Szkolna e-biblioteka

Czasy, kiedy szkolną bibliotekę kojarzyło się tylko z wypożyczaniem zawiniętych w szary papier książek, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj w wielu szkołach biblioteki pełnią rolę szkolnego, a czasami nawet miejskiego, centrum multimedialnego. Coraz częściej do biblioteki przychodzi się, żeby posurfować w sieci, wypożyczyć audiobooka, film lub na zajęcia z informatyki. Biblioteka szkolna to dzisiaj instytucja posiadająca zasoby sprzętowe, magazynowe, którymi nie udałoby się zarządzać, gdyby z pomocą nie przychodziły nowoczesne rozwiązania administracyjno-informatyczne. Przedstawiamy przegląd najciekawszych i najbardziej przydatnych aplikacji wspomagających zarządzanie szkolnymi bibliotekami.

Znana aplikacja Biblos przeznaczona jest dla mniejszych bibliotek miejskich, bibliotek szkolnych oraz do domowego użytku. Pomaga uporządkować zbiór książek, czasopism, płyt CD i DVD. Program został przygotowany tak, że nawet osoba niemająca doświadczenia w pracy z komputerem może poradzić sobie z jego obsługą. Za pomocą Biblos można prowadzić pełną dokumentację pracy biblioteki rejestrując wszystkie informacje o wypożyczonych egzemplarzach oraz czytelnikach. Pozwala wyeksportować do pliku (by np. móc wydrukować) listę czytelników zalegających z oddaniem książki. W dalszym kroku pozwala wydrukować upomnienia dla spóźnialskiego, gdzie automatycznie pojawią się dane tej osoby, wraz z adresem i tytułami nieoddanych pozycji.

Istnieją wersje Bilos działające w sieci, co umożliwia pracę kilku komputerów na tej samej aplikacji, przy korzystaniu z jednej bazy danych. Pozwala to też np. na zainstalowanie programu na komputerach dostępnych dla uczniów w szkolnej pracowni internetowej bądź bibliotece wraz z katalogiem książek. Dzięki temu każdy uczeń samodzielnie może sprawdzać, czy dana książka jest aktualnie dostępna, czy też nie. Możliwe jest wyszukiwanie informacji o książce według różnych kluczy, np. według autora, tytułu, klucza tematycznego, słów kluczowych, numeru ISBN.

Zobacz również:

Dodatkowo wyposażając bibliotekę w czytniki kodów kreskowych można wprowadzać książki do katalogów, wypożyczać je i księgować bez ręcznego wpisywania numerów i tytułów na klawiaturze. Znacznie przyspiesza to i ułatwia pracę w szkolnej bibliotece, ponieważ wystarczy jedno zeskanowanie kodu na książce, by wyświetliła się informacja np. kto ją oddaje, kiedy wypożyczył, kiedy upłynie termin itp. Dodatkowo można korzystać z funkcji podziału grup czytelników (uczniów i nauczycieli) i dla poszczególnych grup określać różne terminy zwrotu. Jest to szczególnie przydatna funkcja w szkołach, gdzie istnieje limitowana liczba dostępnych lektur, a w zbliżonych terminach poszczególne klasy muszą omawiać konkretne pozycje książkowe.

W celu zabezpieczenia danych aplikacja cyklicznie tworzy kopie zapasowe, dzięki czemu nawet awaria komputera nie oznacza utraty danych. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość importowania opisów bibliograficznych ze strony WWW Biblioteki Narodowej. Twórcy programu szacują, że przyspiesza to aż czterokrotnie wprowadzanie pozycji do księgozbioru (nie trzeba tego robić ręcznie). Istnieje kilka wersji oprogramowania, gdzie najprostsza – Home – obsługuje zbiór do 10 tys. książek, poprzez wersje Standard, Pro oraz sieciową CS, która obsługuje nieograniczoną liczbę egzemplarzy.

Biały Kruk

Do obsługi mniejszych bibliotek, np. szkolnych, nadaje się program Biały Kruk. Znajduje zastosowanie w mniejszych placówkach miejskich, uczelnianych, parafialnych itp. Jest to niewielka aplikacja pod względem zapotrzebowania sprzętowego – wystarczy komputer stacjonarny, nie pierwszej młodości z dowolną wersją systemu Windows. Dzięki temu, że program nie jest zachłanny jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, szkolna biblioteka może zagospodarować nawet sprzęt wycofany już z użytku (np. firmowego), co w warunkach oszczędności szkolnych nie jest bez znaczenia. Jednym z najbardziej wymagających elementów wyposażenia sprzętu jest natomiast... kolorowy monitor, który przydaje się w momencie generowania różnokolorowych komunikatów – np. na czerwono pojawia się ostrzeżenie o przekroczonym terminie oddania książki. Także w tym przypadku warto doposażyć stanowisko biblioteczne w skaner kodów kreskowych i zestaw etykiet.

Aplikacja potrafi automatycznie udostępniać informacje o zasobach bibliotecznych w postaci strony WWW. Dodatkowo katalog biblioteczny może być udostępniony w sieci lub na innym komputerze za pomocą nośnika CD lub pendrive’a. Aby móc publikować katalog w sieci, niezbędny jest dostęp do serwera FTP.

W zależności od ceny dostępne są różne wersje programu, od Mini (do 5 tys. woluminów), poprzez Midi (15 tys.), aż po Maxi, który umożliwia skatalogowanie 50 tys. egzemplarzy.

KOBI - Komputerowa Obsługa Bibliotek i Czytelni

Jest to krajowy program, który rejestruje wszystkie informacje o pożyczanych książkach oraz o czytelnikach. Może być wdrożony jednostanowiskowo, jak też działać w sieci LAN lub WAN i jednocześnie obsługiwać kilka stanowisk komputerowych.

Ze strony producenta można pobrać wersję demonstracyjną, a jeżeli szkoła zdecyduje się na korzystanie z tego produktu, wówczas uiszcza opłatę licencyjną (na rok lub bezterminowo).