Sieciowy remanent

W sieci nawet niewielkich rozmiarów może funkcjonować wiele urządzeń. Obok stacji roboczych pracują przecież routery, przełączniki, magazyny danych, kamery czy odtwarzacze multimedialne. Samodzielne zapanowanie nad ich konfiguracją i zainstalowanym oprogramowaniem to koszmar każdego administratora. Dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najlepsze narzędzia, które ułatwią inwentaryzację zasobów sieciowych.

Oprogramowanie do inwentaryzacji zasobów sieci to przede wszystkim aplikacje tworzące rejestry podłączonych do LAN-u urządzeń oraz funkcjonującego w nich oprogramowania. To jednak nie wyczerpuje ich możliwości. Rozbudowane programy służą jako narzędzia do pomocy technicznej, monitorujące działanie systemów klienckich, pozwalając rejestrować i śledzić rozwiązywanie wykrytych oraz zgłoszonych przez użytkowników problemów. Używane są też jako narzędzia do raportowania oraz generowania map i diagramów. Funkcje te ułatwiają zarządzanie sieciami różnej wielkości, w domowych warunkach przydają się głównie opcje inwentaryzacji sprzętu, konfiguracji LAN-u, raportowania oraz możliwość tworzenia diagramów ilustrujących topologię sieci. Nie ma jednak programu, który oferowałby wszystkie te funkcje jednocześnie. Jeżeli aplikacja dobrze rozpoznaje sprzęt, najczęściej nie rysuje diagramów, gdy generuje wysokiej jakości mapy sieci, podawane przez nią informacje o urządzeniach są często fragmentaryczne.

Podstawową zasadą działania programów tego typu jest automatyczne, zdalne skanowanie zasobów sieci lokalnej. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na wizytę przy każdym komputerze. Należy jednak pamiętać, że o ile wykrycie podłączonych do sieci komputerów czy routerów nie jest zwykle problemem to już z innymi urządzeniami, takimi jak sieciowe magazyny danych, drukarki bądź odtwarzacze multimedialne, nie zawsze idzie gładko. Są często sprawdzane dopiero po samodzielnym poinformowaniu danego programu o ich istnieniu. Nie da się też monitorować sprzętu pasywnego jak na przykład koncentrator.

Zobacz również:

10Scape

Autorzy tego programu skoncentrowali się na wizualizacji sieci. Aplikacja prezentuje jej warstwę fizyczną i logiczną. Automatycznie generuje mapy, diagramy, tworzy kompletny obraz infrastruktury informatycznej LAN-u. Zestaw ikon zawiera odpowiednik praktycznie każdego rodzaju urządzenia fizycznego, począwszy od stacjonarnych i przenośnych komputerów, przez routery, mosty i przełączniki, na drukarkach, tabletach i korzystających z sieci smartfonach skończywszy. Aplikacja pozwala przypisać kilka portów do jednego urządzenia, co ułatwia generowanie sieci połączeń. Możliwości wizualizacyjne nie ograniczają się tylko do fizycznych urządzeń. 10scape uwzględnia także wirtualne stacje robocze oraz serwery i wirtualne nośniki danych. W zależności od powiększenia, mapy tworzone przez program oferują zróżnicowany poziom szczegółów. Przeglądając je można także stosować różne filtry i widoki, a udostępniane diagramy są dostępne dla wielu użytkowników jednocześnie.

Lansweeper, jeden z dokładniejszych i szybszych skanerów sieciKliknij, aby powiększyćLansweeper, jeden z dokładniejszych i szybszych skanerów sieci