Komputer dla najbliższych

Powiedzenie głosi: szewc bez butów chodzi. Ale wie, jak je naprawić. Podobnie jest z komputerem i jego użytkownikami. Ryzykowne korzystanie z niektórych funkcji, niedociągnięcia w konfiguracji nie powodują problemów tylko, gdy korzysta z nich zaawansowana osoba. Pozostali powinni mieć system skonfigurowany perfekcyjnie i niewielkie pole manewru dla własnych działań, by niczego nie popsuć.

Gdy konfigurujemy system dla siebie, znamy doskonale jego ograniczenia i często kalkulujemy ryzyko niektórych zachowań czy ustawień. Jeżeli o przygotowanie komputera poprosi nas z ktoś rodziny mamy kłopot. Tym większy, im mniej zaawansowany jest użytkownik. Stanowisko musi być przygotowane idealnie, tak by nie mógł on nic popsuć i jednocześnie by sprawnie wykonywał wszystkie swoje zadania. Przygotowując system dla najbliższych, z jednej strony należałoby ograniczyć wszystkie uprawnienia do minimum, z drugiej dać tyle swobody, by uniknąć nacisków, próśb, a często różnych awantur o brak funkcji czy możliwości przeprowadzania pewnych operacji. Trudno jest wytłumaczyć, że sposób w jaki te osoby korzystały z komputera prowadził do jego zaśmiecenia, awarii, zawirusowania, narażał na utratę danych. Poza tym funkcja rodzinnego administratora to niewdzięczne zadanie, bo domowi użytkownicy w swoich naciskach posuwają się często znacznie dalej niż odważyliby się w stosunku do obcej osoby. A prośby o zaopiekowanie się komputera przychodzą najczęściej wtedy gdy już nie działa prawidłowo. Oprócz pomocy w konfiguracji ważna więc jest także edukacja i uświadamianie o ryzyku, jakie niosą różne działania. Na nic antywirus jeżeli ktoś bezmyślnie udostępnia w internecie dane swojej karty kredytowej.

Konto z ograniczonymi uprawnieniami

W trakcie instalacji i konfiguracji systemu operacyjnego korzysta się z konta użytkownika posiadającego uprawnienia administratora. Później jednak, w czasie normalnej pracy powinno się używać zwykłego, o większych ograniczeniach. Tymczasem, większość użytkowników nadal loguje się do systemu jako administrator. Pół biedy, jeżeli robi to z pełna świadomością ryzyka jakie to ze sobą niesie. Niestety spora grupa osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw takiego sposobu pracy. Wirusy, trojany i inne niebezpieczne programy ściągnięte nieświadomie na komputer przez administratora mają praktycznie nieograniczony dostęp do całego systemu operacyjnego. Mogą w nim zrobić prawie wszystko. A wystarczy jedynie korzystać z konta zwykłego użytkownika, by złośliwe oprogramowanie miało bardzo ograniczone pole do popisu.

Zobacz również:

Skonfiguruj użytkownikom do pracy standardowe konto a nawet włącz dodatkowe ograniczenia. Zmniejszysz lub unikniesz dzięki temu ryzyka poważnej infekcji wirusami oraz nieprzemyślanych zmian w systemie prowadzących do jego awarii. Zachowując hasło dla siebie hasło administratora masz gwarancję, że bez twojej wiedzy w systemie nie zajdą żadne poważne zmiany. Wprowadzając takie rozwiązanie trzeba być jednak przygotowanym na różne konflikty. Nikt nie jest zadowolony z ograniczana możliwości, które jeszcze przed chwilą posiadał. Trzeba być przygotowanym na pytania i uwagi w stylu – „dlaczego nie mogę tego zmienić, przecież zawsze to robiłem!”. Wybór jest jednak prosty – albo bezpieczeństwo pracy i twoja odpowiedzialność za sprawnie działający system albo wygoda użytkownika. Istnieje też rozwiązanie pośrednie. W ostateczności możesz przekazać hasło użytkownikowi ale z prośbą, by korzystał z niego tylko wtedy, gdy to naprawdę potrzebne. Zadziała to jednak tylko w przypadku bardzo odpowiedzialnych osób. Pokusa, by bez zastanowienia korzystać z przekazanych uprawnień jest ogromna.

1. Aby zmienić typ konta użytkownika, otwórz Panel sterowania i kliknij w widoku kategorii łącze Konta i Bezpieczeństwo rodzinne. Wybierz Zmień typ konta, a potem wskaż konto użytkownika, którego uprawnienia chcesz ograniczyć. Użyj opcji Zmień typ konta. Zaznacz pole Standardowy i kliknij przycisk Zmień typ konta. Jeżeli korzystasz z Windows 8.1 i wolisz pracę z nowym interfejsem, przesuń kursor do prawego dolnego rogu ekranu, a po wyświetleniu paska bocznego kliknij Ustawienia oraz Zmień ustawienia komputera. Wybierz kategorię Konta i Inne konta. Wskaż konto, kliknij przycisk Edytuj i na liście Typ konta ustaw Użytkownik standardowy. Zaakceptuj zmiany. Z poziomu tego interfejsu możliwe jest także przypisanie użytkownikowi konta Dziecko.

Kliknij, aby powiększyć

2. Do zmiany parametrów kont użytkowników w Windows można zastosować jeszcze dwa zaawansowane narzędzia. Pierwsze to aplet Konta użytkowników. Przełęcz się do widoku ekranu startowego i wpisz polecenie netplwiz. Wciśnij Enter. Upewnij się, że na karcie Użytkownicy zaznaczona jest opcja Aby używać tego komputera użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło. Zaznacz wybrane konto na liście i kliknij przycisk Właściwości. Otwórz kartę Członkostwo grupy i zaznacz pole Użytkownik standardowy jeżeli chcesz przydzielić domyślne prawa użytkownika. Korzystając z opcji Inny oraz wariantów kont widocznych na liście obok, możesz skonfigurować prawa w zależności od zadań, jakie dana osoba ma wykonywać w systemie.

Kliknij, aby powiększyć

3. Konfigurację uprawnień można także przeprowadzić za pomocą konsoli administracyjnej. Najprościej dostać się do niej wybierając Zarządzaj po kliknięciu prawym przyciskiem ikony Ten komputer na pulpicie. Następnie trzeba rozwinąć grupę Zarzadzanie komputerem i Użytkownicy i grupy lokalne. Po zaznaczeniu Użytkownicy należy kliknąć dwukrotnie konto oraz kartę Przynależność do grupy. Aby przypisać użytkownikowi uprawnienia danej grupy, kliknij kolejno Dodaj, Zaawansowane i Znajdź teraz. Grupę wybierzesz z listy Wyniki wyszukiwania.

Standardowe rodzaje kont użytkowników w Windows 8

Administrator – konto, które ma nieograniczony dostęp do systemu operacyjnego i może w nim przeprowadzać dowolne operacje. Są dwa rodzaje kont administracyjnych. Tworzone w trakcie instalacji oraz pracy systemu mają komplet uprawnień ale wprowadzane za ich pomocą niektóre zmiany wpływające na pracę Windows oraz innych użytkowników wymagają potwierdzania przez UAC. Drugi typ to wbudowane, standardowo ukryte konto administratora. Działania na tym koncie nie wymagają żadnych potwierdzeń. To konto bezwzględnie nie powinno być używane do codziennej pracy.

Użytkownik – konto przeznaczone do codziennej pracy. Ma wbudowane ograniczenia, które nie pozwalają na przykład wpływać na pracę innych osób bądź zmieniać ustawień systemu mogących mieć taki wpływ. Jeżeli do przeprowadzenia jakiejś akcji wymagane są wyższe uprawnienie, UAC poprosi o podania hasła administracyjnego. W razie gdyby mechanizm ten był wyłączony system odmówi po prostu wykonania danej operacji.

Gość – umożliwia tymczasowy dostęp do komputera. Nie pozwala instalować w systemie programów i dodawać sprzętu, zmieniać konfiguracji Windows.

Dziecko – rodzaj konta dostępny tylko z poziomu nowego interfejsu. To konto użytkownika, dla którego włączono kontrolę rodzicielską.

Mechanizm kontroli konta użytkownika

Jeżeli uprawnienia standardowego użytkownika są zbyt rozległe można użyć mechanizmu UAC, by ograniczyć ich bezmyślne stosowanie. Pojawiające się na ekranie komunikaty mogą nieco ostudzić zapał instalowania bez opamiętania różnych programów czy nieodpowiedzialnych zmian w konfiguracji Windows. UAC zabezpieczy też przed niekontrolowanym wprowadzaniem zmian do systemu przez złośliwe programy. Pojawienie się na ekranie komunikatu z prośba o akceptację w sytuacji, gdy użytkownik nie robi nic ważnego powinno zaalarmować każdego. Aby zmodyfikować ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika otwórz Panel sterowania, kliknij pozycję System i zabezpieczenia oraz Zmień ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika w kategorii Centrum akcji. Przesuń widoczny w oknie suwak maksymalnie w górę do pozycji Zawsze powiadamiaj. Kliknij Ok i Tak.

Kliknij, aby powiększyć