Tanie surfowanie

Dzięki specjalnym aplikacjom możesz oszczędniej przeglądać zasoby internetu, korzystając z sieci komórkowej 3G lub 4G. Dowiedz się, jak nie przekroczyć limitu danych. Poznaj sposoby, dzięki którym pakiet danych wystarczy na dłużej.

Posiadanie smartfona zapewnia wiele korzyści, w tym dostęp do internetu. Jednak aplikacje mobilne, a często same ustawienia telefonu, w dużej mierze wykorzystują łączność z siecią. Jeśli nie skonfigurujesz urządzenia w odpowiedni sposób, może się okazać, że będzie się ono łączyć z internetem bez twojej wiedzy i zgody, pobierając przeróżne dane – najczęściej aktualizacje. Gdy telefon podłączony jest do sieci Wi-Fi, pobierane pliki w tle co najwyżej skrócą czas pracy na baterii, ale gdy znajdziesz się poza zasięgiem Wi-Fi, wtedy smartfon będzie polegać na łączności komórkowej 3G/4G. To z kolei może sprawić, że wyczerpiesz pakiet danych szybciej, niż myślisz, a co za tym idzie – prawdopodobnie na koniec miesiąca zapłacisz za telefon wyższy rachunek, niż zakładałeś.

Przygotowaliśmy wiele porad, dzięki którym unikniesz niemiłej niespodzianki. Nie tylko dowiesz się, jak skonfigurować telefon, aby nie korzystał z połączenia internetowego bez twojej wiedzy, ale także poznasz narzędzia do monitorowania zużycia danych. Dowiesz się też, jak oszczędniej surfować, korzystając z przeglądarek z opcją kompresji – w ten sposób na tym samym pakiecie danych będziesz mógł przejrzeć więcej stron internetowych.

Zobacz również:

Telefon poprawnie skonfigurowany

Na samym początku warto zyskać pewność, że smartfon nie łączy się z internetem bez wiedzy użytkownika. Aplikacje mobilne często mają uaktywnioną funkcję związaną z automatycznym pobieraniem danych, aby przykładowo sprawdzać, czy otrzymałeś nowe wiadomości od znajomych. Nierzadko narzędzia sprawdzają też, czy nie są dostępne uaktualnienia, a jeśli są – pobierają je automatycznie.

Konfigurację telefonu należy rozpocząć od sprawdzenia ustawień systemowych i ustalenia, czy aktywna jest funkcja odświeżania aplikacji w tle. Za sprawą tej funkcji programy mogą odświeżać swoje dane przez sieć Wi-Fi lub komórkową – dzięki niej aplikacje prezentują zawsze najbardziej aktualną zawartość. Dla przykładu, w systemie iOS funkcja ta jest domyślnie włączona – aby ją wyłączyć, należy w ustawieniach systemu udać się do zakładki Ogólne, a następnie przejść do Odświeżanie w tle i przesunąć odpowiedni suwak na pozycję wyłączony.

Kolejna zmiana, jaką warto przeprowadzić w ustawieniach, to wyłączenie nieustannego sprawdzania poczty. Domyślnie systemy mobilne najczęściej ciągle sprawdzają, czy otrzymałeś nową wiadomość e-mail. Jeśli uważasz tę funkcję za niepotrzebną, możesz zmienić ustawienia – najlepiej wskazać opcję Ręcznie, aby aplikacja pocztowa sprawdzała, czy są nowe wiadomości, tylko gdy zostanie otwarta i gdy wciśniesz odpowiedni przycisk.

Nie mniej ważną zmianą jest wyłączenie automatycznych aktualizacji. Najnowsze systemy mobilne automatycznie pobierają i instalują aktualizacje, co jest oczywiście mile widziane, ponieważ zyskujesz wtedy najnowsze poprawki zabezpieczające, a często także nowe funkcje. Lepiej jednak sprawdzać dostępność aktualizacji wtedy, gdy znajdujemy się w zasięgu Wi-Fi, aby niepotrzebnie nie zużywać pakietu danych. Aby wyłączyć automatyczne aktualizacje, udaj się do ustawień systemowych i znajdź funkcję odpowiedzialną za automatyczne pobieranie uaktualnień.

Prowadź monitoring

Do monitorowania tego, ile danych pakietu internetowego zużywasz, służą odpowiednie aplikacje mobilne. W przypadku Androida ciekawym i bezpłatnym narzędziem jest DroidStats. Z kolei posiadacze iPhone'ów mogą wypróbować płatną Data Master lub DataMan.