Drukowanie z pomysłem

Większość użytkowników drukarek nie wykorzystuje znacznego potencjału tkwiącego w zwykłych, domowych urządzeniach umożliwiających wydruk tego, co widać na ekranie komputera. Edytor tekstu, polecenie „Drukuj” i efekt gotowy. Czasami jednak warto skorzystać z szerszego zakresu funkcji oferowanych zarówno przez sterownik drukarki jak i dodatkowe oprogramowanie.

Poszukiwania ciekawszych funkcji drukarki warto zacząć od podstaw, czyli od sterownika drukarki: oprogramowania dostarczanego przez producenta posiadanego sprzętu drukującego. Oczywiście funkcjonalność sterowników jest bardzo różna, zależna od typu drukarki, jej funkcjonalności, ceny, cech charakterystycznych itp. Innymi możliwościami będzie charakteryzować się tania atramentowa drukarka domowa, a innymi przeznaczony dla firm usieciowiony kombajn klasy heavy duty przystosowany do niemal ciągłej pracy i tysięcy wydruków miesięcznie. Rozwiązania dla firm pomijamy. Celem artykułu jest udowodnienie, że nawet najprostsze i najtańsze urządzenia, gdy tylko użytkownik sięgnie głębiej w ustawienia sterownika i dostarczanego przez producenta oprogramowania, oferują coś więcej niż tylko reakcję na kliknięcie polecenia „Drukuj”.

Jakie przydatne funkcje użytkownik może znaleźć w sterowniku prostego modelu drukarki? Przedstawiamy to na przykładzie sterownika bardzo taniej drukarki (dokładniej: urządzenia wielofunkcyjnego) HP DeskJet 1050. Urządzenie to nie jest modelem nowym, ale wciąż jest dostępne na rynku i kosztuje ok. 170 zł. Czy tak tani sprzęt potrafi coś więcej niż tylko prosty wydruk? Owszem. Oprogramowanie sterownika tej prostej drukarki umożliwia m.in. drukowanie wielu stron na jednej kartce wraz z możliwością wyboru sposobu rozmieszczenia poszczególnych stron na pojedynczym arkuszu. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić zarówno papier jak i atrament (a w przypadku, gdy konfigurujemy ustawienia drukarki laserowej – toner). Innym przydatnym, ale stosunkowo rzadko wykorzystywanym ustawieniem, dostępnym praktycznie w każdej drukarce jest możliwość zmiany standardowej kolejności stron. Zwykle wielostronicowy dokument drukowany jest od strony pierwszej do ostatniej. Za pomocą jednej opcji w ustawieniach sterownika można odwrócić tę kolejność, dzięki czemu w modelach drukarek, w których strona zadrukowana umieszczana jest w pojemniku wyjściowym drukiem do góry, użytkownik od razu otrzyma właściwie posortowany wydruk wielostronicowy.

Zobacz również:

Kolejną ciekawostką, dostępną w standardowym dla systemu Windows 7/8 oknie właściwości drukarki (patrz ilustracja) jest możliwość ustawienia dostępności drukarki. Dotyczy to nie tylko drukarek sieciowych, ale dowolnego modelu udostępnionego w sieci za pomocą funkcji systemu operacyjnego. Użytkownik może ustawić, by drukarka, była dostępna tylko w wybranych godzinach.

Oprogramowanie dodatkowe

Praktycznie każdy producent drukarki oprócz niezbędnego sterownika umożliwiającego korzystanie z urządzenia z poziomu systemu operacyjnego, oferuje dodatkowe oprogramowanie poszerzające możliwości sprzętu. Mogą to być aplikacje ułatwiające przygotowywanie (i późniejszy wydruk) różnego typu druków okolicznościowych, kartek z życzeniami, kalendarzy itp. Przykładem takiego oprogramowania dodawanego nawet do najtańszych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych firmy HP jest aplikacja o nazwie HP Photo Creations. Z kolei firma Canon oferuje nabywcom drukarek domowych z serii Pixma m.in. program My Image Garden będący połączeniem prostego w obsłudze narzędzia do katalogowania zdjęć cyfrowych i aplikacji ułatwiającej wydruk różnego typu kolaży, kalendarzy i innych projektów, których szablony dostarczane są razem z aplikacją. Tego typu oprogramowanie dodatkowe oferowane jest praktycznie przez wszystkich producentów drukarek, ale w większości przypadków nie jest ono dostarczane w formie płyt instalacyjnych, lecz jest udostępniane do pobrania (bezpłatnie) dla zarejestrowanych użytkowników danego modelu drukarki. Skoro oprogramowanie to jest częścią produktu, za który zapłacono, warto je przynajmniej wypróbować.

Praktycznie wszyscy producenci drukarek, oprócz niezbędnego sterownika oferują bezpłatnie dodatkowe oprogramowanie czy różnego typu ciekawe szablony wydruków znacznie poszerzające kreatywne możliwości wykorzystania sprzętu. Kliknij, aby powiększyćPraktycznie wszyscy producenci drukarek, oprócz niezbędnego sterownika oferują bezpłatnie dodatkowe oprogramowanie czy różnego typu ciekawe szablony wydruków znacznie poszerzające kreatywne możliwości wykorzystania sprzętu.