Jak złożyć niskobudżetowy komputer z dyskiem SSD

Jak zdobyć multimedialny komputer z dyskiem SSD za stosunkowo niewielkie pieniądze? Złóż go własnoręcznie! Pokażemy ci, jak to zrobić – od wyboru podzespołów po uruchomienie.

Chcąc złożyć użyteczny komputer z dyskiem SSD za łączną kwotę wynoszącą ok. 1000 zł, trzeba iść na ustępstwa. Za tę sumę nie uda ci się zbudować wydajnego peceta do gier. Jednak mimo tak skromnego budżetu z powodzeniem zestawisz sobie pełnowartościową maszynę multimedialną, która do pewnego stopnia sprawdzi się także jako sprzęt do grania. Przygotowując kalkulację, wykluczyliśmy koszty takich elementów jak system operacyjny, monitor, klawiatura i mysz. Mając do dyspozycji stary komputer, warto wykorzystać elementy, które nie uległy zużyciu. Panel LCD, mysz i klawiaturę możesz bez problemu podłączyć do nowego peceta. A jeśli licencja systemu Windows jest zbyt stara (bo masz Windows XP) lub powiązana z określonym egzemplarzem komputera, musisz zainwestować ok. 300 zł w nową do Windows 7 lub 8. Poniżej opisujemy pokrótce poszczególne elementy, z których składa się nasz niedrogi komputer. W wypadku niektórych podzespołów proponujemy alternatywne rozwiązania, które przeważnie są dostępne za stosunkowo niewielką dopłatą.

ObudowaKliknij, aby powiększyćObudowaObudowa. LC-Power 648B ATX Classic to czarno-srebrna obudowa w formacie Midi Tower. Jest fabrycznie wyposażona w zasilacz o mocy 420 watów. Zmieścisz w niej płytę główną w formacie ATX, Micro ATX lub Mini ITX. W metalowym korpusie znajdują się trzy wnęki na napędy optyczne, dwie wewnętrzne nisze na napędy w formacie 3,5 cala, a także dwa miejsca do zamontowania wentylatorów o średnicy 120 milimetrów i jedno na wentylator o średnicy 80 milimetrów. Alternatywa: brak.

Zobacz również:

Procesor z elementem chłodzącymKliknij, aby powiększyćProcesor z elementem chłodzącymProcesor. Układ Intel Celeron 1610 jest do nabycia za niecałe 150 zł. Ten dwurdzeniowy procesor jest taktowany częstotliwością 2,6 GHz. Został stworzony na podstawie wprowadzonej w 2012 r. architektury Ivy Bridge. Zapewnia nowoczesne technologie procesorowe takie jak EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology, dynamicznie reguluje napięcie i częstotliwość procesora w zależności od potrzeb, aby zmniejszać pobór mocy i emisję ciepła), EPT (Extended Page Table, wirtualizacja sprzętowa drugiej generacji jednostki zarządzania pamięcią), Intel 64 (64-bitowa implementacja zestawu rozkazów), Thermal Monitoring (monitoring termiczny chroni przed przegrzaniem układu), wirtualizacja i SSE4.2 (Streaming SIMD Extension, rozszerzenie zestawu rozkazów). Alternatywa: oddaj komuś w prezencie dołączony element chłodzący i zainwestuj niecałe 30 zł w efektywny, choć i tak cichy zestaw składający się z radiatora i wentylatora taki jak np. Arctic Cooling Alpine 11 Pro Rev. 2.

Płyta głównaKliknij, aby powiększyćPłyta głównaPłyta główna. Model Gigabyte GA-H61M-S2PV, który kosztuje ok. 150 zł, zapewnia wprawdzie wszystkie potrzebne złącza, lecz obsługuje tylko mało wydajne interfejsy SATA 2 i USB 2.0. Alternatywa: Płyta główna Gigabyte GA-Z68AP-D3 kosztuje ok. 50 zł więcej, lecz za to udostępnia nowoczesne interfejsy takie jak mSATA, SATA3, Toslink SP/DIF (transmisja dźwięku w postaci cyfrowej poprzez kabel światłowodowy) i USB 3.0. Na dodatek obsługuje technologię LucidLogix Virtu MVP, która umożliwia płynne przełączanie pomiędzy kartą graficzną i układem GPU zintegrowanym na płycie głównej. Jest wyposażona w kontroler RAID (obsługuje RAID 0, 1, 5 i 10). Wbudowany układ dźwiękowy Realtek ALC-889 zapewnia dźwięk przestrzenny 7.1.

Moduły pamięci RAMKliknij, aby powiększyćModuły pamięci RAMPamięć operacyjna (RAM). Wydajność i inne parametry procesora sugerują zastosowanie pamięci typu SDRAM DDR3 o częstotliwości taktowania 1333 MHz. Wyznaczony budżet łączny na poziomie 1000 zł pozwala nabyć zestaw dwukanałowy dwóch modułów RAM po dwa gigabajty każdy. Najlepszą ofertą, którą udało nam się znaleźć podczas zbierania informacji na potrzeby artykułu, okazały się moduły G.Skill (model F3-10600CL9D-4GBNT). Alternatywa: Warto trzymać rękę na pulsie i nieustannie obserwować ceny modułów RAM. Rynek pamięci zmienia się bardzo dynamicznie.

Dysk SSDKliknij, aby powiększyćDysk SSDDysk twardy. Model SanDisk SSD 64GB można nabyć za niewiele ponad 200 zł. Proponowany dysk obsługuje złącze SATA3. Oferuje maksymalną prędkość transmisji 500 MB/s, za to nie jest zbyt pojemny. Alternatywa: Zainstaluj w komputerze dodatkowy, konwencjonalny twardy dysk w formacie 3,5 cala, aby uzyskać miejsce na pokaźne kolekcje plików audio, wideo i zdjęć. Jeden terabajt powierzchni dyskowej kupisz za nieco powyżej 200 zł, a za dwa zapłacisz co najmniej 300 zł.

Karta graficznaKliknij, aby powiększyćKarta graficznaKarta graficzna. Karta Gigabyte Radeon HD 6670 jest w stanie samodzielnie dekodować filmy w formacie Blu-ray i pliki wideo w wysokiej rozdzielczości. Jest wyposażona w 480 jednostek strumieniowania i pamięć RAM o pojemności 2 GB. Dzięki temu potrafi generować płynną animację w grach sprzed roku lub dwóch pod warunkiem, że nie podkręcisz do oporu ustawień jakości grafiki. Alternatywy: Jeśli nie korzystasz z komputera w celu grania, ani nie zamierzasz oglądać filmów o wysokiej rozdzielczości, możesz zrezygnować z karty. W ten sposób zaoszczędzisz 250 zł. Do pozostałych zastosowań z powodzeniem wystarczy jednostka graficzna wbudowana na płycie. Jeżeli natomiast bardzo zależy ci na grach, możesz dołożyć 500 zł na kartę Asus Radeon R9 270 DirectCU II OC. Przeistoczy twojego peceta w prawdziwą maszynę do grania.

Napęd optycznyKliknij, aby powiększyćNapęd optycznyNapęd optyczny. Za ok. 70 zł otrzymasz nagrywarkę DVD Samsunga. Proponowany napęd SATA obsługuje wszystkie popularne formaty CD i DVD. Maksymalna prędkość nagrywania nośników CD sięga 48x. W wypadku płyt DVD prędkość ta wynosi 24x. Alternatywy: Jeżeli nie nagrywasz płyt CD ani DVD, lecz masz zamiar odtwarzać filmy Blu-ray w swoim komputerze, możesz dorzucić 100 zł i nabyć napęd LiteOn iHOS104 (prędkość odtwarzania – 4x). Jeśli dołożysz jeszcze dodatkowe 70 zł, kupisz napęd Samsung SN-506BB, który pozwala nagrywać nośniki Blu-ray.