Sztuczki z BIOS-em i UEFI - optymalne ustawienia

BIOS lub UEFI stanowi trzon oprogramowania w komputerze. Jego ustawienia mają ogromny wpływ na wydajność i stabilność działania systemu. Podpowiadamy, jak je optymalizować. Ponadto zamieszczamy zbiór cennych porad dotyczących BIOS-u i UEFI.

Do rozruchu komputera po jego włączeniu i wczytania systemu operacyjnego jest wymagane specjalne oprogramowanie. Jest ono zapisane w układzie scalonym na płycie głównej. W starszych pecetach nosi nazwę BIOS-u (Basic Input/Output System). W nowszych modelach używa się raczej takich określeń jak firmware, oprogramowanie wewnętrzne i oprogramowanie układowe. Tu zadanie leciwego BIOS-u przejęło UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Jednak mimo wszystko prawie każdy nowy komputer stacjonarny i przenośny dysponuje konwencjonalnym BIOS-em lub jego emulacją obok nowoczesnego UEFI. Dzięki temu można instalować w nim i uruchamiać starsze systemy operacyjne.

Zakres ustawień dostępnych w oprogramowaniu wewnętrznym ustala producent. Laptopy zapewniają przeważnie skromne możliwości konfiguracyjne, nieco większe dają komputery do zadań biurowych. Za to w komputerach przeznaczonych do gier można zmieniać konfigurację w niemalże najdrobniejszych szczegółach. Nazwy poszczególnych ustawień, ich lokalizacja i dostępność w danym modelu zależy od producenta komputera lub płyty głównej. Dlatego nie poszukuj w swoim oprogramowaniu układowym koniecznie takich samych nazw, które znajdziesz w dalszej części artykułu, lecz postaraj się znaleźć wpisy o podobnym znaczeniu.

Zobacz również:

1. Przywoływanie menu oprogramowania wewnętrznego

Aby dostać się do ustawień BIOS-u lub UEFI, trzeba nacisnąć określony klawisz tuż po włączeniu komputera. W większości komputerów jest to klawisz [Delete], [F2] lub [Esc]. Informacja, który klawisz prowadzi do menu konfiguracyjnego, widnieje zazwyczaj przez chwilę na ekranie powitalnym. W przeciwnym razie zaczerpnij ją z instrukcji obsługi. Obsługa BIOS-u jest intuicyjna. Klawiszami strzałek przemieszcza się pomiędzy poszczególnymi parametrami, a klawiszem [Enter] potwierdza się swój wybór. Po wprowadzeniu żądanych ustawień zamknij menu klawiszem [Esc] lub [F10], zapisz zmiany i uruchom ponownie komputer. Nowoczesne pecety, w szczególności modele wyposażone w dysk SSD i system Windows 8, uruchamiają się tak szybko, że ciężko znaleźć właściwy moment na naciśnięcie wspomnianego klawisza. Znacznie łatwiej przywołać menu z poziomu systemu operacyjnego. Jeśli Windows jest zainstalowany w trybie UEFI, przywołaj pasek boczny skrótem klawiaturowym [Windows C]. Kliknij kolejno Ustawienia | Zmień ustawienia komputera | Ogólne. Następnie kliknij Uruchamianie zaawansowane. Aby dostać się do tego menu w Windows 8.1, kliknij Ustawienia | Zmień ustawienia komputera | Aktualizacje i odzyskiwanie | Odzyskiwanie. Kliknij przycisk Uruchom teraz lub Uruchom ponownie teraz. W następnym menu wskaż Rozwiąż problemy | Opcje zaawansowane | Ustawienia oprogramowania układowego UEFI. Następnie zainicjuj ponowne uruchomienie komputera, a po dłuższej chwili ujrzysz menu oprogramowania układowego.

Jeśli twój system Windows jest zainstalowany w trybie BIOS-u, możesz rozwiązać problem, podłączając klawiaturę tymczasowo do portu PS/2.

Dodatkowa wskazówka. Aby dostać się do menu oprogramowania układowego z poziomu środowiska Linux zainstalowanego w trybie UEFI, wystarczy wskazać polecenie System Setup w menu rozruchowym Grub.

Bezpłatne narzędzie CPU-Z podaje producenta i model płyty głównej, a nawet wersję BIOS-u.Kliknij, aby powiększyćBezpłatne narzędzie CPU-Z podaje producenta i model płyty głównej, a nawet wersję BIOS-u.

2. Aktualizowanie oprogramowania wewnętrznego

Oprogramowanie układowe na płycie głównej może zawierać błędy, które należy usunąć poprzez jego zaktualizowanie. Jednak operację tę należy wykonać tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy uwarunkowane tymże oprogramowaniem. Jeśli np. płyta główna nie obsługuje pamięci RAM określonego typu lub nie jest w stanie wykryć nowego procesora, warto poszukać aktualizacji oprogramowania układowego na stronie producenta. Trzeba w tym celu znać model płyty głównej i bieżącą wersję BIOS-u. Informacje te uzyskasz z poziomu systemu Windows. Bezpłatny program CPU-Z podaje na karcie Mainboard zarówno producenta i model płyty głównej, jak i wgraną wersję BIOS-u.

W bardzo starych komputerach aktualizację BIOS-u przeprowadza się za pomocą dyskietki startowej DOS lub odpowiednio przygotowanego pendrive’a. W dziale pobierania w witrynie producenta znajdziesz dokładne wskazówki odnośnie sposobu aktualizowania BIOS-u i konfiguracji systemu DOS. Jednak z reguły producent zapewnia narzędzie działające w systemie Windows, które samodzielnie pobiera właściwy plik aktualizacyjny i instaluje jego zawartość. W nowszych komputerach funkcja aktualizowania jest dostępna bezpośrednio w menu oprogramowania układowego. Asus nadał swojemu wewnętrznemu programowi aktualizującemu nazwę EZFlash, zaś Gigabyte Q-Flash. Aby dokonać aktualizacji, należy rozpakować obraz BIOS-u na pendrive (musi być sformatowany w systemie plików FAT16 lub FAT32), po czym przywołać menu BIOS-u i właśnie stamtąd zainicjować procedurę wgrywania nowszej wersji oprogramowania.

Dodatkowa wskazówka. Ze względów bezpieczeństwa warto mieć kopię dotychczasowej wersji firmware’u. Wszystkie narzędzia aktualizujące oferują opcję do sporządzania takiej zapasowej kopii. W razie problemów pozwoli ci przywrócić poprzedni stan.

W razie problemów z portami USB zmień ustawienia parametrów XHCI Mode, XHCI Hand-off i EHCI Hand-off.Kliknij, aby powiększyćW razie problemów z portami USB zmień ustawienia parametrów XHCI Mode, XHCI Hand-off i EHCI Hand-off.