Reanimowanie iPhone’a i smartfona z Androidem

Gdy smartfon z systemem Android lub iPhone odmawia posłuszeństwa, dobra rada w cenie. Za pomocą naszych rad i instrukcji przywrócisz pełną funkcjonalność swojego kieszonkowego pomocnika.

Także systemy stosowane w urządzeniach przenośnych, a więc Android i iOS Apple’a mogą doprowadzić użytkownika do rozpaczy swoim niepoprawnym funkcjonowaniem. A gdy w razie problemów na nic nie zda się odinstalowywanie aplikacji ani modyfikowanie ustawień systemowych, rozwiązaniem może być tylko zresetowanie smartfona, a więc przywrócenie fabrycznego stanu urządzenia.

Porządki w urządzeniu przenośnym z systemem Android

Wprawdzie twój smartfon nadal działa, lecz już po włączeniu zauważasz, że rozruch trwa dłużej niż zazwyczaj. Przyczyną opóźnienia są w znacznej mierze aplikacje, które uaktywniają się natychmiast po uruchomieniu i działają bezustannie w tle. W większości wypadków dzieje się tak, gdy aplikacje muszą ciągle pobierać dane z internetu. Niektóre z aplikacji (a należą do nich w szczególności gry) okazują się niczym innym jak uciążliwymi trojanami reklamowymi, które konfigurują się samodzielnie jako programy autostartu (a więc uruchamiane automatycznie), aby raz po raz umieszczać skróty na ekranie powitalnym. Na domiar złego gry te naprzykrzają się, wyświetlając okna reklamujące inne gry. Im więcej aplikacji uruchamia się podczas wczytywania Androida, tym dłużej trwa rozruch całego systemu. Chociażby z tego powodu warto regularnie przeglądać listę autostartu, sprawdzając, czy nie zagnieździły się w niej niepożądane programy.

Zobacz również:

Pomoże ci w tym bezpłatna aplikacja Startup Manager, która jest dostępna w serwisie Google Play Store. Na karcie User ujrzysz wszystkie zainstalowane przez siebie programy, które uruchamiają się automatycznie wraz z systemem Android. Usuń zielony haczyk figurujący obok wpisu, aby usunąć daną aplikację z listy autostartu. Program pozostanie zainstalowany w systemie, lecz nie będzie już wczytywał się samoczynnie. Natomiast na karcie System są zgromadzone aplikacje systemowe, które uruchamiają się automatycznie wraz z systemem operacyjnym. Nie wolno ci ich wyłączać, chyba że znasz ich przynależność do aplikacji i wiesz, jakie mają zastosowanie.

Aplikacja Startup Manager pomoże ci uporządkować listę aplikacji uruchamiających się automatycznie w smartfonie z Androidem.Kliknij, aby powiększyćAplikacja Startup Manager pomoże ci uporządkować listę aplikacji uruchamiających się automatycznie w smartfonie z Androidem.

Tworzenie zapasowej kopii i resetowanie systemu Android

Jeśli twój smartfon jest do tego stopnia obładowany aplikacjami, że chwilami przestaje poprawnie działać, system pracuje w nieznośnie ślimaczym tempie, a aplikacje uruchamiają się wyjątkowo ociężale, jedynym rozwiązaniem problemu jest prawdopodobnie zresetowanie systemu operacyjnego, które wiąże się z koniecznością przeprowadzenia od nowa wszystkich czynności konfiguracyjnych. Jednak zanim przywrócisz fabryczny stan urządzenia, koniecznie przygotuj zapasową kopię swoich zasobów. Podczas resetowania zostaje całkowicie opróżniona wewnętrzna pamięć urządzenia. Nienaruszone pozostają natomiast dane zgromadzone na karcie pamięci microSD, więc jeśli twój smartfon jest wyposażony w taką kartę, nie musisz martwić się o jej zawartość.

Stosowną funkcję archiwizowania danych zapewnia prawie każde oprogramowanie do obsługi smartfona, które oferuje producent urządzenia, np. program Kies przeznaczony do smartfonów Samsunga. Jeśli nie dysponujesz takim menedżerem danych, możesz skorzystać z bezpłatnych alternatyw. Godne polecenia jest narzędzie My Phone Explorer (patrz ramka). Zapasową kopię danych można wykonać także z poziomu smartfona. Służą do tego takie aplikacje z serwisu Google Play Store jak Helium czy TitaniumBackup. Obie są dostępne podstawowej wersji bezpłatnej i rozszerzonej, komercyjnej. Potrafią tworzyć zapasowe kopie aplikacji i ustawień na karcie pamięci microSD, a także na dysku wirtualnym w chmurze. W odróżnieniu od Helium aplikacja TitaniumBackup wymaga uprawnień roota, więc aby z niej korzystać, trzeba mieć zrootowany smartfon – czyli zmodyfikowany w taki sposób, aby użytkownik uzyskał pełny dostęp do wszystkich funkcji urządzenia.

Tworzenie zapasowej kopii zasobów w smartfonach z Androidem za pomocą programu My Phone Explorer

Jeśli nie chcesz korzystać z aplikacji dostarczonej przez producenta lub nie masz do dyspozycji takiego oprogramowania, możesz użyć alternatywnych narzędzi. Godny polecenia jest bezpłatny program My Phone Explorer (www.fjsoft.at/en, na płycie wirtualnej) wraz z aplikacją do urządzeń przenośnych z systemem Android. Połączenie pomiędzy komputerem i smartfonem można nawiązywać na jeden z trzech sposobów – poprzez bezprzewodową sieć lokalną (WLAN), kabel USB lub bezprzewodowy Bluetooth. Aby skorzystać z podłączenia kablem USB, trzeba włączyć debugowanie USB w konfiguracji smartfona (menu Ustawienia | Opcje programistyczne | Debugowanie USB, a w modelach ze starszą wersją Androida menu Ustawienia | Aplikacje | Programowanie | Debugowanie USB). Jeśli w Androidzie 4.2.2 lub nowszym polecenie Opcje programistyczne nie jest widoczne w rubryce System, trzeba je najpierw odblokować. W tym celu przywołaj menu Ustawienia | Informacje o telefonie. Znajdziesz tu wpis Numer kompilacji. Dotknij go siedem razy w krótkich odstępach czasu, a na ekranie pojawi się komunikat Jesteś teraz programistą! W ten sposób anulujesz zabezpieczenie, a polecenie Opcje programistyczne powinno od tej pory figurować w ustawieniach Androida.

W dalszej kolejności podłącz smartfon kablem USB do komputera i uruchom program My Phone Explorer. Wskaż menu Plik | Połącz (lub naciśnij klawisz [F1]) i zdefiniuj nazwę urządzenia (jest to konieczne tylko przy pierwszym podłączeniu). Narzędzie powinno samoczynnie rozpocząć synchronizowanie danych – książki telefonicznej (kontakty), wiadomości SMS i wpisów kalendarza. W przeciwnym razie możesz zainicjować tę czynność ręcznie, przywołując menu Dodatkowe | Rozpocznij Multi-Synchronizację. Za pomocą menu Narzędzia | Utwórz kopię zapasową możesz zarchiwizować wszystkie zasoby smartfona na dysku lokalnym komputera. Typy elementów, które mają znaleźć się w kopii zapasowej, wybierzesz za pomocą pól wyboru w lewej części oknad. Klikając menu Narzędzia | Przywróć kopię zapasową, wgrasz zarchiwizowane dane z powrotem do smartfona.