Jak zniknąć z Google’a

Programiści Google’a przygotowali narzędzie, za pośrednictwem którego można wnioskować o usunięcie danych z wyszukiwarki tej firmy. Oto, jak działa ten mechanizm.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował w połowie maja, że operatorzy wyszukiwarek – czyli przede wszystkim Google – muszą umożliwić internautom usuwanie z wyników wyszukiwania wszelkich nieaktualnych lub z jakiegoś powodu niewłaściwych informacji o sobie. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest efektem skargi złożonej przez pewnego Hiszpana – narzekał on, że po wpisaniu swojego nazwiska w Google na wysokich pozycjach wyświetlane są zdezaktualizowane i „niewłaściwie” (cokolwiek by to miało znaczyć) informacje na jego temat. Zdaniem autora skargi operator wyszukiwarki w zasadzie uniemożliwiał zwykłym użytkownikom jakiekolwiek wpływanie na to, jakie informacje o nich prezentowane są w wynikach wyszukiwania.

Trybunał w większości podzielił to stanowisko – sędziowie orzekli, że wyszukiwarki działające w krajach należących do Unii Europejskiej są zobowiązane do usuwania z wyników wyszukiwania nieaktualnych, niewłaściwych i przede wszystkim nieprawdziwych danych o użytkownikach.

Zobacz również:

Jak to działa?

Google przygotował już specjalną stronę, na której każdy obywatel Unii Europejskiej może złożyć wniosek o usunięcie wskazanych informacji z wyników wyszukiwania – traficie na nią, wpisując w polu adresu przeglądarki adres bit.ly/dane_google.

Na stronie należy wybrać kraj i podać swoje dane (imię, nazwisko, adres e-mail), a następnie jeden lub więcej odnośników do stron, na których pojawiają się nieprawdziwie/nieaktualne informacje o danym użytkowniku (a które wyświetlają się na liście wyników wyszukiwania Google). Każdy odnośnik należy opisać – tzn. uzasadnić, dlaczego daną witrynę należy usunąć z wyników.

Na koniec należy dołączyć do wniosku skan dowolnego dokumentu potwierdzającego tożsamość składającego wniosek – nie musi to być dowód osobisty ani paszport (co więcej, można zasłonić część wrażliwych danych – numer dokumentu itp.). Potem pozostaje już tylko wysłać wniosek.

Google nie podaje czasu realizacji takich operacji – koncern zapewnia jedynie, że każde zapytanie będzie szczegółowo i starannie rozpatrzone, a użytkownik będzie informowany o statusie prac. Warto zaznaczyć, że wnioski można wysyłać samodzielnie lub z pomocą pośrednika – może nim być np. adwokat, rodzic czy małżonek osoby, której dotyczy problem. Jednak w takiej sytuacji niezbędne będzie dodatkowo załączenie odpowiedniego upoważnienia.

Warto jednak zwrócić uwagę na ważne zastrzeżenie: w wielu relacjach prasowych na ten temat pojawiały się stwierdzenia, że Trybunał nałożył na operatorów wyszukiwarek obowiązek usuwania z wyników wszelkich witryn, o których usunięcie poprosi internauta. Nie jest to prawdą – chodzi wyłącznie o strony, które z jakichś powodów zawierają nieprawdziwie (np. dawno zdezaktualizowane) informacje o użytkownikach.

Przedstawiciele Google’a – najważniejszego gracza na rynku wyszukiwarek – tłumaczą, że ich priorytetem będzie zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy „prawem do bycia zapomnianym” a „prawem opinii publicznej do wiedzy”. W skrócie rzecz ujmując, koncern nie zamierza kasować np. informacji stawiających danego użytkownika w złym świetle – jeśli okaże się, że są to informacje prawdziwe. Chodzi o to, by nie nadużywano nowego prawa np. do tuszowania skandali.

Co ważne, z informacji, które podała „Gazeta Wyborcza” (powołując się na źródła w Google), wynika, że każde usunięcie strony z wyników będzie odnotowane – gdy wpiszemy w Google hasło „Jan Kowalski”, pojawią się odnośniki do stron z informacji o tej osobie oraz adnotacja, że z wyników usunięto pewne strony. Być może taką blokadę będzie można zresztą dość łatwo obchodzić – niewykluczone, że odnośniki będą usuwane wyłącznie z „unijnej” wersji wyszukiwarki (i bez problemu będzie można je zobaczyć, korzystając np. z amerykańskiego Google’a).