Inteligentny dom na (prawie) każdą kieszeń

Inteligentne, zaawansowane technicznie mieszkania są coraz bardziej na czasie. Jednak profesjonalne rozwiązania są nadal bardzo drogie. Przedstawiamy tańsze alternatywy w postaci urządzeń i aplikacji sterujących.

Pod takimi pojęciami jak inteligentny dom i smart home kryją się różne technologie i rozwiązania techniczne, które koordynują pracę urządzeń elektrycznych w mieszkaniu użytkownika, pozwalają sterować nimi zdalnie, a także optymalizować poziom ich zużycia energii. Oprócz tego wspomniane technologie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa osób, które zdecydują się je wdrożyć w swoich domostwach.

Inteligentne sterowanie urządzeniami elektrycznymi

Wstawanie z łóżka tylko po to, aby włączyć lub wyłączyć światło, powoli odchodzi do przeszłości. Czemu nie sterować oświetleniem za pomocą smartfona, tak jak obsługujesz telewizor przy użyciu pilota? Umożliwiają to programowane gniazda zasilania.

Zobacz również:

Firma Belkin wprowadziła na rynek Wemo Switch – inteligentne gniazdko sieci elektroenergetycznej, które pozwala włączać i wyłączać podłączone urządzenie za pośrednictwem połączenia WLAN, 3G lub 4G. Aby było to możliwe, trzeba najpierw podłączyć gniazdo Wemo Switch do swojej domowej sieci WLAN, a ponadto pobrać bezpłatną aplikację do systemu Android (wymaga wersji 4.0 lub nowszej) bądź do smartfonów iPhone (wymaga systemu iOS w wersji 5 lub nowszej). Gdy zainstalujesz pobrany program, możesz nie tylko sterować gniazdkiem za pomocą smartfona, lecz nawet tworzyć harmonogramy, w których dokładnie określisz pory włączania i wyłączania urządzenia. W ten sposób możesz symulować swoją obecność w mieszkaniu, będąc np. na urlopie, przez zainicjowanie automatycznego zapalania światła w pomieszczeniach w określonych godzinach.

Także firma AVM oferuje podobne rozwiązanie. Przełączana wtyczka Fritz!Dect 200 działa jednak tylko w połączeniu z routerami Fritz!Box, które obsługują cyfrowy system łączności bezprzewodowej DECT. Tę inteligentną wtyczkę można obsługiwać za pomocą smartfona z odpowiednią aplikacją – tak jak wspomniany powyżej Belkin Wemo Switch. Można ją także podobnie programować, aby według harmonogramu włączała lub wyłączała zasilanie podłączonych urządzeń o określonych porach. Funkcja raportowania za pomocą technologii Push e-mail powiadamia ponadto użytkownika o bieżącym poborze mocy przez dane urządzenie, pomagając mu w analizowaniu zużyciu energii.

Inteligentne gniazdo sieci elektroenergetycznej oferuje możliwość sterowania dopływem prądu za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Dysponując takim rozwiązaniem, możesz włączać i wyłączać oświetlenie nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.Kliknij, aby powiększyćInteligentne gniazdo sieci elektroenergetycznej oferuje możliwość sterowania dopływem prądu za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Dysponując takim rozwiązaniem, możesz włączać i wyłączać oświetlenie nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.