Życie po TrueCrypcie

Projekt TrueCrypt został zarzucony, a używanie tego narzędzia nie jest bezpieczne – ogłosił autor tej znanej i popularnej aplikacji szyfrującej. Czas więc postawić pytanie: czy pora zacząć szukać alternatywy, a jeśli tak, to jakie mamy możliwości?

Rozwój aplikacji TrueCrypt zakończył się w maju 2014 roku, a sam fakt porzucenia tego projektu przez autora do dzisiaj owiany jest tajemnicą. Nie jest to oczywiście pierwszy przypadek, kiedy otwarte oprogramowanie przestaje być rozwijane. Czasem jest to skutek natłoku zajęć głównego programisty lub grupy osób, które nie chcą poświęcać swojego wolnego czasu na pracę na rzecz społeczności. Innym razem jest to efekt przejęć firmy, która rozwijała oprogramowanie czy też zmian licencyjnych. W przypadku TrueCrypta wiadomość o zakończeniu tego projektu pojawiła się jednak niespodziewanie. Na oficjalnej stronie autor poinformował, że program nie jest bezpieczny, bowiem może zawierać nienaprawione luki w zabezpieczeniach.

Natychmiast w sieci pojawiły się spekulacje dotyczące TrueCrypta. W owym czasie najbardziej przekonująca wydawała się teza, jakoby witryna lub też sama domena zostały przejęte przez hackerów, a po kilku dniach cała sprawa się wyjaśni. Wiele tygodni później wiemy już, że tak się nie stało. Z uwagi na ten fakt, większego znaczenia nabiera inna plotka: autor aplikacji miał zostać zmuszony przez NSA lub inną agencję rządową do umieszczenia furtki w oprogramowaniu, tak aby służby mogły łatwo uzyskiwać dostęp do zaszyfrowanych danych użytkowników.

Zobacz również:

Mówienie o TrueCrypcie w czasie przeszłym jest zbyt dużym uproszczeniem, bowiem w żadnej wersji tej aplikacji nigdy nie została odkryta żadna luka zabezpieczeń. Oznacza to, że program nadal umożliwia bezpieczne przechowywanie danych na dyskach i nośnikach wymiennych. Zwróć jednak uwagę na wersję aplikacji, którą zamierzasz pobrać.

Ze strony projektu (truecrypt.org) zniknęła bowiem możliwość ściągnięcia ostatniej, „legalnej”, wersji programu, oznaczonej numerem 7.1a. Zamiast tego opublikowano nowe wydanie tej aplikacji o numerze 7.2, które ma posłużyć do migracji zaszyfrowanych danych z woluminów TrueCrypta na nośniki zabezpieczone za pomocą innych narzędzi i mechanizmów szyfrowania. Mimo wątpliwej reputacji, właśnie ta wersja oprogramowania pojawiła się w niektórych serwisach hostujących pliki, w tym również polskich.

Z zakończeniem projektu TrueCrypta wiąże się nawet teoria spiskowa. Jeśli połączyć pierwsze litery z komunikatu opublikowanego na stronie TrueCrypta: „Using TrueCrypt is not secure as it may contain unfixed security issues”, a następnie wkleić ten ciąg znaków (uti nsa im cu si) do Tłumacza Google, aby przetłumaczyć z łaciny na polski, otrzymasz „Jeśli chcesz korzystać z NSA”.

W sieci znajdziesz wiele alternatyw dla TrueCrypta, choć żadna nie ma tak dobrej reputacji. Zakończenie rozwoju programu to także doskonała okazja do zastanowienia się, jakiego narzędzia szyfrowania danych potrzebujesz.

TCnext

TrueCrypt jest zbyt dobrym i zbyt popularnym oprogramowaniem, aby jego użytkownicy pozwolili mu tak po prostu zniknąć. Pod hasłem „TrueCrypt nie może umrzeć” uruchomiono projekt TCnext, w którym autorzy próbują zebrać wszystkie informacje o tym, co tak naprawdę stało się z tą aplikacją. Ze strony truecrypt.ch pobierzesz także ostatnią „legalną” wersję TrueCrypt 7.1a. Inicjatorzy projektu postanowili uruchomić dodatkowe serwery w Szwajcarii na wypadek (potencjalnych) problemów z pobieraniem ze Stanów Zjednoczonych.

Statystyki, zebrane ze strony truecrypt.ch udowadniają, że zapotrzebowanie na następcę TrueCrypta jest bardzo duże. Tylko w ciągu pierwszych 10 dni czerwca, ostatnią, bezpieczną wersję tej aplikacji, oznaczoną numerem 7.1a pobrano ponad 30 tysięcy razy. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko osób korzystających z systemu Windows (ok. 14 tyś. pobrań), ale także OS X (6 tyś.) i Linuksa (10 tyś.).

Dobry, stary TrueCrypt nie musi odejść w zapomnienie. Ostatnia, „legalna” wersja tego programu, oznaczona numerem 7.1a, nadal dostępna jest do pobierania m.in. ze strony truecrypt.ch.Kliknij, aby powiększyćDobry, stary TrueCrypt nie musi odejść w zapomnienie. Ostatnia, „legalna” wersja tego programu, oznaczona numerem 7.1a, nadal dostępna jest do pobierania m.in. ze strony truecrypt.ch.

Na początku lipca zapadła decyzja, co do nowej nazwy projektowanej właśnie aplikacji. Wybór padł na „CipherShed”, z uwagi na fakt, że słowa „crypt” i „true” w nazwie programu szyfrującego mogą być chronione prawnie. Gotowość do współpracy nad rozwojem następcy TrueCrypta zgłosili twórcy VeraCrypt, aplikacji, która już dzisiaj może być używana jako zamiennik dla oryginału.

Dyskusję na temat tego, co stało się z TrueCryptem oraz informacje o planach kontynuacji rozwoju tego projektu, już pod zmienioną nazwą, znajdziesz na formu TCnext, pod adresem forum.truecrypt.ch.Kliknij, aby powiększyćDyskusję na temat tego, co stało się z TrueCryptem oraz informacje o planach kontynuacji rozwoju tego projektu, już pod zmienioną nazwą, znajdziesz na formu TCnext, pod adresem forum.truecrypt.ch.