Usuwanie problemów w trybie awaryjnym

Aby wykonać czynności naprawcze w systemie Windows, można uruchomić system w trybie awaryjnym. Wtedy można wykryć i wyłączyć krnąbrne sterowniki i programy uruchamiające się automatycznie wraz z Windows, które są przyczyną problemów.

Gdy Windows odmawia posłuszeństwa i przestaje się uruchamiać, warto spróbować wczytać go w trybie awaryjnym. W trybie tym system uruchamia minimalny zestaw usług i wgrywa tylko najważniejsze sterowniki, które są konieczne do jego działania. Dzięki temu możesz z łatwością sprawdzić, czy podzespoły sprzętowe takie jak moduły RAM, dysk twardy, procesor i karta graficzna działają jeszcze bez zarzutu. Oprócz tego ustalisz przyczynę problemu. W trybie awaryjnym można ponadto odinstalowywać aplikacje i sterowniki, a także wykrywać oprogramowanie, które uległo awarii.

W razie problemów z działaniem systemu możesz zainicjować uruchamianie diagnostyczne w tym narzędziu Windows.Kliknij, aby powiększyćW razie problemów z działaniem systemu możesz zainicjować uruchamianie diagnostyczne w tym narzędziu Windows.

Uruchamianie systemu w trybie awaryjnym

We wszystkich wersjach środowiska Windows od XP po 7 inicjuje się wczytywanie w trybie awaryjnym, naciskając wielokrotnie klawisz [F8] podczas rozruchu – gdy znikną z ekranu komunikaty BIOS-u. Wówczas dostaniesz się do menu startowego, w którym możesz wybrać opcję Tryb awaryjny. W Windows 8 Microsoft zmienił sposób przywoływania trybu awaryjnego. W tej wersji systemu dostaniesz się do niego, naciskając klawisze [Shift F8]. Jednak niekiedy trzeba podjąć kilka prób, zanim uda się trafić na właściwy moment. W szczególności w nowoczesnych, wydajnych komputerach bardzo trudno przywołać wspomniane menu rozruchowe, więc jest duże prawdopodobieństwo, że twoje wysiłki pójdą na marne.

Zobacz również:

W zaistniałej sytuacji poczekaj, aż Windows uruchomi się jak zazwyczaj. Następnie naciśnij jednocześnie klawisze [Windows I]. Kliknij ikonę zasilania, po czym kliknij polecenie Uruchom ponownie, przytrzymując naciśnięty klawisz [Shift]. Środowisko Windows zrestartuje się, witając cię tym razem nowym menu. Kliknij w nim polecenie Rozwiąż problemy, zaś w następnym oknie dialogowym Opcje zaawansowane. W dalszej kolejności kliknij Ustawienia uruchamiania i Ponowne uruchamianie. Przy następnym rozruchu komputera pojawi się na ekranie menu startowe, z poziomu którego możesz przywołać tryb awaryjny.

Jeżeli jednak nie uda ci się dostać do trybu awaryjnego ani poprzez skrót klawiaturowy [Shift F8], ani za pomocą opisanej metody, jest jeszcze jeden sposób. Włóż płytę instalacyjną Windows 8 do napędu i wykonaj ponowny rozruch komputera. Najpierw kliknij polecenie Dalej, za chwilę zaś polecenie Napraw komputer w lewym dolnym narożniku. W ten sposób dotrzesz do tego samego menu, które przywołuje się za pomocą zaawansowanych opcji uruchamiania. Aby uruchomić system w trybie awaryjnym, wykonaj dalsze czynności, jak opisaliśmy powyżej.

Aby wprowadzić zmiany w menu rozruchowym Windows, musisz uruchomić konsolę tekstową z uprawnieniami administratora.Kliknij, aby powiększyćAby wprowadzić zmiany w menu rozruchowym Windows, musisz uruchomić konsolę tekstową z uprawnieniami administratora.

Oprócz konwencjonalnego trybu awaryjnego, który zadowala się minimalnym zestawem sterowników i usług wymaganych do uruchomienia systemu, są jeszcze dwie dodatkowe odmiany. Gdy wybierzesz polecenie Tryb awaryjny z obsługą sieci, system wczyta dodatkowo sterowniki umożliwiające korzystanie z funkcji sieciowych. W ten sposób możesz np. dostać się także w trybie awaryjnym do internetu, aby pobrać konieczne narzędzia lub sterowniki. Druga z dodatkowych opcji to Tryb awaryjny z wierszem poleceń. Zamiast Eksploratora i graficznego interfejsu użytkownika Windows uruchomi spartańską konsolę tekstową (plik Cmd.exe). Tryb ten nadaje się tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy doskonale znają zestaw poleceń środowiska DOS.