna z odtwarzaczem DVD, możliwością odbierania cyfrowych stacji radiowych, a także (częściową) obsługą iPhone’a/iPoda i Androida wyniosły nas w sumie 400 euro, a więc niecałe 1700 zł. W zestawie znalazł się nawet mikrofon do telefonowania w trybie głośnomówiącym. Ten, kto odważy się samodzielnie zamontować taki sprzęt w swoim samochodzie, otrzyma mnóstwo funkcji za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Diabeł tkwi w szczegółach, jak to zwykle bywa...

Peter Stelzel-Morawietz - komentarz autoraKliknij, aby powiększyćPeter Stelzel-Morawietz - komentarz autoraPrzebudowa wnęki z formatu 1 DIN na 2 DIN nie przysparza problemów pod warunkiem, że pojazd jest do tego odpowiednio przygotowany lub producent auta oferuje do nabycia stosowne elementy konsoli. Zasadniczo to samo dotyczy także montażu i podłączania nowego, większego radioodbiornika, bo zarówno rozmiary, jak i złącza są znormowane.

Jednak warto nadmienić, że to tylko teoria. Zależnie od producenta i modelu samochodu, a także samej stacji multimedialnej występują różnice w układzie styków elektrycznych. Na przykład w jednym modelu napięcie jest na stałe przyłożone do kabla zasilającego radio, w innym zaś tylko wtedy, gdy jest włączony zapłon. Jeśli nie zwróci się uwagi na ten szczegół, po kilku dniach parkowania pojazdu w garażu może dojść do całkowitego rozładowania akumulatora. Dlatego warto dokładnie przeczytać instrukcję montażu radioodbiornika – powinna zawierać tak istotne wskazówki. Jednak za majsterkowanie w instalacji elektrycznej pojazdu powinni się zabierać tylko ci, którzy się na tym znają. W przeciwnym razie lepiej poprosić o pomoc fachowców z warsztatu.

I jeszcze jedna zaskakująca ciekawostka w naszej relacji montażu stacji multimedialnej Pioneer – niektóre funkcje takie jak odtwarzanie DVD i wybrane aplikacje działają tylko podczas postoju. Urządzenie sprawdza to, ustalając, czy jest zaciągnięty hamulec ręczny. Aby było to możliwe, trzeba podłączyć przygotowany kabel do czujnika dotykowego hamulca ręcznego w konsoli. Ta czynność jest – jak poprzednie – z zasady prosta. Jeśli chcesz jednak, aby współpasażerowie lub twoje dzieci na tylnej kanapie mogły oglądać filmy w trakcie jazdy, musisz przechytrzyć mechanizm i podłączyć kabel do innego elementu. Jeżeli kierowca nie spogląda na monitor w trakcie prowadzenia auta, a ponadto wyłączy przednie głośniki, nie ma żadnych przeciwwskazań z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie ulega wątpliwości, że w wypadku innego modelu pojazdu i/lub stacji multimedialnej mogą wystąpić inne problemy. Reasumując, podejmując się wymiany radioodbiornika, nie wolno przeceniać swoich możliwości, a ponadto trzeba liczyć się z niespodziankami.