Szkoły w europejskiej sieci eTwinning

Wspólne nagranie filmu uczniów z polskiej i francuskiej szkoły? Nauka języków obcych „na żywo” przez internet? Międzynarodowe publikacje opracowane przez uczniów i nauczycieli natychmiast dostępne w sieci? Nic prostszego – wystarczy skorzystać z możliwości, jakie uczniom, nauczycielom i kierownictwu szkół daje europejska platforma edukacyjna eTwinning. To najlepsze miejsce w cyfrowej przestrzeni do realizowania projektów edukacyjnych z partnerami z całej Europy.

Idea wspólnej elektronicznej sieci szkolnej jest realizowana z powodzeniem w Unii Europejskiej od 2005 r. za pomocą platformy eTwinning. Głównym miejscem spotkań nauczycieli, dyrektorów i uczniów w sieci jest europejski portal etwinning.net, który stanowi platformę wspólnej pracy, realizowania rozmaitego rodzaju projektów multimedialnych i edukacyjnych. Począwszy od tego roku, eTwinning jest częścią unijnego programu Erasmus+ (na lata 2014–2020).

Główną agorą spotkań w programie jest portal etwinning.net dostępny w 25 wersjach językowych. Do tej pory w serwisie zarejestrowało się już ponad 230 tys. osób, zrealizowano niemal 5,5 tys. projektów edukacyjnych w całej Europie.

Zobacz również:

Platforma oferuje dostęp do wielu narzędzi sieciowych, dzięki którym możliwa jest żywa współpraca szkół z całej Europy (nie tylko z Unii Europejskiej). Nauczyciele mogą znaleźć partnerów do realizacji własnych, autorskich programów nauczania lub przyłączyć się do inicjowanych przez inne placówki. Partnerzy prowadzący wspólne projekty dzielą się pomysłami, wymieniają przykłady optymalnych rozwiązań edukacyjnych i wspólnie dokonują oceny postępów w nauce swoich grup.

Mapa myśli z Mindomo

Wiele projektów w eTwinning działa na zasadzie pobudzania kreatywności wśród uczniów, poszukiwania niebanalnych rozwiązań i uczenia się efektywnej pracy grupowej. Jedną z pomocnych metod w tym procesie jest zachęcanie grupy do tworzenia mapy myśli, w czym szczególnie pomocne może być korzystanie z rumuńskiego serwisu Mindomo. Dzięki zgrabnej aplikacji, którą można w łatwy sposób zainstalować do używanej przeglądarki, grupa (lub nauczyciel) może zapisywać i w każdej chwili wracać do wspólnie wymyślonych pomysłów i rozwiązań. Tego rodzaju burze mózgów w Mindomo można następnie pokazać w formie odpowiedniej grafiki, w której poszczególne pomysły łączą się tworząc grupową mapę myśli.

Żywa nauka języka

Dzięki eTwinning skuteczniej i szybciej można prowadzić zajęcia z nauki języków obcych. Nie chodzi tylko o angielski. Za pomocą internetowych serwisów MYLO lub Voki można efektywniej i w ciekawszy sposób angażować uczniów w praktykowanie umiejętności językowych. Wiadomo że jedną z barier w nauce języka jest niemożność przełamania lęku przed mówieniem w danym języku. W ramach eTwinning, wykorzystując np. proste ćwiczenia w serwisie MYLO, można ten lęk przełamywać. Uczniowie za każde dobrze wykonane ćwiczenie otrzymują punkty i nagrody, dzięki którym możliwa jest rywalizacja zarówno na poziomie danej klasy, jak i uczniów z grup w tym samym projekcie, ale z innych miast czy krajów. Tworzony jest też ranking szkół, co dodatkowo motywuje do wytężonej nauki.

Z kolei aplikacja Voki, dzięki temu, że pozwala uczniom zachować anonimowość, zwiększając ich pewność siebie w wykonywaniu zadań językowych, szybciej i łatwiej doprowadza do przełamywania barier językowych. Poza tym Voki umożliwia wysyłanie komunikatów w określonym języku za pośrednictwem e-maila, poprzez Twitter czy facebook, a także publikowanie ich na swoim blogu.