Publiczny hotspot może być bezpieczny!

Zapewne chcesz mieć wszędzie dostęp do internetu. Najlepiej korzystać z publicznych sieci WLAN – gdyby nie było to tak ryzykowne. Na szczęście są sposoby na bezpieczne przeglądanie internetu także poprzez publiczne hotspoty. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad i stosować odpowiednie narzędzia.

Wszyscy entuzjaści technologii lubią przebywać w internecie. Najchętniej korzystaliby z niego w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu. Stoją jednak przed poważną przeszkodą. Większość urządzeń przenośnych wcale nie ma możliwości nawiązywania połączeń internetowych w dowolnej lokalizacji. Wiele laptopów i tabletów dysponuje tylko modułem sieci WLAN, lecz nie wyposażono ich w modem 3G lub 4G. Tymczasem tylko sieć telefonii komórkowej zapewnia wszędzie dostęp do internetu – i to tylko tak długo, zanim użytkownik nie wyczerpie limitu transferu w ramach swojego abonamentu. Jednak nawet mając tylko urządzenie, które łączy się z internetem tylko poprzez WLAN, możesz dopiąć swego i korzystać poza domem z zasobów globalnej sieci. Powstaje coraz więcej publicznych sieci WLAN i punktów dostępowych, które dają dostęp do internetu. Operatorzy wielu z takich hotspotów nawet nie żądają wnoszenia opłat za korzystanie z nich.

W poniższym materiale podpowiadamy, jak znaleźć dostęp do internetu w okolicy. Radzimy, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i przesyłanych informacji podczas korzystania z publicznych punktów dostępowych. Możesz ponadto stworzyć swój własny hotspot, przeistaczając smartfon za pomocą tzw. tetheringu w stację bazową WLAN lub zaopatrując się w odpowiedni sprzęt taki jak np. przenośny router. Nawet swój domowy router możesz przekształcić w punkt dostępu do internetu, z którego będą mogli korzystać wszyscy lub tylko grono wybranych przyjaciół.

Zobacz również:

Wyszukiwanie publicznych sieci WLAN

Publiczna sieć bezprzewodowa na każdym rogu – to odległa wizja przyszłości. Choć rzeczywistość nie maluje się w tak różowych barwach, przynajmniej w dużych miastach można znaleźć coraz więcej miejsc udostępniających internet poprzez publiczne sieci WLAN. Mowa o restauracjach, barach szybkiej obsługi, urzędach pocztowych, wyższych uczelniach, centrach handlowych, stacjach benzynowych i otwartych przestrzeniach publicznych. Wolny dostęp do internetu staje się oczywisty także w miejscach często odwiedzanych przez podróżujących w celach służbowych – chociażby w hotelach, portach lotniczych i dużych dworcach kolejowych.

Znajdowanie hotspotów. Jeśli już przed rozpoczęciem podróży wiesz, w których miejscach zechcesz skorzystać z publicznego punktu dostępowego WLAN, możesz zdobyć potrzebne informacje, odwiedzając odpowiednie strony internetowe. Godna polecenia jest m.in. witryna www.hotspot.pl. Zapewnia trzy metody znajdowania hotspotów. Można wpisać nazwę miejscowości w polu wyszukiwania, a serwis wyświetli spis znalezionych punktów dostępowych. Ponadto można przywołać pełną listę takich punktów. Wystarczy kliknąć niewielki odnośnik Lista HotSpotów w dolnej części strony. Najbardziej jednak rzuca się w oczy mapa. Aby sprawdzić, czy w danej okolicy są jakieś punkty dostępowe, wystarczy przybliżyć widok mapy, aby obejmował żądany obszar. Zestawienie obejmuje hotspoty bezpłatne (są zaznaczone zielonym kolorem), bezpłatne dla klientów (zaznaczone na żółto) i płatne (zaznaczone na czerwono). Pod mapą znajdziesz przejrzyste zestawienie hotspotów znajdującym się we wskazanym obszarze. Klikając je, uzyskasz szczegółowe informacje na temat danego punktu dostępu – m.in. nazwę sieci (SSID), prędkość transmisji danych i lokalizację. Wyszukiwanie hotspotów umożliwiają także serwisy http://hot.spots.pl i http://atlas-wifi.pl. Zapewniają wiarygodne informacje, bo często aktualizują swoje bazy danych. Spisy swoich punktów dostępowych zamieszczają w internecie także operatorzy telefonii komórkowej. Kierowców powinna ucieszyć usługa wyświetlania hotspotów na mapie samochodowej http://mapa.targeo.pl. Przywołaj kartę Miejsca w pionowym panelu po prawej stronie. Zaznacz pole wyboru w lewym górnym narożniku. Następnie przeskocz w drzewie kategorii kolejno do Wszystkie miejsca | Transport, Telekomunikacja | Hotspot, WiFi. Teraz ujrzysz listę wszystkich punktów dostępowych w wybranym fragmencie mapy. W razie potrzeby możesz ograniczyć zakres wyświetlania do hotspotów płatnych, bezpłatnych lub typu FON. Jeśli poszukujesz punktu dostępowego WLAN, będąc w drodze, pomogą ci przenośne aplikacje działające w tabletach i smartfonach. Bezpłatna aplikacja Wi-Fi Finder działająca w systemie Android znajduje publiczne sieci bezprzewodowe znajdujące się w najbliższej okolicy. Wskaż polecenie Public Wi-Fi Near Me, aby pobrać bazę danych ze znanymi hotspotami. Będziesz mógł z niej skorzystać, gdy nie będziesz miał połączenia z internetem. Aplikacja wyświetla sieci WLAN dostępne w bieżącej lokalizacji użytkownika na podstawie jego współrzędnych GPS. Przy każdej sieci podaje identyfikator SSID. Bezpłatne punkty dostępowe są zaznaczone zieloną ikoną, natomiast płatne niebieską. W naszych testach baza danych okazała się w miarę aktualna, jednak aplikacja nie zawsze wyświetlała prawidłowe informacje.

Aplikacja taka jak Wi-Fi Finder wskaże ci miejsca, w których możesz skorzystać z publicznych sieci WLAN.Kliknij, aby powiększyćAplikacja taka jak Wi-Fi Finder wskaże ci miejsca, w których możesz skorzystać z publicznych sieci WLAN.