Co słychać, sztuczna inteligencjo?

Za 15 lat maszyny mają być równie inteligentne, jak ludzie, a do tego czasu na rynku zadebiutują ciekawe rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję. Warto poznać je bliżej.

W czerwcu br. zespół naukowców z Instytutu Podstaw Informatyki PAN w Warszawie i Politechniki Wrocławskiej ma udostępnić wyszukiwarkę semantyczną Nekst – jej oprogramowanie ma „rozumieć” zasoby publikowane w internecie i lepiej przeprowadzać proces wyszukiwania, odpowiadając na zadane pytanie. Wyszukiwarka ma pomagać w odnajdywaniu informacji znajdujących się w polskojęzycznych dokumentach w sieci. Nekst to ciekawy przykład zastosowania sztucznej inteligencji dla codziennych potrzeb. Takimi przykładami są również rozwiązania dostarczane przez firmy Google, Apple czy Facebook, pozwalające na tłumaczenie tekstów, rozpoznawanie pisma lub obrazów czy też odpowiedzi na proste pytania. Ale czym tak właściwie jest sztuczna inteligencja? Zgodnie z przyjmowaną definicją sztuczna inteligencja (SI) to dziedzina wiedzy wykorzystująca zagadnienia nie tylko związane z informatyką, lecz także z neurologią i psychologią. „Zadaniem SI jest konstruowanie systemów i urządzeń zdolnych do rozwiązywania nietrywialnych problemów, z którymi ludzie w praktyce sobie radzą, ale których precyzyjnego algorytmu rozwiązania nie potrafią podać” – twierdzi w rozmowie z „PC Worldem” Marek Strzelecki, ekspert z Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI). „Przykładami takich problemów mogą być gry, takie jak szachy, prowadzenie konwersacji z człowiekiem, systemy doradcze, rozpoznawanie obrazów (np. twarzy) czy problemy związane z robotyką” – tłumaczy specjalista. Upraszczając, można też powiedzieć, że zadaniem sztucznej inteligencji jest budowanie maszyn przejawiających oznaki ludzkiej inteligencji.

W 1997 roku komputer IBM Deep Blue pokonał w szachy rosyjskiego mistrza, Garriego Kasparowa.Kliknij, aby powiększyćW 1997 roku komputer IBM Deep Blue pokonał w szachy rosyjskiego mistrza, Garriego Kasparowa.

SI w ostatnich latach wyraźnie się rozwinęła i jest szeroko wykorzystywana – w postaci systemów doradczych – w ważnych badaniach. Nasi rozmówcy wskazują m.in. na system CanSAR, który powstał w Londynie. Zawiera on 1,7 mld wyników eksperymentów i wspomaga naukowców w badaniach nad nowotworami.

Zobacz również:

Wrażenie robi również konkurs ogłoszony przez fundację X Prize Foundation. Zasady są proste: zespół, który stworzy maszynę na tyle inteligentną, że będzie mogła przeprowadzić wystąpienie na konferencji naukowej Technology, Entertainment and Design i otrzyma owacje na stojąco, wygrywa. Można zdecydować, w jaki sposób SI zostanie zaprezentowana na scenie – może to być prawdziwy robot albo po prostu wydobywający się z komputera elektroniczny głos. Organizatorzy konkursu są przekonani, że SI jest obecnie na tyle zaawansowana, że takie konkursy mogą już się odbywać.